Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-09-20

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

Czy ubezpieczenie zawsze załatwia firma leasingowa? Zobacz, jak działa ubezpieczenie auta w leasingu!

Leasing to korzystne rozwiązanie dla wielu kierowców. Kredyt konsumencki na zakup auta nie wszystkich przekonuje, a z kolei zebranie oszczędności do zakupu auta marzeń to często perspektywa bardzo oddalona w czasie.

Firma leasingowa może narzucić kierowcy własne wymagania co do ubezpieczenia samochodu. Być może niezbędne będzie AC.

Jak działa leasing samochodowy?

Decydujesz się na leasing. Podpisujesz umowę, ale nie czyni Cię to automatycznie właścicielem auta. To właśnie podstawowa różnica między leasingiem a pożyczką na zakup samochodu. W przypadku leasingu używasz auta i zobowiązujesz się do płacenia rat leasingowych, a pojazd może stać się Twoją własnością po uregulowaniu ostatniej raty lub po wpłaceniu dodatkowej, wcześniej umówionej sumy. Tak to wygląda w dużym uproszczeniu, istnieją bowiem różne rodzaje leasingu i jego warunki mogą się różnić.

Jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu?

Jak już wspomnieliśmy, umowa leasingu nie czyni Cię od razu właścicielem auta. Pojazd jest własnością firmy leasingowej, która może wymagać od Ciebie zakupu ubezpieczeń samochodowych zgodnie z przyjętymi przez siebie standardami. Jedyną obowiązkową polisą dla aut w Polsce jest ubezpieczenie OC, jednak firma leasingowa może oczekiwać zawarcia również polisy autocasco. W razie wypadku czy kradzieży auta, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i ani Ty ani firma leasingowa nie będziecie musieli martwić się kosztami likwidacji szkody.

Mam auto w leasingu. Czy sam wybieram ubezpieczenie?

Wybór ubezpieczenia w dużej mierze zależy od tego, co bardziej Wam się opłaci. Przy podpisywaniu umowy leasingowej firma zaproponuje Ci ubezpieczenie samochodu – możesz jednak wybrać polisę na własną rękę. Firma leasingowa zgodzi się na zakup indywidualny, jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę i będziesz mógł to udowodnić na piśmie, na przykład dołączając kalkulację składek podpisaną przez doradcę ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie od firmy leasingowej czy we własnym zakresie?

Zakup ubezpieczenia samochodowego wraz z załatwianiem formalności dotyczących samego leasingu może być dla Ciebie wygodniejszą opcją – w końcu płacisz za wszystko jednocześnie. Nie oznacza to jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego portfela. Firmy leasingowe mają dostęp do wąskiej oferty ubezpieczycieli i może się okazać, że cena składki w innym towarzystwie jest nawet o kilkaset złotych niższa. W trosce o swoje finanse warto skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej i porównać koszty polisy. Ubezpieczenie OC i AC kupujesz przecież raz w roku, a jeden taki zakup może oznaczać duże oszczędności.

Chcesz porównać ceny ubezpieczenia auta?

Oblicz składkę w naszym kalkulatorze, zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w placówce CUK Ubezpieczenia.