2021-04-23

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Czy można odczytać kolor lakieru po numerze VIN?

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Lakier samochodu to nie tylko powłoka dekoracyjna, ale również ochronna. Niestety z czasem jej wygląd staje się coraz mniej atrakcyjny. Często cierpi również na skutek różnych drobniejszych lub poważniejszych kolizji. Czasami jedyną odpowiedzią na uszkodzenia jest ponowne lakierowanie całego elementu. Wówczas często może się jednak pojawić problem z doborem koloru. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić numer lakieru po numerze VIN.

Czym jest numer VIN i o czym informuje?

Numer VIN to jedno z najważniejszych narzędzi służących do identyfikacji rozmaitych danych samochodu. Nazwa ta jest skrótem od angielskiego wyrażenia Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Numer ten nie jest jednak przypadkowym ciągiem znaków. Można z niego wyciągnąć wiele cennych informacji. Sprawdzanie kodu lakieru po VIN to tylko jedna z wielu możliwości.

Numer VIN jest nadawany przez producenta samochodu i umieszczany na nim, zanim ten opuści fabrykę. Co istotne, bez niego nie można poruszać się pojazdem po drogach publicznych. Wyjątkiem są samochody zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 1995 r. i motocykle zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 r. Kombinacja znaków tworząca numer VIN pasuje wyłącznie do jednego pojazdu, dlatego jeśli cały numer się powtarza, masz do czynienia z fałszerstwem.

Kod VIN ma 17 znaków – cyfr i liter (z wyłączeniem O, Q i I). Zawiera trzy segmenty.

 • Pierwszy – WMI – to oznaczenie producenta (World Manufacturer Identifier). Składa się z trzech znaków tworzących uniwersalny, międzynarodowy symbol danego producenta. Jest on nadawany przez odpowiedni urząd w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO lub krajowym pełnomocnikiem. 
 • Następny segment to VDS (Vehicle Descriptor Section). Tworzy go 5 lub 6 znaków, w których zakodowane są dane techniczne i inne charakterystyczne cechy konkretnego pojazdu.
 • Sekwencję kończy numer VIS (Vehicle Identifier Section), który jest tożsamy z numerem seryjnym pojazdu i unikalny. Składa się z 8 znaków.

Producenci mają dowolność zapisu, jeśli chodzi o dwie ostatnie sekcje numeru VIN (VDS i VIS). Tylko numer WMI jest określony z góry. Właścicielowi pojazdu absolutnie nie wolno jednak zmieniać numeru VIN. Jest on bowiem nadawany w celu łatwej identyfikacji pojazdu. Wszelkie próby złamania lub obejścia prawa w tym zakresie mogą się skończyć odebraniem dowodu rejestracyjnego, grzywną lub nawet karą więzienia.

Numer VIN – gdzie go znaleźć?

Każdy producent stosuje nieco inne zasady w zakresie zarówno nadawania, jak i umieszczania numeru VIN. Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić kolor lakieru samochodu tą metodą, będziesz najpierw musiał odnaleźć pożądany zestaw cyfr i liter. Jeśli masz dowód rejestracyjny pojazdu, sprawa jest prosta. Numer VIN znajduje się w polu E, dzięki czemu można go łatwo odczytać i sprawdzić jego znaczenie. Ponadto możesz go znaleźć w książce serwisowej. W większości sytuacji powinieneś być w stanie uzyskać jeden lub drugi dokument. W przeciwnym razie trzeba szukać numeru VIN bezpośrednio w samochodzie. Nie zawsze będzie to łatwe, ale jedno jest pewne – numer VIN musi się znajdować w pojeździe. Gdzie? Najlepiej szukać:

 • na słupku bocznym po stronie kierowcy, 
 • pod maską,
 • pod klapką wlewu paliwa,
 • w bagażniku,
 • na drzwiach kierowcy.

To miejsca, w których jest umieszczany najczęściej. Jeśli go odnajdziesz, zyskasz wgląd do wielu ważnych informacji na temat auta. Jak znaleźć kod lakieru po numerze VIN?

Jak sprawdzić numer lakieru po numerze VIN?

Odnalezienie numeru VIN to w zasadzie nawet nie połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest bowiem jego „odszyfrowanie”. Wiesz już, co opisują poszczególne części kodu, ale co dokładnie oznaczają? To zależy od producenta. Każdy z nich stosuje własne oznaczenia, dlatego nie jest tak łatwo odnaleźć kolor po VIN. Jedno jest jednak pewne – informacja na temat koloru oryginalnego lakieru na pewno znajduje się w numerze identyfikacyjnym. Główny problem polega jednak na odszyfrowaniu zapisów zgodnie z zasadami stosowanymi przez producenta auta. I nie ma co ukrywać – często jest to całkiem duży problem.

Próbując znaleźć nr lakieru po VIN, można w pierwszej kolejności szukać informacji w internecie. Spróbuj odnaleźć dekoder VIN i wpisać do niego swój kod – być może uda Ci się tym sposobem uzyskać cenne informacje. Niestety w większości sytuacji tego typu narzędzia nie są precyzyjne, szczególnie jeśli są darmowe. Inne każą płacić za dostęp do danych, a ich jakość i ilość jest nieznana. Co więc można zrobić? Dobrym pomysłem wydaje się kontakt z autoryzowanym serwisem danej marki. Podając numer VIN, często można w ten sposób uzyskać kod fabrycznego lakieru. Jeśli jednak kolor nadwozia po VIN nie daje się odnaleźć, istnieją jeszcze inne metody – zazwyczaj prostsze i nie wymagające angażowania osób trzecich.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak sprawdzić kolor auta bez numeru VIN?

Nawet jeśli nie możesz znaleźć numeru VIN lub po prostu nie umiesz go odkodować, nie wszystko jest stracone. Kolor lakieru samochodu można bowiem odnaleźć również na tabliczce znamionowej. Znajduje się na niej tzw. kod OEM, czyli fabryczny numer koloru lakieru. Tabliczka zawiera również inne ważne informacje o pojeździe. Musi być zamontowana w miejscu dostępnym dla właściciela, dlatego jej odnalezienie nie wymaga rozkręcania żadnej części samochodu. .

Gdzie znaleźć tabliczkę znamionową? Podobnie jak w przypadku kodu VIN jej umiejscowienie może być różne. Ponownie zależy to od producenta. Niekiedy znajduje się ona na słupku B, innym razem na drzwiach kierowcy lub w bagażniku. Zdarza się również, że jest umieszczana pod maską lub pod klapką wlewu paliwa. Nawet jeśli jej odnalezienie będzie trudne, warto się postarać, ponieważ odszyfrowanie kodu OEM jest znacznie łatwiejsze niż rozpoznanie koloru lakieru po VIN. W zależności od marki pojazdu sposób zapisu barwy nadwozia będzie się różnił, ale nietrudno znaleźć informacje na temat tego, jak odczytywać kod OEM. Przykładowo:

 • w BMW kolor lakieru jest zapisywany pełną nazwą i w taki sposób umieszczany na tabliczce – dlatego właściciele aut tej marki mają najprostsze zadanie,
 • w Mercedesach kod koloru jest oznaczany liczbą trzycyfrową,
 • w Renault kod koloru tworzy pięć znaków („TE” plus symbol koloru) – pełną listę ze spisem odcieni lakierów używanych przez producenta można bez trudu znaleźć w Internecie,
 • w Volkswagenach kod koloru lakieru rozpoczyna się od litery „L”, następnie umieszczane jest właściwe oznaczenie – listę również można łatwo znaleźć w sieci.

Zastanawiasz się jak sprawdzić kolor lakieru po numerze VIN? Możesz znaleźć go na tabliczce znamionowej w samochodzie lub w specjalnej wyszukiwarce internetowej. Jeśli szkoda Ci czasu na samodzielne szukanie kodów i rozszyfrowywanie oznaczeń, możesz pojechać do stacji kontroli pojazdów lub autoryzowanego serwisu. Jego pracownicy na pewno Ci pomogą.

Kiedy potrzebny jest numer lakieru?

Warto znać oryginalny numer lakieru swojego samochodu na wypadek konieczności jego naprawy. Najczęściej tego typu prace wykonuje się wtedy, gdy niemożliwe jest już odrestaurowanie oryginalnej powłoki lakierniczej (np. ze względu na zaawansowany wiek, liczne i mocno widoczne przebarwienia itp.). Poważnych różnic w barwie lub wyraźnych ubytków często nie da się bowiem usunąć zwykłym polerowaniem, a nawet zaawansowanymi zabiegami detailingowymi.

Również w przypadku głębokich zarysowań i innych zniszczeń wymagających poważnych prac blacharskich nie można obejść się bez korekty lakieru. Jeśli „obrażenia” są miejscowe (a tak zwykle bywa w przypadku drobnych stłuczek, kolizji parkingowych itp.), zdecydowanie nie opłaca się lakierować całego pojazdu. To dość drogi zabieg, dlatego renowacji poddaje się powłokę malarską tylko na uszkodzonej części nadwozia. To dlatego dopasowanie koloru lakieru jest tak ważne. Czasami można znaleźć kolor pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli nie, znajdzie się tam kod VIN, który pomoże odgadnąć numer potrzebnej farby. W przeciwnym razie trzeba zastosować któryś ze sposobów opisanych wyżej.

Warto jednak wiedzieć, że dobór koloru lakieru wcale nie musi być tak oczywistą sprawą. Nawet jeśli znajdziesz kod lakieru z VIN lub OEM, nie oznacza to, że pomalowana nim część idealnie wtopi się w pozostałe elementy. Powłoka lakiernicza z biegiem czasu może bowiem zmieniać barwę. W zależności od warunków, w jakich używany jest samochód, a także metod dbałości o lakier, jego kolor może po kilku latach znacząco różnić się od pierwotnego. Dlatego doświadczony lakiernik wykorzystuje wiedzę o bazowym kolorze nadwozia i porównuje ją ze swoją oceną jego stanu, by dobrać idealny kolor lakieru, który wtopi się w pozostałe elementy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet najlepszy fachowiec nie da rady zamaskować śladów ingerencji w powłokę lakierniczą auta.

Podsumowanie – jak sprawdzić kolor samochodu po numerze VIN

Podsumujmy informacje dotyczące tego, jak sprawdzić kolor samochodu. Można to zrobićkilkoma sposobami. Przede wszystkim przez odszukanie i sprawdzenie:

 • zapisu w dowodzie rejestracyjnym,
 • numeru OEM, który jest umieszczony na tabliczce znamionowej pojazdu,
 • numeru VIN.

Sprawdzić kolor nadwozia po VIN jest najtrudniej, ale nie jest to niemożliwe. Należy jedynie znać zasady, jakimi kieruje się konkretny producent przy dokowaniu zapisów w dwóch ostatnich częściach numeru VIN. Wsparcia można szukać w internecie, ale znacznie szybszą i pewniejszą odpowiedź uzyskasz, kontaktując się z autoryzowanym serwisem danej marki. Sam numer VIN znajdziesz zarówno w dowodzie rejestracyjnym, jak i w książce serwisowej samochodu. Nie masz żadnego z tych dokumentów lub np. odczytanie kodu na ich podstawie jest niemożliwe? Możesz go znaleźć w samochodzie. Każdy z producentów umieszcza go jednak w innym miejscu, dlatego możliwe, że będziesz musiał się nieco wysilić.

Sprawdzanie kodu lakieru po numerze VIN warto jednak traktować jak ostateczność. Zazwyczaj o wiele łatwiej odnaleźć i odszyfrować kod OEM. Podaje on precyzyjnie fabryczny numer lakieru lub jego nazwę, choć struktura zapisu również różni się w zależności od marki. W każdej z sytuacji zdecydowanie łatwiej będzie skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu lub ewentualnie doświadczonego lakiernika, który pomoże Ci rozpoznać oryginalny kolor auta.

Ubezpieczenie samochodu

Pamiętaj, by zawsze zadbać o dobre ubezpieczenie samochodu. Wówczas nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni za rozmaite naprawy – również te lakiernicze. Sprawdź naszą ofertę OC, AC i pozostałych ubezpieczeń samochodowych na stronie internetowej lub skontaktuj się z pracownikami CUK, by otrzymać indywidualną wycenę oraz poradę dotyczącą optymalnego pakietu.

Oceń artykuł

4.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku