2024-09-09

Czy szyba w samochodzie może sama pęknąć?

Dowiedz się, jakie czynniki mogą powodować samoistne pęknięcie szyby.

Czy szyba w samochodzie może sama pęknąć?

Czasami przyczyna pęknięcia szyby w samochodzie jest oczywista – stłuczka, wypadek, kolizja, uderzenie kamienia, gradobicie, nieostrożność podczas przewożenia przedmiotów. Niekiedy jednak wydaje się, że szyba pęka bez powodu. Czy rzeczywiście? Czy szyba w samochodzie może sama pęknąć? Odpowiadamy!

Najważniejsze informacje:

  • Szyba w aucie nie pęka bez powodu, czasami jednak przyczyna jest niewidoczna na pierwszy rzut oka, przez co wydaje się, że szyba pękła sama.
  • Do pęknięcia mogą przyczynić się mikrouszkodzenia, gwałtowne zmiany temperatur, naprawy blacharskie, błędy montażowe i konstrukcyjne.
  • Szybę w aucie da się naprawić, jeśli uszkodzenie jest niewielkie.
  • Przed kosztami związanymi z naprawą i wymianą szyby w aucie chroni ubezpieczenie szyb.

Czy szyba samochodowa może sama pęknąć?

Pęknięcia szyby pojawiają się czasami jakby samoistnie. Nie w wyniku bezpośrednich zdarzeń, ale podczas postoju w garażu albo wydawałoby się spokojnej, bezkolizyjnej jazdy. W takich sytuacjach właściciele aut zadają sobie pytanie, czy szyba może sama pęknąć. Aby doszło do pęknięcia szyby w aucie, musi zaistnieć przyczyna. Tyle, że niekiedy jest ona ukryta, a ciąg przyczynowo-skutkowy na tyle nieoczywisty, że wydaje się, że szyba w samochodzie sama pękła. A w rzeczywistości przyczyną mogło być niepozorne mikrouszkodzenie niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale też przeprowadzona naprawa blacharska czy błąd konstrukcyjny.

Często problem ten dotyczy przedniej szyby z dwóch względów – jest najbardziej narażona na mikrouszkodzenia, a po drugie ma inną konstrukcję niż szyby boczne. Szyby czołowe, a w niektórych autach też tylne, składają się ze sklejonych ze sobą warstw, przedzielonych wytrzymałą folią, co ma zapobiec rozpryśnięciu się szkła na kawałki, a w konsekwencji zranieniu pasażerów i służyć utrzymaniu widoczności. Czy pęknięta szyba w samochodzie może wypaść? Zastosowana technologia ma temu zapobiegać, jednak w ekstremalnych okolicznościach nie jest to wykluczone.

Szyby boczne z kolei i często tylne, wykonane ze szkła hartowanego, przy uderzeniu rozpadają się w drobny mak. Służy to uniknięciu poranienia pasażerów wystającymi kawałkami szkła i ułatwia dostęp do wnętrza pojazdu w razie wypadku.

Od czego pękła szyba w samochodzie?

Częstą przyczyną pęknięcia szyby jest uderzenie kamienia wypadającego spod kół pojazdu jadącego przed nami. Może zdarzyć się tak zimą, kiedy drogi są obficie posypywane piaskiem, na drodze szutrowej albo gdy jedziemy np. za wywrotką. Efekt może być widoczny od razu, ale pęknięta szyba w samochodzie od kamienia może ujawnić się również po czasie. Drobne uderzenia mogą spowodować mikrouszkodzenie, które dopiero po czasie, gdy nałożą się inne czynniki, zacznie rozrastać się w coraz większego pajączka lub rysę.

Przednia szyba poza zapewnieniem widoczności, pełni też w aucie funkcję usztywniającą kabinę. Działają na nią różne siły nacisku i naprężenia, które mogą przyczynić się do tego, że drobne uszkodzenie, w szczególności w pobliżu krawędzi, zmieni się w poważne pęknięcie. Sprzyjać temu może jazda po nierównościach czy nagły manewr. Podobnie może stać się, gdy szyba zostanie narażona na gwałtowne zmiany temperatur. A czy szyba tylna w samochodzie może sama pęknąć? Przyczyny pęknięcia mogą być podobne, jak w przypadku szyby czołowej.

Do pęknięcia mogą się również przyczynić:

  • naprawy blacharskie przez zmianę siły oddziałującej na szybę;
  • niewłaściwy montaż szyby;
  • zastosowanie kiepskiej jakości materiałów – kleju bądź samej szyby;
  • kolizje, w wyniku których nastąpiło niezauważalne naruszenie konstrukcji, mające wpływ na naprężenia działające na szybę;
  • wady konstrukcyjne.

Chcesz dowiedzieć się, czy szyby w Twoim aucie były wymieniane? Przeczytaj, jak sprawdzić oryginalność szyb samochodowych.

Czy szyba w aucie może pęknąć od mrozu?

Często kierowcy zadają sobie pytanie, czy szyba w aucie może pęknąć od mrozu. Mróz może przyczynić się do rozrostu już istniejącego uszkodzenia, kiedy zamarzająca woda wniknie w powstałe wcześniej szczeliny. Dlatego przed zimą dobrze jest sprawdzić kondycję szyb.

Inną przyczyną jest niewłaściwe postępowanie z zamarzniętą szybą przez narażenie jej na gwałtowną zmianę temperatury. Zalegający śnieg wymaga tylko odśnieżenia. Bardziej nieprzyjemny problem to znajdujący się pod śniegiem lód. Polanie szyby gorącą wodą lub odpalenie ogrzewania na najwyższą moc, aby przyspieszyć rozmarzanie to zdecydowanie złe praktyki, mogące skutkować pęknięciem. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze skrobaczki lub środków do rozmrażania szyb.

Czy szyba w samochodzie może pęknąć od słońca?

Wiadomym jest, że ekspozycji auta na słońce szczególnie w okresie letnim, kiedy upały nie są rzadkością, lepiej unikać ze względu na szybkie nagrzewanie się kabiny. Najczęściej jednak parkowanie w cieniu jest zwyczajnie niemożliwe. Czy szyba w aucie może pęknąć od słońca? Samo nagrzanie się szyby nie powinno stanowić problemu, ale próba gwałtownego schłodzenia wnętrza, a co za tym idzie także szyby, już tak. Nastawienie klimatyzacji na pełne obroty i najniższą temperaturę może prowadzić do pęknięcia. Podobnie niebezpieczne może być polanie rozgrzanej szyby mocno schłodzoną wodą.

Czy szyba może pęknąć od temperatury?

Czy zatem szyba samochodowa może sama pęknąć od temperatury? Jak już wiesz z wcześniejszych akapitów, nie tyle sama temperatura jest czynnikiem sprzyjającym powiększaniu się pęknięć, co jej gwałtowne różnice. Powodują one zmiany naprężenia materiałów, co w połączeniu z mikrouszkodzeniami, może skutkować rozszerzeniem uszkodzeń.

Czy da się naprawić pękniętą szybę w samochodzie?

Pęknięta szyba w samochodzie to problem, którego nie można i nie warto lekceważyć. Po pierwsze drobne uszkodzenia z czasem się powiększają, zwiększając koszty naprawy. Po drugie powstaje pytanie, czy można jeździć z pękniętą szybą.

Szyba nadaje się do naprawy, jeśli uszkodzenie jest niewielkie. Ubytki można naprawić, gdy ich średnica nie przekracza 5-20 mm. Nie mogą sięgać krawędzi szyby, znajdować się na wysokości wzroku kierowcy ani obejmować uszkodzeniem mieszczącej się między warstwami szyby folii. Do naprawy pęknięć stosuje się specjalne kleje i wypełniacze, którymi wypełnia się szczeliny, po uprzednim odessaniu z nich powietrza. Kleje po wyschnięciu zachowują przezroczystość i mają taki sam stopień załamania światła, jak szkło, maskując ubytek.

Warto pamiętać, że im większe pęknięcie, tym trudniej je naprawić, a jeśli naprawa nie jest możliwa, pozostaje wymiana szyby, co generuje wyższe koszty. Więcej na temat wymiany szyby przeczytasz tutaj: jak wymienić szybę w aucie.

Czy można się ubezpieczyć na wypadek pęknięcia szyby w aucie?

Wiesz już, czy szyba może sama pęknąć, a czy można ubezpieczyć się na tę okoliczność? Tak. Niektóre towarzystwa umożliwiają zakup ubezpieczenia szyb jako dodatku do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ochronę szyb znajdziesz też w AC. Jednak w kwestii pękniętej szyby w samochodzie a ubezpieczenia AC trzeba mieć na uwadze, że zgłoszenie pękniętej szyby z tego tytułu może skutkować utratą zniżek. Ochrona szyb jako dodatek do polisy umożliwia otrzymanie odszkodowania niezależnie od AC.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia szyb?

Kupując ubezpieczenie szyb, warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia tak, aby wystarczyła na pokrycie kosztów, udział własny, bezgotówkowe naprawienie szkody. Bardzo istotny jest też zakres ochrony, czy obejmuje zdarzenia losowe, kolizje, wypadki, ale też działania osób trzecich, akty wandalizmu. Ubezpieczenie szyb samochodowych znajdziesz w ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych w CUK. Porównaj ceny składek i przekonaj się, że warto zadbać o dodatkową ochronę.

FAQ:

  • 1
    Czy można jeździć z pękniętą szybą w aucie?

    Zgodnie z prawem nie można poruszać autem niesprawnym techniczne, które stanowi zagrożenie dla pasażerów i innych uczestników ruchu. Pęknięcie szyby może ograniczać widoczność i skutkować niebezpiecznymi sytuacjami. Grozi za to mandat. Jeśli dojdzie do kolizji, uszkodzona szyba może być przesłanką przesądzającą o uznaniu winy. Auto z pękniętą szybą raczej też nie wyjedzie ze stacji kontroli pojazdów z pozytywnym wynikiem podczas obowiązkowego przeglądu.

  • 2
    Czy pękniętą szybę w samochodzie można naprawić samemu?

    Na rynku dostępne są zestawy naprawcze służące do samodzielnego naprawiania drobnych ubytków. Zawierają klej na bazie żywicy, który podobnie jak ten stosowany w warsztatach, wypełnia ubytki. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie naprawiać szybę, lepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku