2021-09-29

Jak dobrze wycenić samochód na sprzedaż?

Chcesz sprzedać samochód? Podstawą jest jego poprawna wycena!

Jak dobrze wycenić samochód na sprzedaż?

Chcesz sprzedać swoje auto? Jednym z ważniejszych elementów tej transakcji jest oczywiście cena zakupu. Nie może ona odstraszać klientów, ale z drugiej strony musi oddawać rzeczywistą jego wartość. Jak ją ustalić?

Prosty sposób na wycenę samochodu na sprzedaż

Najłatwiejsze, co możesz zrobić w warunkach domowych to sprawdzenie ceny takiej samej marki i modeluna portalach aukcyjnych. Co prawda możesz nie znaleźć pojazdu z identycznymi parametrami technicznymi czy wyposażeniem, ale będziesz mieć orientacyjne rozeznanie, ile jest on wart. Pod uwagę weź nie tylko model i markę, ale także wyposażenie (np. klimatyzację). Minusem takiego rozwiązania są duże rozpiętości cenowe, w zależności od sprzedającego. Często różnią się one nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.

Warto wtedy podzielić te ceny na te najniższe, średnie oraz wysokie. Pierwsze z nich nie są przypadkowe - mogą to być auta uszkodzone lub powypadkowe. Ilościowo porównasz, których jest najwięcej. Rozpiętość tych kwot uzależniona jest od tego, kto wystawia pojazd na sprzedaż. Inne kwoty są proponowane też przez handlarzy samochodów a osoby prywatne. Ma na to wpływ także lokalizacja. Co ciekawe, w pewnych regionach kwoty są wyższe, w zależności od tego, czego klient poszukuje.

Wartość Twojego auta a wycena w polisie AC

Prostym sposobem jest też sprawdzenie wyceny auta w ubezpieczeniu AC. Jeśli posiadasz taką polisę,  kwota powinna być uwzględniona w dokumentacji. Cena pojazdu nie jest przypadkowa, ponieważ określa się ją na podstawie specjalnych katalogów, w którym znajdują się bazy danych pojazdów. Uwzględnia się w nich także zdarzenia (np. wypadek) oraz przeznaczenie pojazdu. Polisa AC powinna ona uwzględniać najważniejsze parametry Twojego auta, więc również będzie wiarygodna. Nie warto natomiast brać pod uwagę kwot, które proponują dealerzy samochodowi czy pracownicy komisów. Często są one zaniżone i nie odzwierciedlają rzeczywistej wartości Twojego auta. 

Co uwzględnić w wycenie auta?

Wycenę auta rozpocznij od określenia modelu, marki i najważniejszych parametrów technicznych. Przejrzyj oferty na aukcjach internetowych i zobacz, od jakich cen w ogóle rozpoczynają się ogłoszenia. Wybierz jedną kwotę jako podstawę. Następnie, weź pod uwagę takie istotne elementy jak pochodzenie oraz przebieg pojazdu. Jeśli pochodzi on z salonu, może oznaczać to większe zainteresowanie kupujących. To samo dotyczy także przebiegu na stanie licznika. Za te dwa parametry możesz doliczyć od 20 do 30% do podstawowej wartości samochodu, jednak tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie jako właściciela.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Co podnosi cenę auta?

Jeśliautoznajduje się w bardzo dobrej kondycji, cenę możesz podwyższyć. Warto jednak zawsze uargumentować cenę w ogłoszeniu. Poza tym, kiedy potencjalny kupujący zjawi się przy Twoim samochodzie, na pewno będzie chciał sprawdzić jego stan techniczny oraz to czy zdjęcia nie kłamią. Możesz podwyższyć kwotę za pojazd bezwypadkowy, ponieważ znajdą się klienci, którzy będą woleli kupić auto w oryginalnym stanie. Jeśli serwisowałeś go w autoryzowanym miejscu, też będziesz mógł podnieść kwotę w ogłoszeniu. Cena takich pojazdów wzrasta nawet o 20%, ponieważ zwiększa pewność, że są one w bardzo dobrym stanie. Weź pod uwagę dodatkowe wyposażenie, takie jak klimatyzacja, nowoczesny zamek czy elektryczne szyby.

Sprzedaż samochodu – obowiązki sprzedającego

Sprzedaż samochodu to nie tylko znalezienie kupca, który oferuje atrakcyjną cenę. Obowiązki sprzedającego samochód regulują konkretne przepisy prawa. Nasze obowiązki po sprzedaży samochodu nie kończą się z przekazaniem kluczyków nowemu właścicielowi. Obowiązki po sprzedaży auta wiążą się z wymaganymi prawem czynnościami, m.in. o transakcji trzeba poinformować odpowiednie urzędy. Konieczne do wypełnienia obowiązki sprzedającego auto to zawiadomienie wydziału komunikacji.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Do czynności po sprzedaży samochodu należy także poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży samochodu. Obowiązki te należą do poprzedniego właściciela. Co należy zrobić po sprzedaży auta? Jeżeli planuję sprzedaż samochodu, jakie dokumenty przekazać kupującemu? Czy dokumenty potrzebne do sprzedaży samochodu, takie jak umowa kupna-sprzedaży znajdę w internecie? Co zrobić, gdy następuje sprzedaż samochodu po kilku dniach od kupna? Kupiłem auto i zaraz sprzedałem – co dalej?  

Sprzedaż samochodu - formalności

Warto znać listę formalności, których trzeba dopełnić przy sprzedaży auta, jeżeli jesteśmy właścicielem, należy także wiedzieć, co zrobić po sprzedaży samochodu używanego. Przede wszystkim sprzedający przygotowuje umowę sprzedaży. Samodzielne napisanie umowy sprzedaży nie jest konieczne. Dostępne są wzory i z powodzeniem możemy z nich skorzystać. Zwracamy uwagę, czy dokument zawiera najważniejsze elementy:

  • data i miejsce zawarcia umowy;
  • dokładne dane identyfikacyjne obu stron transakcji (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer i seria dowodu osobistego);
  • szczegółowy opis przedmiotu transakcji (pojazdu), w tym: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, aktualny przebieg, kolor karoserii i tapicerki;
  • cena, za jaką pojazd zostanie sprzedany nowemu właścicielowi;
  • data przekazania pojazdu kupującemu;
  • określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy;
  • oświadczenie kupującego, że zna stan techniczny pojazdu i nie ma co do niego zastrzeżeń.

Wiemy już, jakie dokumenty do sprzedaży auta przygotować. Podpisaliśmy umowę sprzedaży i teraz zastanawiamy się co zrobić po sprzedaży auta? Zgodnie z przepisami mamy ograniczony czas na dopełnienie formalności po sprzedaży auta, które określają wszystkie obowiązki sprzedającego. Sprzedaliśmy auto, co dalej? Sprawdźmy, co po sprzedaży auta należy do obowiązków zbywającego. 

Co trzeba zrobić po sprzedaży samochodu?

W przypadku sprzedaży auta obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie o zbyciu pojazdu tego wydziału komunikacji, który dokonał rejestracji auta. Wynika to z ustawy Prawo o ruchu drogowym i na wypełnienie tego obowiązku ustawodawca przewidział 30 dni. Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem auta dlatego, że jest to w naszym interesie. Jeżeli nowy nabywca spowoduje wypadek lub zasłuży na mandat z fotoradaru, a Ty będziesz nadal figurował w dokumentach jako właściciel pojazdu, to do Ciebie zostanie wysłane wezwanie do zapłaty. 

Dotychczas obowiązkowi informowania o zbyciu pojazdu właściwego wydziału komunikacji nie towarzyszyły żadne sankcje. Z powodu ich braku wielu byłych właścicieli pojazdów lekceważyło zapisy ustawy. Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się przepisy i niepowiadomienie starosty o zbyciu pojazdu sporo kosztuje. W ustawie Prawo o ruchu drogowym została przewidziana kara w wysokości od 200 do 1000 zł, a jej wysokość jest ustalana indywidualnie przez właściwych urzędników. 

Jak sprzedać samochód - formalności w wydziale komunikacji

Chcesz poinformować właściwy urząd o sprzedaży samochodu. Jakie dokumenty są do tego potrzebne? By powiadomić urzędników o zbyciu pojazdu, wystarczy wypełnić formularz, który wydział komunikacji udostępnia w wersji elektronicznej na swoich stronach internetowych. Jeżeli wolisz załatwić formalności w formie papierowej, należy udać się po wniosek bezpośrednio do urzędu. Załącznikiem do wniosku może być kopia umowy sprzedaży pojazdu. Przygotuj oryginał do wglądu urzędnika. Dokumenty możesz dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Można je dostarczyć także elektronicznie przez profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany online. 

Sprzedaż samochodu - jakie dokumenty przygotować dla ubezpieczyciela?

Poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zbyciu pojazdu, podobnie jak zawiadomienie wydziału komunikacji, należy do obowiązków sprzedającego. Dlaczego leży to w jego interesie? Ubezpieczyciel powinien wiedzieć o tym, że samochód zmienił właściciela z kilku powodów: 

  • nie będzie automatycznie przedłużał polisy;
  • będzie można przenieść obowiązek zapłaty kolejnej raty na nowego nabywcę pojazdu (warto pamiętać, że do dnia zgłoszenia sprzedaży auta sprzedający odpowiada razem z nabywcą za zapłatę zaległej składki);
  • przypisać powstanie ewentualnej szkody do nowego posiadacza samochodu

Sprzedaż auta - co z OC?

Pamiętaj, aby przekazać kupującemu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także ważną polisę OC. Ważne będzie, aby zmienić dane u ubezpieczyciela. Kupujący może zachować obowiązkowe ubezpieczenie lub wypowiedzieć umowę i znaleźć nowe towarzystwo do współpracy.

Obowiązkowe OC - oblicz składkę już teraz

Chcesz błyskawicznie obliczyć składkę? Skorzystaj z naszego kalkulatora online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek, gdzie czekają na Ciebie doradcy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku