2024-04-18

Abonament RTV za radio samochodowe – na czym to polega?

Masz radio w aucie? Sprawdź, czy musisz płacić abonament RTV!

Abonament RTV za radio samochodowe – na czym to polega?

Większość pojazdów osobowych ma wbudowane radio, a zgodnie z obowiązującą ustawą, każdy odbiornik powinien być zarejestrowany i regularnie opłacany. Sprawdź, czy abonament RTV za radio samochodowe Cię dotyczy, ile musisz zapłacić i gdzie należy to zrobić.

Czy trzeba płacić abonament za radio w samochodzie?

Choć od pojawienia się podstawy prawnej dotyczącej obowiązku płacenia za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych minęło już sporo lat, wciąż budzi ona wiele emocji. Pojawia się też wiele pytań dotyczących szczegółów ich posiadania czy też korzystania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz urządzeń domowych, obowiązkowy jest zapłacony abonament RTV za radio samochodowe dla każdego właściciela auta.

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych w art. 2 ust. 1 jest wyraźny zapis, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, pobierane są opłaty. Dalej można przeczytać, że każda osoba posiadająca takie urządzenie (sprawne), korzysta z niego. Wymienić można tu wiele sprzętów codziennego użytku, które wpisują się w myśl ustawy: telewizor, radio samochodowe, kino domowe czy bardziej zaawansowany system multimedialny.

Pamiętaj!

Abonament RTV obejmuje nie tylko telewizor i radio. To także inne urządzenia z anteną lub podłączeniem do sieci internetowej. Właśnie dlatego posiadanie komputera, laptopa, telefonu komórkowego, tableta czy innego sprzętu wielofunkcyjnego, jest jednoznaczne z obowiązkiem płacenia abonamentu – o ile użytkownik odbiera sygnał telewizyjny i radiowy. Jeśli nie masz telewizora, ale za to używasz smartfona do oglądania ulubionego kanału telewizyjnego – trzeba zarejestrować odbiornik i za niego płacić.

Czy osoba fizyczna musi płacić za radio w samochodzie?

Abonament od radia w samochodzie jest podzielony na dwa rodzaje. Pierwszy z nich dotyczy osób prywatnych, które muszą ponosić koszty związane z posiadanymi urządzeniami, jest to obowiązkowe w świetle prawa. W takiej sytuacji uiszcza się jedną opłatę, niezależnie od liczby domowników czy posiadanych odbiorników telewizyjnych i radiowych. A to oznacza, że opłata RTV za radio w samochodzie nie będzie zbyt wysoka i kosztowna dla Twojego budżetu.

To ważne!

Osoby prywatne nie muszą płacić za każdy odbiornik osobno, dlatego jeśli opłacasz już abonament np. za zarejestrowany posiadany w domu radioodbiornik, to nie są konieczne dodatkowe koszty za radio samochodowe. W ramach jednego gospodarstwa domowego płaci się jedną stawkę.

Drugi rodzaj abonamentu dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli zatem posiadasz flotę samochodów na firmę, konieczne jest zapłacenie za każdy odbiornik osobno. Dotyczy to także leasingu, bo każdy użytkownik pojazdu jest zmuszony zarejestrować odbiornik i za niego zapłacić. Niestety, wiąże się to z dosyć dużymi opłatami dla firm.

To ważne!

Aktualnie większość pojazdów ma wbudowane fabrycznie radio, dlatego właściciele firm zmuszeni są płacić wysoki abonament RTV za radio samochodowe. Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą i oddajesz w ręce kierowcy (swojego pracownika) auto bez odbiornika, nie musisz ponosić za to kosztów. To użytkownik jest zobowiązany zarejestrować radio samochodowe i płacić za nie regularną opłatę.

Co ciekawe, jest jeszcze trzecia grupa podmiotów obejmująca m.in. publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki czy państwowe szkoły wyższe. Ta nie musi płacić za każdy odbiornik osobno. Koszty są takie same jak w przypadku osób prywatnych.

Ile wynosi abonament RTV za radio samochodowe?

Zastanawiasz się, ile kosztuje abonament RTV 2024? Radio w samochodzie czy inne urządzenie odbierające stacje radiowe wiąże się ze stałą opłatą 8,70 złotych za miesiąc. Nieco droższy jest telewizor lub telewizor z radiem – 27,30 złotych. Aby zaoszczędzić na tych opłatach, możesz płacić co dwa miesiące (3% rabatu), co kwartał (4% rabatu), raz na rok (5% rabatu) albo za cały rok (10% rabatu).

Według przepisów prawa pierwszy abonament RTV za radio samochodowe lub inny odbiornik trzeba zapłacić już w kolejnym miesiącu od dokonania rejestracji. Opłatę uiszcza się z góry – najpóźniej do 25. dnia miesiąca. Termin płatności liczy się w momencie zapłaty (np. wykonania przelewu), a nie wpłynięcia pieniędzy na dany rachunek.

Za pobieranie opłat oraz przyjmowanie formularzy dotyczących rejestracji odbiorników odpowiedzialna jest Poczta Polska.

Jak zapłacić za abonament RTV za radio samochodowe?

W pierwszej kolejności jesteś zobowiązany do zarejestrowania odbiornika w placówce pocztowej. Możesz udać się do dowolnego oddziału, niezależnie od tego, gdzie akurat mieszkasz. Wystarczy pokazać dowód potwierdzający tożsamość i wypełnić formularz na miejscu. Powinieneś otrzymać potwierdzenie o nazwie "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika". Od kolejnego miesiąca jesteś zobowiązany płacić abonament za radio w samochodzie prywatnym.

Rejestracji odbiornika możesz dokonać także online. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Poczty Polskiej i wypełnisz elektroniczny formularz. Na podany adres korespondencyjny otrzymasz potwierdzenie (oryginał i kopię) w ciągu 4 dni roboczych. Kopię należy podpisać i odesłać do nadawcy, a oryginał zostawiasz dla siebie.

Pamiętaj!

Rejestracja odbiorników nie jest jednorazowa. Jeśli będziesz musiał zmienić dane osobowe lub liczbę odbiorników (osobno radia i telewizora), konieczna jest aktualizacja.

Po prawidłowej rejestracji radia samochodowego (lub innego odbiornika) otrzymasz indywidualny numer rachunku bankowego, na który powinieneś przelewać pieniądze. Możesz też kupić na poczcie specjalne blankiety wpłat lub wydrukować je na stronie internetowej.

Abonament RTV za radio samochodowe lub inny odbiornik możesz zapłacić na kilka sposobów:

  • wypełnienie blankietu wpłat i dokonanie opłaty w placówce pocztowej,
  • opłacenie abonamentu RTV za radio samochodowe przez Platformę Płatności na stronie Poczty Polskiej,
  • przelewem elektronicznym.

Kara za brak płatności abonamentu RTV za radio samochodowe

Ze względu na to, że obowiązkowy jest abonament RTV, radio samochodowe musi być opłacane każdego miesiąca. Kara finansowa wynosi 261 złotych, a w przypadku telewizora to aż 819 złotych, co stanowi trzydziestokrotność (!) stałej stawki. Jeśli dojdzie do kontroli, opłaty mogą być znacznie wyższe, bo kontroler ma prawo cofnąć się nawet o 5 lat wstecz w celu uregulowania długu wraz z odsetkami.

Kto nie musi płacić abonamentu za radio w samochodzie?

Mamy jednak dobrą informację – nie zawsze opłata RTV za radio w samochodzie jest konieczna. Istnieje spora grupa osób, która jest zwolniona z jej uiszczania. W jej skład wchodzą między innymi:

  • seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia,
  • emeryci i renciści, których świadczenie emerytalne nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • zaliczający się do I grupy inwalidów, całkowitej niezdolności do pracy czy znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy,
  • niewidomi (u których ostrość wzroku nie przekracza 15%) i niesłyszący (z całkowitą głuchotą lub obustronnym upośledzeniem słuchu),
  • bezrobotni, zarejestrowani w Urzędzie Pracy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie rządowej, bo pełna lista jest nieco dłuższa: https://www.gov.pl/web/krrit/kto-jest-zwolniony-z-oplat-abonamentowych.

W dokumencie przygotowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji czytamy też, że:

„Obowiązkowi rejestracji odbiorników nie podlegają odbiorniki radiowe i telewizyjne:

  • wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów,
  • wykorzystywane wyłącznie do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, w tym do kontroli jakości rozpowszechniania lub rozprowadzania,
  • przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy”.

Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

Jeśli należysz do grupy, która nie musi płacić abonamentu RTV, trzeba zgłosić się do urzędu Poczty Polskiej i wypełnić oświadczenie. Wzór znajdziesz na rządowej stronie internetowej podanej powyżej. Przydadzą się podstawowe dane użytkownika, takie jak imię, nazwisko, PESEL, ulica, numer domu i lokalu, kod pocztowy oraz miejscowość. Z wypisanych rodzajów uprawnień do zwolnienia z opłat abonamentowych, trzeba zaznaczyć znakiem X te, które Cię dotyczą. Na koniec należy podpisać oświadczenie. Zwolnienie z opłat działa od pierwszego dnia następnego miesiąca.

FAQ:

  • 1
    Czy policja może sprawdzić opłatę za radio w samochodzie?

    Policjanci nie są zobowiązani do sprawdzania opłat za radio w samochodzie. Odpowiedzialni są za to specjalni kontrolerzy Poczty Polskiej.

  • 2
    Jaka kara za brak abonamentu radiowego?

    Kara za brak abonamentu radiowego wynosi 261 złotych, a jeśli masz zarejestrowane także odbiorniki telewizyjne to aż 819 złotych. W przypadku zaległości, zostanie naliczona dodatkowa opłata wraz z odsetkami.

  • 3
    Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV w 2024 roku?

    Wśród osób zwolnionych z opłat są m.in. osoby po 75. roku życia, pobierający emeryturę nieprzekraczającą 50% przeciętnego wynagrodzenia, posiadający orzeczenie o zaliczeniu do I grupy niepełnosprawności, niesłyszący, niewidomi, a także bezrobotni. Warto zapoznać się z pełną listą.

  • 4
    Ile kosztuje abonament radiowy na miesiąc?

    Za zarejestrowane radio samochodowe trzeba zapłacić 8,70 złotych za miesiąc. Jeśli jednak masz też telewizor (np. w domu lub na działce), konieczna jest zapłata 27,30 złotych za miesiąc.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku