2023-12-06

Jak nie zapomnieć o opłaceniu OC?

Podpowiadamy, jak uniknąć przerw w ubezpieczeniu OC.

Jak nie zapomnieć o opłaceniu OC?

Ubezpieczenie OC właścicieli pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. Właśnie dlatego, ta polisa komunikacyjna samoczynnie się odnawia, o ile nie zmienił się właściciel pojazdu, raty za polisę zostały opłacone lub nie zostało złożone wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania umowy. Właściciel auta musi tylko opłacić składkę OC. No i tu pojawia się problem – co zrobić, by o tym nie zapomnieć? Mamy dla Ciebie proste i bezpłatne rozwiązanie – aplikacja CUK Ubezpieczenia.

Automatyczne wznowienie OC – i co dalej?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi mieć aktualną polisę OC na 12 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach można zdecydować się ubezpieczenie OC na 30 dni, ale trzeba spełnić ściśle określone w ustawie warunki.

Gdy już kupimy ubezpieczenie OC na rok, to zgodnie z przepisami, polisa automatycznie przedłuży się na kolejny rok, a właściciel auta musi opłacić składkę. Można oczywiście zdecydować się na inne ubezpieczenie, jednak by nie musieć płacić podwójnej składki, trzeba wypowiedzieć aktualną umowę najpóźniej na jeden dzień przed końcem jej trwania.

Warto wiedzieć!

Ubezpieczenie OC zawarte na okres krótszy niż rok (tzw. polisy krótkoterminowe) nie wznawiają się automatycznie.

Co zrobić, gdy zapomniałem zapłacić za OC?

No właśnie. Czasem w natłoku obowiązków po prostu można zapomnieć o opłaceniu automatycznie wznowionej polisy. Czy to oznacza już brak OC i konsekwencje w postaci kar? Otóż nie. Jeśli po kilku dniach od terminu opłaty składki za OC, zorientujesz się, że tego nie zrobiłeś i skontaktujesz się z towarzystwem, Twój błąd najpewniej będzie skutkował po prostu dodatkowymi opłatami w postaci odsetek za zwłokę.

Jeśli jednak czas na uregulowanie składki minął już dawno, może okazać się, że to towarzystwo skontaktuje się z Tobą pierwsze, a to wiązać się może już z bardziej nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zazwyczaj na początku wysyłane są po prostu monity z przypomnieniem o płatności. Jeśli właściciel auta opłaci składkę na tym etapie, prawdopodobnie będzie musiał tylko dopłacić odsetki.

Gdy wysyłki monitów nie przynoszą skutków, towarzystwo rozpocznie najpewniej szerzej zakrojoną windykację, kontaktując się z właścicielem auta telefonicznie czy wysyłając kolejne przypomnienia. Również w tym momencie można zakończyć całą sprawę polubownie, a konsekwencją nieopłacenia OC w terminie będą odsetki, ustalone proporcjonalnie do ilości dni opóźnienia.

Ostatnim etapem będzie sprawa sądowa, która skutkować może wysoką karą. Właściciel auta będzie musiał opłacić nie tylko zaległą składkę OC wraz z odsetkami, ale także uregulować koszty postępowania sądowego czy komorniczego, a także monitów. Kwota może być znaczna i mocno nadszarpnąć budżet.

Podsumowując, by uniknąć dodatkowych sankcji za nieopłacenie OC po terminie, najlepiej rozliczyć się z towarzystwem od razu, gdy się zorientujemy, że składka nie została uregulowana lub od razu, gdy skontaktuje się z nami ubezpieczyciel. Nie warto czekać. Im dłużej będziesz zwlekał w tej sytuacji, tym wyższe odsetki trzeba będzie zapłacić, a jeśli cierpliwość towarzystwa się wyczerpie, Twoja sprawa trafi ostatecznie do sądu.

Nie opłaciłeś składki w terminie – czy to oznacza brak ochrony?

Pewnie wiesz, że za niedopełnienie obowiązku kupna polisy OC obowiązują surowe kary finansowe. Sprawdź, ile wynoszą kary za brak OC w 2024 roku.

Jednak, czy opłacenie OC po terminie oznacza już rozwiązanie umowy z towarzystwem? Okazuje się, że nie. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a zapominalskich kierowców chroni w takich przypadkach ustawa. Ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać przez cały okres trwania umowy. Nie zapłacisz więc kary za brak OC. Co innego, gdy będziesz zwlekać z opłaceniem składki i towarzystwo skieruje sprawę do sądu. Wtedy już spotkają Cię naprawdę dotkliwe konsekwencje finansowe.

Spóźnienie z opłatą raty za OC samochodu

Zdecydowałeś się rozłożyć płatność za OC na raty? Musisz wiedzieć, że nieopłacenie drugiej lub ostatniej raty za obowiązkową polisę komunikacyjną skutkuje brakiem wznowienia jej na kolejny rok. Taki sam scenariusz dotyczyć będzie sytuacji, gdy nie opłacimy całej składki. Polisa nie przedłuży się, a gdy nie wybierzemy innej, kara za brak OC jest już bardzo realna.

Przypomnimy Ci o płatności za ubezpieczenie – pobierz aplikację CUK Ubezpieczenia

Wiesz już, jakie konsekwencje mogą spotkać Cię za spóźnienie się z płatnością za OC oraz co zrobić, gdy zorientujesz się, że zapomniałeś uregulować płatność. Jednak możesz uniknąć odsetek i innych dodatkowych nieprzyjemności. Wystarczy, że pobierzesz bezpłatną aplikację CUK Ubezpieczenia. Jak apka pomaga w płatności składki na czas?

Po pobraniu aplikacji możesz zapisać na koncie wszystkie swoje polisy, nie tylko te komunikacyjne. Ubezpieczenia kupione w CUK wgrają się automatycznie. W takim portfelu polis możesz mieć ubezpieczenia: OC, na życie, nieruchomości, firmowe, turystyczne itd.

Wróćmy jednak do kwestii przypomnienia o płatności za OC. Na Twoim koncie, przy aktualnym ubezpieczeniu  na 29 dni przed końcem jego trwania pojawi się specjalny przycisk „odnów polisę”. Po jego kliknięciu aplikacja pokieruje Cię do przygotowanej dla Ciebie oferty ubezpieczenia. Nie musisz wypełniać formularzy, wszelkie dane, jakie są możliwe pobierane są z Twojego konta. Jeśli nie chcesz, nie musisz więc porównywać innych ofert. Wystarczy, że przeanalizujesz tę zaproponowaną w aplikacji, a system pokieruje Cię do płatności.

Mało tego. Na 5 dni przed końcem zakończenia Twojej polisy OC, aplikacja wyśle powiadomienie push, czyli specjalną wiadomość wysłaną na Twój smartfon z przypomnieniem o tym, że zbliża się czas, by podjąć działanie w związku z ubezpieczeniem OC. Tej wiadomości już na pewno nie przeoczysz i nie zapomnisz, by zatroszczyć się o płatność za OC! Oczywiście przypomnienia o przedłużeniu oraz płatności za OC to nie jedyna funkcjonalność aplikacji. Dlaczego warto ją pobrać?

Najważniejsze funkcjonalności aplikacji CUK Ubezpieczenia

Jak już wiesz, aplikacja CUK Ubezpieczenia to portfel polis, w którym możesz mieć dostęp do wszystkich swoich ubezpieczeń w jednym miejscu. Wygodnie nimi zarządzasz, możesz łatwo je przedłużać i opłacać składki. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeniowych i porównać oferty aż 30 towarzystw. Aplikacja przypomni Ci także o płatności za ratę, a w razie potrzeby umożliwi szybki kontakt z Doradcą CUK. W razie wypadku, kolizji czy awarii możesz z poziomu aplikacji wygodnie wezwać pomoc assistance, a także sprawdzić OC sprawcy i zgłosić szkodę. W ten sposób oszczędzasz czas i możesz wygodnie zarządzać swoimi polisami.

Zapraszamy do sklepu Google Play, gdzie możesz pobrać bezpłatną aplikację CUK Ubezpieczenia na swój smartfon! Dołącz do tysięcy zadowolonych użytkowników. Aplikacja oceniana jest na aż 4,9 gwiazdek na 5!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku