2024-04-15

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Finlandii

Czy EKUZ wystarczy na podróż do Finlandii?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Finlandii

Finlandia to państwo położone w północnej Europie, które coraz częściej jest odwiedzane przez turystów. Niewątpliwą atrakcją jest niesamowita fińska przyroda, krajobrazy oraz kultura. Jeżeli chcesz odwiedzić ten nordycki, niezwykle ciekawy i różnorodny kraj musisz pamiętać o zabezpieczeniu się na wyjazd. Wybierz dobre ubezpieczenie turystyczne do Finlandii! Podpowiedzi, z czego powinna składać się dobra polisa, znajdziesz w tym artykule. Z tego tekstu dowiesz się też, czy karta EKUZ jest wystarczająca, jakie ubezpieczenie wybrać oraz czy Finlandia to bezpieczny kierunek podróży. 

Najważniejsze informacje:

 • Finlandia to jeden z bezpieczniejszych krajów w Unii Europejskiej,
 • Karta EKUZ działa w Finlandii, jednak tylko pełne ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci bezpieczeństwo za granicą.
 • Dobre ubezpieczenie turystyczne do Finlandii musi zawierać koszty leczenia w podróży, assistance, ale też dodatki, dostosowane do Twojej podróży np.: klauzulę alkoholową, OC w życiu prywatnym, NNW, sporty wysokiego ryzyka.
 • Planując swój wyjazd z firmą turystyczną, która zapewni Ci również polisę turystyczną, sprawdź jej zakres i wysokość sum ubezpieczenia. Może się okazać, że będą one niewystarczające.

Czy w Finlandii obowiązuje EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest dokumentem, który pozwala na korzystanie ze służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), na takich samych zasadach, jak ich obywatele. Karta EKUZ obowiązuje również w Finlandii, ponieważ należy ona do Unii Europejskiej od prawie 30 lat.

Czy EKUZ wystarczy podczas podróży do Finlandii?

Dzięki karcie EKUZ w Finlandii otrzymasz niezbędną pomoc medyczną. O tym, w jakim zakresie zostanie Ci ona udzielona, decyduje lekarz. W Finlandii za niektóre świadczenia medyczne trzeba zapłacić. EKUZ w Finlandii nie pokryje więc wszystkich kosztów związanych z Twoim leczeniem, za część z nich będziesz musiał zapłacić.

Jak podaje serwis nfz.gov.pl, do płatnych świadczeń w Finlandii możemy zaliczyć:

 • wizytę u lekarza ogólnego (w tym badania laboratoryjne i prześwietlenia RTG),
 • leczenie stomatologiczne,
 • protezy dentystyczne,
 • wizytę u specjalisty,
 • opłatę za dializy, radioterapię lub badanie cytotoksyczne,
 • leczenie w szpitalu – za które zapłacisz nawet do 38,10 euro za każdy dzień,
 • opłatę za leki – obowiązują trzy stawki zwrotu kosztów: podstawowy zwrot (35% ceny leku), niższy specjalny zwrot (65% ceny leku), wyższy specjalny zwrot (100% ceny). Jeżeli wydatki na leki przekraczają rocznie limit w wysokości 612,62 euro, koszty powyżej tego limitu są zwracane w całości; pacjent płaci 1,50 euro za każdy lek zakupiony po przekroczeniu limitu,
 • transport sanitarny.

Jak się okazuje, wyjazd za granicę, ograniczający się do zabezpieczenia wyłącznie kartą EKUZ może mieć swoje kosztowne konsekwencje. Jeżeli coś Ci się stanie, ulegniesz wypadkowi i trafisz do szpitala, będziesz musiał pokryć koszty leczenia w szpitalu, a nawet transportu medycznego.

Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy rozszerzyć podstawową opiekę zapewnioną przez kartę EKUZ o prywatne ubezpieczenie podróżne na wakacje w Finlandii.

Czy ubezpieczenie proponowane przez biura podróży i firmy organizujące wycieczki objazdowe będzie wystarczające?

Finlandia jest kierunkiem, który często jest zwiedzany w formie objazdowej. Biura podróży oraz firmy zajmujące się organizacją wycieczek do tego kraju tworzą pełen plan wyjazdu od transportu, noclegu, zwiedzania atrakcji turystycznych po wskazówki na temat najlepszych lokali gastronomiczne. Często firmy te mają w swojej ofercie też polisy turystyczne, które są zazwyczaj gotowymi pakietami i bezpośrednio u nich możesz zakupić polisę podróżną do cały wyjazd do Finlandii.

Czy warto skorzystać z takiej oferty ubezpieczenia podróży? To zależy od konkretnego pakietu, jaki proponuje biuro podróży. Zweryfikuj koniecznie zakres takiego ubezpieczenia i zastanów się, czy będzie dla Ciebie wystarczający.

Na co musisz zwrócić uwagę? Pierwszą rzeczą jest suma ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym Twoje finanse są bezpieczniejsze. Nie będziesz musiał pokrywać dodatkowych kosztów w związku z niewystarczającą sumą ubezpieczenia. Przyjmuje się, że minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Finlandii powinna wynosić 30 000 EURO.

Koniecznie zwróć uwagę, czy zakres ubezpieczenia obejmuje też dodatkowe klauzule, które mogą być niezbędne podczas zaplanowanego przez Ciebie wyjazdu. W polisach od biura podróży bardzo często brakuje klauzuli alkoholowej czy rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka.

Zalecamy zakupienie polisy turystycznej do Finlandii samodzielnie bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub poprzez kalkulator ubezpieczeń turystycznych, w którym samodzielnie możesz dobrać zakres i porównać ceny.

Jakie ubezpieczenie wybrać podczas podróży do Finlandii?

Polisa podróżna do Finlandii powinna zawierać dwa najważniejsze elementy. Należą do nich koszty leczenia w podróży oraz assistance w podróży.

Czym są koszty leczenia w podróży?

Ubezpieczenie kosztów leczenia w Finalndii zapewni Ci pokrycie przez towarzystwo kosztów związanych z usługami medycznymi, gdy podczas wycieczki staniesz się ofiarą nieszczęśliwego wypadku lub po prostu zachorujesz.

Nie musisz się o nic martwić. Jeśli Twoja polisa będzie zawierała koszty leczenia w podróży, towarzystwo pokryje rachunek za pobyt w szpitalu, zapłaci za wykonanie zabiegu niezbędnego dla Twojego zdrowia czy wizytę u specjalisty.

Jakie dodatki warto rozważyć?

Koszty leczenia w podróży oraz assistance to baza ubezpieczenia. Warto jednak dobrać przydatne dodatki, które będą dopasowane do Twojego wyjazdu.

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to zabezpieczenie finansowe w razie szkód, które możesz wyrządzić osobie trzeciej np. innemu turyście. Jeśli podczas wyjazdu na wymarzone wakacje, dojdzie do wypadku z Twojej winy, towarzystwo pokryje straty, jakie wyrządziłeś. Najczęstszy wypadek na stoku to uderzenie w innego narciarza i wyrządzeniu mu krzywdy. Jeśli jadąc na nartach, nie zdążysz zahamować i potrącisz innego turystę, który dozna uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci odszkodowanie dla poszkodowanego narciarza, jeżeli ten o nie wystąpi.

NNW, to część polisy, która zapewni Ci wypłatę świadczenia, gdy ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi (np. złamiesz nogę), czyli doznasz uszczerbku na zdrowiu.

Pozostałe ważne rozszerzenia:

 • klauzula alkoholowa – jest to dodatkowy składnik polisy turystycznej, który zapewni Ci ochronę nawet po spożyciu alkoholu. Jeżeli podczas zwiedzania Finlandii zdarzy się Tobie, że zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, będąc po spożyciu alkoholu, towarzystwo również zapewni Ci pomoc w ramach kosztów leczenia w podróży czy assistance.
 • sporty wysokiego ryzyka – rozszerzenie zakresu odpowiedzialności towarzystwa o zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Jeżeli planujesz jazdę na nartach poza szlakiem, spływ rzeką w ekstremalnych warunkach lub skok ze spadochronem, to koniecznie wybierz to rozszerzenie. Zapewni Ci ono pokrycie kosztów leczenia w Finlandii oraz assistance w związku ze zdarzeniami podczas tych aktywności.

Co zobaczyć w Finlandii?

Wiesz już jaką polisę turystyczną na wyjazd do Finlandii wybrać? Teraz przyszedł czas na zaplanowanie, co chcesz zobaczyć w tym kraju i z jakich atrakcji skorzystać. Przeczytaj nasz przewodnik: „Finlandia – zwiedzanie, zabytki, ciekawe miejsca”

Czy Finlandia jest bezpiecznym krajem dla turystów?

Wybierając się do Finlandii, trzeba zachować szczególna ostrożność w miejscach publicznych. Finlandia jest bezpiecznym krajem, jednak w niektórych miejscach występuje wzmożona ochrona policji. W państwie tym występuje drugi poziom zagrożenia terrorystycznego (na cztery możliwe), a w miejscach publicznych często dochodzi do kradzieży kieszonkowych.

W związku z tym, planując wakacje w tym kraju skandynawskim, warto zabezpieczyć się polisą podróżną. Pomoże ona w razie takich sytuacji, jak kradzież czy atak terrorystyczny.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Finlandii?

Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii możesz kupić w CUK Ubezpieczenia, w wygodny dla Ciebie sposób. Pierwszy z nich to wizyta w jednej z naszych placówek stacjonarnych. Możesz też zakupić polisę, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych lub zadzwonisz do telefonicznych doradców klienta, którzy są dla Ciebie dostępni 7 dni w tygodniu.

Nie czekaj do ostatniego dnia, zadbaj o swoje bezpieczeństwo już dzisiaj i kup polisę turystyczną!

FAQ:

 • 1
  Jaka jest służba zdrowia w Finlandii?

  W Finlandii mamy do czynienia z bardzo rozwiniętą służbą zdrowia. Część świadczeń medycznych jest refundowana, podobnie jak w Polsce, jednak często nie w 100%.

 • 2
  Na co uważać w Finlandii?

  Finlandia jest krajem z drugim stopniem zagrożenia terrorystycznego, na cztery obowiązujące w tym państwie. Zaleca się ostrożność w miejscach publicznych. W Finlandii trzeba też uważać na kradzieże kieszonkowe.

 • 3
  Ile trwa wyrobienie karty EKUZ przez Internet?

  Jak podaje portal gov.pl, wniosek o kartę EKUZ powinien zostać rozpatrzony w ciągu 5 dni roboczych. W okresie wakacyjnym, od czerwca do września, czas ten może się wydłużyć do 10 dni roboczych.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku