2022-02-17

Podatek od wzbogacenia – czym jest i od jakiej kwoty należy go zapłacić?

Uzyskaj informacje na temat obowiązkowych opłat przy zakupie mienia.

Podatek od wzbogacenia – czym jest i od jakiej kwoty należy go zapłacić?

Według przepisów prawa, samo nabycie samochodu czy nieruchomości, to jeszcze nie koniec wydatków. Trzeba także zapłacić podatek od wzbogacenia. Zobacz, jaka jest to kwota oraz kiedy trzeba ją uiścić.

Czym jest podatek od wzbogacenia?

Podatek od wzbogacenia to tak naprawdę podatek od czynności cywilnoprawnych. Okazuje się, że jeśli kupujesz auto, mieszkanie czy działkę, za które płacisz określoną kwotę, musisz jeszcze liczyć się z dodatkową opłatą do urzędu skarbowego. Według przepisów podatek od wzbogacenia trzeba zapłacić w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży, np. samochodu czy motocykla. Dotyczy to oczywiście nabywcy, a nie sprzedającego. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to opłata, którą musi ponieść każdy, kto nie zapłacił podatku VAT podczas transakcji. Nie dotyczy ona zatem przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT. 

Opodatkowaniu podlegają nie tylko przedmioty, ale także pożyczka pieniędzy, spółki, darowizna czy depozyt notarialny. Właśnie dlatego do urzędu skarbowego możesz zapłacić nie tylko podatek od czynności cywilno-prawnych, ale także podatek od spadków i darowizn. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj umowy został sporządzony. 

Ile wynosi podatek od wzbogacenia samochodu?

W praktyce podatek od wzbogacenia auta wynosi 2% od wartości pojazdu. Urząd skarbowy, który jest uprawnioną instytucją do pobierania tego typu opłat, musi jednak zweryfikować, czy cena samochodu osobowego na umowie jest zgodna z rzeczywistością. Jeśli została zaniżona, podatek od wzbogacenia auta będzie wyższy. To zabezpieczenie ze strony urzędu skarbowego, aby nie dochodziło do sytuacji, w której na umowie widnieje niższa wartość tylko dlatego, że trzeba zapłacić 2% od tej kwoty. Urząd skarbowy sprawdza kwotę według profesjonalnych katalogów. Znajdują się tam wszystkie modele pojazdów oraz marki, a ceny zależne są od wielu czynników, między innymi rocznika i przebiegu.

Oczywiście są wyjątkowe sytuacje, w których podatek od wzbogacenia będzie się zgadzał z rzeczywistą wartością pojazdu, bo jest on np. po kolizji albo wypadku lub jego stan techniczny odbiega od normy.

Zapoznaj się z opłatami za kupno samochodu w artykule: Ile wynosi podatek od zakupu samochodu i kiedy trzeba go zapłacić?

To ważne!

Podatek od wzbogacenia w praktyce nie musi być odprowadzony od ceny widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Może być obliczona na podstawie faktycznej wartości rynkowej samochodu osobowego. 

Kupując samochód, musisz także złożyć deklarację PCC-3 lub PCC-3/A, jeśli są współwłaściciele. Można to zrobić osobiście, w urzędzie albo za pośrednictwem poczty. Aktualnie jest też opcja złożenia deklaracji przez internet. Kwota podatku od wzbogacenia powinna być wpłacona na konto urzędu.  

Podatek od wzbogacenia nie dotyczy osób, które kupują samochód osobowy na fakturę. Oznacza to, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, nie ma takiej potrzeby. Nie trzeba też go zapłacić, jeśli umowa kupna-sprzedaży jest zawierana za granicą i auto nie było rejestrowane w Polsce. Osoby z niepełnosprawnością także nie mają obowiązku płacenia podatku od wzbogacenia. 

Ile wynosi podatek od wzbogacenia w przypadku nieruchomości?

Do obowiązkowych opłat związanych z zakupem nieruchomości należą nie tylko taksa notarialna, wkład własny w razie kredytu hipotecznego czy założenie księgi wieczystej. To także podatek od wzbogacenia. Mieszkanie, dom czy działka są opodatkowane wtedy, kiedy transakcja dotyczy rynku wtórnego. Kupując zatem mieszkanie od dewelopera, nie trzeba opłacać PCC, ponieważ w cenę nieruchomości jest wliczony podatek VAT. 

Podatek od wzbogacenia nieruchomości wynosi 2%, czyli tyle samo, co w przypadku zakupu samochodu. Kwota zostaje w praktyce obliczona przez notariusza, który jednocześnie odbiera tę opłatę. Podatek od wzbogacenia, tak samo jak w przypadku nabywcy samochodu, nie jest obowiązkiem sprzedającego, a kupującego. 

Podatek od wzbogacenia – od jakiej kwoty trzeba go zapłacić?

Zastanawiasz się, od jakiej kwoty płaci się podatek od wzbogacenia? Dolny próg wartości samochodu, nieruchomości czy motocykla, nie jest zbyt wysoki. Podatek od wzbogacenia dotyczy tych przedmiotów, które mają wartość powyżej 1000 złotych

W przypadku umowy kupna-sprzedaży opłata ta jest obowiązkiem kupującego. Jeśli dochodzi do zamiany np. samochodów albo mieszkań, osoba, która jej dokonuje, jest zobowiązana zapłacić podatek od wzbogacenia. W przypadku darowizny obdarowany musi pamiętać o wniesieniu konkretnej kwoty do urzędu skarbowego. 

To ważne!

Pożyczka od bliskiej osoby, czyli mamy, taty, teściowej, dzieci, wnuków czy pasierbów, jest opodatkowanaod kwoty 9 637 złotych

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ważne informacje na temat podatku od wzbogacenia

Jeśli nie zapłacisz podatku od wzbogacenia, zostanie nałożona kara pieniężna. Niestety, kwoty są dość wysokie, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei, kiedy przekroczysz termin 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży, możesz zgłosić do urzędu skarbowego tzw. czynny żal. Składasz zatem dokument, w którym uzasadniasz opóźnienie. Urząd skarbowy, a konkretniej naczelnik, może wtedy odpuścić karę za brak zapłaty za podatek od wzbogacenia. 

Pamiętaj też o innych opłatach!

Podczas zakupu samochodu konieczny jest podatek od wzbogacenia. Auto wymaga także obowiązkowego ubezpieczenia. Sprawdź nasz kalkulator online, aby zaoszczędzić na OC.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku