2021-11-12

Ile się czeka na dowód rejestracyjny? Poznaj najważniejsze informacje

Zapoznaj się z informacjami, które są potrzebne, by odebrać dowód rejestracyjny! 

Ile się czeka na dowód rejestracyjny? Poznaj najważniejsze informacje

Dowód rejestracyjny jest bardzo ważnym dokumentem, bez którego nie można korzystać z danego samochodu. Po złożeniu odpowiedniego wniosku trzeba jednak poczekać na wydanie gotowego dowodu. Zajmuje to określoną ilość czasu, która jest regulowana przez obowiązujące przepisy. Ile się czeka na dowód rejestracyjny? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat i nie przegap najważniejszych terminów.

Jak uzyskać dowód rejestracyjny?

Aby uzyskać dowód rejestracyjny, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania. Zwykle jest to wydział komunikacji, w którym można załatwić również wiele innych spraw związanych z korzystaniem z pojazdu. Warto sprawdzić, do którego urzędu trzeba udać się w konkretnym przypadku.

Dowód rejestracyjny – jak sprawdzić, czy jest do odbioru?

Złożenie wniosku to tylko pierwszy krok do uzyskania gotowego dowodu rejestracyjnego. Następnie należy odczekać określoną ilość czasu, by otrzymać dokument wystawiony przez wydział komunikacji. Ile czeka się na dowód rejestracyjny? Kwestia ta jest dokładnie regulowana przez obowiązujące przepisy.

Czas oczekiwania na dowód rejestracyjny to 7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku o jego wydanie. Często dowód rejestracyjny jest jednak dostępny nieco wcześniej. Można sprawdzić to poprzez specjalny panel.

Jak sprawdzić, czy jest już dowód rejestracyjny?

Sprawdzenie, czy jest dowód rejestracyjny, wymaga zalogowania się na odpowiedniej stronie internetowej. To najłatwiejszy sposób na uzyskanie takiej informacji. Obecnie można to zrobić zupełnie bez wychodzenia z domu, bazując na danych na temat konkretnego samochodu. Konieczne okazuje się bowiem wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz ostatnich pięciu znaków numeru nadwozia.

Jeśli masz już takie informacje, możesz skorzystać z serwisu Info-Car. Przedstawia on aktualny status wyrabiania dokumentu. Jeśli na stronie internetowej będzie widniała informacja „odbierz dowód rejestracyjny” lub podobna, konieczne jest udanie się do urzędu po gotowy dokument. To wygodny sposób na upewnienie się, czy możesz odebrać wyrobiony dowód. Pozwala on na uniknięcie sytuacji, w której udasz się do urzędu, ale Twój dokument nie będzie jeszcze gotowy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Warto jednak pamiętać, by wpisać do systemu poprawne dane. Jeśli nie znasz ich na pamięć, możesz skorzystać z już posiadanych dokumentów i dokładnie sprawdzić numer nadwozia oraz rejestracyjny. Wpisanie błędnych danych na stronie internetowej może skutkować pojawieniem się niezrozumiałych komunikatów. Mogą one wprowadzić w błąd, dlatego warto dokładnie wpisać wszystkie informacje.

Inne sposoby na to, jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego

Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego, jeśli nie chcesz korzystać z internetowego serwisu? Istnieje jeszcze jedna metoda, ale nie zawsze można ją wykorzystać. Niektóre urzędy udzielają takich informacji również telefonicznie, po podaniu takich samych informacji jak w przypadku serwisu internetowego. Wystarczy zadzwonić do wydziału komunikacji, w którym złożyłeś dokumenty. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie urzędy i starostwa udzielą takich informacji przez telefon. Warto więc sprawdzić, czy dana placówka oferuje taką opcję odpowiednio wcześnie.

Sprawdzanie statusu dowodu rejestracyjnego a jego odbiór

Gdy wiesz już, jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru, możesz udać się do wybranego urzędu po swoje dokumenty. Najpierw trzeba jednak zorientować się, czego będziesz potrzebować podczas takiej wizyty. Dowód rejestracyjny odbiera się w tym samym urzędzie, w którym złożyłeś wniosek. Podczas takiej wizyty należy mieć przy sobie:

 • dowód osobisty lub paszport ( dla osób spoza UE paszport z aktualną wizą lub karta pobytu),
 • dokument potwierdzający zawarcie aktualnego ubezpieczenia OC,
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego,
 • dowód zakupu pojazdu lub inny dowód własności,
 • pozwolenie czasowe lub stary dowód rejestracyjny,
 • dane KRS, jeżeli reprezentujesz firmę,
 • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
 • w przypadku rejestracji warunkowej, potwierdzenie zapłaty akcyzy (wydruk deklaracji e-Zefir) lub dokument odprawy celnej. Dotyczy jedynie pojazdów sprowadzanych z zagranicy, jeżeli nie posiadałeś przy rejestracji dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy e-Zefir.

Jeśli na dany samochód zostało wydane pozwolenie czasowe, również trzeba mieć je przy sobie. Bez takich dokumentów nie da się odebrać dowodu rejestracyjnego, bez względu na wybrany wydział komunikacji.

Trzeba pamiętać o tym, że niektóre urzędy wymagają wcześniejszego umówienia wizyty. Zazwyczaj jest to możliwe poprzez wzięcie numerku bezpośrednio w placówce, ale czasem można ustalić termin przez internet. Warto sprawdzić to odpowiednio wcześnie na stronie wybranego wydziału komunikacji. Zdarza się bowiem, że terminy są bardzo odległe. Lepiej więc zarezerwować jeden z nich jeszcze przed nabyciem samochodu, a w razie jakichkolwiek problemów zwolnić go i wybrać inny w późniejszym czasie.

Dokumenty niezbędne podczas składania wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego

Nieco inne dokumenty będą potrzebne w sytuacji, gdy planujesz zarejestrować już używany samochód, który zmienia właściciela. Wówczas konieczne jest przedstawienie takich dokumentów, jak:

 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat,
 • ostatnio używane tablice rejestracyjne,
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu,
 • oryginał dokumentu potwierdzającego własność.

Oczywiście, trzeba mieć ze sobą też wypełniony wniosek. Jeśli samochód został sprowadzony zza granicy, należy pamiętać również o przetłumaczeniu ich na język polski. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli samochód został sprowadzony z kraju należącego do Unii Europejskiej, nie trzeba tłumaczyć dokumentów.

Dowód rejestracyjny a pozwolenie czasowe

Po zakupie pojazdu w Polsce lub za granicą wydaje się miękki dowód, czyli pozwolenie czasowe. Pozwala ono na legalne korzystanie z samochodu przez miesiąc po zawarciu transakcji. W tym czasie należy złożyć wniosek o wydanie standardowego dowodu rejestracyjnego. Z tego powodu tak ważne jest udanie się do urzędu odpowiednio wcześnie, najlepiej zaraz po sfinalizowaniu transakcji. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dowód rejestracyjny zostanie wydany przed wygaśnięciem pozwolenia czasowego.

Kto może odebrać dowód rejestracyjny?

Warto również wiedzieć, kto może odebrać dowód rejestracyjny. Powinien być to właściciel pojazdu, który złożył wniosek. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości ze względu na różne zdarzenia losowe, możesz wydać pełnomocnictwo. Dzięki niemu to inna osoba uda się do urzędu i odbierze gotowy dowód za Ciebie. Wówczas trzeba jednak dodać pełnomocnictwo do reszty dokumentów niezbędnych podczas odbioru.

Rejestracja samochodu przez internet

W 2021 roku została wprowadzona bardzo ważna zmiana, która pozwala na uzyskanie dowodu rejestracyjnego bez konieczności udawania się do wydziału komunikacji. Obecnie wszystkie niezbędne formalności można załatwić online. Taką opcję udostępniły niektóre urzędy, pozwalając na zaoszczędzenie czasu. Gotowy dowód rejestracyjny i tak trzeba jednak odebrać osobiście.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W urzędach, w których istnieje możliwość złożenia wniosku przez internet, konieczne okazuje się skorzystanie z profilu zaufanego. Można dostać się do niego poprzez bankowość internetową. W ten sposób Twoje dane są potwierdzone, dlatego możesz załatwić wszystkie wymagane formalności. Wówczas opłatę należy uiścić poprzez przelew na podane konto bankowe urzędu.

Ile kosztuje wydanie dowodu rejestracyjnego?

Gdy wiesz już, jak sprawdzić, czy jest dowód do odbioru, warto zastanowić się także nad kosztami całego przedsięwzięcia. Potwierdzenie uiszczenia wpłaty jest niezbędne już w momencie składania wniosku. Sposób przekazania pieniędzy zależy od wydziału komunikacji. Zwykle istnieje możliwość skorzystania z kasy znajdującej się w budynku lub wpłacenia pieniędzy online, na wskazany numer konta. Warto sprawdzić, jak kwestia ta wygląda w przypadku Twojego urzędu.

Koszt wydania dowodu rejestracyjnego to 54 zł. Konieczne jest jednak również zakupienie tablic oraz nalepki kontrolnej. Te kosztują odpowiednio 80 i 18,50 zł. Pozostałe opłaty są związane z pozwoleniem czasowym, opłatą ewidencyjną i nalepką legalizacyjną, ale łącznie nie przekraczają one 30 zł. Jeśli jednak chcesz wyrobić indywidualne tablice, musisz liczyć się z kosztem 1000 zł. Całość wynosi więc 180,50 zł. Koszty zmieniają się jednak w zależności od sytuacji. Jeśli samochód był już zarejestrowany w Twoim powiecie, nie musisz martwić się zmianą jego tablic. Znika więc najwyższy wydatek, czyli opłata za ich wyrobienie. Wówczas zapłacisz tylko 81 zł.

Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy – kary za niewyrobienie dokumentu

Wielu kierowców zastanawia się – czy mój dowód jest już do odbioru? Jest to ważna kwestia ze względu na fakt, że od stycznia 2021 roku obowiązują kary za niewyrobienie takiego dokumentu. Jeśli upłynie 30 dni od daty zakupu auta, a Ty nie złożyłeś wniosku o wydanie dowodu, musisz liczyć się z karą od 200 do 1000 zł.

Jeśli jednak nie zdążysz wyrobić dokumentu, możesz zdecydować się na przedłużenie pozwolenia czasowego. Da się to zrobić na kolejne 14 dni. W ten sposób unikniesz kary i zapewnisz sobie czas, który pozwoli na dopełnienie formalności. Trzeba również uważać na terminy związane z odbiorem gotowego dowodu rejestracyjnego.

Jeśli nie odbierzesz dowodu rejestracyjnego, po 30 dniach od wydania pozwolenia czasowego pojazd nie będzie mógł legalnie poruszać się po drogach. Z tego powodu warto sprawdzić, czy jest do odbioru dowód rejestracyjny odpowiednio wcześnie. W innym przypadku trzeba liczyć się z możliwością odholowania pojazdu na policyjny parking, co wiąże się z dużymi opłatami i mandatem. Warto więc pilnować wszelkich formalności i dopełnić ich jak najszybciej.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Istnieje również ryzyko, że urząd odmówi wydania dowodu rejestracyjnego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy właściciel nie dostarczy wszystkich wymaganych dokumentów. Wówczas istnieje jednak możliwość odwołania się od decyzji i dostarczenia brakujących pism czy dowodów. Problemy pojawiają się także w sytuacji, gdy właścicielem jest więcej niż jedna osoba. Wówczas konieczne jest stawienie się w urzędzie wszystkich, a jeśli nie ma takiej możliwości – wyznaczenie pełnomocnika. Może to być członek rodziny – w takim przypadku jest to całkowicie darmowe. Jeśli jednak zdecydujesz się na nadanie pełnomocnictwa osobie, z którą nie jesteś spokrewniony, musisz liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej wynoszącej 17 zł.Upoważnienie powinno również składać się z określonych elementów, w tym

danych osobowych oraz zakresu pełnomocnictwa. Ważne jest również wskazanie daty, kiedy został sporządzony dokument. Konieczne okazuje się również podpisanie całości przez osoby, która udziela upoważnienia. Opłatę za taką usługę trzeba wnieść odpowiednio wcześnie.

Wyjątki od maksymalnej daty wyrobienia dowodu rejestracyjnego

Przejmuje się, że pozwolenie czasowe obowiązuje przez 30 dni. Można je przedłużyć o kolejne 14 dni. Następnie właściciel może złożyć dokumenty, a następnie poczekać maksymalnie 17 dni, aż będzie można odebrać dowód rejestracyjny. Status takiej operacji warto sprawdzać regularnie w panelu internetowym.

Sytuacja zmieniła się jednak w związku z pandemią. Wówczas zamiast 30 dni obowiązywał termin 180 dni. Sytuacja wróciła jednak do normy w 2021 roku i bez kolejnych rozporządzeń nie zmieni się ona w najbliższym czasie. Z tego powodu tak ważne jest zorientowanie się w terminach od razu po sfinalizowaniu transakcji. W ten sposób na pewno nie przegapisz dat związanych z konkretnymi formalnościami.

Dowód rejestracyjny a ubezpieczenie OC

Dowód rejestracyjny jest potrzebny bezpośrednio do zakupienia ubezpieczenia OC, ponieważ doradca jest zobowiązany do sprawdzenia odpowiednich informacji dotyczących pojazdu. Podobnie jest, gdy chcesz kupić AC, również musisz mieć dowód rejestracyjny i pokazać go doradcy. Kupując polisę online, musisz pamiętać o tym, że musisz podać dane zgodnie z prawdą. Pamiętaj też, że nie możesz jeździć bez ważnego OC. Jest to bowiem polisa obowiązkowa dla każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Brak ubezpieczenia wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi.

Ubezpieczenie OC możesz wykupić w placówkach CUK. Specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania również telefonicznie i zaproponują najlepsze rozwiązanie w danym przypadku. W CUK Ubezpieczenia nabędziesz także inne polisy, nie tylko komunikacyjne. Zapraszamy!

Oceń artykuł

1.00
(2)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku