2022-06-02

Czy warto kupować nowy samochód?

Auto z salonu to duży wydatek, ale także większy komfort w czasie jazdy i użytkowania pojazdu.

Czy warto kupować nowy samochód?

Zapach nowej tapicerki, lśniący lakier i nowoczesne rozwiązania przyciągają klientów do salonów z nowymi samochodami. Auto z salonu to duży wydatek, ale także większy komfort w czasie jazdy i użytkowania pojazdu. Jednak wybór idealnego modelu oraz podjęcie decyzji nie są wcale takie proste. Dowiedz się, jakie są zalety zakupu nowego auta, a także, o czym należy pamiętać, aby cieszyć się z przyjemnej jazdy.

Czy warto kupić nowy samochód? Pozytywne strony

Samochód kupiony w salonie szybko traci na wartości. Kilkuletnie auto może być już dużo tańsze. Pomimo tego, wiele osób nadal decyduje się na zakup nowego auta z salonu. Czy warto? Zalety zakupu nowego samochodu z salonu wiążą się z doskonałym samopoczuciem oraz komfortem. To pewnego rodzaju luksus oraz prestiż, na który można sobie pozwolić, posiadając odpowiednie oszczędności. To nie wszystko. Dużym atutem jest to, że:

 • pojazd jest nieużywany – nie ma zatem ukrytych niespodzianek, awarii czy zarysowań,
 • wnętrze wraz z wyposażeniem jest nieskazitelne – co oznacza, że nikt wcześniej nie miał możliwości jego uszkodzenia. Tym samym masz pewność, że pojazd jest w 100% sprawny i bezpieczny dla Ciebie oraz Twojej rodziny,
 • samochód z salonu ma gwarancję – dzięki temu wszelkie awarie, które nagle wystąpią podczas użytkowania, będą naprawione bez problemu. Znacznie obniża to koszty eksploatacji auta,
 • znasz historię pojazdu – w odróżnieniu od zakupu auta na rynku wtórnym. W tym przypadku nigdy nie masz stuprocentowej pewności, co się z nim działo. Nawet przegląd techniczny w warsztacie nie daje Ci gwarancji, że dotychczasowe nawet drobne awarie, nie będą o sobie dawały znać w najbliższym czasie.

Zastanawiasz się, jaki nowy samochód wybrać? Zdecyduj się na model, który będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom. W salonie masz także możliwość dopasowania kolorystyki, tapicerki, skrzyni biegów czy innego wyposażenia zgodnie ze swoimi preferencjami. Dzięki temu możesz kupić pojazd, który będzie nie tylko bezpieczny, ale także w pełni komfortowy.

Ile kosztuje nowe auto z salonu? Kilka słów o kosztach

Największą wadą zakupu nowego samochodu jest oczywiście jego cena. Warto też zwrócić uwagę na to, że tego typu pojazd szybko traci na swojej wartości. Co to tak naprawdę oznacza? Jeśli kupujesz auto za 200 000 złotych, po dwóch latach może być on warty już tylko... 100 000 złotych. Wszystko zależy oczywiście od marki, wyposażenia, awaryjności oraz popularności danego auta.

Istotnym elementem posiadania samochodu prosto z salonu jest regularny przegląd okresowy w autoryzowanym serwisie w czasie trwania gwarancji. Często terminy są ściśle określone przez producentów, np. co 15 lub 30 tysięcy kilometrów. Jednak jeśli chodzi o ceny eksploatacji samochodu, są one nieco niższe niż w przypadku używanego auta. Wystarczy Ci zakup paliwa oraz bieżąca obsługa.

Weź także pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia AC, które będzie chronić Cię na przykład w razie kradzieży. Nie da się wyobrazić tego, co czuje kierowca, któremu ukradną nowe auto. Ryzyko kradzieży nowego samochodu jest zazwyczaj większe niż ryzyko kradzieży starszego modelu. Dlatego cena AC nowego auta jest często wyższa niż w przypadku samochodów kilkuletnich. O ubezpieczeniu autocasco przeczytasz w artykule: Co to jest ubezpieczenie kradzieżowe autocasco (AC)?

Jak kupować samochód w salonie, aby zaoszczędzić?

Jesteś zainteresowany zakupem auta z salonu, ale Twoje oszczędności są niewystarczające? Na szczęście jest kilka sposobów na oszczędzenie pieniędzy przy zakupie nowego pojazdu.

 • 1
  Przede wszystkim, weź pod uwagę zakup samochodu w leasingu. Salony proponują takie rozwiązanie często nawet bez wkładu własnego, a raty można dopasować do swoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz nowe auto, z którego będziesz mógł korzystać do woli, a po zakończeniu umowy leasingowej wykupisz za niewielki procent pierwotnej ceny. To dobry sposób na to, żeby rozłożyć wydatek na kilka lat.
 • 2
  Warto także negocjować cenę. Może okazać się, że zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych.
 • 3
  Ciekawą opcją jest też zakup samochodów podczas wyprzedaży roczników. Często zaczynają się one już pod koniec roku, ponieważ topowe marki walczą o każdego klienta. Dzięki temu możesz kupić nowe auto w atrakcyjnej cenie. Dealerowi samochodowemu również zależy na tym, aby sprzedać zeszłoroczne modele, dlatego często podczas wyprzedaży dorzuca on zimowe opony czy klimatyzację zupełnie za darmo.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki, możesz rozważyć także zakup auta na raty bez wkładu własnego. To korzystne rozwiązanie, które pozwala rozłożyć płatność w czasie, a tym samym cieszyć się nowym autem i zachować płynność finansową.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy można kupić nowe auto na raty?

Zakup samochodu z salonu można sfinansować nie tylko własnymi środkami, ale także pożyczką z banku. Jest to korzystniejsza opcja niż np. leasing, ponieważ w tym przypadku to Ty jesteś właścicielem, a nie firma leasingowa. Dzięki temu możesz np. naprawić auto u swojego zaufanego mechanika, wybrać dowolną firmę ubezpieczeniową czy jeździć pojazdem bez ograniczeń kilometrów.

Aby móc ubiegać się o kredyt na zakup auta, należy:

 • udać się do wybranego salonu i poprosić o przygotowanie faktury pro forma – na tej podstawie bank udzieli Ci pożyczki,
 • wybrać firmę, w której będziesz starać się o finansowanie – najlepiej zdecydować się na taką, która oferuje najkorzystniejsze warunki,
 • złożyć stosowny wniosek o kredyt – do niego należy dołączyć dokumenty potwierdzające Twoje dochody, aby móc ocenić zdolność kredytową,
 • poczekać na decyzję banku – w niektórych firmach może to zająć zaledwie kilka godzin.

Pieniądze zostaną przekazane bezpośrednio do salonu, w którym kupiłeś samochód. O tej formie finansowania przeczytasz więcej w artykule: Kredyt samochodowy — co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

Warto przy tym pamiętać, że jeśli kupujesz nowe auto na kredyt, to może okazać się, że bank będzie wymagać zakupu ubezpieczenia AC. Dzięki tej polisie można liczyć m.in. na zadośćuczynienie w przypadku kolizji z innym autem, osobą lub zwierzęciem. W ten sposób bank zabezpiecza się na wypadek, gdyby doszło do zniszczenia pojazdu, a Ty nie mógłbyś spłacać nadal rat. Wtedy będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Jednak zakup ubezpieczenia AC to dość duży wydatek. Dlatego warto rozejrzeć się za polisą samodzielnie.

Czy trzeba kupić ubezpieczenie nowego samochodu?

Zastanawiasz się, jak długo czeka się na auto z salonu? Przy zakupie pojazdu nie otrzymasz kluczyków od razu. Jeśli samochód jest na stanie, otrzymasz go w terminie od 1 do 5 dni. Natomiast, jeśli go nie ma, czas oczekiwania może wynieść od kilku tygodni do nawet roku.

Pomimo tego, podczas wyboru idealnego nowego auta nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu OC. Należy je wykupić najpóźniej w dniu, w którym zamierzasz zarejestrować pojazd we właściwym urzędzie (masz na to 30 dni od dnia zakupu pojazdu). Za polisą OC warto rozejrzeć się jeszcze przed kupnem samochodu, dzięki temu będziesz wiedzieć, na jaki wydatek się przygotować.

Warto pamiętać, że od czerwca 2021 roku rejestracji pojazdu może za Ciebie dokonać dealer samochodowy – wystarczy, że wyrazisz takie życzenie i przekażesz mu wszystkie niezbędne dokumenty.
 

Ile kosztuje OC i AC nowego samochodu z salonu?

Interesuje Cię, ile wynosi koszt ubezpieczenia nowego samochodu? Nie chcesz tracić czasu na samodzielne szukanie polisy? Dzięki naszej prostej porównywarce OC/AC w kilka minut poznasz cenę polisy dla Twojego auta. Warto poświęcić kilka minut, by zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz, a system pokaże Ci wiele atrakcyjnych ofert. Do każdej propozycji dołączone są:

 • OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia – jest to dokument, w którym zawarto wszystkie szczegóły odnośnie do zakresu ochrony,
 • wysokość składki – w przypadku polisy OC najkorzystniej wybrać najtańsze ubezpieczenie nowego auta.

Dzięki temu zyskujesz dostęp do wszystkich potrzebnych informacji i możesz świadomie podjąć decyzję. Więcej o polisie samochodowej przeczytasz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego to zależy?

Kup ubezpieczenie nowego auta już dziś!

W porównywarce OC/AC z łatwością dopasujesz polisę do swoich potrzeb, czyli np. dokupisz dodatkowe  ubezpieczenie szyb czy autocasco, a wszystkie formalności załatwisz online. Dzięki temu zjawisz się u dealera samochodowego z niezbędnymi dokumentami i będziesz mógł od razu wyruszyć swoim pojazdem w świat!

Możesz również zadzwonić na infolinię CUK lub zjawić się w jednej z naszych placówek. Pracownicy udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat interesujących Cię ofert. Zaproponują też dodatkowe polisy, np. na życie i zdrowie, które rozszerzą zakres ochrony oraz dopilnują, żeby wszystkie formalności zostały zrealizowane. Dzięki temu zyskasz ochronę "szytą na miarę" Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku