2022-09-27

Wypowiedzenie OC przy podwójnym ubezpieczeniu - wzór

Skorzystaj z naszego wzoru wypowiedzenia OC przy podwójnym ubezpieczeniu.

Wypowiedzenie OC przy podwójnym ubezpieczeniu - wzór

Nie zrezygnowałeś z polisy OC i przedłużyła się ona automatycznie, a kupiłeś już OC u nowego ubezpieczyciela? Dochodzi wówczas do tzw. podwójnego ubezpieczenia. Oznacza to, że płacisz za dwie umowy, co nie ma zupełnie sensu. Zobacz, jak napisać wypowiedzenie OC przy podwójnym ubezpieczeniu.

Kiedy dochodzi do podwójnego ubezpieczenia OC?

Kiedy do jednego samochodu przypisane są dwie polisy, ma miejsce podwójne ubezpieczenie. Przyczyną tego najczęściej jest brak rezygnacji z dotychczasowej polisy i podpisanie drugiej. Jednak przez roztargnienie można zapomnieć o tym, że trzeba przecież wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. Wtedy to OC przedłuża się automatycznie (mówi o tym Art. 28a. o ubezp. obowiąz.) i działają dwie polisy jednocześnie. Warto zaznaczyć, że wypowiedzenie OC kończącej się polisy trzeba złożyć najpóźniej jeden dzień przed końcem jej obowiązywania. 

Drugą sytuacją, która jest przyczyną podwójnego ubezpieczenia jest zakup używanego samochodu, przejęcie OC, a także zawarcie samodzielnie nowej umowy z ubezpieczycielem. Czy to możliwe? Tak, jeśli nowy właściciel nie sprawdzi dokładnie wszystkich dokumentów związanych z zakupem nowego auta. Ta sytuacja wymaga więc złożenia wypowiedzenia z tytułu art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003r. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)

To tylko jedne z najpopularniejszych przyczyn podwójnego ubezpieczenia. Może też być tak, że list z wypowiedzeniem klienta nie dotarł albo pismo nie jest sporządzone w prawidłowy sposób (np. brakuje danych), tym samym wypowiedzenie nie zostało złożone w ustawowo przewidzianym czasie, a kierowca nie zareagował na kontakt z ubezpieczycielem. W tych sytuacjach konieczne jest napisanie wypowiedzenia OC podwójnego ubezpieczenia. Jak to zrobić?

Czy trzeba wypowiedzieć umowę OC po znalezieniu lepszej oferty?

Jeśli okres mowy u jednego ubezpieczyciela się kończy, a Ty znajdziesz atrakcyjniejszą ofertę, możesz oczywiście podjąć współpracę z nowym towarzystwem. Sam wiesz najlepiej, co bardziej się opłaca. Musisz jednak złożyć wypowiedzenie umowy OC, aby podwójne ubezpieczenie nie miało miejsca. Trzeba to zrobić najpóźniej dzień przed końcem obowiązywania umowy, aby nie odnowiła się ona automatycznie na kolejny rok. W ekstremalnych sytuacjach dochodzi do sytuacji, w której wysłany list nie dotarł. Wtedy masz podwójne OC, wezwanie do zapłaty od dotychczasowego ubezpieczyciela i spory problem, co z tym zrobić. Trzeba jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem i złożyć wypowiedzenie OC. Za każdy dzień ochrony Twojego auta będą jednak naliczone opłaty. Wypowiedzenie umowy OC przy podwójnym ubezpieczeniu trzeba zatem zgłosić jak najprędzej. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej.

Czy trzeba wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela po zakupie auta?

Kiedy kupujesz samochód, masz do dyspozycji dwie opcje. Jedną z nich jest przejęcie OC po poprzednim właścicielu, a drugą – podpisanie nowej umowy. Wtedy także może wystąpić podwójne ubezpieczenie OC. Wypowiedzenie warto złożyć jak najszybciej, aby uniknąć dodatkowych kosztów, np. związanych z rekalkulacją składki. Pamiętaj też, że po stronie poprzedniego właściciela jest obowiązek podania Twoich danych do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarta jest umowa.

To ważne!

Czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela? Tak, do końca trwania umowy. Pamiętaj, że ta nie odnawia się automatycznie, dlatego łatwo tu ominąć formalności i ponieść w związku z tym sporą karę. Sprzedający ma obowiązek przekazać Ci potwierdzenie zawarcia umowy OC.

Nie wypowiedziałem umowy OC – co dalej?

Kara za podwójne ubezpieczenie nie jest ustalona prawnie, ale oczywiście jest to nieopłacalne. Płacisz dwie składki jednocześnie za ten sam zakres ochrony. Jeśli zastanawiasz się, czy można żądać odszkodowania od dwóch ubezpieczycieli, taka sytuacja nie ma miejsca. Z jednego tytułu wypłacane jest jedno świadczenie.

Pamiętaj też, że za każdy dzień ochrony, ubezpieczyciel będzie naliczał składkę. Dlatego nie jest opłacalne podwójne ubezpieczenie OC. Wypowiedzenie złóż jak najszybciej w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych (najlepiej w tym, gdzie cena składki za OC była wyższa).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wypowiedzenie polisy OC przy podwójnym ubezpieczeniu - jak napisać?

Chwila nieuwagi wystarczy, aby mieć podwójne ubezpieczenie. Kiedy już się tak stanie, trzeba jak najszybciej napisać wypowiedzenie. Dlaczego? Wtedy czekają Cię mniejsze straty finansowe. Ubezpieczyciel ma prawo domagać się zapłaty za polisę w momencie, kiedy OC działało i była udzielana Tobie ochrona.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia dla swoich klientów druki wypowiedzeń OC przy podwójnym ubezpieczeniu. W piśmie powinny się znaleźć takie informacje jak:

  • imię i nazwisko właściciela auta,
  • dane kontaktowe - adres, numer telefonu i e-mail,
  • numer rejestracyjny samochodu,
  • model i marka pojazdu,
  • seria i numer polisy OC.

W wypowiedzeniu OC przy podwójnym ubezpieczeniu warto też zaznaczyć, gdzie jest wykupiona druga polisa oraz jaki jest jej numer.

Nie może też zabraknąć pełnej nazwy i adresu siedziby ubezpieczyciela, a także Twojego profilu. Podaj także podstawę prawną, do której się odwołujesz. W przypadku podwójnego ubezpieczenia, w wypowiedzeniu uwzględnij art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

Jak złożyć wypowiedzenie OC przy podwójnym ubezpieczeniu?

Podwójne ubezpieczenie niesie za sobą dodatkowe koszty, dlatego warto złożyć wypowiedzenie OC jak najszybciej. Jak to zrobić? Jeśli masz gotowy druk, wystarczy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Niektórzy dają możliwość wypełnienia formularza na stronie internetowej (np. wypowiedzenie OC w Allianz).

Tradycyjnie możesz zrobić to pocztą lub kurierem, wysyłając pismo na konkretny adres towarzystwa. Pamiętaj jednak o tym, że za moment złożenia wypowiedzenia OC przy podwójnym ubezpieczeniu liczy się data stempla pocztowego lub nadania przesyłki. 

Możesz też złożyć dokument osobiście w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jaka forma przesłania pisma jest preferowana przez konkretnego ubezpieczyciela.

Czy wiesz, że...

Wypowiedzenie OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia do 2013 roku nie było możliwe bez opłacenia całości składki. Weszła jednak w życie nowelizacja ustawy i można wypowiedzieć starą umowę OC, jednocześnie opłacając tylko konkretny okres ochrony.

Podwójne ubezpieczenie - na to zwróć uwagę!

Jeśli nie chcesz, aby doszło do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, pamiętaj o tym, aby sprawdzić dokładnie wszystkie dokumenty podczas zakupu samochodu. Dotychczasowy właściciel powinien przekazać Ci wszystkie formalności, w tym właśnie polisę OC. Nie musisz z niej rezygnować ani podpisywać kolejnej umowy z towarzystwem. Jeśli przejmiesz OC po zbywcy, ubezpieczenie będzie obowiązywało do końca umowy. Nie przedłuży się automatycznie. Często konieczna jest rekalkulacja składki, aby dopasować cenę do profilu nowego kierowcy.

Kiedy zbliża się koniec umowy Twojej polisy OC, standardowo przedłuża się ona automatycznie. Tak jak wspominaliśmy, najpóźniej dzień przed końcem, powinieneś złożyć wypowiedzenie. Gwarantuje to ciągłość ubezpieczenia OC, a co za tym idzie, poruszanie się autem zgodnie z prawem. 

Szukasz OC? Sprawdź ofertę CUK Ubezpieczenia!

W CUK Ubezpieczenia polisę OC możesz kupić na trzy sposoby. Możesz skorzystać z kalkulatora online. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię albo odwiedzić nas w jednej z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku