2024-09-02

Jak dobrać lakier do samochodu?

Dowiedz się, jak wybrać idealny lakier do samochodu.

Jak dobrać lakier do samochodu?

Odpryski lakieru, rysy czy też poważniejsze uszkodzenia, np. w wyniku otarcia auta podczas parkowania lub kolizji, koniecznie wymagają interwencji. Musisz wykonać naprawę lakierniczą i nie wiesz, jak dobrać kolor lakieru do samochodu? Przeczytaj ten tekst.

Najważniejsze informacje:

  • Kolor lakieru dobiera się na podstawie kodu koloru. Fabryczny numer widnieje na tabliczkach znamionowych.
  • Kod można ustalić także na podstawie numeru VIN lub znaleźć w książce serwisowej.
  • Kolor fabryczny może odbiegać od rzeczywistego na przykład, jeśli samochód jest „wiekowy” lub wykonywane były już kiedyś na nim naprawy lakiernicze.
  • By dobrać kolor lakieru do samochodu, mieszalnie stosują specjalne urządzenia – spektrofotometry czy kolorymetry.
  • Niewielkie naprawy lakiernicze można wykonać nawet w przydomowym warsztacie, jednak w przypadku niektórych odcieni lakierów (tzw. metalików i perłowych), warto zwrócić się do profesjonalisty.

Jak dobrać kolor lakieru do samochodu?

Najpierw trzeba dowiedzieć się, jaki kolor przewidział dla danego auta producent. Sama ocena wizualna nie wystarczy. Koloru lakieru samochodowego nie dobiera się „na oko”.

Pierwszy etap polega na ustaleniu fabrycznego kodu koloru tzw. OEM. Można go odczytać na kilka sposobów:

  • z tabliczki znamionowej – może znajdować się pod hasłem "exterior color", "paint color". W zależności od marki auta tabliczkę znamionową znajdziesz w innym miejscu np. w bagażniku, pod maską, w kabinie itd.;
  • z książki serwisowej – informacja taka powinna znajdować się na liście wyposażenia auta;
  • na podstawie numeru VIN – dowiedz się, jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN.

Fabryczny kod to unikalny identyfikator koloru lakieru, który nadawany jest przez producenta aut. W zależności od marki może stanowić kombinację od 2 do 5 znaków, zarówno cyfr, jak i liter.

Czy kod koloru zawsze wystarczy?

Trzeba powiedzieć sobie jedno. Ustalenie kodu koloru to nie koniec dobierania odpowiedniej mieszanki do pomalowania nadwozia auta. Kolor lakieru z wiekiem blednie, poza tym mogło się zdarzyć, że Ty lub wcześniejszy właściciel byliście zmuszeni do wykonywania naprawy lakierniczej w przeszłości.

Także kolory nowych aut, schodzących z linii produkcyjnej tego samego dnia mogą się różnić. Chociaż zazwyczaj producent stosuje mieszanki jedynie od dwóch dostawców, może zdarzyć się, że ich kolory po nałożeniu na nadwozie będą od siebie nieznacznie się różnić. Poza tym znaczenie ma także zmiana temperatury powietrza czy ciśnienia natrysku.

Wszystko to sprawia, że kolor lakieru dobrany na podstawie fabrycznego numeru może mocno odbiegać od rzeczywistego. Ważne jest więc, by korzystać z usług doświadczonych kolorystów i lakierników.

Czym jest spektrofotometr?

Właśnie dlatego profesjonalny kolorysta korzysta z dodatkowych sposobów dobrania koloru lakieru do samochodu. Podstawowym narzędziem w jego rękach jest spektrofotometr.  To urządzenie, które służy do pomiaru barwy, a dokładnie ilości światła, które przechodzi przez próbkę lub się od niej odbija. Wyrażany jest on w sposób liczbowy.

Na rynku jest wiele rodzajów spektrofotometrów, jednak najbardziej popularny wśród lakierników, przypomina tablet. Element pomiarowy przybliża się do karoserii auta, a następnie dokonuje pomiaru. By ograniczyć ewentualne błędy, zaleca się, by wykonać go trzy razy pod różnymi kątami. Następnym etapem jest podłączenie spektrofotometru do komputera, by dobrać odpowiednią mieszankę lakieru

Jakie są pozostałe metody dobierania koloru lakieru do samochodu?

Zastosowanie spektrofotometru przyspiesza znacznie cały proces wybierania lakieru do karoserii auta. Tradycyjne metody bazowały na zastosowaniu programu recepturowego, który wyświetla szeroki zakres kolorystyczny, stosowany w przypadku danego modelu auta. Kolejnym etapem jest porównywanie wzorników z rzeczywistym kolorem na karoserii auta. Później wybiera się mieszankę pilotującą i dokonuje się natrysku próbnego. Czasem trzeba ten proces powtarzać, zanim osiągnie się ostateczny efekt. Ten sposób jest więc bardzo pracochłonny, ale i zawodny. Jego wadą jest m.in. wpływ oświetlenia na dobór receptury czy udział tzw. czynnika ludzkiego. 

Kolorymetr w lakiernictwie

Innym przyrządem, który pomaga dobrać lakier do samochodu, jest kolorymetr. Może służyć do zastosowania odpowiedniego odcienia z przygotowanych wzorników. Jednak ponieważ jest znacznie mniej precyzyjny, ustępuje miejsca w lakiernictwie spektrofotometrom.

Dobór lakieru do samochodu a cieniowanie

Jeśli chcesz osiągnąć efekt jednolitej powłoki na karoserii swojego auta, lepiej wybrać się do lakiernika i zrezygnować z prac wykonanych w przydomowym warsztacie. Profesjonalista zastosuje specjalną metodę, nazywaną cieniowaniem, której efektem będzie osiągnięcie łagodnego przejścia między kolorem bazowym a nowym.

Lepiej zrezygnuj z samodzielnych napraw w przypadku aut pomalowanych lakierami metalizowanymi i perłowymi. Dobór odpowiedniego lakieru do samochodu w tym przypadku może być bardzo trudny i trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę w mieszalni oraz podczas samego procesu nakładania nowej powłoki.

Jakie kolory samochodów są teraz modne?

Chciałbyś zmienić odcień swojego samochodu całkowicie i zastanawiasz się, jaki kolor samochodu wybrać?

Na rok 2024 Axalta Coating Systems, czyli amerykański dostawca powłok lakierniczych, typujący Globalny Samochodowy Kolor Roku, wybrali kolor czarny: Starry Night. Ten odcień wyróżnia się intensywną głębią, a jasnoniebieskie i srebrne ziarno urozmaica całość. Axalta podaje, że czerń jest drugim najpopularniejszym kolorem samochodu na świecie. Dan Beneton, zajmujący stanowisko Color Manager w firmie Axalta tak wypowiadał się o wyborze tego odcienia czerni na Globalny Samochodowy Kolor Roku 2024:

“Starry Night to odcień, w którym czerń jest jasna, a ciemność wyrazista. Tegoroczny kolor jest po części kosmiczny, po części klasyczny, ale cały nasz – Axalty.”

Wybór czerni przez firmę Axalta odzwierciedla ogólne trendy w branży motoryzacyjnej. Rok 2024 to powrót do klasyki i minimalizmu także, jeśli chodzi o barwy nadwozi aut. Mowa tu o czerwieni, jak i bieli czy szarościach.

Widoczny jest także odwrót w kierunku barw inspirowanych naturą. Pojawiają się np. odcienie zieleni czy błękitu. Ciekawym trendem na 2024 rok są też barwy pastelowe – od delikatnego różu po niebieski.

Dowiedz się również, jaki kolor samochodu najmniej się brudzi oraz jaki kolor samochodu jest najtańszy.

Czy zmiana lakieru samochodu po zakupie może wpłynąć na cenę ubezpieczenia samochodu?

Wyliczając wysokość składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele kwestii. Liczą się m.in. parametry techniczne czy dane kierowcy. Algorytmy towarzystw nie są jawne, więc nie wiadomo, który czynnik ma największy wpływ na wysokość składki ubezpieczenia. Z reguły jednak nie ma znaczenia, jaki kolor ma samochód. Nawet jeśli jakieś towarzystwo bierze pod uwagę barwę nadwozia, wydaje się, że czynnik ten ma bardzo małe znaczenie. Dlatego, dobierając całkiem nowy kolor lakieru do samochodu lub kupując nowe auto, warto kierować się jedynie własnymi względami estetycznymi.

Zastanawiasz się, ile będzie kosztowało OC Twojego samochodu? Zapraszamy do internetowego kalkulatora ubezpieczenia OC, który znajdziesz na stronie CUK.pl. Będziesz mógł porównać tu aż 40 ofert i zobaczyć, które towarzystwo przedstawi Ci najtańszą i najkorzystniejszą polisę.

FAQ:

  • 1
    Jak wybrać kolor lakieru samochodowego?

    Kupując auto z salonu i wybierając barwę z przygotowanych wzorników, warto obejrzeć je w świetle dziennym. Wyjdź z salonu na zewnątrz i sprawdź, jak próbki mienią się i wyglądają, gdy padają na nie promienie słoneczne, a nie sztuczne światło.

  • 2
    Czy w numerze VIN jest kolor lakieru?

    Tak. W numerze VIN zakodowany jest m.in. fabryczny kolor nadwozia. Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym, książce serwisowej lub na tabliczce znamionowej.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku