2023-02-27

OC nauczyciela — zbiór najważniejszych informacji

Jesteś nauczycielem? Dowiedz się, dlaczego warto wykupić OC dla tego zawodu.

OC nauczyciela — zbiór najważniejszych informacji

Choć polskie prawo nie nakłada obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC dla nauczyciela, to z wielu powodów warto je posiadać! Oprócz tego istotne będą też inne rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej szkoła sama decyduje się na ubezpieczenie dla nauczycieli, które chroni od wielu ryzyk związanych z prowadzoną działalnością. Jest to bowiem zawód, który wymaga ogromnej odpowiedzialności, a w skrajnych przypadkach naraża nawet na utratę zdrowia! 

Czym jest ubezpieczenie OC nauczyciela? Czy taka polisa wystarczy, by zapewnić optymalną ochronę w zawodzie? Co zyskasz dzięki wykupieniu OC zawodu? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nauczyciela!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego chroni OC nauczyciela?

Ubezpieczenie OC nauczyciela chroni od odpowiedzialności w przypadku szkód na osobie lub mieniu, do których może dojść w rezultacie wypadków w czasie podejmowanej pracy. Mogą one wynikać z niedopatrzenia lub innych uchybień w wykonywaniu czynności zawodowych nauczyciela, instruktora lub wychowawcy. O tym, kto musi kupić OC zawodu, decyduje ustawa. Choć nauczyciele nie mają prawnie takiego obowiązku, to ta polisa może uratować ich budżet w wielu sytuacjach!

Ubezpieczenie OC dla nauczyciela będzie zapewniało ochronę nie tylko w przypadku zdarzeń, które nastąpiły w czasie lekcji, ale także podczas wycieczek szkolnych oraz zajęć pozalekcyjnych na skutek zaniedbania leżącego po stronie nauczyciela, opiekuna, instruktora czy wychowawcy w stosunku do poszkodowanego podopiecznego. 

Warto wiedzieć!

Kiedy jeszcze warto wykupić OC działalności zawodowej? Zakup takiego ubezpieczenia powinny rozważyć nie tylko osoby zatrudnione na co dzień w szkole, ale także uprawnieni do opieki nad grupą wychowawcy kolonijni, instruktorzy, trenerzy szkółek dla dzieci i młodzieży, animatorzy, pracownicy przedszkoli i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Jeśli w Twojej codziennej pracy narażony jesteś na ryzyko, które niesie za sobą straty poniesione przez klientów czy pacjentów, wybierz OC zawodu. Dzięki niemu, nawet kiedy na moment stracisz czujność, będziesz mógł odsapnąć z ulgą.

Co powinno obejmować ubezpieczenie nauczyciela?

Polisa pracowników oświaty powinna obejmować przede wszystkim ubezpieczenie OC dla nauczyciela. W razie wypadku podczas zajęć szkolnych to ono zwolni ich z finansowej odpowiedzialności za zdarzenie,  a także zapewni świadczenie dla poszkodowanego ucznia.

Dodatkowe ubezpieczenie nauczyciela powinno natomiast zapewniać kompleksową ochronę NNW, a także polisę na życie i zdrowie. Jest to bowiem zawód, który wystawia pracownika na wiele problemów zdrowotnych. Długotrwałe mówienie, czy przebywanie w hałasie może narazić nauczyciela na dysfunkcję, a nawet utratę narządu mowy lub słuchu.

Jeśli jesteś nauczycielem i poszukujesz dla siebie właściwej ochrony ubezpieczeniowej, pamiętaj, by nie ograniczać się do samego OC! Rozważ przede wszystkim specyfikę swojej pracy. Ryzyko zwiększa się, jeśli prowadzisz zajęcia pozalekcyjne lub opiekujesz się grupą uczniów na wycieczkach.

Wyjeżdżasz jako opiekun na wycieczkę lub kolonie za granicę? Zadbaj o to, by Twoja polisa posiadała rozszerzenie o właściwe terytorium! Prowadzisz zajęcia sportowe? Wykup rozszerzoną ochronę NNW!

Ryzyka w pracy nauczyciela — jak je ograniczać?

Wymieniając ryzyka, jakie niesie za sobą zawód nauczyciela, warto wspomnieć nie tylko o problemach natury fizycznej spowodowanych ciągłym mówieniem, czy przebywaniem w hałasie, ale także o stresie wywołanym ogromną odpowiedzialnością i presją. 

Praca w oświacie wystawia nauczycieli na działania zespołowe w wielu obszarach – relacje z uczniami, innymi nauczycielami czy rodzicami bywają trudne i mogą narazić pracownika na wypalenie zawodowe. W wielu przypadkach kończy się to niestety konfliktem lub nawet odejściem z pracy. Warto chronić się przed takimi sytuacjami, poszerzając swoją wiedzę na temat radzenia sobie ze stresem. Sprawdź np., czym jest mobbing i jak mu zapobiegać!

Choć wspomniane wyżej problemy można często rozwiązać poprzez wniosek o urlop wypoczynkowy, to w dalszej perspektywie warto rozważyć też ubezpieczenie na życie i zdrowie – zabezpieczy Cię ono na każdą ewentualność, taką jak nagły wypadek, niezdolność do pracy czy poważne zachorowanie!

Ile kosztuje ubezpieczenie dla nauczycieli?

W przypadku polis dedykowanych nauczycielom cena będzie zależała od zakresu zakupionej ochrony, szczegółów oferty danego ubezpieczyciela, dostępnych promocji oraz sumy ubezpieczenia. To, ile kosztuje ubezpieczenie dla nauczyciela, jak w przypadku każdej tego typu polisy może zależeć od rodzaju płatności za składkę (jednorazowo lub ratalnie). Szukając OC dla nauczyciela, warto porównywać wiele ofert, by znaleźć najkorzystniejszą zarówno z punktu widzenia ceny, jak i dostosowanych do naszych potrzeb dodatków.

Jeśli w Twojej codziennej pracy narażony jesteś na ryzyko, które niesie za sobą straty poniesione przez klientów czy pacjentów, wybierz OC zawodu. Dzięki niemu, nawet kiedy na moment stracisz czujność, będziesz mógł odsapnąć z ulgą.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC nauczyciela?

Większość szkół posiada OC dla pracowników w ramach pakietu ubezpieczenia grupowego. Dyrektorzy szkół są bowiem świadomi, że wypadki wśród uczniów zdarzają się niezależnie od stopnia ostrożności wychowawców. Jeśli Twoje dziecko ucierpiało w wypadku na terenie szkoły i doznało uszczerbku na zdrowiu, będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie z OC szkoły.

Jakie dokumenty powinieneś przygotować, by ubiegać się o odszkodowanie w szkole? Przede wszystkim musisz zgromadzić następujące informacje:

 • datę, okoliczności i przebieg zdarzenia,
 • dane osoby zgłaszającej,
 • numer polisy, z której zgłaszasz szkodę,
 • dane poszkodowanego (dziecka),
 • informację na temat następstw wypadku i przebiegu leczenia.

To ważne!

Wypadek dziecka w szkole musi zostać odnotowany w rejestrze wypadków uczniów, a także w dzienniku. Dyrektor musi powołać zespół powypadkowy, który przeprowadzi postępowanie powypadkowe i sporządzi odpowiednią dokumentację, w tym protokół powypadkowy w szkole.

Gdzie kupić OC nauczyciela? Sprawdź ofertę CUK!

OC dla nauczyciela lub inne OC zawodu dopasowane do Twoich potrzeb wykupisz, korzystając z rozbudowanej oferty multiagencji CUK Ubezpieczenia! Dzięki kompleksowym propozycjom ubezpieczeń od ponad 30 towarzystw każdy z naszych klientów zyska idealne rozwiązanie dla swojego biznesu! Obecnie ubezpieczenie dla nauczycieli proponuje m.in. PZU, Ergo Hestia czy Generali. O ofertę spytaj naszego doradcę na infolinii: 22 27 00 337.

Szukasz polisy na życie i zdrowie? Skorzystaj z kalkulatora online, by poznać najlepsze ceny składek! A może przyda Ci się ubezpieczenie firmowe? Nasi eksperci ubezpieczeń zaprezentują Ci propozycje polis najlepiej dopasowanych do potrzeb Twojej działalności! Wypełnij formularz na stronie, a oddzwonimy w dogodnej dla Ciebie porze. Wolisz porozmawiać o ubezpieczeniu osobiście? Czekamy na Ciebie w jednej z 500 placówek CUK w całej Polsce!

FAQ — najczęściej zadawane pytania o OC nauczyciela:

 • 1
  Jakiej odpowiedzialności może podlegać nauczyciel?

Za uchybienia w związku z wykonywaną pracą nauczyciel ponosi odpowiedzialność w wymiarze cywilnym, karnym, porządkowym i/lub dyscyplinarnym. Nauczyciel odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie godności zawodu. Mowa o wszelkich zachowaniach, które nie odpowiadają powadze zawodu nauczyciela, nie tylko ze sfery zawodowej, ale także prywatnej.

 • 2
  Jakie zawody muszą mieć OC?

Obowiązek posiadania polisy OC zawodu dotyczy tych grup zawodowych, które wymagają wysokiej specjalizacji, a błędy przy wykonywaniu czynności w pracy mogą narazić klientów na dotkliwą szkodę oraz poniesienie dodatkowych kosztów. Chcesz wiedzieć, kto musi kupić OC zawodu? ← Przeczytaj tę poradę!

 • 3
  Czy nauczyciel musi mieć OC?

Ubezpieczenie OC nauczyciela jest całkowicie dobrowolne. Chroni ono jednak przed przykrymi konsekwencjami wypadków podczas wykonywania czynności zawodowych. Nauczyciel powinien też rozważyć możliwość wykupienia ubezpieczenia NNW. Jest to bardzo odpowiedzialna i wymagająca praca, dlatego warto zainwestować także w rozbudowaną polisę na życie i zdrowie.

 • 4
  Od czego zależy cena OC nauczyciela?

Cena polisy zawodowej OC nauczyciela zależy głównie od wybranej sumy ubezpieczenia oraz rozszerzenia zakresu ochrony. Towarzystwa mają jednak pełną dowolność w ustalaniu cen składek za dobrane w ofercie dodatki. Z tego powodu trudno jest określić jednoznacznie kwotę. Przy zakupie OC dla nauczyciela warto skupić się nie tylko na tym, by była to najtańsza oferta, ale także, by wybrane rozszerzenia, takiej jak NNW gwarantowały mniejsze ryzyko prowadzenia działalności zawodowej.

Jeśli w Twojej codziennej pracy narażony jesteś na ryzyko, które niesie za sobą straty poniesione przez klientów czy pacjentów, wybierz OC zawodu. Dzięki niemu, nawet kiedy na moment stracisz czujność, będziesz mógł odsapnąć z ulgą.

Oceń artykuł

4.17
(6)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku