2024-09-20

Jak przebiega rejestracja samochodu z Ukrainy w Polsce?

Dowiedz się, jakie formalności trzeba spełnić, aby zarejestrować samochód z Ukrainy w Polsce.

Jak przebiega rejestracja samochodu z Ukrainy w Polsce?

Jeśli mieszkasz na stałe w Polsce i chcesz poruszać się swoim pojazdem na rodzimych numerach rejestracyjnych to musisz w tym celu dokonać pewnych formalności. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przebiega rejestracja samochodu z Ukrainy, co musisz do niej przygotować oraz ile to wszystko kosztuje.

Najważniejsze informacje:

  • Ukrainiec, który planuje stały pobyt w Polsce, ma obowiązek zarejestrowania swojego samochodu.
  • Rejestracja auta z Ukrainy wiąże się z przygotowaniem dokumentów, które trzeba włożyć wraz z wnioskiem w Wydziale Komunikacji, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania.
  • Bez problemu można zarejestrować samochód bez obowiązkowego meldunku w Polsce.
  • Aby legalnie poruszać się po drogach w Polsce to sprowadzony samochód z Ukrainy musi mieć ważne ubezpieczenie.

Kiedy konieczne jest przerejestrowanie samochodu z Ukrainy w Polsce?

Na początku warto przybliżyć temat tego, czy przerejestrowanie samochodu z Ukrainy w Polsce jest obowiązkowe. Może to być bardzo ważna informacja dla uchodźców, którzy przebywają aktualnie w naszym kraju. Weźmy pod uwagę dwie możliwości.

Jeśli właściciel auta ma stałe miejsce zamieszkania w Ukrainie, auto nie zostało wyrejestrowane i czasowo jest użytkowane w Polsce to ma tu zastosowanie Konwencja o ruchu drogowym z Wiednia z 1968 roku. Pojazd uważa się za będący w ruchu międzynarodowym, więc nie ma konieczności rejestrowania go w Polsce. Oczywiście w tej sytuacji muszą być spełnione inne wymagania, czyli ważne badanie techniczne oraz Zielona Karta, która potwierdza obowiązkowe ubezpieczenie auta. Jeśli takiej nie masz to trzeba wykupić polisę graniczną. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie samochodu z Ukrainy w Polsce. Kierowca musi też zadbać o prawo jazdy, ważne tablice rejestracyjne z symbolem Ukrainy oraz posiadać dowód rejestracyjny (albo pozwolenie czasowe). Przy okazji możesz dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie dla Ukraińców przyda Ci się do komfortowego i spokojnego życia w Polsce z dostępem do wszystkich świadczeń. 

Jeśli jednak masz w planach pozostanie w Polsce na dłuższy czas lub nie spełniasz przesłanek wypisanych powyżej, konieczna jest rejestracja samochodu z Ukrainy w Polsce. Formalności odbywają się na takich zasadach jak dopuszczenie auta do ruchu sprowadzonego z kraju poza Unią Europejską. Brak zameldowania na terytorium Polski nie jest w tym przypadku problemem. Do rejestracji wystarczy podać adres zamieszkania.

To ważne!

Każdy obcokrajowiec, który planuje pozostać w Polsce na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ma obowiązek rejestracji swojego pojazdu w Polsce. Wiąże się to z pobytem stałym.

Jak przebiega rejestracja samochodu z Ukrainy? Procedura krok po kroku

Proces sprowadzania i rejestracji auta z Ukrainy obejmuje kilka etapów. W dodatku niektóre z nich będą wymagać bliższego zapoznania się z obecnymi przepisami prawa oraz specjalnymi regulacjami, które są na bieżąco urozmaicane ze względu na wyjątkową sytuację konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy. Jeśli masz jakieś wątpliwości to zawsze możesz otrzymać odpowiedzi w Wydziale Komunikacji, zgodnego z miejscem Twojego zamieszkania.

Jak zarejestrować auto z Ukrainy w Polsce? W większości przypadków wygląda to następująco:

  • Krok 1: Prawidłowe załatwienie spraw związanych z cłem, akcyzą oraz podatkiem lub zwolnienia z opłat celnych.
  • Krok 2: Przetłumaczenie dokumentów na język polski.
  • Krok 3: Wykonanie badania technicznego wraz ze sprawdzeniem, czy pojazd spełnia wymogi unijne.
  • Krok 4: Przygotowanie niezbędnych dokumentów.
  • Krok 5: Opłata za rejestrację samochodu.
  • Krok 6: Złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z Ukrainy.
  • Krok 7: Odbiór tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego.

Szczegóły znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Jak zarejestrować samochód z Ukrainy w Polsce?

Przede wszystkim przerejestrowanie samochodu z Ukrainy w Polsce wiąże się z takimi samymi wymaganiami, które dotyczą sprowadzenia samochodu spoza Unii Europejskiej. Pierwszą ważną kwestią są sprawy celne, czyli przejście przez odprawę. Bez prawidłowo wypełnionych dokumentów i zapłacenia cła, VAT-u oraz akcyzy, nie będziesz mógł dopełnić formalności w Wydziale Komunikacji.

Uwaga!

Prywatny samochód osobowy może być zaliczany do mienia przesiedleńczego, które jest przeznaczone na użytek własny osób przenoszących się do Polski. Może on zwalniać z obowiązku uiszczenia opłat za cło. Trzeba jednak spełnić pewne wymogi, a także wypełnić formalności. Wśród warunków są np. nabycie auta na terytorium Ukrainy oraz przebywanie tam jego właściciela przez co najmniej 12 miesięcy. Wszytko to trzeba też odpowiednio udokumentować. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/mienie-przesiedlenia/ oraz w urzędach odpowiednich dla Twojego miejsca zamieszkania.

Drugą kwestią jest tłumaczenie dokumentów. Pamiętaj, że rejestracja samochodu z Ukrainy w Polsce wymaga przygotowania wszystkich formalności w obowiązującym języku polskim. Niestandardowe zapisy czy znaki są podstawą do odrzucenia wniosku, dlatego cała procedura się wydłuży. Przetłumaczyć trzeba np. dokument potwierdzający własność pojazdu (umowa kupna-sprzedaży).

To ważne!

Ukraiński dowód rejestracyjny może mieć trudne do odczytania znaki cyrylicy, co stanowi problem w prawidłowym odczytaniu danych podczas rejestracji auta z Ukrainy. Choć nie ma obowiązku jego tłumaczenia przysięgłego to warto to zrobić, aby uniknąć problemów w Wydziale Komunikacji.

Przed wizytą w Wydziale Komunikacji musisz zadbać o ważne badanie techniczne. W tym celu musisz stawić się w stacji kontroli pojazdów i uzyskać stosowne zaświadczenie.

Uwaga!

Rejestracja pojazdów z Ukrainy wymaga odpowiedniego przystosowania do przepisów Unii Europejskiej. Upewnij się, że Twój samochód spełnia wymogi techniczne. Dzięki temu przejdzie on również pozytywnie badanie na stacji kontroli pojazdów.

Jak zarejestrować samochód z Ukrainy? Ostatnia kwestia to przygotowanie niezbędnych dokumentów, udanie się do Wydziału Komunikacji, zgodnego z miejscem Twojego zamieszkania. W razie wątpliwości jest to główne źródło informacji. Niektóre urzędy mogą różnić się od siebie np. proponowaną formą złożenia wniosku albo preferowaną opcją płatności za rejestrację auta z Ukrainy. Właśnie dlatego zapoznaj się ze szczegółami w konkretnym urzędzie.

Po zarejestrowaniu musisz ponownie odwiedzić Wydział Komunikacji, aby odebrać dokumenty i dopełnić formalności. Zobacz nasz artykuł: Ile się czeka na dowód rejestracyjny?.

Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji samochodu z Ukrainy?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zarejestrować auto z Ukrainy to po spełnieniu wszystkich powyższych formalności, przygotuj stosowne dokumenty. Konkretną listę znajdziesz na stronie internetowej Wydziału Komunikacji lub odwiedzając urząd stacjonarnie. Wśród obowiązkowych dokumentów są:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • oryginał dowodu zakupu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT),
  • kartę pojazdu (jeśli jest),
  • dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację za granicą,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
  • świadectwo zgodności WE wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenia opłaty za rejestrację samochodu z Ukrainy w Polce,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dokument stwierdzający prawo do zwolnienia,
  • dowód tożsamości (do wglądu),

Ile kosztuje rejestracja auta z Ukrainy w Polsce?

Wiesz już, jak Ukrainiec może zarejestrować samochód w Polsce. A ile to wszystko kosztuje?

  • Wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 złote,
  • opłata za tablice rejestracyjne – 80 złotych lub 1000 złotych w przypadku indywidualnych numerów,
  • pozwolenie czasowe – 13,50 złotych
  • nalepka legalizacyjna – 12,50 złotych,
  • opłaty ewidencyjne – 1,50 złotych.

Dzięki tej rozpisce wiesz, ile kosztuje przerejestrowanie auta z Ukrainy. Ostateczna kwota jest uzależniona głównie od tego, czy wybierzesz tradycyjne, czy indywidualne tablice rejestracyjne. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłaty związane z tłumaczeniem dokumentów przez tłumacza przysięgłego, wykonaniem badania technicznego (jeśli takiego nie ma) oraz opłatami celnymi. 

Czy do rejestracji samochodu z Ukrainy potrzebne jest ubezpieczenie?

Jeśli Ukrainiec chce wjechać do Polski z samochodem, który jest zarejestrowany w jego kraju to musi mieć Zieloną Kartę potwierdzającą obowiązkową polisę OC. Jeśli tak nie jest, powinien wykupić OC graniczne. Aktualnie jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które proponują ubezpieczenia dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które są ważne przez 30 dni. 

Z ubezpieczeniem granicznym lub Zieloną Kartą nie możesz zarejestrować samochodu z Ukrainy w Polsce. Aby poruszać się legalnie po drogach na polskich tablicach, trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie auta na 12 miesięcy. Możesz to zrobić komfortowo przez internet, porównując stawki i dopełniając formalności.

FAQ:

  • 1
    Jak zarejestrować samochód sprowadzony z Ukrainy?

    Aby zarejestrować samochód sprowadzony z Ukrainy w Polsce, należy załatwić sprawy celne, przejść przez badania techniczne, przygotować dokumenty i z nimi zgłosić się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla miejsca zamieszkania.

  • 2
    Czy Ukrainiec może kupić i zarejestrować samochód w Polsce?

    Zarówno Ukrainiec, jak i inny cudzoziemiec, może nabyć samochód w Polsce. Musi go zarejestrować w Wydziale Komunikacji, jeśli zamierza przebywać tutaj na stałe. Może też go wywieźć do Ukrainy i tam zarejestrować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku