2019-04-18

Jak przygotować samochód do dłuższej podróży?

Planujesz dłuższą podróż i zastanawiasz się jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy środek transportu?

Jak przygotować samochód do dłuższej podróży?

Wyjazd na urlop własnym samochodem pozwala na dużą swobodę i wybranie malowniczych tras. Podróżując własnym autem możemy też zatrzymać się w ciekawych miejscach po drodze.

Jednak przed podróżą własnym autem, konieczne jest solidne przygotowanie naszego samochodu pod kątem długiej trasy, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych awarii. Majówka, urlop, ferie, wakacje to czas wypoczynku, a nie pora na naprawę samochodu.

Na majówkę i wakacje samochodem

Majówka i wakacje – to czas, kiedy często wybieramy się na dłuższe wypady samochodem. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, warto przed podróżą sprawdzić stan pojazdu. 

Wiele rzeczy można sprawdzić i wykonać samodzielnie. Sprawdzenie stanu bieżnika w oponach i poziomu podstawowych płynów nie będzie problemem dla większości z nas. Jednak, żeby mieć większą pewność, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego mechanika czy diagnosty. 

Układ chłodniczy, wymiana płynów, oleje

Jednym z elementów, który należy przetestować jest układ chłodniczy. Sprawdź go zarówno pod kątem szczelności, jak i zabezpieczenia. Upewnij się, czy płyn chłodniczy jest na właściwym poziomie. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać płyn do warunków atmosferycznych. Koniecznie sprawdź również stan innych płynów, w tym hamulcowego, do spryskiwaczy i oczywiście poziom oleju napędowego.

Stan opon — bieżnik pod kontrolą

Przed podróżą sprawdź też stan opon, ponieważ wszelkie uszkodzenia czy starty bieżnik mogą spowodować ogromne problemy na trasie i zagrażać zarówno nam, jak i innym uczestnikom ruchu. Majówka lub ferie to nie pora na takie problemy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przegląd techniczny

Część podstawowych elementów w samochodzie każdy jest w stanie sprawdzić samodzielnie. Jednak przed wyjazdem należy się upewnić, że ruszamy w drogę bezpiecznym pojazdem, aby nasza majówka, letnie wakacje czy zimowe ferie nie przemieniły się z pięknej przygody w przykrą historię.

Przed wyprawą dobrze jest się zatem umówić na przegląd techniczny samochodu w salonie lub warsztacie. Mechanicy przyjrzą się wtedy profesjonalnym okiem ważnym częściom pojazdu, takim jak silnik, zawieszenie czy hamulce. Te ostatnie są szczególnie ważne dla naszego bezpieczeństwa – bez ich sprawdzenia lepiej nie wybierać się w dłuższe trasy. Mechanicy mogą też sprawdzić stan płynów i olejów, jeśli nie zrobiłeś tego samodzielnie. 
 

Wyposażenie bagażnika – co zarabiać na majówkę wakacje?

Równie istotne będzie sprawdzenie tego, co mamy w bagażniku, gdzie koniecznie muszą się znajdować takie elementy jak gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.

Warto pomyśleć też o dodatkowym wyposażeniu, czyli o apteczce i kamizelce odblaskowej, które mogą przydać się w razie nieprzyjemnych zdarzeń.

Nie zaszkodzi zabrać ze sobą podręcznego zestawu, w skład którego wchodzą podstawowe narzędzia, takie jak choćby klucz do kół. Warto mieć też w bagażniku rękawice ochronne, które przydadzą się przy naprawie drobnych awarii.

I na koniec najważniejsze — w bagażniku powinieneś mieć również koło zapasowe, linkę holowniczą i podnośnik
Wybierając się za granicę trzeba też upewnić się czy przepisy kraju, który chcemy odwiedzić, nie obligują nas do posiadania innych elementów wyposażenia samochodu.
 

O co jeszcze warto zadbać?

Przed podróżą warto zadbać też o odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Skontaktuj się z nami, by poznać ofertę polis podróżnych z kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Doradcy CUK Ubezpieczenia czekają na telefon lub na wizytę w placówce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku