Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-25

Jak dobrze wycenić samochód na sprzedaż?

Chcesz sprzedać samochód? Podstawą jest jego poprawna wycena!

Chcesz sprzedać swoje auto? Jednym z ważniejszych elementów tej transakcji jest oczywiście cena zakupu. Nie może ona odstraszać klientów, ale z drugiej strony musi oddawać rzeczywistą jego wartość. Jak ją ustalić?

Nie wiesz na ile wycenić samochód? Zobacz, co wziąć pod uwagę.

Prosty sposób na wycenę samochodu na sprzedaż

Najłatwiejsze, co możesz zrobić w warunkach domowych to sprawdzenie ceny takiej samej marki i modeluna portalach aukcyjnych. Co prawda możesz nie znaleźć pojazdu z identycznymi parametrami technicznymi czy wyposażeniem, ale będziesz mieć orientacyjne rozeznanie, ile jest on wart. Pod uwagę weź nie tylko model i markę, ale także wyposażenie (np. klimatyzację). Minusem takiego rozwiązania są duże rozpiętości cenowe, w zależności od sprzedającego. Często różnią się one nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.

Warto wtedy podzielić te ceny na te najniższe, średnie oraz wysokie. Pierwsze z nich nie są przypadkowe - mogą to być auta uszkodzone lub powypadkowe. Ilościowo porównasz, których jest najwięcej. Rozpiętość tych kwot uzależniona jest od tego, kto wystawia pojazd na sprzedaż. Inne kwoty są proponowane też przez handlarzy samochodów a osoby prywatne. Ma na to wpływ także lokalizacja. Co ciekawe, w pewnych regionach kwoty są wyższe, w zależności od tego, czego klient poszukuje.

Wartość Twojego auta a wycena w polisie AC

Prostym sposobem jest też sprawdzenie wyceny auta w ubezpieczeniu AC. Jeśli posiadasz taką polisę,  kwota powinna być uwzględniona w dokumentacji. Cena pojazdu nie jest przypadkowa, ponieważ określa się ją na podstawie specjalnych katalogów, w którym znajdują się bazy danych pojazdów. Uwzględnia się w nich także zdarzenia (np. wypadek) oraz przeznaczenie pojazdu. Polisa AC powinna ona uwzględniać najważniejsze parametry Twojego auta, więc również będzie wiarygodna. Nie warto natomiast brać pod uwagę kwot, które proponują dealerzy samochodowi czy pracownicy komisów. Często są one zaniżone i nie odzwierciedlają rzeczywistej wartości Twojego auta. 

Co uwzględnić w wycenie auta?

Wycenę auta rozpocznij od określenia modelu, marki i najważniejszych parametrów technicznych. Przejrzyj oferty na aukcjach internetowych i zobacz, od jakich cen w ogóle rozpoczynają się ogłoszenia. Wybierz jedną kwotę jako podstawę. Następnie, weź pod uwagę takie istotne elementy jak pochodzenie oraz przebieg pojazdu. Jeśli pochodzi on z salonu, może oznaczać to większe zainteresowanie kupujących. To samo dotyczy także przebiegu na stanie licznika. Za te dwa parametry możesz doliczyć od 20 do 30% do podstawowej wartości samochodu, jednak tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie jako właściciela.

Co podnosi cenę auta?

Jeśli auto znajduje się w bardzo dobrej kondycji, cenę możesz podwyższyć. Warto jednak zawsze uargumentować cenę w ogłoszeniu. Poza tym, kiedy potencjalny kupujący zjawi się przy Twoim samochodzie, na pewno będzie chciał sprawdzić jego stan techniczny oraz to czy zdjęcia nie kłamią. Możesz podwyższyć kwotę za pojazd bezwypadkowy, ponieważ znajdą się klienci, którzy będą woleli kupić auto w oryginalnym stanie. Jeśli serwisowałeś go w autoryzowanym miejscu, też będziesz mógł podnieść kwotę w ogłoszeniu. Cena takich pojazdów wzrasta nawet o 20%, ponieważ zwiększa pewność, że są one w bardzo dobrym stanie. Weź pod uwagę dodatkowe wyposażenie, takie jak klimatyzacja, nowoczesny zamek czy elektryczne szyby.

Sprzedaż auta - co z OC?

Pamiętaj, aby przekazać kupującemu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także ważną polisę OC. Ważne będzie, aby zmienić dane u ubezpieczyciela. Kupujący może zachować obowiązkowe ubezpieczenie lub wypowiedzieć umowę i znaleźć nowe towarzystwo do współpracy.

Obowiązkowe OC - oblicz składkę już teraz

Chcesz błyskawicznie obliczyć składkę? Skorzystaj z naszego kalkulatora online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek, gdzie czekają na Ciebie doradcy.