2022-04-12

Zalety jazdy na rowerze

Poznaj zalety jazdy na rowerze.

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz dbanie o sylwetkę. Choć zazwyczaj najwięcej czasu na dwukołowcu spędza się w wieku dziecięcym, to ostatnio można zaobserwować trend na powrót do jazdy tym środkiem komunikacji. Dowiedz się, co daje jazda na rowerze.

Jazda na rowerze – sylwetka

Jazda na rowerze to świetny sposób na spalanie dodatkowych kalorii. W zależności od tego, czy zamierzasz wybrać się na delikatną przejażdżkę po równym terenie, czy na intensywny trening w górach, możesz w ciągu godziny do 200 do nawet 700 kalorii! Wprowadzenie takiej aktywności fizycznej może być świetną metodą na zgubienie nadprogramowych kilogramów, a przy tym to świetna zabawa. Na to jednak, jak skutecznie jazda na rowerze może wesprzeć sylwetkę, mają wpływ następujące czynniki:

  • częstotliwość treningów,
  • warunki atmosferyczne,
  • tempo jazdy,
  • stopień nachylenia terenu.

Każda z tych zmiennych może przełożyć się na intensywność treningu oraz liczbę spalonych kalorii. Regularne przejażdżki rowerem 2-3 razy w tygodniu w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomogą zredukować masę ciała. Co więcej, w przeciwieństwie do innych aktywności takich jak aerobik czy jogging, na rowerze bezpiecznie jeździć mogą także osoby z nadwagą. Wynika to z tego, że podczas takich czynności nie są obciążone kolana, tak jak ma to miejsce przy bieganiu czy skakaniu.

Dlaczego warto jeździć na rowerze podczas odchudzania?

Wiele osób, zanim wsiądzie na dwukołowiec, zastanawia się – co daje jazda na rowerze? Wykonując regularne przejażdżki, można zauważyć następujące efekty związane ze zmianą sylwetki.

  • Wzmocnienie mięśni
    Mogłoby się wydawać, że jeżdżąc na rowerze, pracujesz tylko nad masą mięśniową nóg. Jednak nie jest to wyłączny obszar, który można wzmocnić. Sport ten pozwala na rozwinięcie mięśni brzucha, pośladków czy ramion. Dzięki temu można popracować nie tylko nad atrakcyjnie wyrzeźbionymi nogami, ale w praktyce cała sylwetka ulega poprawie i wzmocnieniu.
  • Podkręcenie metabolizmu
    Niejednokrotnie można usłyszeć od osób zmagających się z nadwagą, że ich przemiana materii jest zbyt wolna. Na szczęście możliwe jest przyspieszenie tego procesu. Dzięki wprowadzeniu regularnych aktywności fizycznych oraz odpowiedniej diety, metabolizm może się poprawić. W ten sposób walka z nadprogramowymi kilogramami jest skuteczniejsza, a jej efekty szybciej widoczne.
  • Poprawa ogólnej kondycji organizmu
    Wraz z częstotliwością i regularnością wykonywania treningów na rowerze ciało zaczyna mieć lepszą sprawność i większą wydolność. Dzięki temu z każdą przejażdżką można zauważyć poprawę kondycji, co pozwala na wprowadzenie innych aktywności fizycznych do codziennej rutyny.

To tylko kilka efektów, których można się spodziewać dzięki regularnej jeździe na rowerze. Jeśli obawiasz się, że na początku taka aktywność może być zbyt dużym wyzwaniem dla Ciebie, możesz przygotować się do niej poprzez treningi na urządzeniu stacjonarnym. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Jak szybko odzyskać formę przed sezonem rowerowym?

Jazda na rowerze a wymodelowanie pośladków

Wiele osób ma nadzieję, że jazda na rowerze da efekty w postaci atrakcyjnie wyrzeźbionej pupy. Podczas tej aktywności pracują trzy obszary mięśniowe pośladków. Należy jednak pamiętać, że w zależności od oczekiwanych efektów, warto wprowadzić również inne ćwiczenia, które bardziej aktywizują tę grupę mięśni. Jazda na rowerze to idealny trening dla całej sylwetki, jednak jeśli chcesz wymodelować pośladki, należy wprowadzić inne aktywności. Natomiast dzięki regularnym przejażdżkom możliwe jest zwiększenie wydolności organizmu, co pozwoli Ci na lepszą efektywność podczas innych ćwiczeń. Do tego, spalając tkankę tłuszczową, zadbasz o szybszą widoczność rezultatów treningów.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Miesiąc jazdy na rowerze – efekty

Aby zobaczyć szybkie efekty jazdy na rowerze, ważne jest wprowadzenie tej aktywności do codziennej rutyny. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, gdy na zewnątrz panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Codzienna jazda na rowerze wiosną to świetna metoda, aby zrzucić dodatkowe kilogramy po okresie świąteczno-zimowym i przygotować się do letniego wypoczynku w kostiumie kąpielowym. Do tego podczas tej pory roku można zauważyć przypływ energii związany z wydłużającym się dniem, a temperatura jest optymalna do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dużo trudniejsze jest wprowadzenie regularnych przejażdżek rowerem zimą, gdy jest ślisko i mroźnie, czy latem podczas upału. Zatem zaplanowanie miesiąca jazdy na rowerze w kwietniu lub maju to idealny sposób, aby popracować nad sylwetką. Przez trzydzieści dni regularnie wykonywanych przejażdżekmożna zauważyć pierwsze efekty w postaci poprawy kondycji i samopoczucia. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Trudno o zachowanie odpowiedniej masy ciała, gdy zarówno w pracy, jak i po niej, aktywność jest na niskim poziomie. Dlatego wprowadzenie codziennej jazdy na rowerze, nawet na krótkie dystanse, może wpłynąć pozytywnie na metabolizm oraz masę ciała.

Codzienna jazda na rowerze – o czym należy pamiętać?

Jeśli już jutro zamierzasz zacząć codziennie jeździć na rowerze, zastanów się, czy jesteś dobrze na to przygotowany. Warto przecież pamiętać, że poruszając się po drogach publicznych, powinieneś odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezbędne do tego są następujące elementy:

  • sprawny rower
    Pamiętaj, że nawet nowy rower potrzebuje odpowiedniej konserwacji. Niech Cię nie zwodzi jego designerski wygląd, gdyż najważniejsze w codziennej jego eksploatacji jest bezpieczeństwo. Sprawdź zatem bieżnik, poziom powietrza w kołach, łańcuchy i co najważniejsze — hamulce. Zębatki powinny być odpowiednio nasmarowane i nałożone. Istotna jest także rama i oś kół roweru. Jakiekolwiek skrzywienie czy pęknięcie powinno być powodem do szybkiej wizyty w serwisie, aby usunąć uszkodzenie. Warto pamiętać, że takie elementy istotnie wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.
  • oświetlenie
    Należy zadbać o widoczność podczas jazdy na rowerze. Niezbędne w tym przypadku są odblaski i sprawne oświetlenie. W obowiązkowym wyposażeniu powinny się znajdować co najmniej jedno światło przednie w barwie białej lub żółtej, odblaskowe światło tylne czerwone oraz białe dają strumień ciągły lub migający. Oświetlenie powinno być załączone podczas jazdy po zmroku lub gdy wystąpią warunki atmosferyczne ograniczające widoczność na drodze.
  • kask i ochraniacze
    Choć jazda na rowerze może być doskonałą zabawą, należy pamiętać o zachowaniu racjonalnych środków bezpieczeństwa. Niestety, ale podczas aktywności mogą wyniknąć nieprzewidziane sytuacje na drodze związane z innym środkiem komunikacji, takim jak samochód czy jednoślad. Czasem może się pojawić również nieprzewidziana przeszkoda w postaci gałęzi czy przebiegającego zwierzęcia. Nietrudno w takiej sytuacji o upadek, który może powodować groźne konsekwencje dla zdrowia i życia. Dlatego warto zadbać o noszenie środków ochrony osobistej w postaci kasków i ochraniaczy na łokcie oraz kolana. W ten sposób możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazów. Co więcej, współcześnie można wybrać kaski w modnych wzorach, dzięki czemu nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale jednocześnie będą stanowiły stylowy dodatek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź artykuł: Czy warto jeździć w kasku na rowerze?
  • ubezpieczenie
    Już wiesz, że podczas jazdy na rowerze nietrudno o nieprzewidziane sytuacje. Pamiętaj, że tak samo Ty możesz komuś wyrządzić szkodę, np. wjeżdżając w ogrodzenie posesji czy zarysowując karoserię samochodu. W tym przypadku korzystniej będzie wybrać atrakcyjne ubezpieczenie OC dla rowerzysty. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji związanych z niespodziewanymi, wysokimi wydatkami na pokrycie szkody. Do tego, na rynku można znaleźć również polisy dotyczące uszkodzenia roweru czy jego kradzieży. Informacje na temat możesz przeczytać w artykule: Ubezpieczenie roweru – na które warto się zdecydować?

Jeśli zastanawiasz się, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem, to nie zapomnij o wyżej wymienionych elementach. Dzięki temu codzienna aktywność będzie doskonałą rozrywką, a Ty zminimalizujesz ewentualne ryzyka związane ze skutkami nieprzyjemnych wydarzeń.

Dlaczego warto jeździć rowerem?

Już wiesz, że codzienna jazda na rowerze może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawie ogólnej kondycji ciała. Natomiast to niejedyne zalety tej aktywności. Wybór pojazdu jednośladowego ma także inne atuty, wśród których można wymienić:

  • prozdrowotny wpływ
    Jazda na rowerze to nie tylko podkręcenie metabolizmu, ale aktywność ta pomaga również w dotlenieniu organizmu. To wpływa na poprawę pracy układu krwionośnego oraz lepsze samopoczucie. W ten sposób można również spowolnić starzenie się komórek. Wykazano również, że regularna jazda na rowerze wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi.
  • atrakcyjny wygląd
    Dobre dotlenienie organizmu to również poprawa ukrwienia się skóry. Dzięki temu jest ona gładsza, jędrniejsza i ma bardziej atrakcyjny koloryt. Do tego, przebywając na świeżym powietrzu, możesz zadbać o estetyczną opaleniznę, nie zapomnij jednak o stosowaniu kremów z filtrem UV. Tylko w ten sposób Twoja cera nabierze przyjemnego odcienia w bezpieczny sposób.
  • oszczędność
    Jeśli dotychczas dojeżdżałeś do pracy samochodem, a odległość między firmą a Twoim domem jest do pokonania rowerem, przemyśl alternatywny sposób komunikacji. Wybór jednośladu to nie tylko sposób na bardziej aktywny styl życia, ale również zaoszczędzenie pieniędzy wydanych na codzienną eksploatację samochodu. Jest to szczególnie istotny aspekt w dzisiejszych czasach, gdy wraz z inflacją, ceny za paliwo drastycznie rosną.
  • ekologia
    Skutkiem ubocznym jazdy samochodem jest emisja spalin do atmosfery. W przypadku jazdy rowerem jedyne, co spalasz, to kalorię i tkankę tłuszczową. Zadbaj o środowisko naturalne i wybieraj ekologiczne sposoby komunikacji.

To tylko kilka plusów z codziennej aktywności na jednośladzie. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią polisę dla rowerzysty– możesz sprawdzić, jaka oferta będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza, korzystając z kalkulatora ubezpieczenia rowerowego. Korzystając z polisy, możesz zadbać o ochronę przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wydarzeń.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku