2020-07-08

Jak przygotować auto do wakacyjnej podróży z rodziną?

Zobacz, o czym musisz pamiętać zanim pojedziesz w podróż autem.

Jak przygotować auto do wakacyjnej podróży z rodziną?

Nie możesz doczekać się urlopu? Wyjazd wakacyjny już zaplanowany i pozostała jeszcze kwestia zabezpieczenia auta, które wybraliście razem z rodziną jako główny środek transportu? Sprawdź, jak przygotować auto na wakacje! Zadbaj nie tylko o stan techniczny, ale zorientuj się, czy Twoje ubezpieczenia komunikacyjne są ważne, składki opłacone, sprawdź też zakres terytorialny polisy i czy auto będzie objęte ochroną tam, gdzie planujesz jechać. A może to pora na wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie problemów z autem w podróży pomogą Ci pomimo wszystko korzystać z uroków wakacji?

Wakacyjny wyjazd - sprawdź stan techniczny auta!

Gruntowny przegląd samochodu przed wyjazdem to oczywisty krok. Podstawowe elementy możesz oczywiście sprawdzić sam, ważniejsze “tematy” warto zlecić mechanikowi. W niektórych serwisach możesz spotkać się z atrakcyjnymi rabatami na taki “wakacyjny” przegląd. Być może jakiś element auta wymaga wymiany lub naprawy i dzięki tej odpowiedniej reakcji unikniesz przykrej niespodzianki podczas podróży?

Samodzielnie skontrolować możesz stan płynu chłodniczego, hamulcowego czy wspomagania kierownicy - ich poziom powinien zaznaczać się między wskaźnikiem minimum a maximum, bliżej górnej “kreski”. Płyn do spryskiwaczy wlewamy natomiast według potrzeby - tutaj ograniczeniem jest tylko pojemność pojemnika. Warto spakować również zapas do bagażnika. Dolewając płyn do spryskiwaczy, zobaczmy też, czy wycieraczki są w dobrym stanie. Te rozwarstwione najlepiej wymienić na nowe. 

Kolejnym ważnym krokiem jest kontrola stanu oleju silnikowego, który sprawdzamy na bagnecie, znajdującym się w zbiorniku. Poziom oleju kontrolujemy koniecznie, gdy silnik jest “chłodny”, a auto stoi na równym podłożu. Bagnet wskazuje, że w zbiorniku znajduje się minimalna ilość oleju? Dolej go, pamiętając, aby wybrać odpowiedni rodzaj. Mechanicy często pozostawiają w okolicy silnika karteczkę z informacją, jaki produkt należy wlać. Wybierając się w podróż, warto również na wszelki wypadek kupić zapasową ilość oleju do silnika naszego auta. 

Przed wyjazdem zorientuj się, czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie. Prawidłowe wartości znajdziesz na tabliczce - zazwyczaj umieszczona jest ona w okolicy wlewu paliwa lub przy drzwiach kierowcy. Napompować koło za pomocą kompresora możesz praktycznie na każdej stacji. 

Upewnij się, czy masz w samochodzie gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy - o te elementy musisz zadbać obowiązkowo! Życzymy, aby środki potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy nie przydały się podczas podróży, jednak zadbaj o to, aby znajdowały się w samochodowej apteczce. Warto również zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, która przyda się podczas awarii auta wieczorną porą. 

Kontrola żarówek to również krok, którego nie powinieneś pominąć. Jeśli któraś wymaga wymiany, najlepiej wymontować ją najpierw, a dopiero później udać się do sklepu. W ten sposób unikniesz pomyłki i nie będziesz musiał zastanawiać się przy kasie, jaką żarówkę powinieneś kupić do swojego auta - H1, H4 czy H7?

Jakie usługi w zakresie przeglądu auta oferuje mechanik? Specjalista sprawdzi czy poziom płynów eksploatacyjnych oraz oleju jest odpowiedni, skontroluje stan hamulców, oświetlenia, zawieszenia, przyjrzy się układowi kierowniczemu, akumulatorowi, a także sprawdzi czy układ elektryczny działa bez zarzutu.  

Stan auta skontrolowany, przejdźmy zatem do kwestii ubezpieczeń komunikacyjnych.

Wyjazd na wakacje samochodem po Europie - jakie ubezpieczenie się przyda?

Zagraniczne podróże autem wiążą się z większym stresem niż te w granicach kraju. Awaria auta, nie mówiąc już o stłuczce, wiąże się często z koniecznością wizyty w serwisie, a tutaj trudnością może być np. nieznajomość języka czy zasad panujących w danym kraju. Dlatego, Twój plan powinien wyglądać następująco: zaplanuj podróż samochodem po Europie, a następnie zaopatrz się w odpowiednią polisę. Jakie ubezpieczenie samochodu będzie przydatne za granicą?

Polisa OC za granicą

Zazwyczaj autem podróżujemy do krajów leżących w Europie. W większości przypadków nie musimy mieć specjalnego ubezpieczenia komunikacyjnego, ani innych dodatkowych dokumentów. Polisa OC będzie nas chronić na wypadek stłuczki spowodowanej z naszej winy również poza granicami kraju. 

Inaczej jest w przypadku takich państw jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Ukraina czy Macedonia. Tutaj potrzebny będzie nam dokument, potwierdzający zawarcie ubezpieczenia w Polsce. Tzw. Zieloną Kartę można wyrobić w towarzystwie, w którym zawarliśmy umowę OC. Zazwyczaj wydawana jest ona bezpłatnie, choć niektórzy ubezpieczyciele wymagają uiszczenia ustalonej przez nich opłaty. Brak takiego dokumentu będzie skutkował koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia OC podczas wjazdu do tych państw. Jedynym wyjątkiem jest Kosowo - wjeżdżając na teren tego państwa bezzwłocznie musimy kupić lokalne ubezpieczenie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zagraniczny wyjazd wakacyjny a dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Przygotowując się do wakacyjnej podróży autem za granicę, warto również rozważyć zakup AC czy assistance. Podczas wyboru tych ubezpieczeń trzeba zwrócić szczególną uwagę na zakres terytorialny, ale nie tylko na to.

W ramach ubezpieczenia autocasco, na przykład, samochód będzie naprawiony za granicą tylko, jeśli jest to niezbędne do dalszej podróży. Taka naprawa wiąże się z limitami - ubezpieczyciel nie opłaci naprawy auta za granicą, jeśli ta przekroczy dany poziom, np. 1 tys. euro. Warto sprawdzić, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) nie pojawił się zapis o wyłączeniu odpowiedzialności towarzystwa. Tak dzieje się zazwyczaj, jeśli chodzi o szkody kradzieżowe. Towarzystwa z reguły nie odpowiadają za kradzieże aut na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Mołdawii, chyba że zadbamy o odpowiednie rozszerzenie polisy.

W ramach assistance ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc nie tylko w zakresie technicznym, ale i medycznym, informacyjnym, a nawet prawnym. Pomoc w zorganizowaniu naprawy auta podczas podróży zagranicznej jest często nieoceniona. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że bariera językowa uniemożliwi Ci sprawną likwidację szkody. Pamiętaj, aby zaznaczyć przy podpisywaniu umowy, że zakres terytorialny jej obowiązywania powinien być szerszy niż granice kraju. Pakiet ubezpieczeniowy powinien być dostosowany do Twoich aktualnych potrzeb, czyli m.in. obejmować pomoc tłumacza, transport czy pobyt w szpitalu za granicą, zapewnienie pojazdu zastępczego, noclegu itd. W ten sposób awaria czy stłuczka nie zakłócą zbytnio Twojego urlopu, ubezpieczyciel “odciąży” Cię przy formalnościach, a Ty będziesz mógł w dalszym ciągu korzystać z uroków wakacji. 

Wakacje w Polsce - czy warto kupić autocasco i assistance?

Ponieważ ubezpieczenie OC należy do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych,  sprawdź przed wyjazdem, czy polisa jest ważna i wszystkie składki są opłacone.  

Dlaczego warto zainwestować w polisę AC przed wyjazdem na urlop w kraju? W ramach ubezpieczenia autocasco naprawione zostanie Twoje auto, nawet w przypadku, gdy to Ty będziesz sprawcą stłuczki. W trasie dzieją się różne rzeczy, jest również większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do zdarzenia na drodze. Towarzystwo wypłaci także odszkodowanie w sytuacji, gdy auto zostanie skradzione. Co ważne, polisa AC obowiązywać będzie nie tylko podczas wakacji. Ponieważ obowiązuje przez cały rok, warto zdecydować się na nie nie tylko ze względu na urlop. 

Chcesz uzyskać pomoc podczas awarii czy stłuczki na urlopie? Jeśli nie wybierasz się za granicę, wybierz ubezpieczenie assistance obowiązujące w Polsce. Taka polisa będzie znacznie tańsza niż w przypadku tej zapewniającej zagraniczną ochronę. Assistance jest idealne na wakacjach - Ty dzwonisz do ubezpieczyciela, a ten organizuje dla Ciebie taką pomoc, jakiej właśnie potrzebujesz! W zależności od zakresu ubezpieczenia, będziesz mógł skorzystać z pojazdu zastępczego czy opłacenia noclegu.

Kup dodatkowe ubezpieczenia auta przed wakacyjną podróżą!

Polisa AC i assistance to przykłady produktów ubezpieczeniowych, które przydadzą się, gdy planujesz wyjazd wakacyjny swoim autem. Warto również zastanowić się nad innymi. Może chcesz rozszerzyć swoją polisę komunikacyjną o ubezpieczenie szyb lub opon? W CUK odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i sprawnie przeprowadzimy przez proces podpisywania umowy ubezpieczeniowej. Wejdź na kalkulator CUK, aby poznać cenę składki, zadzwoń na infolinię lub wybierz się do najbliższej placówki!

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku