W tym artykule:
- Jakie są sposoby na ładowanie akumulatora w aucie?
- Co ładuje akumulator w aucie?
- Jak poprawnie naładować akumulator w samochodzie?
- Jak długo ładuje się akumulator prostownikiem i o czym warto wiedzieć?
- W jakiej temperaturze ładować akumulator?
- Jakim prądem ładować akumulator?
- Jak sprawdzić ładowanie akumulatora?
- Czy można przeładować akumulator w samochodzie?
- Jakie są objawy przeładowanego akumulatora?
- Gdzie można naładować akumulator samochodowy?
- Jak naładować akumulator kablami?
- Ładowanie akumulatora – najczęstsze problemy
- Zapewnij kompleksową ochronę auta i wykup ubezpieczenie!
Najczęstsze problemy z rozładowanym akumulatorem pojawiają się zimą. Samochód przestaje współpracować, a silnik traci moc. Czasem konieczne jest użycie kabli rozruchowych, a innym razem – prostownika. Zobacz, jak naładować akumulator w samochodzie w sposób bezpieczny i skuteczny.
Najważniejsze informacje:
- O tym, jak naładować akumulator w poprawny sposób, powinien wiedzieć każdy kierowca. Całkowite rozładowanie nie sprzyja żywotności baterii, a także może prowadzić do problemów z rozruchem.
- Jest wiele miejsc, gdzie można naładować akumulator samochodowy – na postoju, u mechanika, a nawet w domu. Sposób należy dopasować do stopnia rozładowania, całkowitej pojemności oraz możliwości w danym momencie.
- Od tego, jak podłączyć ładowanie akumulatora prostownikiem, zależy powodzenie całego zadania. Kluczowe jest poprawne odłączenie kabli od auta, czyli rozpoczęcie od bieguna ujemnego, a później przejście do dodatniego.
- Temperatura pomieszczenia, wentylacja i warunki otoczenia podczas ładowania prostownikiem mają duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Zachowaj wszystkie możliwe środki ostrożności.
Jakie są sposoby na ładowanie akumulatora w aucie?
Najpopularniejsze sposoby ładowania akumulatora to poprzez alternator (w samochodzie podczas jazdy), prostownik (specjalną ładowarkę) oraz kable rozruchowe. Ostatni z nich służy jednak do chwilowego doładowania energii, aby ruszyć unieruchomionym samochodem. W sprawnym aucie nie trzeba doładowywać akumulatora, bo zajmuje się tym alternator. Warto wiedzieć, że im dłuższe trasy, tym skuteczniej odbywa się zasilanie energią. Jeśli jednak w Twoim samochodzie pojawiły się problemy z rozruchem (szczególnie zimą) to czas, kiedy naładować akumulator powinieneś jak najszybciej. Pozostawienie go rozładowanego nie sprzyja żywotności baterii.
Jeśli nie wiesz, gdzie naładować akumulator w trakcie dłuższego wyjazdu, możesz też skorzystać z dedykowanych rozwiązań do Twojego samochodu. Producenci tacy jak BMW mają w swojej ofercie ładowarki do akumulatorów wraz z zaciskami, które możesz podłączyć bez konieczności demontażu. Zawsze jednak zapoznaj się z instrukcją obsługi, a także kompatybilnością z Twoim akumulatorem.
Co ładuje akumulator w aucie?
Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź na pytanie, co ładuje akumulator w samochodzie – to alternator. Stanowi on główne źródło energii, a cały proces odbywa się podczas prowadzenia samochodu. Czasem jednak może pojawić się potrzeba ręcznego doładowania akumulatora lub naładowania go do pełna. Dzieje się tak np. kiedy kierowca wybiera się tylko na krótsze odcinki po mieście, a alternator nie zdąży w tym czasie zasilić odpowiednio baterii. Na to, ile trwa ładowanie akumulatora podczas jazdy, wpływa wiele czynników, ale cały proces dzieje się samoistnie.
Dobrze działający alternator nie wymaga regularnych kontroli czy ręcznego mierzenia napięcia. Może jednak przytrafić się usterka źródła zasilania samochodu. Objawia się to np. nadmierną lub niedostateczną produkcją napięcia, a także problemami z wydajnością silnika. Poza tym powszechne są problemy z akumulatorem na mrozie, przez co dochodzi do szybszego rozładowania i tym samym sytuacja wymaga interwencji kierowcy.
Jak poprawnie naładować akumulator w samochodzie?
Nowoczesne ładowarki z mikroprocesorami są zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić ładowanie akumulatora bezpośrednio w samochodzie. Nie trzeba kontrolować czasu ani rozłączać żadnych przewodów. Standardowe akumulatory oparte na transformatorze, trzeba wyciągnąć z samochodu, a następnie naładować z pomocą prostownika. Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji.
Jeśli zastanawiasz się, jak naładować akumulator, pomyśl najpierw o swoim bezpieczeństwie. Załóż rękawice ochronne, a kiedy to możliwe, okulary. Upewnij się, że silnik Twojego samochodu jest wyłączony, a prostownik odłączony od prądu. Jeśli dopiero co wyciągnąłeś kluczyki ze stacyjki, odczekaj około 15 minut, aby akumulator zdążył ostygnąć.
W następnym kroku musisz odłączyć akumulator, rozpoczynając zawsze od klemy ujemnej. Zazwyczaj ma ona kolor czarny albo niebieski. Dopiero później możesz odpiąć klemę dodatnią (czerwoną). Odłącz wszystkie elementy mocujące i wykonaj poprawne ładowanie akumulatora. Jak podłączyć kable prostownika? Pamiętaj o tym, że klemę plusową trzeba zacisnąć na plusie, a ujemną – na minusie. W kolejnym kroku ustaw natężenie prądu oraz napięcie ładowania. Podczas pracy prostownika, obserwuj wskaźnik naładowania baterii. Po tym czasie wyłącz urządzenie, odczekaj około 20-30 minut i odłącz akumulator od prostownika. Ostatnim krokiem jest ponowne podłączenie go do samochodu. Zawsze zaczynaj je od klemy plusowej, a następnie przejdź do ujemnej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak podłączyć akumulator?.
Uwaga!
Jeśli będziesz wiedzieć, jak naładować akumulator prostownikiem w poprawny i bezpieczny sposób, unikniesz ryzyka uszkodzenia akumulatora, zwarcia, pojawienia się iskier, a nawet wybuchu, co jest bardzo niebezpieczne. Szczególnie chodzi tu o kolejność odłączania klem.
Nie dopuszczaj też do dotknięcia klemy minusowej z plusową, co grozi uszkodzeniem całej instalacji. Naprawy mogą być kosztowne, a sama sytuacja bardzo niebezpieczna.
Jak długo ładuje się akumulator prostownikiem i o czym warto wiedzieć?
Od pojemności i stopnia rozładowania zależy pełne ładowanie akumulatora prostownikiem. Jak długo to może trwać? Optymalny czas to od 10 do 12 godzin. W niektórych sytuacjach, przy zastosowaniu mniejszego natężenia prądu, może się to wydłużyć nawet do 20 godzin. Standardowo im większa jest pojemność akumulatora, tym potrzebny jest dłuższy czas ładowania. Jeśli tylko lekko się rozładował, nie będziesz musiał czekać aż 10 czy 12 godzin.
Bardzo ważne jest to, aby wybrać prostownik od znanego i renomowanego producenta. Upewnij się, że ma on wbudowane systemy zabezpieczeń (przeciwzwarciowe i przeciwprzeciążeniowe), miał wskaźnik ładowania oraz spełniał wymagania pod względem napięcia wyjściowego i końcowego. Aby dowiedzieć się, jak naładować akumulator konkretnym prostownikiem i ile będzie to trwało, zajrzyj do instrukcji obsługi od producenta. To najpewniejsze źródło informacji.
W jakiej temperaturze ładować akumulator?
Aby zachować najwyższe środki bezpieczeństwa, musisz wiedzieć, w jakiej temperaturze ładować akumulator. Przede wszystkim spróbuj ocenić jego stan. Jeśli jest zamarznięty albo bardzo gorący, nie powinieneś podłączać go do prostownika. Akumulatory powinny być też ładowane w temperaturze otoczenia od 5°C do 40°C. Niestety, przy niższych wartościach, efektywność znacznie spada. Nawet po kilkunastu godzinach ładowania może okazać się, że akumulator nie ma 100% pojemności. Poza tym sprawdzaj na bieżąco jego temperaturę. Jeśli niepokoi Cię, że jest bardzo gorący – odłącz go i skontaktuj się z mechanikiem.
Podczas ładowania akumulatora prostownikiem zwróć uwagę, czy są w nim wbudowane odpowietrzniki. Jeśli ich nie ma, musisz uchylić korki. W ten sposób będą mogły swobodnie ulatniać się gazy, które nie powinny gromadzić się w baterii, bo może to doprowadzić np. do rozsadzenia całej konstrukcji.
Uwaga!
Istotne jest nie tylko to, w jakiej temperaturze ładować akumulator, ale również zachowanie środków ostrożności w pomieszczeniu. Z wywietrzników wydziela się wodór, który jest gazem łatwopalnym. Właśnie dlatego nie wolno podchodzić do akumulatora z odpaloną zapałką czy zapalniczką. Akumulator nie może być przechowywany w pomieszczeniu z otwartym ogniem, bo może to doprowadzić do spięcia, a nawet pożaru.
Naładowany akumulator powinien pozostać w bezpiecznym miejscu jeszcze przez około pół godziny, aby ostygnął, a napięcie się wyrównało. Dopiero wtedy możesz ponownie go podłączyć do samochodu.
Jakim prądem ładować akumulator?
Jeśli zastanawiasz się, jakim prądem ładować akumulator, możesz zastosować bardzo prosty przelicznik. Powinno się stosować natężenie prądu o wartości 1/10 pojemności akumulatora. Przykładowo, dla 45 Ah będą to 4 A, a dla 70 Ah – 7 A. Wysoki prąd ładowania skraca czas ładowania, ale nie może przekraczać wskazanej normy w instrukcji obsługi od producenta. Wtedy łatwo doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Z kolei zbyt niski prąd może wydłużyć proces ładowania nawet do kilkunastu godzin.
Uwaga!
Zbyt duża wartość prądu ładowania, tak samo jak za długie podłączenie do prostownika, może prowadzić do przeładowania. Generuje to poważne uszkodzenia, utratę wydajności, a nawet wybuch spowodowany zagotowanym i parującym elektrolitem.
Jak sprawdzić ładowanie akumulatora?
Do tego, jak sprawdzić ładowanie akumulatora, potrzebujesz specjalnego miernika. Dostaniesz go w każdym sklepie budowlanym oraz elektrycznym. Następnie czerwoną klamrę przypnij do dodatniego bieguna, a czarną do ujemnego. Kiedy urządzenie zmierzy napięcie akumulatora, zapisz ten wynik. W kolejnym kroku uruchom silnik tak jak zawsze. Odczekaj chwilę. Później włącz radio, światła, nawiewy, czyli przygotuj auto do jazdy. Ponownie sprawdź, jakie jest napięcie na wyświetlaczu miernika.
Jak sprawdzić ładowanie akumulatora miernikiem? Musisz porównać pierwszy otrzymany wynik z drugim. Jeśli jest ono takie samo, prawdopodobnie alternator nie ładuje akumulatora. Napięcie spoczynkowe powinno mieścić się w granicach od 12,55 do 12,80 V. Niższe może świadczyć o tym, że trzeba podładować akumulator. Podczas rozruchu, napięcie może spaść, ale nie niżej niż 8,5-10 V. Następnie po uruchomieniu silnika, prawidłowa wartość powinna wynosić około 14-14,5 V. Podczas włączania kolejnych świateł, nawiewu czy radia, napięcie będzie spadać. Jednak miernik nie powinien wskazywać mniej niż 12-13V. To może świadczyć o zepsutym alternatorze. W razie wątpliwości, zawsze możesz wybrać się do warsztatu mechanicznego.
Czy można przeładować akumulator w samochodzie?
Większość nowoczesnych prostowników ma wbudowane systemy zabezpieczeń, które automatycznie odłączają zasilanie po uzyskaniu 100% pojemności. Jeśli ich nie ma, nie możesz wydłużać zalecanego czasu. Jeśli nie odłączysz od prądu naładowanego akumulatora w odpowiednim momencie, elektrolit znajdujący się w środku zacznie się gotować i parować. W konsekwencji może dojść nawet do niekontrolowanego wybuchu.
Cały czas kontroluj proces ładowania, co jest bardzo łatwe z wbudowanym wskaźnikiem w postaci diody LED albo wyświetlacza. Jeśli nie wiesz, kiedy przerwać ładowanie akumulatora, możesz skorzystać z miernika do sprawdzenia napięcia. Powinno ono wynosić około 12,6-12,8 V przy modelu 12-woltowym.
Podczas jazdy przeładowanie akumulatora nie jest możliwe, choć są wyjątki od tej reguły. Dzieje się tak, kiedy regulator napięcia zarządzający alternatorem, jest uszkodzony. Wtedy trzeba wybrać się do warsztatu mechanicznego.
Jakie są objawy przeładowanego akumulatora?
Bardzo niebezpieczne dla otoczenia oraz szkodliwe dla samej baterii jest przeładowanie akumulatora. Objawy są charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Może dojść do zagotowania, parowania i ubytku elektrolitu. Wypływa on wtedy na zewnątrz konstrukcji i jest widoczny w postaci odparowanych śladów. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Po pierwsze, taka sytuacja prowadzi do mniejszej wydajności akumulatora. A po drugie, kontakt z taką substancją jest bardzo niebezpieczny, może nawet prowadzić do poparzenia chemicznego. Właśnie dlatego podczas wyciągania i podłączania akumulatora, powinieneś mieć rękawice ochronne.
Uwaga!
Baterii nie sprzyjają zarówno częste i długie rozładowanie, jak i przeładowanie.
Gdzie można naładować akumulator samochodowy?
Jeśli masz prostownik to możesz wykonać ładowanie akumulatora w domu. Podstawą jest podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego, najlepiej uziemionego. Pamiętaj też o zachowaniu środków ostrożności, czyli usunięcia z otoczenia źródeł ognia, które mogą prowadzić do ewentualnych spięć, a nawet wybuchów. Wiedząc, jak naładować akumulator i ile czasu to trwa, najlepiej pozostawić go w bezpiecznym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Nie musisz robić tego w miejscu, w którym spędzasz czas – możesz także podłączyć go w garażu albo piwnicy. Ważne jest, aby był dostęp do gniazdka elektrycznego.
Bez prostownika nie wykonasz prawidłowego ładowania akumulatora w domu. Możesz jednak skorzystać z takiej usługi w warsztacie samochodowym. To, ile kosztuje naładowanie akumulatora u mechanika, zależy głównie od lokalizacji i indywidualnych cenników.
Chcesz tylko podładować swój akumulator, aby kontynuować podróż? W takim razie możesz zrobić to na parkingu przed domem, a w kryzysowych sytuacjach nawet na poboczu. Potrzebujesz do tego kabli rozruchowych i drugiego auta. Pamiętaj, aby zapewnić bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zachować środki ostrożności dotyczące podłączania przewodów, a po uruchomieniu auta – odjechać. Wybierz dłuższą trasę, aby alternator mógł zasilić do pełna lekko naładowany akumulator.
Nie masz możliwości szybkiego podładowania akumulatora, a Twoje auto nie chce odpalić? W takim razie możesz skorzystać z pomocy drogowej albo wykorzystać swoje ubezpieczenie Assistance.
Jak naładować akumulator kablami?
Kable rozruchowe pozwalają podładować akumulator w awaryjnych sytuacjach. Możesz to zrobić na parkingu przed domem, stacji paliw czy nawet w trakcie trasy. Jak naładować akumulator kablami? Przede wszystkim potrzebujesz do tego drugiego samochodu, ustawionego dość blisko Twojego. Obydwa silniki powinny być wyłączone. Kabel czerwonego koloru podłącz do dodatniego zacisku akumulatora w sprawnym aucie, a czarnego – do ujemnego, a potem do metalowej części w komorze unieruchomionego silnika (np. śruby). Teraz możesz bezpiecznie uruchomić drugi samochód i pozostawić go na wolnych obrotach. To pozwoli delikatnie podładować akumulator. Po kilku minutach uruchom silnik swojego samochodu. Jeśli pracuje stabilnie, odłącz kable w odwrotnej kolejności. Zacznij od czarnego, a następnie skończ na czerwonym.
Ładowanie akumulatora – najczęstsze problemy
Wiesz już, jak naładować akumulator w samochodzie, jednak w każdej chwili mogą pojawić się nieprzewidziane problemy. Zebraliśmy najczęstsze wątpliwości, z którymi stykają się kierowcy samochodów.
Czemu akumulator w samochodzie nie trzyma?
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na to, czemu akumulator nie trzyma. Sprawdź, czy nie poluzowały się klemy na biegunach akumulatora oraz, czy nie ma dużej ilości zabrudzeń (resztek płynów, nadmiernej wilgoci itd.). Zmierz poziom napięcia. Jeśli wszystko jest w porządku, akumulator może nie trzymać z powodu awarii instalacji elektrycznej, zbyt dużego poboru energii w stanie spoczynku, a także częstych, lecz krótkich podróży autem.
Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile ładować akumulator samochodowy, aby trzymał dłużej. Wszystko zależy od stylu jazdy, pojemności baterii, a także stanu technicznego auta. Warto jednak na bieżąco obserwować swoje auto, szczególnie podczas wysokiej i bardzo niskiej temperatury na dworze. Samorozładowanie akumulatora samochodu przyspiesza się w trakcie gorących dni, z kolei zimą – traci swoją wydajność i również trzeba wtedy podjąć odpowiednie kroki.
Dlaczego akumulator się nie ładuje po podłączeniu do prostownika?
Najczęstszą przyczyną są uszkodzone albo poluzowane przewody. Wina może leżeć również po stronie uszkodzonego prostownika.
Dlaczego naładowany akumulator nie odpala?
Najpierw sprawdź, czy klemy nie są luźne, a wszystkie przewody dobrze podłączone. Kiedy wszystko jest w porządku, problem może leżeć w uszkodzonym alternatorze, niesprawnym rozrusznikiem albo problemami z układem zapłonowym.
Co rozładowuje akumulator na postoju?
Wiele włączonych funkcji w samochodzie wpływa na to, co rozładowuje akumulator na postoju. Mogą to być nawiewy, podgrzewane fotele, nawigacja oraz radio. Nowoczesne wideorejestratory czy kamery cofania również pobierają dużo prądu, szczególnie jeśli są instalowane jako dodatkowe, niefabryczne wyposażenie.
Ładowanie akumulatora – która klema pierwsza?
Podczas prawidłowego odłączania akumulatora, w pierwszym kroku zajmij się klemą ujemną (w kolorze czarnym lub niebieskim), a następnie dodatnią (czerwoną). W przypadku podłączania, kieruj się odwrotną kolejnością.
Zapewnij kompleksową ochronę auta i wykup ubezpieczenie!
Jeśli chcesz liczyć na pomoc w razie rozładowanego akumulatora, zatrzaśniętych kluczyków czy nagłej awarii na trasie, wykup odpowiednie ubezpieczenie auta. Kalkulator w CUK Ubezpieczenia pozwoli Ci porównać warianty OC wraz z Assistance, a także kompleksowe pakiety z AC i NNW. Do wyboru masz propozycje od zaufanych ubezpieczycieli, dlatego możesz liczyć na realną pomoc.
FAQ:
- 1Czy ładowanie akumulatora w domu jest bezpieczne?
Jeśli zachowasz podstawowe środki bezpieczeństwa, to ładowanie akumulatora w domu jest bezpieczne. Zadbaj o odpowiednią wentylację i nie trzymaj go w pobliżu źródeł ognia.
- 2Czy można zostawić podpięty prostownik na noc?
Przestrzegaj instrukcji producenta. Nowoczesne prostowniki samoczynnie wyłączają się po ukończonym procesie ładowania, ale nie wszystkie z nich mają taką opcję. Wtedy pozostawienie go na dłużej niż zaleca producent, jest niebezpieczne.
- 3Ile kosztuje naładowanie akumulatora w warsztacie?
Ceny są uzależnione od lokalizacji warsztatu oraz tego, ile będzie trwało ładowanie akumulatora i jak bardzo jest rozładowany. Zazwyczaj kwoty nie przekraczają 100-200 złotych.
Oceń artykuł