2024-09-18

Czy można spać w samochodzie? Przepisy w Polsce i na świecie

Planujesz dłuższą podróż samochodem? Dowiedz się, gdzie możesz bezpiecznie zaparkować i przespać się w swoim aucie.

Czy można spać w samochodzie? Przepisy w Polsce i na świecie

Planujesz wycieczkę objazdową po Polsce lub innych krajach? Jeśli zamiast wygodnego pobytu w hotelu wybierasz spanie w samochodzie, koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, gdzie możesz zatrzymać się swoim mobilnym domem, a gdzie jest to kategorycznie zabronione. Tak. Czasem będziesz musiał pożegnać się z marzeniem o noclegu w aucie, ponieważ w niektórych europejskich krajach jest to zabronione. 

Najważniejsze informacje:

  • W polskim prawie nie ma informacji o zakazie noclegu w aucie. To, co nie jest zakazane, jest legalne.
  • Czy można dostać mandat za spanie w samochodzie? Nie. Chociaż za parkowanie w miejscu niedozwolonym policjant może już wypisać mandat. Nie można więc urządzić sobie postoju oraz drzemki np. w lesie czy na poboczu autostrady, drogi szybkiego ruchu itd.
  • Gdzie można spać w aucie? Postój jest możliwy na parkingach publicznych, kempingach czy MOP-ach.
  • Pasażerowie mogą spać w samochodzie podczas jazdy, jednak muszą być przypięci pasami bezpieczeństwa w fotelu samochodowym.
  • Planując biwak „na dziko” w europejskich krajach, sprawdź lokalne przepisy.
  • Spanie w samochodzie jest dozwolone w wielu europejskich krajach np. Albanii, Estonii, Czechach czy Słowacji itd. W krajach skandynawskich (Finlandia, Norwegia, Szwecja) trzeba rozbić obóz minimum 150 m od zabudowań.
  • W krajach takich jak Chorwacja, Belgia czy Węgry nie można zorganizować noclegu w aucie. W niektórych państwach, chociaż oficjalne przepisy tego zabraniają, spanie „na dziko” jest tolerowane. Jest tak m.in. w Bułgarii czy Rumunii.
  • By zapewnić sobie bezpieczny nocleg w samochodzie, pamiętaj o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Schowaj wartościowe rzeczy, by uniknąć ich kradzieży. Unikaj biwakowania na trasach dzikich zwierząt. Nie włączaj silnika w nocy, by zapobiec zatruciu tlenkiem węgla. Uchyl lekko okno, by zapewnić dopływ świeżego powietrza do kabiny.
  • Zadbaj o odpowiednią polisę samochodową. Podczas długich wypraw przyda się nie tylko obowiązkowe OC, ale i autocasco, a także assistance.

Czy w Polsce można spać w samochodzie?

Nasz artykuł zacznijmy od tematu spania w samochodzie w Polsce. Czy jest to możliwe? Nie ma w polskim prawie uregulowań, które by tego zabraniały. Przepisy są na tle innych europejskich krajów bardzo liberalne. Ponieważ obowiązuje u nas zasada: „co nie jest zakazane, jest dozwolone”, uznać można, że nocleg w aucie podczas postoju w różnych miejscach naszego kraju jest legalny.

Ważne!

Warto wiedzieć, że funkcjonariusze policji mogą wylegitymować osobę, która w nocy śpi w aucie. Nie warto się jednak obawiać, ponieważ to procedura standardowa podyktowana troską. Policjant może to zrobić, by wykluczyć, że jesteś złodziejem auta.

Czy można spać w samochodzie na parkingu?

W takim razie, jeśli spanie w samochodzie w Polsce jest legalne, to gdzie zaparkować samochód, by spokojnie spędzić noc lub urządzić sobie krótką drzemkę? Odpowiedź brzmi: wszędzie tam, gdzie jest możliwy postój. Można zaparkować auto, a tym samym spać w nim na parkingach publicznych, przygotowanych do tego miejscach na stacjach benzynowych, w Miejscach Obsługi Podróżnych (tzw. MOP-ach), kempingach itd. Nocleg można urządzić także w pięknych okolicznościach przyrody, jednak trzeba pamiętać, by unikać pewnych miejsc, o których piszemy w następnym akapicie.

Gdzie nie można spać w aucie?

Planując parking, zwróć uwagę na specjalne uregulowania. Postój w niektórych miejscach może być dozwolony tylko w określonych godzinach z wyłączeniem nocy. Jeśli postanowisz urządzić odpoczynek tam, gdzie postój jest niemożliwy, będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami. Do takich miejsc w Polsce należy:

  • parking i teren prywatny,
  • las, rezerwat przyrody, park narodowy,
  • most, wiadukt,
  • pobocze autostrady lub drogi szybkiego ruchu,
  • przystanek autobusowy,
  • itd.

Chociaż sam nocleg w samochodzie nie jest nielegalny, policja może wystawić Ci mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Może to być kara pieniężna od 100 do 1200 zł.

Czy można spać w samochodzie podczas jazdy?

Wiadomo, że w Polsce można spać w samochodzie podczas postoju wszędzie tam, gdzie jest on możliwy. A co z odpoczynkiem podczas jazdy? Pasażerowie mogą urządzić sobie drzemkę, gdy auto jest w ruchu. Trzeba wiedzieć jednak, że osoby te muszą być przypięte pasami bezpieczeństwa, czyli spanie podczas jazdy możliwe jest wyłącznie w przeznaczonym do jazdy fotelu

Co z kamperami i przyczepami kempingowymi, które mają przygotowane łóżka i miejsca do spania? Podczas jazdy odpoczynek w takich miejscach jest niemożliwy. Z kolei dzieci zgodnie z polskim prawem muszą być wożone w specjalnym foteliku do czasu, gdy osiągną 150 cm wzrostu. Mogą w nim także spać.

Spanie w samochodzie w Europie i na świecie — jak wyglądają przepisy?

Wybierasz się w podróż kamperem po Europie? O ile będąc jeszcze w trasie w Polsce, możesz urządzić sobie nocleg w aucie, to już w niektórych europejskich krajach może nie być to legalne. Niekiedy zakaz ten jest respektowany, w innych krajach zaś spanie „na dziko” będzie tolerowane. W większości państw nocleg w aucie zabroniony jest w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody, a także w miejscach specjalnie oznaczonych. Z kolei biwakowanie na terenach prywatnych jest możliwy, ale tylko za zgodą właściciela.

W których krajach można spać w samochodzie?

Gdzie obowiązują podobne przepisy, co do noclegu w aucie, jak w Polsce? Legalnie spać w samochodzie można w takich krajach, jak:

  • Albania,
  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czechy,
  • Estonia,
  • Litwa,
  • Łotwa,
  • Serbia,
  • Słowacja,
  • Szwajcaria,
  • Turcja.

Nocleg w tych państwach jest dozwolony, ale tylko w miejscach, gdzie można zaparkować samochód. W Szwajcarii na przykład nie można zatrzymywać się na biwak w lesie, dolinach czy terenach zamieszkałych. Trzeba więc być czujnym i zwracać uwagę na lokalne przepisy. 

W niektórych europejskich państwach przepisy są różne w zależności od regionu. Czujnym pod tym względem trzeba być we Włoszech, Hiszpanii czy Francji. Włosi na przykład wprowadzili specjalne parkingi do odpoczynku na autostradach, jednak w innych miejscach kraju taki nocleg może być nielegalny. 

W jeszcze innych państwach w Europie można legalnie urządzić nocleg w aucie, jednak jest to obwarowane pewnymi przepisami. W Austrii można spać w samochodzie na publicznych parkingach i stacjach benzynowych, ale tylko jedną noc. W Niemczech dozwolone jest spanie w aucie, by kierowca mógł się zregenerować, czyli można zatrzymać się na postoju do kilkunastu godzin i ruszyć dalej.

Podobnie jest w Islandii. W przypadku tego kraju trzeba uważać. Teoretycznie biwakowanie „na dziko” jest tu dozwolone, jednak nie na prywatnej ziemi. W efekcie trudno więc znaleźć miejsce na nocleg w samochodzie. 

W Finlandii, Norwegii czy Szwecji można legalnie spać w samochodzie, jednak trzeba go zaparkować minimum 150 m od zabudowań mieszkalnych. Zezwolenie na taki nocleg wynika z prawa Allemansrätten, obowiązującego w krajach skandynawskich, które polega na swobodzie w dostępie do natury.

Gdzie nie można spać w samochodzie?

W których europejskich państwach przepisy zabraniają urządzania noclegu w aucie? Okazuje się, że lista ta jest dość spora. Oto przykładowe kraje:

  • Belgia,
  • Bułgaria,
  • Chorwacja,
  • Czarnogóra,
  • Dania,
  • Grecja,
  • Holandia,
  • Irlandia,
  • Luksemburg,
  • Macedonia Północna,
  • Malta,
  • Portugalia,
  • Rumunia,
  • Słowenia,
  • Węgry.

Warto zaznaczyć, że w wielu tych państwach zakaz nocowania w aucie nie jest szeroko respektowany. Na przykład w Bułgarii, w której spanie w pojeździe nie jest teoretycznie dozwolone, bardzo wiele osób śpi „na dziko”. Podobnie jest w Irlandii czy Rumunii. Można tu znaleźć miejsca, gdzie biwakowanie, choć teoretycznie zabronione, jest tolerowane. Z kolei w takich krajach jak Luksemburg czy Chorwacja prawo jest surowo egzekwowane i za spanie w samochodzie można dostać mandat.

Pozostałe kraje na świecie

Ponieważ nie sposób omówić przepisów dotyczących obozowania „na dziko” we wszystkich krajach świata, skupmy się tylko na tych, o których zwiedzaniu marzy wielu podróżników.

Czy można spać w samochodzie w USA? Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych zabrania się noclegu w aucie. Można jednak przespać się jedną noc np. na parkingu pod sklepem, ponieważ jest to teren prywatny i o ile właściciel zezwoli na taką sytuację, obejdzie się bez wynajmowania pokoju w hotelu czy motelu. 

Z kolei w Kanadzie przepisy wyglądają już inaczej. Nie ma zakazu spania w samochodzie. Jest wiele miejsc odpoczynku przy drogach. Można spędzić też noc na parkingach.

Jeśli marzysz o zwiedzeniu Rosji samochodem, musisz wiedzieć, że biwakowanie „na dziko” jest możliwe poza kilkoma wyjątkami. Nie można organizować noclegu w samochodzie na ziemi kościelnej, prywatnej oraz w pobliżu zbiorników wodnych. 

Może chcesz objechać samochodem Australię i zastanawiasz się, czy można w tym kraju spać w pojeździe? Tutaj trzeba mieć na względzie lokalne przepisy. Nie warto lekceważyć zakazów nocowania w aucie, by nie narażać się na spory mandat.

Czy spanie w samochodzie jest bezpieczne?

Przed Tobą pierwsza noc w kamperze, przyczepie kempingowej czy samochodzie osobowym? Zastanawiasz się, czy taki nocleg jest bezpieczny. Jeśli wybierzesz odpowiednie miejsce, np. MOP czy parking na stacji benzynowej z monitoringiem oraz będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad, możesz przeżyć bezpieczną noc w aucie. 

By zadbać o spokój w trakcie jazdy, warto kupić nie tylko dobre ubezpieczenie OC, ale i AC, a także assistance. To ostatnie przyda się, jeśli samochód zepsuje się w dłuższej trasie i potrzebne będzie holowanie lub pomoc w drodze. By jednak uniknąć problemów podczas wycieczki, najlepiej wykonać przegląd pojazdu przed wyjazdem. O tym, na co zwrócić uwagę przeczytasz tu: Jak przygotować samochód do dłuższej podróży?

Nie masz stosownej polisy komunikacyjnej i chcesz przygotować się na każdą ewentualność? Zapraszamy do kalkulatora OC i AC, gdzie porównasz aż 40 ofert jednocześnie, a wybraną z nich możesz kupić online!

Jak spać w samochodzie? Porady i praktyki

Oto nasze praktyczne wskazówki na temat tego, jak spać w aucie.

 

  • By zapewnić sobie odpowiednią wentylację, warto zostawić lekko uchylone okno nawet w chłodny dzień. Kabina nawet dużego samochodu osobowego czy przyczepy kempingowej ma ograniczoną przestrzeń, a więc ryzyko niedotlenienia w szczelnie zamkniętym samochodzie jest duże.

  • Nie włączaj silnika na noc, by się ogrzać. Po pierwsze taki postój jest w Polsce niedozwolony, a po drugie może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. 

  • Spanie w samochodzie zimą będzie znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne, gdy auto będzie miało ogrzewanie postojowe.

  • Biwakując na łonie natury, ustaw samochód z dala od tras dzikich zwierząt. Unikaj także wietrznych miejsc i skarp. Latem nie parkuj w miejscach nasłonecznionych.

  •  Zawsze miej ze sobą naładowany powerbank, by w razie czego móc wezwać pomoc, a także mieć kontakt z najbliższymi. 

  • Warto mieć ze sobą termos z ciepłą herbatą także latem na wypadek, gdyby temperatura nocą mocno spadła i trzeba było się ogrzać.

  • Jeśli biwakujesz z dala od cywilizacji, zabierz ze sobą latarkę, a najlepiej tzw. czołówkę, by móc wygodniej poruszać się i odszukać potrzebne rzeczy w samochodzie po zmroku. 

  • Zabierz ze sobą w podróż wygodny materac, poduszkę, pościel lub śpiwór, by zapewnić sobie komfortowe warunki podczas snu.

  • Pamiętaj, by zawsze na noc zamykać drzwi. Nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w nocy na widoku.  Najlepiej mieć je przy sobie np. w kieszeni spodni dresowych czy poszewce poduszki.

FAQ:

  • 1
    Czy można dostać mandat za spanie w samochodzie?

    W Polsce nie otrzymasz mandatu za nocleg w aucie. Grzywna może zostać na Ciebie nałożona tylko, jeśli wybierzesz niewłaściwe miejsce na postój. Jednak w innych krajach sytuacja nie jest już tak kolorowa. W takich państwach, jak Luksemburg czy Chorwacja obowiązuje zakaz spania w samochodzie, a prawo jest surowo respektowane. W innych krajach z kolei, pomimo zakazu biwakowania „na dziko”, spanie w aucie jest tolerowane.

  • 2
    Czy spanie w samochodzie zimą ma sens?

    Nocleg zimą w aucie czy kamperze jest możliwy, o ile pojazd wyposażony jest w ogrzewanie postojowe. W innym razie spanie w samochodzie o tej porze roku może być niebezpieczne. Warto też zaopatrzyć się w specjalny śpiwór, przeznaczony do nocowania w niskich temperaturach, a także ciepłą odzież. Przed wycieczką zimową porą, warto również dokładnie obejrzeć swój samochód pod kątem ewentualnych nieszczelności, które mogłyby powodować utratę ciepła.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku