2019-05-26

Jakie są kary za brak OC w 2019 roku?

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Za jego brak grożą dotkliwe kary.

Jakie są kary za brak OC w 2019 roku?

OC to ubezpieczenie, które musi wykupić każdy kierowca, a jego koszt waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Co za tym idzie, wielu kierowców zastanawia się nad tym, jak je zmniejszyć lub w ogóle przestać płacić.

Decyzja o zaprzestaniu płacenia niesie za sobą negatywne skutki, które odbijają się na późniejszych finansach. Kary za brak OC są naprawdę wysokie!

Kto nakłada kary za brak ważnego OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) kontroluje, czy właściciele samochodów posiadają ważną polisę OC oraz zajmuje się nakładaniem kar na osoby, które nie dopełniły tego obowiązku. UFG prowadzi też bazę, w której umieszcza informacje o wszystkich zakupionych polisach OC.

To właśnie w tej bazie mamy możliwość sprawdzenia czy pojazd, który chcemy zakupić posiada ważną polisę OC (więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Jak sprawdzić ważność OC”).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, oprócz kontroli i nakładania kar, zajmuje się również wypłacaniem odszkodowań ofiarom wypadków, które zostały spowodowane przez niezidentyfikowane osoby lub osoby bez ważnej polisy OC. Fundusz wypłaci świadczenie poszkodowanym, jednak trzeba być świadomym, że będzie dochodził od właściciela auta zwrotu kwoty wypłaconego odszkodowania. 

Ile zapłacimy kary za brak OC w 2019 roku?

Wysokość kary za brak ważnego OC zależy od trzech czynników:

 • rodzaju pojazdu;
 • długości okresu bez ochrony ubezpieczeniowej;
 • wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonej na podstawie Ustawy z dnia 10.10.2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (2019 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 2250 zł brutto).

Kara za brak OC samochodu osobowego w 2019 roku

Kary za brak ważnego OC na samochód osobowy kształtują się następująco:

 • okres bez OC poniżej 3 dni - 900 zł;
 • okres bez OC od 3 do 14 dni - 2250 zł;
 • okres bez OC powyżej 14 dni - 4500 zł.

Aktualne stawki kar za brak OC samochodu osobowego sprawdź tutaj.

Kara za brak OC samochodu ciężarowego w 2019 roku

Kary za brak ważnego OC na samochód ciężarowy są takie same jak kary za brak OC dla autobusu lub ciągnika siodłowego. Kwota kary w przypadku tych pojazdów jest wyższa niż w przypadku samochodów osobowych. Za brak OC dla samochodu ciężarowego, ciągnika siodłowego lub autobusu zapłacimy sporo, bo aż:

 • 1350 zł - okres bez OC poniżej 3 dni;
 • 3380 zł - okres bez OC od 3 do 14 dni;
 • 6750 zł - okres bez OC powyżej 14 dni.

Aktualne stawki kar za brak OC samochodu ciężarowego sprawdź tutaj.

Kary za brak OC motocykla w 2019 roku

Nie zapominajmy, że również właściciele motocykli i przyczep powinni posiadać ważną polisę OC na te pojazdy. Kwota kary za brak OC dla motocykla lub przyczepy to:

 • 150 zł - okres bez OC poniżej 3 dni;
 • 380 zł - okres bez OC od 3 do 14 dni;
 • 750 zł - okres bez OC powyżej 14 dni.

Aktualne stawki kar za brak OC motocykla sprawdź tutaj.

Musisz mieć na uwadze, że OC powinieneś zapłacić za samochód nawet jeśli go nie używasz. UFG prowadzi stały monitoring i nakłada kary na osoby, które nie kupią ubezpieczenia OC na czas, dlatego lepiej zadbać o terminowe wykupienie polisy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Chcesz sprawdzić cenę OC dla Twojego pojazdu od kilku ubezpieczycieli?

Teraz to możliwe nawet bez wychodzenia z domu, Skorzystaj z porównywarki cen OC i znajdź najkorzystniejszą dla siebie ofertę! Jeśli wolisz porozmawiać z doradcą, to zapraszamy do jednej z naszych placówek lub do kontaktu z konsultantem pod numerem telefonu 22 27 00 337.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku