2019-12-02

Zapomniałeś zapłacić kolejnej raty za OC? Sprawdź, czy coś Ci grozi!

Co powinieneś zrobić, gdy termin wpłaty minął?

Zapomniałeś zapłacić kolejnej raty za OC? Sprawdź, czy coś Ci grozi!

Kierowcy często opłacają polisę OC w ratach, ponieważ jest to komfortowe rozwiązanie. Jeśli zapomniałeś zapłacić składkę ubezpieczenia przez niedopatrzenie, dowiedz się, czy grożą Ci konsekwencje i czy towarzystwo ubezpieczeniowe może wypowiedzieć Ci umowę.

OC – obowiązek posiadania ubezpieczenia i opłacenia składki

Każdy właściciel samochodu musi posiadać ubezpieczenie OC. To podstawowa ochrona podczas poruszania się po drogach i niezaplanowanych incydentów, które mogą się wydarzyć. Mowa tu oczywiście o stłuczkach czy wypadkach. Za każdym razem, kiedy podpisujesz nową umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym lub Twoja polisa zostaje przedłużona, musisz opłacić za nią składkę. Można ją rozbić nawet na jedenaście rat, które są wygodniejsze do spłaty niż kwota w całości. Trudna sytuacja finansowa, nadmiar obowiązków, niedopatrzenie formalności - to główne przyczyny pominięcia zapłaty składki za ubezpieczenie OC. Jakie z tego tytułu poniesiesz konsekwencje?

Pominięcie płatności za kolejną ratę a ważność OC

Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, masz na niej wskazany okres ważności. Najczęściej termin ten wynosi 12 miesięcy. Właśnie dlatego, niezależnie czy zapłaciłeś całość składki czy tylko jej część, polisa będzie nadal ważna bez względu na zrealizowane płatności. Nie musisz panikować, kiedy pominiesz opłatę i nie wykonasz przelewu do towarzystwa ubezpieczeniowego na czas. Umowa będzie obowiązywać zgodnie z podpisanym terminem, a co za tym idzie - będziesz nadal posiadać ważne OC.

Przedłużenie umowy a nieopłacenie składki za OC

Zapomniałeś, że kończy Ci się umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym? Nie opłaciłeś kolejnej raty składki, chociaż dalej korzystasz z auta? Możesz zostać bez ochrony! Jeśli ubezpieczyciel nie otrzyma Twojej wpłaty, ubezpieczenie nie wznowi się automatycznie o kolejny rok. Ochrona potrwa tylko do końca ważności obecnej polisy.
Istnieją trzy przypadki, w których musisz zgłosić się do ubezpieczyciela, ponieważ Twoja polisa OC nie będzie przedłużona automatycznie:

  • nie zapłaciłeś ani jednej składki za OC
  • złożyłeś wypowiedzenie w towarzystwie ubezpieczeniowej i znalazłeś inną ofertę OC
  • zmieniłeś pojazd i przejąłeś ubezpieczenie po poprzednim właścicielu

W takiej sytuacji, musisz pamiętać o podpisaniu nowej umowy oraz opłaceniu składki, aby polisa OC była ważna.

Konsekwencje pominięcia raty

Jeśli nie opłacisz raty za OC w terminie, możesz jednak ponieść innego typu konsekwencje. Towarzystwo ubezpieczeniowe może żądać od Ciebie zapłaty odsetek za opóźnienie. W zależności od warunków umowy, możesz także nie uzyskać odszkodowania po kolizji spowodowanej z Twojej winy dopóki nie uregulujesz zaległości. Trzecią konsekwencją nieopłacenia składki za OC jest wpisanie kierowcy na listę dłużników. Będziesz na niej figurował dopóki firma nie dostanie od Ciebie części lub całości zapłaty za polisę ubezpieczeniową. Firma może także pamiętać o Twoich zaległościach i przy kolejnej okazji, nie zaproponować Ci atrakcyjnych zniżek. Historia klienta ma znaczenie przy podpisywaniu każdej umowy.

Uważaj na terminy!

Pamiętaj, aby wszelkiego rodzaju opłaty za polisy ubezpieczeniowe regulować na bieżąco. Unikniesz przy tym niepotrzebnego stresu. Oczywiście kilka dni opóźnienia nie będzie miało aż tak dużego wpływu na Twoją historię klienta czy ważność polisy ubezpieczeniowej. Jednak im dłużej będziesz zwlekał z zapłatą raty za polisę OC, tym większe odsetki będziesz musiał zapłacić a liczba nieprzyjemnych konsekwencji wzrośnie. Jeśli szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego, które będzie mogło rozłożyć OC na dogodne raty, sprawdź propozycje od CUK. Skorzystaj z kalkulatora, dzięki któremu zobaczysz wiele ciekawych ofert i będziesz mógł porównać ich koszty.

Ile płacisz za OC? A ile powinieneś? Sprawdź w kalkulatorze!

W porównywarce ubezpieczeń samochodowych łatwo sprawdzisz, ile zapłacisz za polisę OC w różnych towarzystwach. Chcesz poroznawiać z naszym doradcą? Zadzwoń na infolinię lub przyjdź do placówki.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku