2023-11-29

Indywidualne tablice rejestracyjne – wymogi, cena, formalności

Dowiedz się, kiedy można wnioskować o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Indywidualne tablice rejestracyjne – wymogi, cena, formalności

Nie chcesz, aby Twojemu pojazdowi zostały przydzielone losowe numery rejestracyjne? Możesz złożyć odpowiedni wniosek, by uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne. Dowiedz się, w jakich przypadkach jest to możliwe!

Zapamiętaj:

  • Aby otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.
  • Tablice indywidualne można uzyskać tylko w przypadku rejestracji samochodu i motocykla (nie jest to możliwe np. w przypadku naczepy).
  • W 2023 roku koszt indywidualnych tablic rejestracyjnych wynosi 500 złotych w przypadku motocykli oraz 1000 złotych w przypadku samochodów.
  • Indywidualne tablice rejestracyjne składają się z ciągu 2 znaków (odgórnie przypisane i wskazujące na województwo) oraz od 3 do 5 znaków, które może wybrać właściciel pojazdu.
  • Wybrana przez właściciela kombinacja liter i cyfr nie może być obraźliwa czy niezgodna z moralnymi zasadami życia społecznego

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Podczas rejestracji auta jedną z głównych zmian, na jaką mogą zdecydować się kierowcy, jest nowa tablica rejestracyjna. Znajduje się na niej kombinacja liter – pierwsza z nich odnosi się do województwa, a druga do powiatu. Kolejne w ciągu są cyfry (4 albo 5) przydzielane losowo.

Nie każdy kierowca chce się godzić na taką kombinację i dlatego powstały indywidualne tablice rejestracyjne, których numer składa się z 5-7 znaków. Warto wiedzieć, że tablica zawsze jest przypisana do samochodu, a nie do właściciela. Właśnie dlatego po sprzedaży auta, będziesz musiał liczyć się z tym, że tablica rejestracyjna będzie mogła być użytkowana przez nowego właściciela. Ponowna rejestracja innego auta z takimi samymi numerami nie jest możliwa.

To ważne!

Wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne mogą składać właściciele pojazdów samochodowych i motocykli. Jest to więc niemożliwe w przypadku naczep, przyczep, ciągników rolniczych czy motorowerów.

W Polsce są też inne rodzaje tablic rejestracyjnych, nie tylko tradycyjne i indywidualne. Mogą mieć kolorowe tła, które świadczą o ich specjalnym przeznaczeniu. Przykładem jest numer rejestracyjny na żółtym tle symbolizującym pojazd zabytkowy.

To ciekawe!

Indywidualne tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w Polsce dopiero wraz z europejskim wzorem z białym tłem, czyli od 1 maja 2000 roku. Wcześniej nie było opcji wyboru własnej kombinacji liter i cyfr.

Kiedy można wyrobić nowe tablice?

Kierowca może złożyć wniosek o wydanie nowych numerów rejestracyjnych tylko w niżej wymienionych przypadkach:

  • rejestracja nowego fabrycznie samochodu – możesz zdecydować, czy chcesz zwyczajne tablice rejestracyjne, czy indywidualne;
  • przerejestrowanie samochodu po zakupie z rynku wtórnego (zmiana właściciela) – do wyboru masz dwie opcje: pozostanie przy dotychczasowych numerach lub wyrobienie sobie nowych;
  • kradzież tablic rejestracyjnych – koniecznie trzeba zgłosić ten fakt na policję, a następnie zgłosić się do urzędu, aby wyrobić nowe numery lub wtórnik tablicy rejestracyjnej, więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-tablicy-rejestracyjnej;
  • zgubienie tablic rejestracyjnych – podobnie jak w przypadku kradzieży, trzeba złożyć wniosek w urzędzie, aby wyrobić wtórnik blachy lub nowe numery, a więcej o postępowaniu w tej sytuacji przeczytasz tu: https://cuk.pl/porady/zgubienie-tablicy-rejestracyjnej;
  • zmiana czarnych tablic na aktualny wzór – w dowolnym momencie można złożyć wniosek o ich wymianę, bez względu na ich stan.

Choć w każdym z wyżej wymienionych przypadków można złożyć wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne, najczęściej jednak właściciele pojazdów decydują się na tę opcję podczas rejestracji nowo nabytego pojazdu. Pamiętaj, że w takiej sytuacji potrzebne jest przedstawienie w urzędzie umowy kupna-sprzedaży oraz ważnego ubezpieczenia.

Wniosek i przygotowane dokumenty należy złożyć w wydziale komunikacji urzędu miasta, gminy, starostwa lub urzędu dzielnicy (w przypadku Warszawy) w zależności od miejsca zamieszkania.

To ważne!

OC możesz przejąć od poprzedniego właściciela (jeśli kupujesz auto z rynku wtórnego) lub kupić nową polisę i złożyć wypowiedzenie poprzedniej ochrony. Kalkulator OC i AC to dobry sposób na to, aby porównać oferty u wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Ile się czeka na wydanie tablic?

Po złożeniu odpowiedniego wniosku o indywidualne tablice rejestracyjne trzeba poczekać na akceptację ze strony urzędu. Najczęściej trwa to kilka dni. W tym czasie urzędnik może się z Tobą kontaktować, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości. W przypadku gdy wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie, możesz odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego dla miejsca rejestracji auta.

Jeśli wniosek został wypełniony poprawnie, to średni czas oczekiwania na tablice rejestracyjne wynosi 2-3 tygodnie (nie powinno to trwać dłużej niż miesiąc). Aby móc legalnie poruszać się po drogach, trzeba wyrobić sobie tzw. tablice tymczasowe lub korzystać z poprzednich (jeśli to możliwe, np. po zakupie samochodu używanego).

Ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna?

Niestety, koszt indywidualnych tablic rejestracyjnych jest o wiele wyższy niż tradycyjnych. Dla motocykli jest to 500 złotych, a samochodów – 1000 złotych. Do tego trzeba wziąć pod uwagę jeszcze pozostałe opłaty za dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne czy pozwolenie czasowe. Jeśli zatem zastanawiasz się, ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne, to trzeba liczyć się z opłatą minimum 1080 złotych.

Ile znaków jest do dyspozycji?

Wydawać by się mogło, że to po stronie kierowcy zależy, jak mogą wyglądać indywidualne tablice rejestracyjne. Ile znaków można w praktyce wybrać? Pierwsze dwa znaki to przypisana odgórnie litera i cyfra, świadcząca o województwie, w którym jest zarejestrowane auto. Dopiero kolejne znaki (od 3 do 5) stanowią indywidualny wyróżnik pojazdu. Do wyboru jest ciąg liter bez polskich znaków oraz cyfry 0-9 (mogą być wyłącznie na końcu numeru rejestracyjnego, czyli na ostatnim i przedostatnim miejscu).

Co mogą zawierać indywidualne tablice rejestracyjne? Przykłady to: B1 LUXU5, N0 NAME, G0 JEEP, W1 ANNA czy P0 AUTO. Jak widzisz, wyróżnik województwa może być wykorzystany jako początek słowa lub skojarzenia. Z kolei nazwa może nawiązywać do imienia, firmy, zainteresowań czy marki samochodu – wszystko jest tu kwestią kreatywności kierowcy.

To ważne!

Zgodnie z prawem kombinacja liter i cyfr nie może być obraźliwa, nękająca czy niezgodna z moralnymi zasadami życia społecznego. Wtedy wniosek może zostać odrzucony przez urzędnika.

Jak sprawdzić, czy wybrana kombinacja liter i cyfr jest wolna?

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie tablic rejestracyjnych na indywidualne, sprawdź w wydziale komunikacji, czy wybrana kombinacja liter i cyfr jest dostępna. Możesz zadzwonić do urzędu lub poszukać informacji w sieci. Przykładowo, w województwie wielkopolskim, można sprawdzić dostępność indywidualnych tablic rejestracyjnych na stronie internetowej: https://www.poznan.pl/mim/eurzad/tablice_indywidualne.html.

Pamiętaj o obowiązkowym OC!

Każdy właściciel ma obowiązek wykupienia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazd. W CUK Ubezpieczenia zakupu polisy dokonasz zdalnie w dogodnym dla Ciebie momencie. Możesz skorzystać z naszej porównywarki OC/AC lub porozmawiać przez telefon z naszym doradcą. Jeśli jednak wolisz tradycyjną metodę zakupu OC, odwiedź jedną z naszych placówek.

FAQ:

  • 1
    Czy można jeździć na rejestracji poprzedniego właściciela?

    Według aktualnych przepisów można jeździć na rejestracji poprzedniego właściciela, o ile samochód był zarejestrowany w Polsce. Pamiętaj też, że tablice rejestracyjne muszą być w dobrym stanie (czytelne) oraz odpowiadające wyglądem normom Unii Europejskiej.

  • 2
    Co zrobić ze starą tablicą rejestracyjną po zmianie?

    Podczas składania wniosku o rejestrację samochodu zostaniesz poproszony o oddanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

  • 3
    Jakie numery rejestracyjne są obecnie wydawane?

    Wszystko zależy od regionu, w którym są wyrabiane tablice rejestracyjne. W najbliższym czasie wiele zmieni się m.in. w województwie mazowieckim (pojawi się litra A), śląskim (kombinacja liter i cyfr zacznie się od I), wielkopolskim (P zastąpi M) czy pomorskim (zamiast G, będzie X).

  • 4
    Czy w każdej chwili można zmienić tablice rejestracyjne?

    Jeśli doszło do zgubienia lub kradzieży tablicy rejestracyjnej, można wyrobić wtórnik. O zmianie numerów trzeba z kolei zdecydować podczas rejestracji zakupionego używanego auta w urzędzie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku