2024-09-02

Jaki kolor samochodu jest najtańszy?

Podpowiadamy, które lakiery są najtańsze i dlaczego.

Jaki kolor samochodu jest najtańszy?

Kolor auta to tuż obok stanu technicznego najważniejszy czynnik decydujący o zakupie. Ponadto ma realny wpływ na to, jak prezentuje się samochód i czy w takiej wersji podoba się właścicielowi. Co ważne, cena również uzależniona jest od odcienia auta. Chcesz wiedzieć, jaki kolor samochodu jest najtańszy? Sprawdziliśmy to!

Najważniejsze informacje:

  • Kolor lakieru ma duży wpływ na ostateczny koszt samochodu, zarówno z salonu, jak i rynku wtórnego.
  • Najtańszymi kolorami samochodu są biel i srebro, ale dość atrakcyjnie cenowo wypadają jeszcze czerń oraz czerwień.
  • Lakierowanie samochodu jest procesem bardzo złożonym, dlatego producenci wymagają dopłat za odważne odcienie lub nietypowe barwy.
  • Barwa może znacznie pomóc w późniejszej odsprzedaży auta, a także jego pielęgnacji na co dzień.

Jaki kolor auta jest najtańszy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor samochodu jest najtańszy, sprawdziliśmy ceny nowych modeli u najpopularniejszych marek. Wzięliśmy pod uwagę między innymi takich producentów jak Opel, Volkswagen, Mercedes czy też Toyota.

Według najnowszych cenników najtańszymi kolorami auta są biały i srebrny. Odważniejsze odcienie takie jak granat, żółć czy zieleń, wymagały dopłat. Rzadko producenci uznawali czerń czy czerwień jako podstawowe kolory, jednak zdarzały się modele, w których nie trzeba było za nie dodatkowo płacić. Często były to barwy niemetalizowane.

To ważne!

Najtańszy kolor samochodu to taki, za który nie trzeba dodatkowo dopłacać podczas zakupu nowego auta prosto z salonu. Może być to jedna konkretna bazowa barwa albo odcień wybrany z proponowanej standardowej palety.

Biorąc pod uwagę cenę całego samochodu, dodatkowe opłaty za wymarzony lakier nie muszą być uznawane dla nowego właściciela za wysokie. Jednak skupiając się na tym, że jest to wyłącznie kwota za wygląd zewnętrzny samochodu, możesz znaleźć tu sporo oszczędności. Większość znanych marek stosuje dopłaty za niestandardowy kolor, które rozpoczynają się od około 1500 złotych. Średnio trzeba by było wydać 2000-3000 złotych za wymarzony odcień auta wybrany z dostępnej palety, np. metaliczny granat. Jeśli nie zależy Ci na wyglądzie, zdecyduj się na podstawowy, najtańszy kolor auta.

Sprawdziliśmy też, jaki kolor samochodu jest najtańszy na rynku wtórnym. Efekt jest właściwie taki sam. Większość modeli o tych samych parametrach technicznych i identycznym roku produkcji różni się ceną w zależności od odcienia. Najtaniej prezentują się kolory biały, srebrny, szary, a później czarny i czerwony.

Model samochodu a kolor auta – jakie to ma znaczenie?

Co ciekawe, według naszych spostrzeżeń, im bardziej promowany odcień w reklamach, tym większe prawdopodobieństwo braku dopłat. Tak jest na przykład w przypadku Toyoty Yaris. Na zdjęciach reklamowych i bilbordach rzuca się w oczy mocno niebieski, dość intensywny kolor. W cenniku jest on zapisany jako limitowany i nie uwzględnia się do niego dopłat, tak samo jak w przypadku bieli. Jeśli interesuje Cię zatem odważny, ale tani odcień auta, zawsze zapoznaj się z promowanym aktualnie modelem i przeczytaj szczegółowy cennik.

Ciekawe okazało się również to, że często im większy standard samochodu, tym niższe dopłaty za mniej popularne kolory. Dobrym przykładem jest tu Mercedes. W klasie A najtańszy kolor samochodu to biały, ale już w klasie S nie trzeba dopłacać za metaliczne odcienie niebieskiego, brązowego, szmaragdowego czy szarego. To też nieco inny prestiż auta, co warto wziąć pod uwagę.

Poza tym producentom oraz kierowcom zależy na tym, jak dobrać kolor lakieru do samochodu pod względem jego charakteru i stylu. Właśnie dlatego kabriolety lub modele typowo sportowe, mogą występować w intensywnych odcieniach w standardowej cenie. Z kolei limuzyny czy suvy najczęściej utrzymują się w eleganckiej czerni i nie trzeba za to dopłacać. Warto to jednak zweryfikować przed zakupem.

Dlaczego białe i srebrne samochody są najtańsze?

Srebrny jako najtańszy kolor samochodu jest bardzo praktyczny. Nie widać na nim zabrudzeń tak jak w przypadku granatu czy czerni. Jest on na tyle uniwersalny, że często wybierają go zarówno panie, jak i panowie. Uwielbiają go też kierowcy bez względu na wiek. Ponadto srebrny odcień pięknie odbija promienie słoneczne, przez co kształt auta wygląda na bardziej atrakcyjny wizualnie. Z kolei biel kojarzy się z czystością i jednocześnie nowoczesnością. To świetny kontrast dla pozostałych elementów samochodu, np. opon czy szyb.

Ponadto białe i srebrne samochody są najtańsze z wielu względów:

  • Łatwiej je odsprzedać – kupujący używane samochody często kierują się praktycznymi aspektami, a te kolory są postrzegane jako neutralne, proste w czyszczeniu i łatwe do dalszej odsprzedaży. Wielu nabywców uważa biel i srebro za klasyczne i eleganckie, co sprawia, że samochody w tych kolorach są bardziej pożądane. Paradoksalnie, jest ich sporo na rynku, dlatego najtańsze kolory aut nie oznaczają niższej dostępności,
  • Nie wyjdą z mody – uniwersalne i ponadczasowe kolory mają wielu zwolenników, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki temu nie znudzą się tak szybko jak odważna pomarańcz czy wpisująca się w trendy magenta,
  • Są popularne na całym świecie – marki motoryzacyjne doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie kolory są najczęściej wybierane przez klientów. Decydują się więc na ich produkcję na większą skalę. To z kolei wpływa na niższe ceny samochodów białych i srebrnych na rynku.

Dlaczego kolor ma wpływ na cenę samochodu?

Kolor samochodu odgrywa znacznie większą rolę w jego wartości, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Oczywiście wpływa na estetykę pojazdu, może podkreślić jego atuty, ozdobne obszary albo wyróżnić specyficzny kształt maski. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne aspekty.

Po pierwsze, kolory popularne i neutralne, takie jak biel, srebro czy czerń produkowane są na masową skalę. To przekłada się na niższe koszty produkcji. Producentom łatwiej jest przewidzieć popyt na najtańsze kolory samochodów, co obniża jednocześnie budżet związany z produkcją i całą logistyką. Kolor ma również wpływ na to, ile pojazd będzie wart w momencie jego sprzedaży na rynku wtórnym. Wbrew pozorom producenci również biorą to pod uwagę.

Nie da się ukryć, że odcienie samochodu nadają specyficznego charakteru i wpływają na decyzje zakupowe klientów. Mogą nawet nakłaniać do wyboru konkretnego modelu, bo wrażenia wizualne przekładają się na odczucia związane z danym autem. Przykładowo, ciemniejsze kolory, takie jak czarny, granatowy czy szmaragdowy, mogą nadawać pojazdowi bardziej luksusowego wyglądu. Podnosi to jego wartość, a klienci skłaniają się do zapłacenia wyższej ceny.

Ponadto posiadanie czegoś wyjątkowego, nieoczywistego czy wyróżniającego się na tle innych rozwiązań zwiększa prestiż i chęć zakupu. Właśnie dlatego producenci tak precyzyjnie wyceniają kolory samochodów w swoich katalogach. Trafiają do szerokiego grona odbiorców – tych, którzy chcą zaoszczędzić oraz tych, którym zależy na luksusie posiadania.

Co wpływa na cenę lakieru samochodowego?

Ceny lakieru samochodowego są zróżnicowane, na co mają wpływ procesy produkcyjne. Z zewnątrz auta widoczny jest jeden konkretny odcień, ale tak naprawdę skrywa on wiele warstw podkładu, detali dekoracyjnych czy zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Samo powlekanie karoserii jest czasochłonnym procesem i wymaga korzystania z zaawansowanych maszyn. Szacuje się, że lakierowanie może trwać łącznie nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin.

Przykładowo, lakiery metalizowane są grubsze, ze względu na skuteczniejszą powłokę zabezpieczającą. Robią też duże wrażenie wizualne. Jednak nie ma ogólnie przyjętych norm dla wszystkich producentów, dlatego u jednej marki taki rodzaj będzie wymagał dodatkowej opłaty, a u innej będzie to najtańszy kolor samochodu. To oznacza, że podstawowy odcień może mieć nawet cieńszą warstwę ochronną.

Na cenę lakieru samochodowego wpływa też późniejsza eksploatacja, pielęgnacja oraz wygląd. Producenci biorą pod uwagę aspekty, które będą miały realny wpływ na właściciela. Właśnie dlatego ostateczne ceny mogą być uzależnione również od tego, jaki kolor samochodu jest najbardziej praktyczny (najmniej się brudzi) oraz czy będą na niego chętni kolejni kupujący.

Kolor samochodu a ubezpieczenie

Choć barwa auta nie ma bezpośredniego wpływu na cenę ubezpieczenia to jego wartość jest bardzo ważnym czynnikiem, tak samo jak dane kierowcy czy bezszkodowa jazda. Pakiet OC i AC możesz kupić w atrakcyjnych cenach, porównując wysokość składek w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Teraz możesz to zrobić szybko i sprawnie. Porównywarka OC w CUK Ubezpieczenia pozwoli Ci na przeprowadzenie kalkulacji bez wychodzenia z domu. Dzięki niej kupisz też polisę przez internet.

FAQ:

  • 1
    Czy kolor nadwozia ma znaczenie?

    Kolor nadwozia ma znaczenie. Wpływa on nie tylko na estetykę pojazdu, ale także na jego wartość rynkową, pielęgnację czy łatwość odsprzedaży. Popularne kolory, takie jak biały, srebrny czy czarny, są często tańsze.

  • 2
    Jaki kolor nowego samochodu jest najtańszy?

    Najtańszymi kolorami nowego samochodu są zazwyczaj biały i srebrny. Produkowane są na szeroką skalę, co obniża ich koszt produkcji. Ponadto te kolory są popularne na rynku wtórnym, co sprawia, że są chętniej wybierane przez producentów i sprzedawców, a to z kolei przekłada się na niższą cenę zakupu.

  • 3
    Czy kolor samochodu ma wpływ na cenę?

    Tak, kolor samochodu ma bezpośredni wpływ na jego cenę. Auta w popularnych i neutralnych kolorach takich jak biały, srebrny czy czarny, są zazwyczaj tańsze zarówno przy zakupie, jak i przy późniejszej odsprzedaży. Natomiast mniej popularne, odważne kolory, mogą zwiększyć cenę zakupu.

  • 4
    Czy kolor samochodu ma znaczenie przy ubezpieczeniu?

    Kolor samochodu nie ma bezpośredniego wpływu na koszt ubezpieczenia OC.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku