Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2018-06-01

Co oznacza brak dokumentów po 1 października?

Wielu kierowców znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy w trakcie kontroli nie miało przy sobie dokumentów.

Wielu kierowców znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy w trakcie kontroli nie miało przy sobie dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC. O ile prawo jazdy przechowujemy zwykle w portfelu to dokumenty auta już niekoniecznie – stąd te problemy.

Takie zdarzenia stanowiły przyczynę co najmniej pouczenia, a co bardziej restrykcyjni policjanci potrafili nawet nałożyć karę pieniężną w postaci mandatu.

Czy brak dokumentów oznacza, że w ogóle nie będziemy kontrolowani pod kątem posiadania polisy?

Nie, jednak będzie to się odbywało w inny, bardziej przyjazny dla kierowców, sposób. Mianowicie informacje na ten temat będzie mógł uzyskać sam kontrolujący nas policjant czy strażnik miejski korzystając z danych zawartych w tak zwanym CEPiK-u (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Należy mieć jednak na względzie, że w niektórych sytuacjach dowód rejestracyjny samochodu będzie wciąż fizycznie wymagany. Będziemy  musieli go okazać w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży samochodu czy wyjeździe zagranicznym. Trzeba również podkreślić, że ubezpieczenie OC nadal pozostaje obowiązkowe.

W jakich sytuacjach przepisy nie ulegają zmianie i nad musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC ?

Należy nadmienić, kierowcy nadal są bezwzględnie zobowiązani posiadać prawo jazdy wraz z dowodem osobisty. Również w niektórych sytuacjach nadal będą zobligowani do fizycznego posiadania polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Na przykład kierowcy pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski nadal będą musieli mieć przy sobie stosowne ubezpieczenie wraz z dowodem rejestracyjnym samochodu.

Zmiana dotyczyć też będzie sytuacji  odnoszącej się do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. O ile do tej pory był on zatrzymywany fizycznie, od 1 października 2018 roku informacje na ten temat będą wprowadzone w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Mimo owej zmiany należy pamiętać, że nasz nadal musi spełniać wymogi ochrony środowiska bądź stanowi zagrożenie bezpieczeństwa i porządkowi ruchu drogowego służby wprowadzą informacje na temat zatrzymania dokumentu w systemie informatycznym.

Podczas kontroli policjant lub strażnik miejski ma prawo zapytać kto w danym momencie przechowuje dowód rejestracyjny samochodu. W takim wypadku wystarczająca będzie odpowiedź, że jest on w domu lub firmie.

Kierowco, pamiętaj!

To, że nie musisz mieć dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie nie oznacza, że jesteś zwolniony z o obowiązku ich posiadania!

Odpowiednie służby mogą bowiem to sprawdzić, z tą różnicą, że w inny sposób.

keyboard_arrow_up