Detailing samochodowy zyskuje coraz większą popularność. Decydują się na niego nie tylko właściciele aut marek premium, ale także użytkownicy „zwykłych” pojazdów, którzy chcą podnieść ich wartość rynkową lub po prostu dobrze się czuć, korzystając na co dzień z zadbanego samochodu. Czym jest taka usługa, jakie elementy mogą wchodzić w jej zakres i czy warto w nią inwestować? Sprawdź.
Usługa detailingowa – na czym dokładnie polega?
Auto detailing polega na gruntownym zadbaniu o części wewnętrzne i zewnętrzne samochodu. Jest to jednak znacznie więcej niż zwykłe mycie i woskowanie. Taką usługę można podzielić na etap wewnętrzny i zewnętrzny. Można zdecydować się tylko na jeden z nich lub skorzystać z kompleksowej konserwacji i pielęgnacji całego auta. Car detailing może także stanowić ostatni etap renowacji samochodu po niewielkiej kolizji drogowej, na przykład stłuczce parkingowej lub zarysowaniu podczas parkowania.
Najważniejszymi celami tych działań jest:
- zabezpieczenie karoserii oraz wnętrza,
- usunięcie niedoskonałości lakierniczych,
- zabezpieczenie powłok pojazdu przed wpływami czynników eksploatacyjnych.
Ta pogłębiona forma pielęgnacji powoduje, że można cieszyć się atrakcyjnym wyglądem auta przez dłuższy czas, niezależnie od tego, czy mowa o samochodzie nowym czy kilkunastoletnim.
Detailing samochodowy – pielęgnacja karoserii
W etapie zewnętrznym car detailingu główny nacisk kładzie się na zadbanie o powłoki lakiernicze. Prace rozpoczyna się od mycia detailingowego, w którego skład wchodzą takie procesy jak dekontaminacja i deironizacja lakieru, czyli usunięcie trudnych zabrudzeń, takich jak żywica, asfalt i owady. Kolejnym etapem może być glinkowanie. Specjalna glinka nadaje karoserii idealną gładkość.
Następnie przychodzi czas na renowację powłok lakierniczych. Dzięki korekcie lakieru można przywrócić autu salonowy wygląd poprzez zniwelowanie większości rys i zmatowień. Takie działanie pozwala także na wydobycie głębi koloru.
Kolejnymi etapami, którym poddaje się lakier, jest jego odtłuszczenie oraz zabezpieczenie. Tutaj właściciel ma do wyboru kilka możliwości. Może wybrać:
- wosk,
- powłokę ceramiczną,
- oklejenie auta folia zabezpieczającą.
Od rodzaju wybranego zabezpieczenia zależy cena – wosk jest najtańszą opcją, natomiast folia kosztuje już znacznie więcej.
Zewnętrzny detailing samochodu polega na zadbaniu nie tylko o karoserię, ale także pozostałe elementy, czyli felgi, uszczelki i inne drobne części, które znajdują się na zewnątrz. One także mogą zostać pokryte ochronną powłoką.
Detailing samochodu wewnątrz
Na detailing wewnętrzny składa się szereg procesów. Rozpoczyna się go od szczegółowego odkurzania. Następnie wykonuje się kilkuetapowe czyszczenie, w tym ekstrakcyjne pranie tapicerki, czyszczenie wnęk drzwiowych, mycie szyb i czyszczenie elementów plastikowych czy skórzanych przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów.
Taką usługę często wybierają osoby chcące uzyskać korzystną cenę podczas sprzedaży pojazdu używanego. Warto jednak pamiętać, że na prawidłową wycenę samochodu wpływa także szereg innych czynników, nie tylko jego wygląd. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli planujesz sprzedaż swojego auta, zdecydowanie warto zatroszczyć się o to, aby było ono czyste i zadbane.
Takie detale, szczególnie we wnętrzu auta, po prostu robią dobre wrażenie. Dzięki nim prezentujesz się także jako godny zaufania sprzedawca, który podchodzi z szacunkiem do potencjalnych kupujących.
Na usługi detailingowe obejmujące kokpit pojazdu często decydują się również osoby, dla których auto stanowi narzędzie pracy – na przykład do świadczenia usług przewozowych. Obecnie kładzie się bardzo duży nacisk na to, by samochody przewożące pasażerów w ramach usług taksówkarskich były maksymalnie czyste i zadbane. Pasażer, który stwierdzi, że auto jest brudne, może nawet zgłosić reklamację do firmy, w której zamówił przejazd.
Car detailing wnętrza jest zatem usługą, na którą decydują się nie tylko osoby prywatne, chcące podróżować w komfortowych warunkach, ale także firmy przewozowe oferujące transfery czy nawet standardowe przejazdy taksówkarskie na niedalekich dystansach.
Z DORADCĄ
Czy warto inwestować w auto detailing?
Jeśli zależy Ci na tym, by Twój samochód świetnie się prezentował, to zdecydowanie warto. Co więcej, usługa detailingowa służy nie tylko temu, by poprawić aspekty wizualne auta, ale również zabezpieczeniu jego elementów wewnętrznych i zewnętrznych przed uszkodzeniami czy wyeksploatowaniem. Chodzi przede wszystkim o powłoki lakiernicze, ale nie tylko
Na car detailing warto zdecydować się przed wystawieniem auta na sprzedaż, ponieważ daje to szansę na uzyskanie nieco lepszej ceny. Zadbany samochód oznacza często, że właściciel dbał nie tylko o jego walory wizualne, ale także o regularny serwis i naprawy. Taki pojazd budzi zatem znacznie większe zaufanie niż samochód brudny, zaniedbany czy z przetartą tapicerką.
Taką usługę wybierają jednak również kierowcy samochodów prosto z salonu. Coraz popularniejszą praktyką po zakupie auta od dilera jest kompleksowe zabezpieczanie elementów lakierniczych i wnętrza. W ten sposób można zabezpieczyć je przed utratą dobrego wyglądu w wyniku eksploatacji. Inwestycja w auto detailing ma zatem służyć utrzymaniu wartości pojazdu przez jak najdłuższy czas.
Jeśli natomiast obawiasz się uszkodzenia lakieru, możesz nie tylko zabezpieczyć go przy użyciu folii, ale także wykupić ubezpieczenie minicasco. Jest to nieco okrojona wersja autocasco, która może bardzo się przydać, jeśli spotka Cię stłuczka parkingowa lub ktoś porysuje Twój samochód podczas postoju i ucieknie z miejsca zdarzenia.
Detailer samochodowy – jak wybrać dobrą firmę?
Firm detailingowych działa na rynku sporo, jak zatem wybrać godnego zaufania wykonawcę? Przede wszystkim przed powierzeniem swojego samochodu w jego ręce warto dowiedzieć się, jakie dokładnie usługi wchodzą w zakres car detailingu. Niestety pojęcie to wciąż jest rozumiane niejednoznacznie. Niektórzy wychodzą wręcz z założenia, że oznacza ono po prostu nieco dokładniejsze mycie auta zakończone nałożeniem wosku.
Dlatego warto pytać o szczegóły oferty. Tym bardziej że firmy detailingowe, które rzetelnie podchodzą do swoich zadań, zwykle mają do dyspozycji wiele różnych usług. Kierowca może zatem wybrać, jaka konkretnie go interesuje.
Dobry detailer samochodowy to także osoba, która umie dobrać typ stosowanych środków i rodzaj czynności do konkretnego pojazdu. To bardzo ważne, ponieważ niewłaściwie zastosowane preparaty mogą nawet uszkodzić lakier lub elementy we wnętrzu auta – na przykład skórzaną tapicerkę. Dlatego warto zwracać się do firm, które cieszą się zaufaniem klientów, umieją doradzić, na jaką usługę warto się zdecydować, a także podchodzą do swojej pracy odpowiedzialnie.
Co oprócz auto detailingu?
Wszelkie uszkodzenia samochodu, nawet drobne, są zwykle dla kierowców powodem stresu. Dbałość o wygląd auta jest ważna, jednak warto zadbać także o to, by w razie stłuczki, kolizji czy nawet niewielkiej szkody parkingowej nie stracić pieniędzy.
Właściciele pojazdów mają do wyboru wiele różnych ubezpieczeń samochodu, które mogą obejmować obszary najważniejsze z ich punktu widzenia. Oprócz obowiązkowego OC mogą zdecydować się między innymi na AC, które jest bardzo przydatne w przypadkach, gdy sprawca uszkodzenia jest nieznany. Wypłatę odszkodowania z autocasco można otrzymać także wtedy, gdy auto zostało zniszczone na przykład w wyniku upadku konaru drzewa. Przeważnie kupując pakiet OC i AC, można liczyć na korzystne zniżki.
Dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na AC w pełnym wymiarze, przygotowano propozycje polis, które obejmują poszczególne elementy pojazdu, na przykład ubezpieczenie szyb. Warto rozważyć taki zakup, ponieważ szyby są elementem, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia, a ich wymiana bywa kosztowna.
Ubezpieczenie w połączeniu z auto detailingiem, który zabezpieczy lakier i wnętrze pojazdu, sprawią, że Twój samochód będzie w pełni chroniony przed niespodziewanymi sytuacjami, a Ty będziesz mógł cieszyć się z jazdy bez zbędnego stresu.
Oceń artykuł