2022-06-17

Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny i OC przy sobie?

Sprawdź, jakie dokumenty musi wozić ze sobą kierowca.

Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny i OC przy sobie?

Wielu kierowców znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy w trakcie kontroli nie miało przy sobie dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC. O ile prawo jazdy przechowujemy zwykle w portfelu, to dokumenty auta już niekoniecznie. Takie zdarzenia stanowiły przyczynę co najmniej pouczenia, a co bardziej restrykcyjni policjanci nakładali karę pieniężną w postaci mandatu. Wiele jednak się zmieniło w kwestii tego czy trzeba wozić OC i mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Od 1 października 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie tych dokumentów. 

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny?

Zgodnie z prawem nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego i OC ze sobą. Przed 1 października 2018 roku podczas kontroli funkcjonariusze policji mogli wystawić za to mandat. Teraz jest to znacznie bardziej komfortowe i mniej restrykcyjne. Przepisy znacznie ułatwiły życie kierowcom i nie muszą oni pamiętać o tym żeby mieć dowód rejestracyjny i OC ze sobą. 

Co oznacza brak dokumentów podczas kontroli?

Oczywiście, brak obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC nie zwalnia z konieczności ich posiadania. Co to oznacza w praktyce? Podczas kontroli, funkcjonariusze policji będą sprawdzać informacje na temat Twojej obowiązkowej polisy. Odbywa się to przez informacje zawarte w CEPiK-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Dostęp do bazy CEPiK posiada nie tylko policja, ale także Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego. Na miejscu kontroli, funkcjonariusze błyskawicznie otrzymają informacje na temat badania technicznego, ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Należy mieć jednak na względzie, że w niektórych sytuacjach dowód rejestracyjny samochodu jest wciąż fizycznie wymagany. Musimy go okazać w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży samochodu czy wyjeździe zagranicznym.

Czy trzeba mieć przy sobie potwierdzenie OC w razie kolizji?

Zastanawiasz się czy trzeba mieć przy sobie potwierdzenie OC w razie kolizji albo wypadku na drodze? Brak tego dokumentu nie jest konieczny. Jeśli chcesz spisać oświadczenie, w którym niezbędny jest numer polisy, także możesz skorzystać z bardzo prostego sposobu na sprawdzenie tego dokumentu. Szybką weryfikację gwarantuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dotyczy to zarówno samochodów, jak i motocykli. Dawniej baza ta była dostępna wyłącznie dla towarzystw ubezpieczeniowy, aktualnie jest ona przydatna np. podczas zakupu samochodu używanego, sprawdzania historii pojazdu, a także w wymienionej wcześniej sytuacji, czyli kolizji albo wypadku.

Wystarczy wejść na stronę internetową UFG, a następnie przejść do sekcji "Sprawdź OC dla pojazdu". Konieczny będzie numer rejestracyjny albo numer VIN, aby uzyskać pożądane informacje. Dane z bazy UFG dotyczą numeru aktualnej polisy, marki i modelu pojazdu. W dodatku są zawarte tam informacje o nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adresu. Dzięki temu wszystkie dane masz w jednym miejscu i bezproblemowo możesz spisać oświadczenie na miejscu kolizji. Nowoczesne technologie przełożyły się także na łatwiejszy dostęp do ważnych danych za pomocą aplikacji mObywatel, o czym wspominamy w dalszej części artykułu.

Jeśli korzystasz z aplikacji CUK Ubezpieczenia, tam również masz dostęp do wszystkich swoich ubezpieczeń. Możesz dodać również inne polisy, które masz wykupione, aby mieć zawsze pod ręką dostęp do najważniejszych informacji.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Mamy też drugą dobrą informację dla kierowców pojazdów. Od 5 grudnia 2020 roku weszło w życie prawo, a raczej tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. Od tego momentu nie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy. Co ważne, nie trzeba też mieć tego dokumentu, jeśli chcesz wyjechać za granicę.

Zastanawiasz się, jak wygląda kontrola funkcjonariuszy, jeśli nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy? Policjantowi trzeba w takim momencie podać swoje dane osobowe oraz pokazać inny dokument ze zdjęciem. Następnie sprawdzi on w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców uprawnienia danego kierowcy do prowadzenia pojazdu. Jeśli wydarzą się komplikacje, np. nie będzie zasięgu, możliwe też jest połączenie się funkcjonariusza z dyżurnym komendy, aby sprawdzić dane na temat kierowcy.

Prawo to jest stosunkowo nowe, dlatego może powodować wiele problemów w praktyce. Warto zatem sprawdzić czy na stronie ewidencji kierowców na gov.pl widnieją prawidłowe dane na temat kierowcy. W praktyce, zweryfikuj czy są poprawne informacje, nie ma żadnych literówek, a daty się zgadzają z dokumentem.

Te udogodnienia oczywiście nie oznaczają, że kierowca nie musi posiadać uprawnień do prowadzenia samochodu. Nie ma też zakazu posiadania przy sobie tradycyjnego prawa jazdy.

To ważne!

Pojawiła się też aplikacja mObywatel, w której jest możliwe posiadanie prawa jazdy w wersji elektronicznej. Może okazać się to bardzo przydatne. W aplikacji tej widoczny jest również dowód osobisty. W praktyce, w smartfonie możesz mieć ze sobą wirtualny portfel, w którym będziesz mieć do dyspozycji wszystkie ważne dokumenty. W aplikacji dostępne są także informacje o pojeździe - nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy, okres ubezpieczenia i jego wariant. W dodatku możesz ustawić przypomnienie 30 dni przed wygaśnięciem obowiązkowego OC. mPojazd to odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego.

Jakie dokumenty w samochodzie trzeba mieć?

Zastanawiasz się, jakie dokumenty trzeba mieć przy kontroli drogowej? Mimo to, że nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy ze sobą, konieczne jest jednak posiadanie ze sobą pewnych dokumentów. Wśród nich jest dowód osobisty albo inny dokument, który potwierdza Twoją tożsamość jako kierowcy. Nie trzeba jednak mieć dowodu zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, prawa jazdy w formie papierowej i dowodu rejestracyjnego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy trzeba posiadać dowód rejestracyjny i OC przy sobie?

W niektórych sytuacjach nadal kierowcy są zobligowani do fizycznego posiadania polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Na przykład kierowcy pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski nadal muszą mieć przy sobie stosowne ubezpieczenie wraz z dowodem rejestracyjnym samochodu.

Zmiany z 2018 roku dotyczyły też sytuacji odnoszącej się do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. O ile do tej pory był on zatrzymywany fizycznie, od 1 października 2018 roku informacje na ten temat są wprowadzone w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Podczas kontroli policjant lub strażnik miejski ma prawo zapytać kto w danym momencie przechowuje dowód rejestracyjny samochodu. W takim wypadku wystarczająca będzie odpowiedź, że jest on w domu lub firmie.
 

Dokumenty dotyczące samochodu – duże udogodnienia

Podsumowując, nie masz już żadnych wątpliwości co do tego czy trzeba wozić OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy ze sobą. Zmiany w prawie wpływają na większy komfort kierowców, jednak nie oznaczają, że można zupełnie zapomnieć o formalnościach.

Kilka lat temu podczas kontroli drogowej za brak dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia OC i prawa jazdy, groziły mandaty. Aktualnie wszelkie dane na temat Twojego pojazdu, obowiązkowego ubezpieczenia oraz kierowcy, funkcjonariusze policji czy Straży Miejskiej mogą sprawdzić na miejscu kontroli.

Duże zmiany dotyczą także posiadania dokumentów w wersji online. Dzięki aplikacji mObywatel możesz mieć przy sobie dowód osobisty w nowoczesnej formie. To duże udogodnienie, szczególnie dla osób roztrzepanych, pracujących w biegu albo zapominalskich. Wystarczy mieć aplikację mObywatel w smartfonie z oprogramowaniem Android albo iOS. 

Kierowco, pamiętaj!

To, że nie musisz mieć dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie nie oznacza, że jesteś zwolniony z obowiązku ich posiadania! Odpowiednie służby mogą bowiem to sprawdzić, z tą różnicą, że w inny sposób.

Aplikacja mObywatel a dowód rejestracyjny

Obecnie wszystkie najważniejsze informacje o danej osobie oraz posiadanych przez nią pojazdach znajdują się w bazie danych policji. Kierowca może jednak również zyskać do nich dostęp przez zainstalowanie aplikacji mObywatel. W niej znajdują się wszystkie dane dotyczące posiadanych samochodów oraz polis. Dzięki temu nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, by mieć pod ręką najważniejsze informacje o pojeździe. Jeśli nie masz pewności, czy trzeba wozić dowód rejestracyjny ze sobą, możesz zainstalować aplikację. Jest ona respektowana zarówno przez policję, jak i inne organy państwowe. W tej chwili można pobrać ją na telefony działające w systemie Android i iOS, czyli na zdecydowaną większość powszechnie używanych smartfonów. Aplikacja jest odpowiednio zabezpieczona, dlatego wszystkie Twoje dane pozostają chronione – nawet w razie kradzieży telefonu.

Dowód rejestracyjny w niektórych przypadkach trzeba wymienić. O kosztach z tym związanych przeczytasz tutaj: Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Kiedy trzeba mieć dowód rejestracyjny przy sobie?

Skoro wiesz już, czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny podczas jazdy, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach papierowy dokument jest rzeczywiście potrzebny. Od 1 października 2018 w trakcie kontroli nie jest wymagane posiadanie dowodu. Przyda się on natomiast w trakcie badania technicznego czy sprzedaży auta. Pracownicy stacji kontroli pojazdów muszą mieć wgląd w ważny dokument. Dowód rejestracyjny przekazuje się również nabywcy auta. Dokument ten jest bowiem niezbędny podczas rejestracji samochodu w urzędzie.

Jeśli zgubisz lub zniszczysz dowód rejestracyjny, istnieje możliwość jego ponownego wyrobienia. Wiąże się to jednak z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 54,50 zł oraz czekania nawet 30 dni. Wszelkich formalności dotyczących uzyskania wtórnika dowodu rejestracyjnego należy dopełnić osobiście w urzędzie. Obecnie wiele z nich da się załatwić także online przez profil zaufany.

Dokumenty trzeba mieć też podczas zagranicznych podróży. Więcej przeczytasz tutaj: Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas podróży.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Ze względu na fakt, że obecnie nie trzeba już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, pojawiają się wątpliwości, jak wygląda jego zatrzymanie. Dochodzi do niego najczęściej, gdy dana osoba porusza się niesprawnym samochodem. W razie kontroli musi on zostać unieruchomiony, a więc kierowcy odbiera się dokumenty. Obecnie nie zabiera się papierowego dowodu. Zostaje on zablokowany w systemie, dzięki czemu wszystkie patrole policji na terenie całego kraju wiedzą, że został odebrany. Odblokowanie dowodu rejestracyjnego jest możliwe w sytuacji, gdy dokonasz niezbędnych napraw. Sprawność samochodu musi być następnie potwierdzona podczas badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Specjalista na stacji wyda Ci potwierdzenie, które należy złożyć w odpowiednim urzędzie. Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków i dopełnieniu wymaganych formalności możliwe będzie odblokowanie dowodu.

Wynik badania technicznego należy złożyć na komisariacie policji lub dostarczyć bezpośrednio do organu, który wydał ten dokument. Obecnie dowód rejestracyjny można odblokować w każdej jednostce policji. Funkcjonariusze nie muszą bowiem zwracać dokumentu, co znacznie ułatwia załatwianie formalności w sytuacji, gdy do odebrania dowodu doszło na trasie, z dala od Twojego miejsca zamieszkania. W chwili odzyskania dowodu rejestracyjnego z bazy CEPiK usuwany jest wpis o jego zablokowaniu. W ten sposób cały proces staje się znacznie łatwiejszy i mniej czasochłonny.

Przeglądy w Polsce są obowiązkowe. Więcej dowiesz się z tego artykułu: Kary za brak przeglądu.

Ubezpieczenie samochodu

Posiadanie pojazdu wiąże się również z koniecznością posiadania ważnego ubezpieczenia OC. W CUK znajdziesz polisy od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz tę najtańszą. Oferujemy także pakiety OC i AC pozwalające na kompleksowe zabezpieczenie swoich interesów związanych z byciem właścicielem samochodu Dzięki nim uzyskasz odszkodowanie także w sytuacji, gdy to Twoje auto zostanie uszkodzone podczas wypadku, którego jesteś sprawcą.

CUK dysponuje wieloma placówkami stacjonarnymi na terenie całego kraju, a także sprawnie działającą infolinią. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami!

Tańsze OC, czyli SUPERoferta CUK!

Chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC? Kupuj taniej z CUK. Wystarczy, że obliczysz składkę błyskawicznie za pomocą kalkulatora online albo zadzwonisz do naszych doradców na infolinię. Możesz też odwiedzić placówkę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Oceń artykuł

4.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku