2025-02-18

Jak bezpiecznie podnieść samochód?

Dowiedz się, jak bezpiecznie podnieść samochód, jakie narzędzia będą Ci potrzebne i na co zwrócić szczególną uwagę, aby operacja była szybka i bezproblemowa.

Jak bezpiecznie podnieść samochód?

Chcesz naprawić swoje auto lub wymienić koło jednak nie jesteś mechanikiem i nie masz do dyspozycji specjalnej infrastruktury? Dowiedz się, jak podnieść samochód bez kanału oraz jakie narzędzia się do tego przydadzą.

Najważniejsze informacje:

  • Wiedza o tym, jak unieść pojazd przyda się, gdy trzeba wymienić przebitą na drodze oponę czy zrobić przegląd części eksploatacyjnych.
  • Przed uniesieniem auta trzeba je odpowiednio przygotować. Podstawowe zasady, których trzeba się trzymać to: ustawienie samochodu na płaskiej powierzchni, wrzucenie biegu i zaciągnięcie hamulca ręcznego.
  • Podnośnik samochodowy podstawia się pod odpowiednie miejsce na progach. Zazwyczaj są one oznaczone strzałkami lub żłobieniami.
  • Jak podnieść samochód nie za progi? Możesz podstawić podnośnik np. pod elementy zawieszenia.
  • Jeśli planujesz dłuższą pracę, skorzystaj z kobyłek. Również powinieneś je umieścić pod odpowiednimi punktami podparcia na ramie lub progach.
  • Jak podnieść samochód bez kanału? Służą do tego m.in. klasyczne lewarki trapezowe, podnośniki hydrauliczne czy pneumatyczne. By ustabilizować samochód i zapewnić sobie bezpieczną pracę, warto skorzystać ze specjalnych stojaków, tzw. kobyłek. W przydomowym warsztacie sprawdzają się także specjalne rampy podjazdowe, które umożliwiają podniesienie całego samochodu z przodu lub tyłu.

Czy każdy kierowca powinien wiedzieć, jak podnieść samochód?

Chociaż wiedza o tym wydaje się być zarezerwowana dla mechaników, to jednak warto ją mieć. Czynność tę powinien opanować każdy kierowca. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie unieść auto, by wymienić uszkodzoną na niezadbanej drodze oponę. Dzięki temu, że będziesz wiedział, jak podnieść samochód bez kanału, możliwe będzie wyruszenie w dalszą drogę bez konieczności wzywania bliskich czy mobilnego wulkanizatora.

Wymiana opon w samochodzie nie jest jedyną czynnością, przy której przyda się ta umiejętność. Trzeba ją posiąść także, by wykonać diagnostykę układu zawieszenia, proste naprawy czy wymienić części eksploatacyjne. Wiele z tych prac nie wymaga wizyty u specjalisty i można je wykonać w domowych warunkach.  

Sprawdź także, jak wymienić klocki hamulcowe

Na co szczególnie uważać, podnosząc auto?

Istnieje kilka ogólnych zasad, których trzeba się trzymać, niezależnie od tego, jakiego sprzętu będziesz używał. Oto one.

W podnoszonym samochodzie nie powinno być pasażerów. Miejsce do wykonywania tego typu czynności powinno być płaskie, aby samochód się nie stoczył. Dla pewności, by tak się nie stało, warto podłożyć kliny w postaci kamieni czy kostki brukowej pod koła. Auto nie może być na luzie, co oznacza, że przed uniesieniem go należy wrzucić bieg. Trzeba też zaciągnąć hamulec ręczny. A jak przygotować samochód z automatyczną skrzynią biegów? Ustaw ją w pozycji "P", czyli parking.

Zanim zaczniesz korzystać z jakiegoś podnośnika, upewnij się, czy jest on dostosowany do Twojego samochodu i czy jego maksymalny udźwig zapewni Ci bezpieczną pracę.

Jak podnieść samochód lewarkiem?

Złapałeś gumę, chcesz zmienić oponę, a do dyspozycji masz klasyczny lewarek trapezowy? Oto instrukcja, jak podnieść samochód. Pierwszym etapem tego procesu jest umieszczenie sprzętu w odpowiednim miejscu. Na wysokości progów jest miejsce specjalnie do tego przeznaczone. Poznasz je po strzałkach, żłobieniach lub znakach, które powinny znajdować się tam, gdzie docelowo umieszcza się podnośnik. Dlaczego układa się go właśnie tu? Te miejsca są odpowiednio wzmocnione i przystosowane do tego, by utrzymać ciężar pojazdu.

Ważne!

Jeśli nie znalazłeś specjalnych oznaczeń na karoserii samochodu, zajrzyj do instrukcji pojazdu. Producent powinien dokładnie określić, gdzie podłożyć lewarek.

Dopiero gdy lewarek zostanie umieszczony w przeznaczonym do tego miejscu, możesz zacząć poruszać jego dźwignią w celu uniesienia auta. Samochód podnoś bardzo powoli, równomiernie i sprawdzaj, czy lewarek stoi stabilnie i nie ześlizgnie się z progu. Podczas pracy zrób co jakiś czas przerwę i lekko poruszaj samochodem, by upewnić się, czy jest on stabilny.

Czy wiesz, że...

By mieć pewność, że samochód się nie zsunie podczas unoszenia go na lewarku, możesz używać gumowych nakładek na podnośnik.

Jak podnieść auto nie za progi?

Czasem jednak, szczególnie w przypadku wiekowych aut, zdarza się, że progi są bardzo skorodowane. Umieszczenie pod nimi lewarka mogłoby doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń. Wówczas można podnieść auto za elementy zawieszenia. Wykorzystać wtedy trzeba lewarek typu żaba i umieścić go pod mocowaniem wahacza lub belką zawieszenia. Innym pomysłem jest też wykorzystanie do podnoszenia elementów podwozia.  

Jak podstawić kobyłki?

Chcesz sobie ułatwić pracę przy długotrwałych pracach? Skorzystaj z kobyłek. Dzięki temu unieruchomisz samochód w bezpiecznych warunkach i zapewnisz mu stabilne podparcie. Pamiętaj, że podłoże dla tych akcesoriów musi być twarde i płaskie. Tylko wtedy praca będzie przebiegać w bezpiecznych warunkach.

By ustawić samochód na kobyłki, musisz także zlokalizować wzmocnione punkty podparcia, które znajdują się na progach lub ramie. Upewnij się, że samochód jest wystarczająco wysoko podniesiony na lewarku, by kobyłki były ustawione w odpowiednim miejscu. 

Teraz możesz zacząć powoli obniżać samochód, kręcąc korbką lewarka. Rób to do momentu, aż samochód bezpiecznie nie osiądzie na stojakach. By zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy, poruszaj lekko autem i upewnij się, że konstrukcja jest stabilna.

Czym można podnieść samochód w domowych warunkach?

A może szukasz sposobów na to, jak podnieść samochód bez kanału w przydomowym warsztacie? O ile podstawowy podnośnik trapezowy przyda się w awaryjnych sytuacjach np. wymiany opony na drodze, to w warunkach przydomowego warsztatu lepiej korzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi. W zależności od tego, jak często majsterkujesz, możesz postawić na droższe lub tańsze rozwiązania.

Podnośniki

Hydrauliczny podnośnik, inaczej nazywany żabą, kupisz już za 80-90 zł. Najtańsze narzędzia sprawdzą się przy podnoszeniu lekkich samochodów osobowych. Do tych cięższych pojazdów trzeba będzie kupić droższy model o większym udźwigu. 

Pneumatyczny podnośnik poduszkowy, choć już nieco droższy (ok. 600 zł), pozwoli błyskawicznie podnieść auto i to bez użycia siły. Warunkiem ich wykorzystania jest jednak dostęp do sprężonego powietrza. Jeśli więc masz w warsztacie kompresor i często majsterkujesz przy swoim aucie, zainwestuj w tego typu urządzenie nazywane, ze względu na charakterystyczną budowę, bałwankiem.

Rampy podjazdowe

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak podnieść samochód bez kanału, to rampy najazdowe świetnie się w tym zadaniu sprawdzą.To specjalne konstrukcje, na które najeżdża się kołami, by unieść podwozie. Sprawdzają się, gdy np. potrzebna jest diagnostyka układu zawieszenia. Tego typu narzędzie nie pomoże Ci jednak, jeśli chcesz odkręcić koło. Koszt jednej rampy podjazdowej zaczyna się od 100 zł, chociaż dostępne są także droższe, bardziej zaawansowane konstrukcje. 

Co zrobić, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie podnieść samochodu?

Jeśli złapałeś gumę i nie masz odpowiedniego sprzętu lub doświadczenia, by wymienić koło, możesz skorzystać z usług specjalistów. Czasem przyda się także wtedy, gdy pomimo wiedzy na temat tego, jak podnieść samochód lewarkiem, nie jest możliwe odkręcenie śrub, ponieważ się “zapiekły”, a Ty nie masz siły czy odpowiednich preparatów, które mogłyby umożliwić zdjęcie koła. 

Świetną pomocą w takich sytuacjach może być ubezpieczenie assistance. Taka polisa obejmuje m.in. holowanie samochodu czy pomoc wulkanizatora na drodze. Możesz wiedzieć, jak podnieść samochód, a i tak skorzystać z pomocy osób, które wymienią oponę za Ciebie.

Dlatego, kupując obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, pomyśl o rozszerzeniu polisy o ubezpieczenie assistance. Możesz zrobić to nie tylko w naszych placówkach czy na infolinii, ale również online, korzystając z kalkulatora OC samochodu, który dostępny jest na CUK.pl.   

FAQ:

  • 1
    Gdzie podłożyć lewarek? 

    Auto unosi się przy pomocy podnośników, które ustawia się pod zaznaczonym miejscu na progach. Jeśli nie ma możliwości podniesienia samochodu za progi, można wykorzystać do tego elementy zawieszenia np. mocowania wahaczy.

  • 2
    Czy można podnosić auto za wahacz?

    Tak, dozwolone jest doraźne unoszenie pojazdu za mocowanie wahacza, jeśli progi są objęte mocną korozją.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku