Leasing to korzystne rozwiązanie dla wielu kierowców. Kredyt konsumencki na zakup auta nie wszystkich przekonuje, a z kolei zebranie oszczędności do zakupu auta marzeń to często perspektywa bardzo oddalona w czasie.

Jak działa leasing samochodowy?
Decydujesz się na leasing. Podpisujesz umowę, ale nie czyni Cię to automatycznie właścicielem auta. To właśnie podstawowa różnica między leasingiem a pożyczką na zakup samochodu. W przypadku leasingu używasz auta i zobowiązujesz się do płacenia rat leasingowych, a pojazd może stać się Twoją własnością po uregulowaniu ostatniej raty lub po wpłaceniu dodatkowej, wcześniej umówionej sumy. Tak to wygląda w dużym uproszczeniu, istnieją bowiem różne rodzaje leasingu i jego warunki mogą się różnić.
Jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu?
Jak już wspomnieliśmy, umowa leasingu nie czyni Cię od razu właścicielem auta. Pojazd jest własnością firmy leasingowej, która może wymagać od Ciebie zakupu ubezpieczeń samochodowych zgodnie z przyjętymi przez siebie standardami. Jedyną obowiązkową polisą dla aut w Polsce jest ubezpieczenie OC, jednak firma leasingowa może oczekiwać zawarcia również polisy autocasco. W razie wypadku czy kradzieży auta, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i ani Ty ani firma leasingowa nie będziecie musieli martwić się kosztami likwidacji szkody.
Mam auto w leasingu. Czy sam wybieram ubezpieczenie?
Wybór ubezpieczenia w dużej mierze zależy od tego, co bardziej Wam się opłaci. Przy podpisywaniu umowy leasingowej firma zaproponuje Ci ubezpieczenie samochodu – możesz jednak wybrać polisę na własną rękę. Firma leasingowa zgodzi się na zakup indywidualny, jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę i będziesz mógł to udowodnić na piśmie, na przykład dołączając kalkulację składek podpisaną przez doradcę ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenie od firmy leasingowej czy we własnym zakresie?
Zakup ubezpieczenia samochodowego wraz z załatwianiem formalności dotyczących samego leasingu może być dla Ciebie wygodniejszą opcją – w końcu płacisz za wszystko jednocześnie. Nie oznacza to jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego portfela. Firmy leasingowe mają dostęp do wąskiej oferty ubezpieczycieli i może się okazać, że cena składki w innym towarzystwie jest nawet o kilkaset złotych niższa. W trosce o swoje finanse warto skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej i porównać koszty polisy. Ubezpieczenie OC i AC kupujesz przecież raz w roku, a jeden taki zakup może oznaczać duże oszczędności.
Chcesz porównać ceny ubezpieczenia auta?
Oblicz składkę w naszym kalkulatorze, zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w placówce CUK Ubezpieczenia.