2022-04-08

Jak podłączyć akumulator?

Dowiedz się jak podłączyć akumulator!

Jak podłączyć akumulator?

Akumulator jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Zbyt mocno eksploatowany może jednak szybko się rozładować. Jego uszkodzenie jest możliwe także podczas dłuższych postojów. Wówczas konieczne jest jego odłączenie, a po naładowaniu – podłączenie. Jak zrobić to w odpowiedni sposób?

Jak odłączyć akumulator?

Na samym początku konieczne jest odłączenie akumulatora. Należy zrobić to ostrożnie, by nie uszkodzić żadnych ważnych elementów. Na samym początku trzeba wyłączyć silnik i poczekać, aż się wychłodzi. Następnie należy wyłączyć wszystkie podzespoły, które pracują dzięki energii z akumulatora, którymi są m.in. żarówki.

Znaczenie ma również kolejność odłączenia poszczególnych biegunów. Na samym początku należy wyłączyć ujemny. Trzeba bowiem pamiętać, że nadwozie pojazdu pełni rolę przewodu powrotnego dla obwodu elektrycznego. Wówczas można zachować pełne bezpieczeństwo prowadzonych prac. W razie przypadkowego dotknięcia nadwozia metalowym elementem nie pojawia się ryzyko porażenia prądem. Rozpoczęcie odłączania akumulatora od dodatniego bieguna powoduje zagrożenie eksplozją akumulatora. Metalowy klucz pod wpływem działającego prądu może również na stałe połączyć się z nadwoziem.

Jak podłączyć akumulator?

Podłączenie akumulatora wymaga również zastosowania się do kilku zasad. W pierwszej kolejności należy wyczyścić klemy oraz podstawę mocowania samego akumulatora. W tym celu można użyć zwykłej wody. Następnie konieczne jest bardzo dobre wysuszenie tych elementów, co spowoduje pełne połączenie z instalacją elektryczną. Kolejność podłączania akumulatora jest odwrotna niż jego odłączenia. Powinno zacząć się bieguna dodatniego, a potem spiąć go z klemą ujemną. Kolejną czynnością jest włączenie wszystkich odbiorników prądu i sprawdzenie, czy akumulator działa poprawnie.

Czasami pojawia się konieczność odłączenia akumulatora na dłuższy czas, np. podczas dłuższego nieużywania samochodu. Jeżeli się tego nie wykona, akumulator ulegnie rozładowaniu, a żywotność baterii wówczas się obniży. Dlatego ważne jest odłączenie akumulatora, który w tym czasie pobiera energię podtrzymującą działanie alarmu czy pamięć radia.

Istnieje również możliwość wzbudzenia akumulatora z pomocą zewnętrznego źródła prądu. Z pomocą przychodzą wówczas kable rozruchowe. Z jednej strony podłącza się je do auta wymagającego rozruchu, a z drugiej strony do pojazdu podającego energię.

Wyjęcie akumulatora jest dobrym pomysłem m.in. w sytuacji, gdy planujesz czasowe wyrejestrowanie samochodu. Wówczas pojazd nie może poruszać się po drogach, dlatego nie ma sensu zostawiać w nim sprawnego akumulatora. Więcej o czasowym wyrejestrowaniu dowiesz się z artykułu.

Odłączenie akumulatora w aucie z komputerem

Odłączenie akumulatora w aucie z komputerem nie jest już takim prostym zadaniem jak w pojazdach bez niego. Nowoczesne auta wyposażone są w układy zarządzania energią elektryczną, dzięki czemu komputer steruje całym procesem ładowania akumulatora. W przypadku braku energii taki system sam wyłącza podzespoły. W trakcie jazdy można wówczas zauważyć, że pewne elementy przestają działać. Kiedy bateria ulegnie uszkodzeniu, komputer pokładowy zaalarmuje o tym kierowcę.

Nie zaleca się samodzielnego odłączania akumulatora w samochodach z komputerem. Należy pojechać do warsztatu i tam z pomocą specjalistycznego sprzętu diagnostycznego odłączyć akumulator. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu umożliwi zarówno zarejestrowanie, jak i odłączenie komputera samochodu. Jeżeli pominie się ten etap, w dalszym ciągu będą pojawiać się komunikaty wskazujące usterkę urządzenia.

Czy można podłączyć samodzielnie akumulator w aucie z komputerem? Po odłączeniu akumulatora w takim aucie wszystkie ustawienia komputera się resetują. Także wtedy wymagane jest użycie specjalistycznego sprzętu z oprogramowaniem.

Różnica pomiędzy odłączaniem i podłączaniem akumulatora w zwykłym samochodzie a tym z komputerem polega głównie na tym, że w drugim przypadku konieczne jest ponowne ustawienie wszystkich opcji wybranych wcześniej przez użytkownika. Dlatego dobrym pomysłem jest powierzenie tego zadania fachowcom. Zastosują oni rozwiązania, które pozwolą uniknąć takiej konieczności lub ustawią ponownie konkretne funkcje po zakończeniu pracy. Jeśli nie jesteś biegły w naprawach samochodów, każdorazowo warto korzystać z pomocy specjalistów. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której dojdzie do przypadkowego uszkodzenia akumulatora albo innych elementów wynikającego z niewiedzy czy braku umiejętności.

Sprawdzenie stanu akumulatora jest dobrym pomysłem także w sytuacji, gdy planujesz dłuższy wyjazd. Więcej o odpowiednim przygotowaniu do wycieczki dowiesz się z tego artykułu.

Jak wyjąć i zamontować akumulator w samochodach z systemem start/stop?

W nowoczesnych samochodach coraz częściej używa się rozwiązań, które pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Jego działanie polega na automatycznym wyłączaniu się silnika podczas dłuższych postojów. Trzeba pamiętać, że w systemach tego typu konieczne jest zamontowanie specjalnego rodzaju akumulatora. Standardowy model nie sprawdziłby się podczas ciągłego włączania i wyłączania silnika. W sytuacji, gdy jest on wyłączony, akumulator musiałby samodzielnie zasilać wszystkie funkcje, takie jak np. sprzęt audio, klimatyzacja czy oświetlenie.

Ze względu na specyficzną budowę akumulatora do samochodów z systemem start/stop konieczne jest również zamontowanie go w określony sposób. Najlepiej robić to w profesjonalnych warsztatach. Specjaliści dysponują urządzeniami, które pozwalają na podtrzymanie zasilania po odłączeniu akumulatora samochodowego. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których ustawienia wybrane przez użytkownika automatycznie wrócą do wersji fabrycznej.

W przypadku akumulatorów do systemu start/stop konieczne jest również zarejestrowanie takich elementów. Jest to niezbędne w samochodach z technologią zamkniętą. W przypadku systemów otwartych nie trzeba rejestrować akumulatora komputerowo – auto samodzielnie rozpoznaje stan nowego elementu.

Kiedy konieczne jest odłączenie i podłączenie akumulatora?

Odpinanie akumulatora jest dobrą praktyką w kilku sytuacjach. W ten sposób można zabezpieczyć ten komponent przed zbyt szybkim zużyciem, a także spowodowaniem poważniejszych szkód w całym samochodzie. Do przykładów sytuacji, w których należy odłączyć akumulator, można zaliczyć:

  • dłuższy postój – w takim przypadku pozostawienie akumulatora wewnątrz samochodu skutkowałoby jego szybkim rozładowaniem. Taka sytuacja wpływa bezpośrednio na żywotność części – zużywa się ona znacznie szybciej i konieczne jest kupienie nowego egzemplarza;
  • kolizja lub wypadek – w wielu przypadkach w razie wystąpienia kolizji lub wypadku wskazane jest odłączenie akumulatora. W ten sposób można wyeliminować ryzyko pojawienia się zwarcia – to ogromne zagrożenie zarówno dla użytkownika samochodu, jak i jego pozostałych komponentów;
  • wymiana akumulatora na nowy lub chęć naładowania go w innym miejscu.

Wyjmowanie akumulatora na czas dłuższych postojów wynoszących od kilku dni wzwyż jest dobrym pomysłem zwłaszcza w sezonie zimowym. To właśnie wtedy zwiększa się ryzyko rozładowania, a w efekcie uszkodzenia tego elementu. Akumulator jest dość niewielki, dlatego z powodzeniem można przechowywać go w domu, garażu czy piwnicy. Warto zadbać o to, by nie uległ uszkodzeniu i zabrudzeniu.

Jeśli planujesz zostawić samochód na parkingu na zaledwie 2–3 dni, nie ma konieczności odłączania akumulatora. W tym czasie nie zdąży się on rozładować, nawet gdy panują niskie temperatury.

Więcej o poprawnym postępowaniu w razie wypadku lub kolizji przeczytasz tutaj: https://cuk.pl/porady/uwaga-kolizja-co-zrobic-gdy-jestes-poszkodowanym-w-kolizji.

O czym warto pamiętać, odłączając i podłączając akumulator?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Najważniejsze jest trzymanie się odpowiedniej kolejności odłączania i podłączania biegunów. W innym przypadku można spowodować zagrożenie dla siebie oraz uszkodzić konkretne komponenty samochodu. Oprócz tego, podłączając akumulator należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu klem. Muszą być one też wysuszone – jakakolwiek woda w układzie zasilającym samochód energią elektryczną stanowi zagrożenie i ryzyko wystąpienia poważniejszej awarii.

Akumulator warto doładowywać zawsze, gdy napięcie stanie się zbyt niskie. Za długie korzystanie z wyczerpanego egzemplarza może spowodować jego poważne uszkodzenie. Wiąże się to z koniecznością niezwłocznego kupienia nowego akumulatora. Wartość graniczna to 12,4–12,5 V.

Istnieje jeszcze jedna ważna zasada, o której nie można zapominać podczas odłączania, a następnie ponownego podłączania akumulatora w samochodzie. Po żadnym pozorem dodatnia i ujemna klema nie mogą się dotknąć. Prowadzi to bowiem do zwarcia, które skutkuje uszkodzeniem instalacji elektrycznej w całym samochodzie. Najlepiej więc świadomie odkładać obie końcówki i unikać sytuacji, w której mogłyby się dotknąć.

Warto pracować dopiero na zimnym silniku. Oznacza to, że samochód powinien stać na postoju przez co najmniej kilka godzin. Silnik po dłuższej jeździe jest dość ciepły, dlatego odpinanie akumulatora znajdującego się w pobliżu może skutkować przypadkowym poparzeniem.

Trzeba również pamiętać, że w różnych samochodach są montowane zupełnie odmienne akumulatory. Zazwyczaj są one wyposażone w obejmy zakładane od górnej części obudowy. Istnieją także modele z mocowaniem, które podtrzymuje dolny element. Przed rozpoczęciem rozkręcania całej konstrukcji warto zapoznać się z dokładnym sposobem mocowania konkretnego akumulatora. Dzięki temu będzie można to zrobić bezpiecznie zarówno dla siebie, jak i samochodu. Konieczne jest również odpowiednie przykręcenie obejm później. Zbyt słabo dokręcone elementy mogą doprowadzić do zwarcia, a więc całkowitego uszkodzenia akumulatora.

Pomocne narzędzia podczas wyjmowania i wkładania akumulatora

Podczas odłączania i podłączania akumulatora warto zastosować inteligentne prostowniki. To elementy, które pozwalają na naładowanie urządzenia do konkretnego poziomu. Dzięki temu nie trzeba kontrolować całego procesu – akumulator można naładować również w innym miejscu, poza samochodem.

Inteligentne prostowniki same zatrzymują proces ładowania, dzięki czemu nie traci się energii elektrycznej i nie nadwyręża działania akumulatora. Obecnie są bardzo popularne i ułatwiają ładowanie tego komponentu.

Jak dbać o akumulator?

Wyjmowanie akumulatora podczas dłuższych postojów i innych wymienionych sytuacji jest dobrą praktyką. O ten komponent trzeba jednak dbać również na co dzień, najlepiej regularnie sprawdzając poziom jego naładowania. W ten sposób można uniknąć sytuacji, gdy akumulator rozładuje się całkowicie, co zdarza się najczęściej w sezonie zimowym. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie poziomu naładowania co 3–4 tygodnie. Jeśli dbasz o swój samochód, możesz robić to jeszcze częściej. Warto pamiętać o tej czynności, ponieważ pozwala na uniknięcie sytuacji, w której konieczne będzie kupienie nowego akumulatora. To koszt wynoszący nawet kilkaset złotych, dlatego nie warto tego bagatelizować.

Ubezpieczenie samochodu

Wszystkie używane samochody, które zostały zarejestrowane w urzędzie, muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Dzięki niemu w razie wypadku spowodowanego z winy właściciela pojazdu osoba poszkodowana uzyska pokrycie kosztów niezbędnych napraw. W CUK znajdziesz również wiele innych polis, w tym pakiet OC i AC. W ten sposób można zabezpieczyć interesy obu stron – otrzymasz niezbędne odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy przypadkiem uszkodzisz własny samochód.

Zapraszamy do udania się do jednej z wielu naszych placówek stacjonarnych na terenie całego kraju. Dysponujemy także sprawnie działającą infolinią, dzięki której nasi konsultanci pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku