Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-11-08

Odkryj wyspę Wolin – przewodnik po największej wyspie w Polsce

Poznaj atrakcje wyspy Wolin!

Odkryj wyspę Wolin – przewodnik po największej wyspie w Polsce

Szukasz cichego i spokojnego miejsca do odpoczynku z dala od ludzi? Chcesz spędzić urlop w niezwykły sposób na beztroskiej zabawie, poznawaniu swoich korzeni i odkrywaniu niesamowitej, dzikiej natury? A może jesteś miłośnikiem militariów lub po prostu uwielbiasz relaks na świeżym powietrzu i pragniesz odkryć nowe atrakcje? Poznaj wyspę Wolin – miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź!

Wyspa Wolin jest położona na Pobrzeżu Szczecińskim, w północno-zachodniej części Polski. Jest największą wyspą w Polsce spośród pozostałych 44, które znajdują się u ujścia Odry do Morza Bałtyckiego. Z jednej strony otacza ją Zalew Szczeciński, z drugiej Bałtyk, dzięki czemu widok, który się z niej rozpościera, zapiera dech w piersiach. Jednak to nie jedyna zaleta tej wyspy.

Wolin – historia wyspy z Międzyzdrojami

Według licznych źródeł pierwsi ludzie na terenie wyspy Wolin pojawili się w młodszej epoce kamienia, czyli między 4200 a 1700 r. p.n.e. Pamiątkami po nich są liczne naczynia oraz grobowce. Z czasem na wyspę zaczęli docierać liczni kupcy i poszukiwacze cennego bursztynu, a nawet Wikingowie, o których potędze wciąż się opowiada! Słowianie zagościli tutaj dopiero między IV a VI w. n.e. i stworzyli osadę, która szybko stała się prężnym handlowym centrum. Największą popularność przyniósł Wolinianom najpiękniejszy port na tamtejszych terenach, który stał się głównym celem podróży wielu kupców. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jednak z czasem Wolin stracił swoje znaczenie i świetność. Nie pomógł również wybuch II wojny światowej i umieszczenie tam instalacji wojskowych. W wyniku walk wyspa została w 70% zniszczona. Szczęśliwie znaleźli się miłośnicy legend o dawnych mieszkańcach Wolina i w połowie XX w. rozpoczęto na tym terenie badania archeologiczne. Dla ochrony przyrody 10 lat później stworzono Woliński Park Narodowy . 

Natomiast historią ludzi żyjących na tym terenie zajmuje się od 2003 roku Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta" Wśród jego zasług wymienia się utworzenie skansenu średniowiecznego w Wolinie oraz organizację Festiwalu Słowian i Wikingów

Wolin – atrakcje turystyczne

Najbardziej znaną miejscowością na wyspie są Międzyzdroje. To prawdziwe centrum wypoczynkowe i turystyczne Wolina, do którego zmierza największa grupa turystów. Znajdziesz tam liczne hotele i pensjonaty o zróżnicowanym standardzie. Nie brakuje również zakładu uzdrowiskowego. Jednak największymi atrakcjami turystycznymi miasta są:

 • Promenada Gwiazd – potocznie nazywana Aleją Gwiazd. Jest to ścieżka położona w centrum Międzyzdrojów, na której znajdują się płytki z odciśniętymi dłońmi oraz pomnikami największych polskich gwiazd. Promenada powstała na wzór Hollywoodzkiej Alei Sław i co roku przyciąga tysiące turystów. Spacer tą drogą może trwać nawet kilka godzin i kto wie, może masz taką samą dłoń jak Beata Tyszkiewicz czy Jerzy Skolimowski? Warto to sprawdzić!
 • Molo o długości prawie 400 m – wchodzi w głąb Morza Bałtyckiego i kończy się przystanią morską. Nietrudno je znaleźć. Przy wejściu znajdują się dwie, wysokie, bardzo charakterystyczne białe wieże, które pozostały jako pamiątka po starym, drewnianym, przedwojennym molo. Nowy, żelbetowy obiekt został oddany do użytku w 2005 roku i od tamtej pory stanowi wspaniałą atrakcję Międzyzdrojów;
 • pomniki i drzewa pomnikowe – na terenie miasta nie brakuje niezwykłych drzew, które są naocznymi świadkami wydarzeń sprzed setek lat. Imponujący jest np. dąb Telesfor, który ma około 500 lat i wysokość ok. 24 m! Drzewo nosi imię znanego konserwatora przyrody Wolina, Telesfora Grabowskiego;
 • oceanarium – niesamowity, nowy obiekt, który pozwala poznać wiele niezwykłych gatunków ryb zamieszkujących naszą planetę. Największe wrażenie robi 16-metrowy tunel, który został wypełniony wieloma atrakcyjnymi rybami. Ale ciekawie prezentują się również paludarium z japońskimi karpiami koi oraz zbiornik dotykowy touch pool, gdzie można dotknąć prawdziwe ryby. Z kolei dla najmłodszych przeznaczona jest wystawa rekinów 1:1. Z pewnością zrobi wrażenie także na niejednym dorosłym! Wejście na teren oceanarium jest płatne. Koszt biletu normalnego to 45 zł;
 • Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina – wspaniała wizytówka miasta, gdzie można odpocząć od tłumów na plaży i spokojnie spacerować podziwiając fontanny oraz stare drzewa. Największą chlubą parku jest popiersie znanego kompozytora, które wygląda bardzo imponująco;
 • Gabinet Figur Woskowych – najbardziej znane i najstarsze w Polsce muzeum figur woskowych, gdzie można spotkać dobrze odwzorowane postacie ukochanych aktorów, bohaterów bajek, polityków, gwiazd ze świata muzyki, a także sportu. Choć kolekcja nie jest tak imponująca jak ta, która znajduje się w muzeach Madame Tussaud, z pewnością jest to miejsce warte uwagi. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 12 zł, natomiast wykonywanie zdjęć z figurami jest darmowe.

W Międzyzdrojach znajdują się również dwie plaże, na których można beztrosko i przede wszystkim bezpiecznie spędzić czas z bliskimi. Dzięki licznym atrakcjom miasto tętni życiem. A jeśli poszukujesz odrobiny spokoju i wyciszenia, wystarczy wyjechać poza największy kurort na wyspie. 

Woliński Park Narodowy – ochrona skarbów Wolina

Teren wyspy z Międzyzdrojami jest bardzo różnorodny. Znajdują się tutaj zarówno obszary bagienne, jak i nizinne, leśne, a nawet wzniesienia morenowe oraz klify! Wolin to jednak nie tylko bogata flora, ale także niezwykle interesująca fauna. Wyspa jest etapem szlaku przelotu wielu ptaków wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. To tutaj swoje gniazda mają niezwykle popularny orzeł bielik zwyczajny, ale także inne rzadkie gatunki.

Co więcej, wody Zatoki Pomorskiej, które otaczają wyspę, stanowią biotyp dla wielu gatunków ryb oraz ssaków, np. morświnów i fok szarych. Aby każdy mógł poznać i doświadczyć tej niesamowitej przyrody, ale jednocześnie, by nikt nie niszczył roślin ani miejsc lęgowych, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego wyznaczono ciekawe szlaki turystyczne. To one zaprowadzą Cię do największych atrakcji tej wyspy. 

Wyspa Wolin – atrakcje w Wolińskim Parku Narodowym

Po zapoznaniu się ze wszystkimi atrakcjami Międzyzdrojów czas ruszyć poza miasto i odkryć pozostałe tajemnice Wolina. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i zwierząt, powinny zainteresować Cię zwłaszcza:

 • Klify na wyspie Wolin – mają długość aż 15 km i sięgają od Międzyzdrojów, aż do Świdniej Kępy. Najwyższy klif Gostań ma wysokość prawie 100 m i jest pionową ścianą, która robi niesamowite wrażenie. Można stamtąd podziwiać całą Zatokę Pomorską, największe miasta oraz niemiecki kurort Ahlbeck, który znajduje się na sąsiedniej wyspie Uznam. U jego stóp leżą konary starych buków. Świetnie sprawdzają się jako tło do zdjęć! Nic dziwnego, że to chętnie wybierane miejsce przez fotografów;
 • Zagroda Pokazowa Żubrów – można się tam dostać szlakami zielonym lub czarnym, który wiedzie przez Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach. W zagrodzie mieszka stado żubrów nizinnych wolińskich, a także sarny, dziki i ptaki drapieżne, które zostały porzucone i/lub nie są w stanie żyć samodzielnie. Dla turystów wyznaczono specjalne tarasy widokowe, skąd można podziwiać codzienne życie tych majestatycznych zwierząt leśnych;
 • Jezioro Turkusowe – to sztuczny zbiornik z wodą o niezwykłym niebiesko-zielonym kolorze, który powstaje w efekcie odbicia promieni słońca od białego dna pokrytego wapnem. Dawniej na miejscu jeziora znajdowała się kopalnia kredy. Kiedy zakończono wydobywanie surowców i pozostawiono obszar naturze, wyrobisko zaczęło powoli napełniać się wodą, aż powstał piękny akwen. Obecnie można do niego dotrzeć niebieskim szlakiem turystycznym. Jednak zanim ruszysz w jego kierunku, pamiętaj, że obowiązuje tam całkowity zakaz pływania i połowu ryb!
 • Grodzisko Lubin – według wielu osób najpiękniejszy punkt widokowy, jaki znajduje się na terenie całego Wolina. Grodzisko znajduje się na klifie o wysokości ok. 50 m. Dzięki temu można swobodnie podziwiać niezwykły widok na Zalew Szczeciński i jego wyspy, rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny, a także wspaniałe jezioro Wicko Wielkie. Przy odrobinie szczęścia na niebie można zobaczyć szybującego orlika, symbol Wolińskiego Parku Narodowego. Miejsce jest niezwykle urokliwe, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno fotografów, jak i par młodych! Otóż na Grodzisku w Lubinie można zorganizować przepiękny cywilny lub humanistyczny ślub. To może być niezapomniane wydarzenie w życiu. Jednocześnie należy pamiętać, że punkt widokowy jest czynny tylko w letnich miesiącach — od maja do września, a wejście jest płatne — 5 zł kosztuje bilet normalny, a 4 zł bilet ulgowy.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W Wolińskim Parku Narodowym na uznanie zasługują również: latarnia morska Kikut, Głazy Piastowskie i Dąb Wolinian. Miłośników militariów zainteresuje z pewnością także jedyny w Polsce bunkier V3. Znajduje się w Zalesiu, gdzie wyeksponowano tajną broń niemiecką z II wojny światowej. Aby skorzystać z atrakcji, które są udostępnione do zwiedzania, jak np. Zagroda Pokazowa Żubrów, należy uiścić należną opłatę. Sprzedaż biletów odbywa się na miejscu.

Czytaj więcej: Pieniny - atrakcje, przewodnik dla turystów

Historyczne atrakcje Wolina – najciekawsze historie o jego dawnych mieszkańcach

Wolinianie, czyli dawni mieszkańcy tego rejonu, wzbudzają duże zainteresowanie zwłaszcza wśród miłośników dawnych dziejów. Nic dziwnego. Byli mężni, dzielnie „stawiali czoła” wrogom i zaciekle bronili swoich terenów. Co więcej, wykazywali się również niezwykłą smykałką do biznesu. Czy wiesz, mieszkańcy Wolina trudnili się nie tylko handlem, ale również... korsarstwem i walczyli w sposób podobny do wielkich Wikingów? To dlatego wielu uważało wyspę za kolebkę piratów!

Chcesz się poczuć się jak za dawnych czasów? Na małej wyspie obok miasta Wolin stworzono Centrum Słowian i Wikingów. Znajdziesz tam nie tylko informacje na temat jej mieszkańców, ale także zrekonstruowaną osadę Wolina z okresu od IX do XI w. Dwie bramy z wałami, domostwa i nabrzeże z łodziami robią niesamowite wrażenie nawet na osobach, które nie są fanami „powrotów do przeszłości”.

Raz w roku, na początku sierpnia, na terenie Centrum Słowian i Wikingów organizowany jest Festiwal Wikingów, który stał się niezwykle popularny. Dzięki niemu o Wolinie robi się głośno. Warto się tu wtedy znaleźć, by podziwiać rekonstrukcje bitew, handlować i bawić się do białego rana, jak przed setkami lat. Centrum można zwiedzać od kwietnia do października, a wejście na jego teren jest płatne. Koszt biletu normalnego to zaledwie 14 zł, a ulgowego – 11 zł. Na miejscu pracują również przewodnicy, którzy oprowadzą Cię po osadzie za 50 zł. 

Wakacje na wyspie Wolin – o czym pamiętać?

Wyjazd na urlop do tak atrakcyjnego i różnorodnego miejsca, jakim jest wyspa Wolin, to niesamowita przygoda. Warto jednak przed wakacjami nie tylko zadbać o podstawową wiedzę na temat regionu, ale także o ubezpieczenie. Na Wolin najłatwiej można dostać się drogą lądową. Wyspę z pozostałą częścią kraju łączą mosty (w tym jeden most zwodzony w Dziwnowie) i tory kolejowe. A zatem do wyboru masz samochód lub pociąg. 

Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

 • Jeśli zdecydowałeś się na podróż autem, warto przed wyjazdem wykupić razem z OC, polisę AC. Podczas jazdy po uliczkach Międzyzdrojów może dojść do różnych kolizji i w rezultacie do uszkodzenia Twojego pojazdu. Nietrudno także o kradzież lub obtarcie karoserii. Dzięki ubezpieczeniu Autocasco otrzymasz pomoc w trudnej sytuacji i będziesz mógł spokojnie kontynuować swoje wakacje. Co więcej, niektóre TU gwarantują również w razie potrzeby samochód zastępczy, więc spokojnie wrócisz do domu z bliskimi!
 • Jeśli zdecydowałeś się na podróż pociągiem, będziesz zmuszony korzystać z publicznych środków transportu. Warto mieć na uwadze, że w podróży można niespodziewanie stracić lub zniszczyć swój bagaż. Aby nie martwić się na zapas, zdecyduj się na ubezpieczenie turystyczne. W ramach polisy można otrzymać pomoc nie tylko po kradzieży mienia, ale także jego uszkodzeniu. Dodatkowo TU gwarantują pomoc, jeśli nagle trafisz do szpitala lub zrezygnujesz z podróży z powodu innej uzasadnionej przyczyny, zdefiniowanej w OWU. Ponadto możesz rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe ryzyko ubezpieczeniowe w postaci pokrycia kosztów rezygnacji z podróży.

To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. Zadbaj o odpowiednią ochronę, a Twoje wakacje na wyspie Wolin upłyną z miłej i beztroskiej atmosferze.

Na temat dostępnych rodzajów polis AC i turystycznych oraz ich warunków znajdziesz wiele informacji na naszej stronie. Możesz też skorzystać z bezpośredniej pomocy agentów ubezpieczeniowych na infolinii oraz w placówkach CUK. Ubezpieczenie możesz także samodzielnie wykupić online. Zapoznaj się z ofertą i podróżuj na wyspę Wolin bezpiecznie!