2022-10-07

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – podpowiadamy rozwiązania

Dowiedz się, jak awaryjnie otworzyć samochód. 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – podpowiadamy rozwiązania

Błędy przy opuszczaniu pojazdu zdarzają się najczęściej wtedy, kiedy się spieszymy. Do najpoważniejszych zaliczyć można zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie. Jest to problem, który może przydarzyć się każdemu kierowcy w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli spotka Cię taka sytuacja, pamiętaj, że nie musisz od razu wybijać szyby! Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega awaryjne otwieranie samochodu, jak wygląda bezpieczna procedura i gdzie zwrócić się o pomoc.

Czym skutkuje zatrzaśnięcie kluczy w samochodzie?

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie to zwykle efekt naszego roztargnienia. Skutki takiej sytuacji mogą w jednej chwili zdezorganizować wszelkie plany na dany dzień. Reagować trzeba natychmiast – inaczej po prostu nie dostaniemy się do auta i nigdzie nie pojedziemy.

Zatrzaśnięty kluczyk w aucie często pozostawiamy także wtedy, gdy wyjmujemy rzeczy z bagażnika. Chwila nieuwagi podczas przenoszenia zakupów może kosztować nas utratę dostępu do auta! Zatrzaśnięte kluczyki w bagażniku to częsty problem wielu kierowców.

Oczywiście każdy właściciel auta powinien posiadać zapasowy komplet kluczy, jednak nie zawsze tak jest. Możemy na przykład przebywać w trasie, z dala od miejsca, gdzie przechowujemy dodatkowe kluczyki. Dlatego zawsze należy pamiętać, by zabierać się ze sobą klucze ze stacyjki lub innego miejsca w kabinie. Zbudowanie tego nawyku może ustrzec nas przed nieprzyjemną sytuacją, jaką jest awaryjne otwieranie zatrzaśniętego auta.

Jak zachować się po zatrzaśnięciu kluczyka w aucie?

Awaryjne otwieranie samochodu bez kluczyka, który uprzednio został zatrzaśnięty, jest dla kierowcy bardzo stresującym momentem. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Pierwsze co musimy zrobić, to oszacować, jak pilna jest potrzeba dalszej jazdy w danym momencie.

Jeśli mamy klucze zatrzaśnięte w aucie, a musimy kontynuować podróż, to najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalisty lub policji. Jeżeli jednak mamy w zapasie drugi pojazd lub nie musimy pilnie korzystać z auta, warto najpierw rozważyć, która metoda awaryjnego otwierania drzwi w samochodzie będzie dla nas najkorzystniejsza.

Uwaga!

Jeśli sytuacja jest wyjątkowo pilna – np. wtedy, gdy w aucie zamknięte jest dziecko lub zwierzę, należy niezwłocznie powiadomić o tym policję, podając markę i model pojazdu oraz miejsce, w którym się znajduje. Otwieranie awaryjne samochodu, w którym uwięziona jest osoba to bez wątpienia sytuacja wysokiego ryzyka, w której nie ma czasu na wybieranie strategii. W ostateczności należy samemu wybić szybę!

Zatrzaśnięte kluczyki a ochrona assistance – co warto wiedzieć?

Kluczyki zatrzaśnięte w aucie pomoże nam odzyskać ubezpieczenie assistance. Po wykupieniu takiej ochrony ubezpieczyciel zapewni kierowcy wsparcie, wysyłając fachowca na miejsce zdarzenia. Towarzystwo może zaproponować nam otwarcie pojazdu w przypadku utraty lub zniszczenia kluczyków z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu.

Jeśli wykupiony przez nas assistance zapewnia pomoc przy awaryjnym otwieraniu drzwi w aucie, to wystarczy, że o zdarzeniu powiadomimy ubezpieczyciela, by ten przysłał fachowców. Nie zawsze jednak taka czynność jest możliwa do wykonania na miejscu. W tej sytuacji pojazd zostanie odholowany do najbliższego warsztatu samochodowego lub pod wskazany adres.

Cena składki za ubezpieczenie assistance, które jest często dodatkiem do OC komunikacyjnego, zaczyna się od kilkunastu złotych za rok. Korzyść z posiadania takiej ochrony jest natomiast nieporównywalna! Poza holowaniem i pomocą drogową po wypadku czy kolizji możemy zyskać też nieocenione wsparcie ubezpieczyciela w razie zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile kosztuje usługa awaryjnego otwierania samochodu?

Jedną z ważniejszych kwestii w kontekście zatrzaśniętych kluczyków w aucie jest cena za udzielenie fachowej pomocy. Awaryjne otwieranie drzwi wymaga zwykle zastosowania drogiego, specjalistycznego sprzętu, a tym dysponują jedynie profesjonalne warsztaty. Jeśli już dojdzie to takiego zdarzenia, a nie mieliśmy wykupionej właściwej ochrony assistance, to na wezwaniu fachowca nie warto oszczędzać, gdyż od tego zależy późniejszy stan naszego pojazdu!

Bazową pomoc przy zatrzaśniętych kluczykach w samochodzie starszego typu otrzymamy już za kwotę 150-200 zł.  Nowsze modele, które wymagają znacznie większego nakładu pracy i uwagi, można otworzyć za cenę do 300 zł. Ślusarz dzięki odpowiednim narzędziom potrafi otworzyć każdy zamek. Jeżeli jednak korzystamy z tej formy pomocy po godzinach pracy fachowca, to możemy spodziewać się wyższej stawki za wykonanie usługi.

Które towarzystwa oferują pomoc, gdy zatrzaśniemy kluczyki?

Otwieranie awaryjne samochodów w ramach ubezpieczenia assistance oferują obecnie także towarzystwa współpracujące z CUK. Wykonaj dokładną kalkulację online na naszej stronie i przekonaj się, jak niewiele zapłacisz za swoją polisę! Wykup ubezpieczenie komunikacyjne z optymalną ochroną dostosowaną do Twoich potrzeb – więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych dowiesz się z naszej wcześniejszej porady – sprawdź, co obejmuje OC, AC, i assistance.

Jakie towarzystwa oferują wsparcie w ramach assistance, jeśli zatrzaśniemy kluczyki w aucie? Oto ich aktualna lista:

  • Allianz,
  • Balcia,
  • BeeSafe,
  • Benefia,
  • Compensa,
  • Generali, Generali Agro,
  • Ergo Hestia,
  • MTU,
  • Uniqa,
  • TUZ,
  • Trasti,
  • PZU,
  • Proama,
  • Link4.

Awaryjne otwieranie samochodu – czego nie robić?

Oprócz wspomnianej wcześniej sytuacji ratowania życia osoby zamkniętej w aucie (temperatura w nagrzanym samochodzie może być śmiertelna) nie należy zbyt szybko podejmować decyzji o wybiciu szyby. Odłamki szkła opadają na fotel kierowcy i bardzo trudno je potem pozbierać. Nawet mały kawałek szkła może poważnie nas pokaleczyć. Dlatego jeśli możemy poczekać – zawsze zaczekajmy na pomoc!

Nie próbujmy także awaryjnie otwierać drzwi pojazdu śrubokrętem lub innego tego typu ostrym narzędziem, gdyż możemy w ten sposób łatwo uszkodzić mechanizm zamka, a to znów będzie wiązało się z dodatkowym kosztem. Pamiętajmy też, aby nie pozostawiać pojazdu bez nadzoru – zwłaszcza jeśli jest zaparkowany w nieodpowiednim miejscu lub jego silnik jest włączony!

Samodzielne awaryjne otwieranie auta – czy warto?

Jak otworzyć zatrzaśnięte auto samodzielnie? Nie jest to bezpieczne ani łatwe zadanie. Istnieją co prawda pewne metody umożliwiające dostęp do kabiny, bez użycia klucza, ale zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia auta. Znana metoda "na wieszak", w której wykorzystuje się poduszkę rozpychającą ramkę drzwi, nie sprawdzi się na przykład w pojazdach z dodatkowym ryglowaniem zamków.

Zatrzaśniętego kluczyka w samochodzie nie warto wydobywać poprzez wybijanie szyby bez potrzeby! Koszt usługi ślusarskiej będzie zdecydowanie mniejszy niż wymiana okna – samodzielne tłuczenie szkła jest więc nie tylko niebezpieczne, ale także nieopłacalne. Odradza się też awaryjnego otwierania auta przy użyciu cienkiego przedmiotu w zamku (np. spinacza, scyzoryka czy prętów). Może to uszkodzić mechanizm lub całe mocowanie w drzwiach.

Reasumując, samodzielna próba otwarcia zatrzaśniętych drzwi w samochodzie za pomocą nieodpowiednich narzędzi stwarza duże zagrożenie i może być nieefektywna. Znacznie lepiej sprawdzą się poniższe sposoby:

  • użycie zapasowego kluczyka,
  • próba otwarcia auta przez uchyloną szybę,
  • skorzystanie z zestawu awaryjnego (o ile taki posiadamy),
  • skorzystanie z pomocy ślusarza,
  • zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela (pomoc w ramach ochrony assistance).

Zyskaj pełną ochronę ubezpieczeniową – kup polisę w CUK!

Wiesz już, jak przydatne może okazać się kupno odpowiedniej polisy z rozszerzeniem ochrony assistance – dzięki temu nie będziesz musiał martwić się w sytuacji, gdy zgubisz lub zatrzaśniesz kluczyki w aucie. Poza zakupem obowiązkowej polisy OC warto rozważyć zatem kupno całego pakietu ubezpieczeń w korzystnej cenie!

Dzięki bogatej ofercie CUK znajdziesz idealnie dopasowane do Twoich potrzeb propozycje od 30 towarzystw. Po wprowadzeniu kilku danych do formularza wycenę polisy otrzymasz w zaledwie 2 minuty! Oszczędź czas i pieniądze, porównując składki na stronie CUK – wykonaj kalkulację online już dziś! Nasi doradcy służą też pomocą na infolinii lub w placówkach stacjonarnych na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu.

Oceń artykuł

3.60
(5)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku