W tym artykule:
- Czym jest leasing samochodowy?
- Leasing samochodu dla osoby prywatnej – na czym polega?
- Czy auto w leasingu trzeba ubezpieczyć?
- Czy sam wybieram polisę?
- Kto płaci za ubezpieczenie samochodu w leasingu?
- Auto w leasingu – co po kolizji lub wypadku?
- Co z historią ubezpieczenia?
- Ubezpieczenie auta w leasingu – co powinno obejmować?
- Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?
- Co dzieje się z ubezpieczeniem po wykupie auta z leasingu?
- Chcesz sprawdzić cenę ubezpieczenia auta? Skorzystaj z kalkulatora CUK
Leasing samochodu to korzystne rozwiązanie dla wielu kierowców. Kredyt konsumencki na nowy samochód nie wszystkich bowiem przekonuje, natomiast uzbieranie oszczędności potrzebnych do zakupu auta marzeń to często perspektywa mało realna lub bardzo oddalona w czasie.
Czy polisę komunikacyjną na pojazd w leasingu zawsze załatwia firma leasingowa? Sprawdź, co warto wiedzieć w kwestii ubezpieczenia auta oraz związanych z zawarciem polisy formalności, decydując się na leasing konsumencki pojazdu. Z naszej porady dowiesz się, na czym polega i jak funkcjonuje ubezpieczenie samochodu w leasingu.
Najważniejsze informacje:
- Firma udzielająca leasingu może wymagać wykupienia pełnego pakietu polis – OC+AC+NNW+assistance, a także ubezpieczenia GAP. Wszystko zależy od warunków umowy.
- Można zdecydować się na ubezpieczenie zaproponowane przez firmę leasingującą samochód. Warto jednak samodzielnie znaleźć polisę, spełniającą jej wymagania.
- Za ubezpieczenie płaci użytkownik auta.
- Koszt ubezpieczenia leasingowanego samochodu jest spory. W zależności od warunków może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że poszukując ubezpieczenia na własną rękę, można znaleźć ofertę nawet kilkaset złotych tańszą. W tym celu skorzystaj z porównywarek, takich jak kalkulator OC i AC na CUK.pl.
- Szkoda, którą spowoduje kierowca, korzystający z auta w leasingu skutkuje utratą zniżek. Jednak bezszkodowa jazda nie oznacza dla niego uzyskania kolejnych zniżek.
Czym jest leasing samochodowy?
Dla wielu kierowców leasing samochodu to nie do końca jasne pojęcie. Co to oznacza w praktyce? Istotą jego mechanizmu jest przekazanie przez firmę leasingową określonego pojazdu na użytek leasingobiorcy. W zamian leasingodawca pobiera zapłatę, czyli miesięczne raty – tak, jak w przypadku kredytu. Wysokość rat i terminy spłaty ustalone są w harmonogramie. Obie strony (leasingodawcę i leasingobiorcę) wiąże umowa podpisywana na wspólnie ustalony okres.
Decydując się na leasing konsumencki, podpisujesz umowę, ale nie czyni Cię to automatycznie właścicielem auta. To właśnie praktyczna różnica między leasingiem a pożyczką na zakup samochodu. W przypadku leasingu używasz auta i zobowiązujesz się do płacenia rat leasingowych, a pojazd może stać się Twoją własnością po uregulowaniu ostatniej raty lub po wpłaceniu dodatkowej, wcześniej ustalonej sumy (w zależności od umowy oraz rodzaju leasingu).
Leasing samochodu dla osoby prywatnej – na czym polega?
Choć leasing aut zwykle dotyczy pojazdów firmowych i korzystają z niego głównie przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, to mogą zdecydować się na niego także klienci indywidualni. Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Pozwala na zrealizowanie zakupu pojazdu bez konieczności wydawania całej kwoty z własnej kieszeni. W tym przypadku nie stajesz się jednak właścicielem, lecz dzierżawcą auta od firmy leasingowej.
Największą zaletą, jaką niesie za sobą samochód w leasingu dla osoby prywatnej, jest możliwość użytkowania nowego pojazdu, którego zakup wiązałby się z ogromnym jednorazowym wydatkiem – nie każdego na to stać. Nowe modele aut dużo kosztują. Aby korzystać z nich na co dzień, warto rozważyć alternatywne formy finansowania, takie jak kredyt samochodowy, gotówkowy lub właśnie leasing konsumencki.
Czy auto w leasingu trzeba ubezpieczyć?
Jak już wspomnieliśmy, umowa leasingu nie czyni Cię od razu właścicielem auta. Pojazd jest własnością firmy leasingowej, która może wymagać od Ciebie zakupu polis komunikacyjnych zgodnie z przyjętymi przez siebie standardami.
Jedyną obowiązkową polisą dla aut w Polsce jest ubezpieczenie OC, jednak firma leasingowa może oczekiwać zawarcia również polisy autocasco. W razie wypadku czy kradzieży auta, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i ani Ty, ani firma udzielająca leasingu nie będziecie musieli martwić się kosztami likwidacji szkody.
Czy sam wybieram polisę?
Wybór ubezpieczenia w dużej mierze zależy od tego, co bardziej Wam się opłaci. Przy podpisywaniu umowy leasingowej firma zaproponuje Ci ubezpieczenie samochodu – możesz jednak wybrać polisę na własną rękę. Firma leasingowa zgodzi się na zakup indywidualny, jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę i będziesz mógł to udowodnić na piśmie, na przykład dołączając kalkulację składek podpisaną przez doradcę ubezpieczeniowego.
Kto płaci za ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Za ubezpieczenie auta w leasingu zawsze płaci użytkownik, niezależnie od tego, kto ubezpieczył przedmiot. Jeśli zrobił to leasingodawca, to wystawia on fakturę dotyczącą kosztów na leasingobiorcę. Dokumentacja potwierdza, czy zezwolił korzystającemu indywidualnie wybrać ubezpieczyciela – wtedy leasingobiorca opłaca składkę bezpośrednio do towarzystwa. Jeżeli jako leasingobiorcy zdecydujemy się na samodzielny zakup polisy, to wniosek o akceptację warunków ubezpieczenia przedmiotu leasingu możemy pobrać u ubezpieczyciela.
Bardzo istotną kwestią w świetle zasad dotyczących polisy komunikacyjnej aut w leasingu jest to, kto wypowiada OC – użytkownik czy finansujący? Otóż w trakcie trwania umowy leasingu polisę OC wypowiada ten, kto zawarł polisę z towarzystwem. Jeśli ubezpieczenie kupił leasingobiorca, to ma on prawo ją wypowiedzieć. Ważne jest jednak zachowanie ciągłości ochrony, gdyż za brak ważnego OC nakładane są wysokie kary pieniężne.
Auto w leasingu – co po kolizji lub wypadku?
W sytuacji szkody częściowej powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego ubezpieczyciel orzeka o winie sprawcy, a następnie z jego ubezpieczenia odszkodowanie wypłacane jest na konto leasingodawcy bądź korzystającego z pojazdu – w zależności od postanowień zawartych w umowie leasingu.
Większość umów leasingowych zastrzega, że jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub kolizji na drodze przy udziale auta z leasingu, a sprawcą nie jest klient, to wymagane będzie wezwanie policji. W tej sytuacji bowiem szkoda będzie likwidowana z polisy OC sprawcy.
Jeśli jednak sprawcą będzie osoba leasingująca, a szkoda będzie naprawiana z polisy autocasco, wzywanie policji nie będzie konieczne.
Jeśli jesteś sprawcą kolizji lub wypadku, przeczytaj naszą poradę, by dowiedzieć się, jak poprawnie napisać oświadczenie. Wszelkie potrzebne wzory dokumentów możesz również pobrać z naszej strony.
Co z historią ubezpieczenia?
Każdy kierowca, który korzysta z pojazdu, buduje swoją historię ubezpieczeń oraz przebiegu szkód (można je sprawdzić np. poprzez stronę UFG). Zasady w przypadku aut leasingowanych są jednak inne niż gdy kierowca ubezpiecza swój własny samochód. Osoby korzystające z leasingu, które są sprawcami wypadku, stracą zniżki, a w kolejnym roku zapłacą wyższe OC – natomiast w tym wypadku leasingobiorca, który jeździ bezszkodowo, nie zyska za to kolejnych zniżek.
Z DORADCĄ
Ubezpieczenie auta w leasingu – co powinno obejmować?
Firma leasingowa zawsze ma prawo narzucić określone warunki ubezpieczenia komunikacyjnego, ponieważ przez cały czas obowiązywania umowy pozostaje prawnym właścicielem auta. Leasingobiorca za zgodą leasingodawcy może samodzielnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, o ile sprosta stawianym wymaganiom.
Co obejmuje ubezpieczenie samochodu w leasingu? Zakres tego typu pakietu polis dla pojazdu powinien przede wszystkim spełniać kryteria firm leasingowych, które są ustalane indywidualnie. Określone umową wymogi muszą zapewniać autu jak najlepszą ochronę. Jeśli więc zależy nam na tym, by samodzielnie znaleźć korzystne ubezpieczenie i przekonać do niego leasingodawcę, warto zwrócić uwagę m.in. na następujące warunki:
- stała suma ubezpieczenia (w przypadku nowych aut);
- zniesienie udziału własnego w szkodzie;
- zakres assistance: holowanie auta po kolizji lub wypadku na określonym terytorium (zarówno w Polsce, jak i w Europie);
- zapewnienie auta zastępczego po kolizji, wypadku, kradzieży lub awarii leasingowanego pojazdu;
- naprawa samochodu z użyciem oryginalnych części bez amortyzacji oraz naprawa w ASO;
- ubezpieczenie z opcją GAP (od utraty wartości pojazdu);
- zakres NNW.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Ostateczna wysokość składki zależy od kilku czynników m.in. rodzaju samochodu czy profilu kierowcy. Nie bez znaczenia jest także zakres ubezpieczenia. Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, musi być ono bardzo szerokie. Cena auta w leasingu, w zależności od konkretnej sytuacji, może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zakup ubezpieczenia samochodowego wraz z załatwianiem formalności dotyczących samego leasingu może być dla Ciebie wygodniejszą opcją – w końcu płacisz za wszystko jednocześnie. Nie oznacza to jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego portfela. Firmy leasingowe mają dostęp do wąskiej oferty ubezpieczycieli i może się okazać, że koszt składki w innym towarzystwie jest nawet o kilkaset złotych niższy.
W trosce o swoje finanse warto skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej, takiej jak CUK i porównać koszty polisy. Ubezpieczenie OC i AC kupujesz przecież raz w roku, a jeden taki zakup może oznaczać duże oszczędności. Koszt składki za ubezpieczenie auta w leasingu również możesz obliczyć za pośrednictwem naszego kalkulatora online, a nasz doradca prześle do Ciebie ofertę, dzięki której udowodnisz leasingodawcy, że znalazłeś preferencyjną składkę za polisę komunikacyjną.
Jeśli koszt składki ubezpieczenia samochodu w leasingu, który znajdziesz dzięki naszej internetowej porównywarce, będzie korzystniejszy niż propozycja leasingodawcy, nic nie stoi na przeszkodzie, byś ubezpieczył się we własnym zakresie. Ubezpieczenie leasingodawcy można opłacić jednorazowo lub w ratach leasingu. Możliwość płatności ratalnej za polisę OC otrzymasz także u nas – sprawdź, czym wyróżnia się OC na raty.
To ważne!
Firmy leasingowe często współpracują z wybranymi towarzystwami, jednak ich oferta bywa skąpa. Nie daje to leasingobiorcy zbyt dużego wyboru. Jeśli jednak zdecyduje się on na własną rękę szukać ubezpieczenia, może nie sprostać wymaganiom co do zakresu polis, jakie stawia firma. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalną multiagencją, która pomoże dobrać najlepszą ofertę dostosowaną do oczekiwań każdego klienta – oblicz składkę za polisę OC i AC w CUK!
Co dzieje się z ubezpieczeniem po wykupie auta z leasingu?
Po spłaceniu rat i wykupieniu pojazdu z leasingu w sytuacji, gdy to leasingodawca zapewniał polisę OC, zostanie ona przekazana leasingobiorcy, który od teraz staje się właścicielem auta. Może on zrzec się tego ubezpieczenia lub przepisać je na siebie. Ważne jest jednak to, że polisa, którą opłaca w leasingu, nie wznowi się automatycznie po wykupie pojazdu. Należy wtedy zawrzeć nową polisę na cały rok, zanim stara się skończy.
Chcesz sprawdzić cenę ubezpieczenia auta? Skorzystaj z kalkulatora CUK
Nie tylko w przypadku ubezpieczenia samochodu na leasing, przydatna okaże się porównywarka polis. Zawsze warto na bieżąco porównywać oferty od wielu towarzystw, by znaleźć tę najtańszą i najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb.
Firmy leasingowe często wymagają, żeby użytkownik auta wykupił, oprócz obowiązkowego OC, cały pakiet polis: AC+NNW+assistance, a dodatkowo także ubezpieczenie GAP. Plusem samodzielnego zakupu ubezpieczenia może być spora oszczędność pieniędzy. Oblicz składkę preferowanego zakresu polisy w naszym kalkulatorze, zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w placówce CUK Ubezpieczenia.
FAQ:
- 1Czy ubezpieczenie samochodu w leasingu jest droższe?
Leasingodawca często wymaga od leasingobiorcy wykupienia szerokiego ubezpieczenia, obejmującego oprócz OC także AC czy NNW, assistance oraz ubezpieczenie GAP. Można więc przyjąć, że ubezpieczenie samochodu w leasingu jest droższe, ponieważ obejmuje więcej elementów, które sprawiają, że składka jest wyższa.
- 2Kto płaci OC i AC w leasingu?
Za ubezpieczenie auta w leasingu płaci leasingobiorca. Może on zdecydować się na propozycję ubezpieczenia od firmy udzielającej leasingu lub samodzielnie wybrać polisę.
- 3Gdzie najlepiej ubezpieczyć auto w leasingu?
Z reguły firmy udzielające leasingu przedstawiają swoim klientom ofertę ubezpieczeniową. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze wybór takiej polisy jest korzystny z punktu widzenia leasingobiorcy. Lepiej samodzielnie poszukać ubezpieczenia według wymagań leasingobiorcy. Porównywanie ofert pozwala znaleźć o wiele tańszą polisę. Skorzystaj z porównywarki na CUK. Dzięki temu przeanalizujesz ceny i zakres nawet 30 towarzystw ubezpieczeniowych.
Oceń artykuł