2021-07-02

Co to jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki - jak działa i na czym polega?

Co to jest leasing konsumencki?

Leasing nieodłącznie kojarzy się z firmą i sposobem użytkowania przez nią samochodów. Zasadniczo jest to słuszne skojarzenie, gdyż faktycznie z tego rozwiązania korzystają głównie przedsiębiorcy. Niemniej jednak istnieje również leasing konsumencki, określany też jako leasing prywatny. Czym jest leasing konsumencki? Czy warto z niego skorzystać? Czym się cechuje, jakie ma zalety i wady? W poniższym artykule odpowiadamy pytania o leasing konsumencki. Wyjaśniamy też ogólnie, co to jest leasing, jak działa i kto go oferuje.

Co to jest leasing?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, leasing nie dotyczy tylko samochodów. Zatem co to jest leasing? Jest to pewna forma użytkowania określonego majątku rzeczowego. W zasadzie każdy przedmiot może być leasingowany. Niemniej w rzeczywistości faktycznie to leasing samochodów jest najpopularniejszy. Na czym polega ta forma użytkowania pojazdu?

Leasingobiorca korzysta z samochodu na podobnych zasadach jak abonament. Niemniej istnieją pewne różnice, które wymieniamy w dalszej części tekstu. Za użytkowanie samochodu leasingobiorca płaci miesięczne raty. Ponadto wnosi również opłatę wstępną. Im jest ona wyższa, tym niższe są późniejsze raty. Jeszcze do niedawna kojarzenie leasingu tylko i wyłącznie z firmami było zasadne. Leasing konsumencki samochodu jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Obecnie korzysta z niego niewiele osób, jednak można zauważyć rosnące nim zainteresowanie. Auto leasing konsumencki jest oferowany przez wiele podmiotów. Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Czym się różni od klasycznego leasingu dla firm oraz innych form użytkowania lub zakupu pojazdu? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Na czym polega leasing – rozwiązanie dla osób prywatnych

Zasadniczo leasing indywidualny jest niemal tym samym co leasing dla firm, z tą różnicą, że skierowany jest do osób fizycznych. Jeśli chodzi o pozostałe warunki użytkowania pojazdu, są one niemal identyczne. Kolejną różnicą jest fakt, że firmy bardzo często biorą w leasing całe floty pojazdów. Transakcja przebiega wtedy nieco inaczej, ponieważ można liczyć na większe zniżki, a rozliczenie nie dotyczy pojedynczych aut. W przypadku leasingu konsumenckiego transakcja dotyczy natomiast pojedynczego samochodu.

Zasada, zarówno jeśli chodzi o leasing tradycyjny, jak i indywidualny, jest prosta – klient płaci raty, a w zamian może użytkować pojazd. Warto jednak zauważyć, że comiesięczna rata to nie tylko abonament. Wliczona jest w nią także rata spłaty wartości samochodu. Dzięki temu na koniec okresu leasingowania istnieje możliwość odkupienia pojazdu w niższej cenie niż jego początkowa wartość. Przeważnie kwoty te są niskie, czasami wynoszące zaledwie kilka procent pierwotnej wartości pojazdu. Leasingobiorca ma prawo pierwokupu pojazdu, jednak nie jest do tego zobligowany. Może zdecydować się na wzięcie w leasing innego samochodu w niższej cenie. Może także zakończyć leasing, oddać samochód, nie brać nowego i zakończyć współpracę z danym leasingodawcą.

Warto zauważyć, że leasing prywatny istnieje krótko, bo dopiero od roku 2011. Wcześniej niektóre firmy oferowały leasing dla osób indywidualnych, jednak z prawnego punktu widzenia zwykle był to tak naprawdę wynajem długoterminowy. Natomiast leasing a wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy to dwie różne sprawy, choć bardzo podobne. Choć od 2011 roku minęło stosunkowo niewiele czasu, dzisiaj status leasingu konsumenckiego na samochód jest zupełnie inny. Obecnie wiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia takiej formy użytkowania pojazdu. Nie każdy jednak zna zalety leasingu, nie wszyscy również wiedzą, jak przebiega procedura znalezienia samochodu, wzięcia go w leasing i użytkowania.

Leasing konsumencki – jak przebiega w praktyce?

Dzisiaj wiele podmiotów na polskim rynku oferuje leasing dla osób prywatnych. Wzięcie pojazdu w leasing stało się ogólnodostępne, zarówno dla firm, jak i dla osób fizycznych. Co więcej, do wyboru mamy wiele marek samochodów. Warto również wspomnieć, że choć większość ofert dotyczy nowych samochodów, w leasing indywidualny można wziąć również pojazd używany. Zasadniczo proces prowadzący do użytkowania samochodu w ramach leasingu przebiega w kilku krokach:

  • 1
    Wybór samochodu lub dealera – możesz zacząć od wyboru modelu samochodu, który Cię interesuje lub też od wyboru dealera. Poszukaj podmiotów oferujących dany model, wybierz 2-3 najciekawsze oferty i skontaktuj się z dealerem, by poznać szczegóły warunków umowy. Jeśli wybierzesz dealera, przejrzyj jego ofertę lub od razu się skontaktuj i przedstaw swoje oczekiwania.
  • 2
    Ustalenie warunków umowy – przed podpisaniem umowy o leasing konsumencki trzeba określić parametry umowy. Dotyczą m.in. wysokości opłaty wstępnej czy też ceny ostatecznego wykupienia pojazdu po zakończeniu leasingu. Każda z tych kwestii ma wpływ na wysokość rat. Decyzje na tym etapie należy podejmować z uwzględnieniem wysokości budżetu, jakim się dysponuje.
  • 3
    Podpisanie dokumentów – teraz pozostaje już tylko podpisać umowę, wnieść opłatę wstępną i ewentualny depozyt, a następnie cieszyć się nowym samochodem.

Ile kosztuje leasing samochodu dla osoby prywatnej?

Niewątpliwie dla każdego, kto zastanawia się nad wyborem omawianej formy użytkowania pojazdu, kluczowym pytaniem jest: ile kosztuje leasing samochodu? Nietrudno się domyślić, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Najtańsze oferty zaczynają się od kilkuset złotych. Dotyczą one zwykle samochodów używanych. Ofert leasingu pojazdów używanych jest jednak niewiele. Przy użytkowaniu nowych aut,  leasing konsumencki zaczyna się od raty miesięcznej w wysokości ok. 1000 zł. Jednak można znaleźć też oferty nawet kilkukrotnie droższe. Od czego zależy wysokość raty leasingu indywidualnego? Duże znaczenie ma model samochodu i jego wartość rynkowa. Jest to najważniejszy czynnik, ale nie jedyny. Inne czynniki wpływające na wysokość rat leasingu prywatnego to:

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ
  • wysokość opłaty wstępnej,
  • czas trwania umowy,
  • wysokość kwoty wykupu pojazdu,
  • ustalony limit kilometrów,
  • firma oferująca leasing konsumencki samochodu.

Do określenia wysokości raty w zależności od wartości poszczególnych parametrów przyda się kalkulator leasingu konsumenckiego. To narzędzie, które szybko przelicza wpisane przez użytkownika wartości i podaje szacunkową wysokość raty.

Leasing indywidualny – opłata wstępna

Miesięczna rata leasingowa to nie jedyny koszt ponoszony przez leasingobiorcę. Już przy podpisywaniu umowy należy wnieść pierwszą opłatę. Jest to tak zwana opłata wstępna. Jej wysokość odlicza się od całkowitej kwoty do spłaty, dzięki temu pojedyncze raty są niższe. Wpłata wstępna zwykle nie jest narzucana przez leasingodawcę. Daje on wybór, dzięki czemu leasingobiorca może wybrać odpowiadającą mu kwotę, z zakresu od 5 do 30% wartości pojazdu. Warto zauważyć, że im wyższa opłata wstępna, tym niższa nie tylko rata, ale również kwota ewentualnego odkupienia pojazdu.

Czas trwania umowy leasingu dla osób prywatnych

Czas obowiązywania umowy leasingu prywatnego zwykle wynosi od 12 do 60 miesięcy. W tym przypadku im dłuższy okres, tym mniejsza wysokość raty. W sumie jednak kwota do spłaty jest taka sama, ale wzrasta liczba rat. Miesięczne obciążenie leasingobiorcy jest mniejsze, jednak czas trwania zobowiązania dłuższy. Warto dobrze się zastanowić nad wyborem długości okresu leasingowania.

Wysokość kwoty wykupu

Po zakończeniu okresu leasingowania istnieje możliwość wykupienia pojazdu. Wysokość kwoty, za którą można wykupić pojazd zależy od wielu czynników, takich jak liczba rat, ich wysokość, czy też wysokość wpłaty wstępnej. Można również zacząć od ustalenia kwoty wykupu, a leasingodawca na tej podstawie określi, liczbę i wysokość rat.

Limit kilometrów do przejechania

Warto zdawać sobie sprawę, że leasing konsumencki może się wiązać z pewnymi ograniczeniami w kwestii użytkowania pojazdu. Podstawową kwestią jest limit kilometrów możliwy do przejechania w czasie leasingowania pojazdu. Zwykle leasingobiorca ma możliwość wyboru limitu z zakresu 20-50 tysięcy rocznie. Niemniej jednak zdarzają się również oferty bez limitu kilometrów. Co oznacza limit i jaki ma wpływ na to, ile kosztuje leasing samochodu? Im wyższy limit, tym wyższa miesięczna rata. Wynika to z faktu, że im więcej przejechanych kilometrów, tym większa eksploatacja samochodu, a tym samym szybszy i znaczniejszy spadek jego wartości.

Leasingodawca a cena pojazdu

Obecnie działa na rynku wiele firm oferujących leasing konsumencki. Nie każda z nich ma tak samo atrakcyjną cenowo ofertę. Wybierać można m.in. spośród oficjalnych salonów poszczególnych marek, dealerów działających przy bankach oraz niezależnych firm leasingowych. Warto porównać oferty przed wybraniem konkretnej firmy. Różnice cenowe mogą być czasami bardzo duże.

Leasing konsumencki na samochód a ubezpieczenie pojazdu

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdem mechanicznym wymaga posiadania ubezpieczenia OC. Ponadto wskazane jest również wykupienie ubezpieczenia AC. Czy decydując się na leasing konsumencki, otrzymasz obie polisy w ramach umowy? Prawo nie określa, która ze stron umowy powinna opłacić ubezpieczenie. Dlatego też zwykle to leasingobiorca jest zobligowany do jego wykupienia. Ma on w tej kwestii wolność wyboru i może wykupić polisę najlepiej odpowiadającą jego potrzebom. By znaleźć najlepszą ofertę, dostosowaną do potrzeb, zachęcamy do kontaktu z jednym z naszych pracowników. Więcej na temat ubezpieczenia samochodu w leasingu dowiesz się z naszego artykułu "Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?".

Leasing a wynajem długoterminowy

Różnica między leasingiem a wynajmem krótkoterminowym jest oczywista. Wynajem krótkoterminowy dotyczy kilku dni, maksymalnie kilku tygodni. Natomiast umowa leasingu zostaje podpisana na co najmniej 12 miesięcy. Czym auto leasing konsumencki różni się od wynajmu długo- lub krótkoterminowego? Pod wieloma względami obie te formy użytkowania pojazdu są podobne – i tu i tu co miesiąc spłacamy ratę, dzięki czemu możemy korzystać z pojazdu. Istnieją jednak różnice. W przypadku wynajmu samochodu:

  • wpłata wstępna często nie jest koniecznością,
  • w kwocie raty miesięcznej zawiera się wsparcie serwisowe, dotyczące zarówno napraw, jak i wymian eksploatacyjnych i sezonowych (opony, płyny, filtry itd.),
  • ubezpieczenie AC i OC opłaca firma wynajmująca pojazd,
  • wysokość raty jest zwykle wyższa w przypadku wynajmu,
  • wykupienie pojazdu po zakończeniu wynajmu nie zawsze jest możliwe,
  • wysokość kwoty ewentualnego wykupu pojazdu jest zwykle wyższa,
  • sumaryczne koszty wynajmu zwykle są wyższe niż leasingu konsumenckiego.

Leasing konsumencki – opinie użytkowników

Jak na razie z leasingu wciąż korzystają głównie firmy. Wśród leasingobiorców osoby prywatne stanowią mniej niż 1%. Należy pamiętać, że leasing prywatny wciąż jest swego rodzaju nowością. Jednak coraz więcej osób zaczyna się interesować leasingiem indywidualnym. Ci, którzy skorzystali już z leasingu konsumenckiego, wyrażają się o tym rozwiązaniu pozytywnie, doceniając niski koszt oraz elastyczne warunki tej formy użytkowania pojazdu. Ponadto, wysoko ceniona jest również możliwość wykupienia auta po zakończeniu umowy leasingowej za relatywnie niewielkie pieniądze. Wydaje się, że wzrost popularności leasingu konsumenckiego jest nieunikniony. Podkreślamy również fakt, że jest to jeden z bardziej opłacalnych sposobów nabycia samochodu. Oprocentowanie leasingu niemal zawsze jest niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Gdzie ubezpieczyć samochód w leasingu?

Korzystasz z leasingu konsumenckiego i szukasz najlepszego ubezpieczenia OC? Skorzystaj z naszej porównywarki, by znaleźć najlepszą ofertę. Znajdziesz u nas również m.in. atrakcyjne oferty ubezpieczeń assistance oraz NNW i AC. Nie czekaj, skontaktuj się z doradcami CUK lub kup polisę online!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku