2022-07-18

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę

Wyjeżdżasz w podróż na Ukrainę? Sprawdź, jak się dobrze ubezpieczyć na wyjazd!

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę

Wybierasz się w podróż na Ukrainę? Niezależnie, czy będzie to wyjazd kilkudniowy, czy dłuższy, potrzebujesz odpowiedniego przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów jest wybór ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego jest niezbędne? Jak wybrać najlepszą ofertę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wyjazd na Ukrainę – zagrożenia dla turystów

Dawniej, wyjeżdżając na Ukrainę, mogliśmy zwiedzać urocze zakątki tego kraju. Przed wyjazdem wystarczyło zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami, które w obecnej sytuacji zdają się być mało istotne. To, na co jeszcze w zeszłym roku zwracaliśmy uwagę to, np. fakt, że z roku na rok liczba zachorowań na AIDS i gruźlicę znacznie rośnie. Na południu kraju, szczególnie latem, często pojawiała się żółtaczka oraz dur brzuszny. Z kolei wybierając się w okolice Czarnobylu, musieliśmy liczyć się z podwyższonym poziomem promieniowania.

Na Ukrainie często dochodziło także do ataków miejsc, w których znajdują się polskie akcenty w postaci symboli narodowych. Pojawiały się antypolskie hasła, a czasem nawet demonstracje. Ważne zatem było zachowanie szczególnej ostrożności podczas zgromadzeń publicznych.

Powyższe zagrożenia oczywiście nie zniknęły, jednak obecnie dużo większym niebezpieczeństwem jest tocząca się na terenie Ukrainy wojna.

Czy obecnie na Ukrainie jest bezpiecznie?

Obecnie na terenie Ukrainy toczą się walki zbrojne, w związku z tym odradzamy podróż do tego kraju.

Również Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże i zaleca natychmiastowe opuszczenie Ukrainy. Komunikaty MSZ znajdziesz na stronie internetowej, na której umieszczane są szczególne zalecenia dotyczące wyjazdów zagranicznych. W momencie pisania naszego artykułu nie są wskazane podróże do tego kraju. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wyjazd na Ukrainę, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca także wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego musisz zwrócić na nie szczególną uwagę.

Ukraina – karta EKUZ czy inne ubezpieczenie?

Niestety na Ukrainie nie możesz liczyć na pomoc w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, powszechnie znanej jako EKUZ. Właśnie dlatego musisz zapewnić sobie bezpieczeństwo w postaci dodatkowej polisy turystycznej. W obecnej sytuacji, jeżeli zdecydujesz się na wyjazd, polecamy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę. Warto zabezpieczyć się nie tylko od podstawowych ryzyk, które znajdziemy w standardowej polisie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie na Ukrainę warto rozszerzyć o pasywny udział w wojnie. Jest to rozszerzenie, które zabezpiecza nas również w przypadku szkód poniesionych podczas np. bombardowania miasta, w którym obecnie się znajdujemy.  Kupując takie ubezpieczenie, masz pewność, że jadąc na tereny objęte wojną, towarzystwo weźmie odpowiedzialność również za szkody związane z działaniami wojennymi w tym kraju.

Ważne!

Nie możesz brać aktywnego udziału w walkach oraz aktach terroru. W takiej sytuacji nie będzie odpowiedzialności towarzystwa, a koszty związane z ewentualnym leczeniem będziesz musiał ponieść sam.
 

Co musi obejmować ubezpieczenie turystyczne?

W przypadku wyjazdu na Ukrainę musisz koniecznie zapoznać się ze szczegółami warunków ochrony ubezpieczenia turystycznego zawartych w OWU. Przede wszystkim będziesz ponosić koszty za wszelkie lekarstwa, zarówno te zakupione samodzielnie, jak i podane w trakcie hospitalizacji. Właśnie dlatego przyda Ci się ubezpieczenie podróżne, w którym uwzględniony jest zwrot kosztów za leki. Polisa podróżna obejmuje opłaty za leczenie szpitalne. Dzięki temu nie będziesz musiał ponosić kosztów leczenia z własnej kieszeni, a jak sam możesz się domyślić — nie są one niskie. Poza tym przyda Ci się także zabezpieczenie w postaci wsparcia finansowego za leczenie specjalistyczne, a także transport medyczny w ramach assistance.

Pamiętaj jednak, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę chroni w sytuacjach niezwiązanych z działaniami wojennymi.

 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przykład:

Jeżeli będąc na Ukrainie, przewrócisz się na schodach i złamiesz nogę, to zwykła polisa ubezpieczeniowa, bez dodatkowych rozszerzeń pokryje koszty leczenia związane z nieszczęśliwym wypadkiem.

Jeżeli jednak w wyniku ostrzeliwania hotelu, w którym przebywasz, stanie Ci się krzywda i będziesz potrzebował pomocy medycznej, jednak nie masz odpowiedniego rozszerzenia ubezpieczenia o pasywny udział w wojnie, to towarzystwo nie pokryje kosztów za pobyt w szpitalu.
 

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie na Ukrainę?

 W zależności od tego, w jakim celu wybierasz się na Ukrainę, powinieneś zadbać o wykupienie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia. Zwróć uwagę na to, jakie sumy ubezpieczenia oraz zakres proponuje Ci towarzystwo ubezpieczeniowe oraz czy w wyłączeniach znajduje się zapis o braku odpowiedzialności na terenach objętych wojną.

Podstawą każdej polisy są koszty leczenia oraz assistance, które ochronią Cię przed kosztami poniesionych w związku z nagłym wypadkiem lub zachorowaniem. Jeżeli trafisz do szpitala np. ze względu na COVID – ubezpieczeniepokryje koszty pobytu w szpitalu oraz ewentualnych transportów do placówek medycznych.

Warto zdecydować się również na ubezpieczenie NNW, które gwarantuje wypłatę świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Równie ważnym rozszerzeniem polisy jest ubezpieczenie OC, które chroni Cię w razie nieumyślnego uszkodzenia mienia osoby trzeciej lub w razie spowodowania nieszczęśliwego wypadku, w którym poszkodowanymi będą inne osoby. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Zastanów się również nad innymi rozszerzeniami takimi jak np., ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczeniem auto assistance, które zapewnia holowanie w razie nieprzewidzianej awarii samochodu.

Pamiętaj jednak, że jadąc na Ukrainę, musisz liczyć się z sytuacją, jaka ma miejsce w tym kraju. Jeżeli musisz wyjechać do tego Państwa, obowiązkowo wykup rozszerzenie o pasywny udział w wojnie. Dzięki temu będziesz chroniony również w sytuacji, gdy na terenie, na którym się znajdujesz, dojdzie do walk zbrojnych. Polisa zadziała, jeżeli będziesz pokrzywdzony w związku z działaniami wojennymi, ale nie będziesz brał w nich czynnego udziału.

Ile kosztuje ubezpieczenie na Ukrainę?

Poniżej przedstawiamy porównanie zakresów i cen polis turystycznych Generali i Warta, które również oferują stosowne rozszerzenie o pasywny udział w wojnie.

Propozycja ubezpieczenia wyliczona została na okres 8 dni dla 1 osoby, która postanowiła wyjechać na Ukrainę w dniach 9.07.2022 – 16.07.2022r:

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne
na Ukrainę
Podstawowe ubezpieczenie turystyczne
na Ukrainę
Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę rozszerzone o pasywny udział w wojnieUbezpieczenie turystyczne na Ukrainę rozszerzone o pasywny udział w wojnie

Generali

Warta

Generali

Warta

Koszty leczenia 
i assistance

500 000 zł 

Koszty leczenia 
i assistance

400 000 zł

Koszty leczenia 
i assistance

500 000 zł 

Koszty leczenia 
i assistance

400 000 zł

NNW – 50 000 zł 

NNW
50 000 zł

NNW – 50 000 zł 

NNW – 50 000 zł 

OC w życiu prywatnym –
100 000 zł

OC w życiu prywatnym –
100 000 zł

OC w życiu prywatnym –
100 000 zł

OC w życiu prywatnym –
100 000 zł

Bagaż podróżny –
1 000 zł 

Bagaż podróżny –
1 000 zł 

Bagaż podróżny –
1 000 zł 

Bagaż podróżny –
1 000 zł 

Ubezpieczenie mienia na czas wyjazdu –
5 000 zł

brak

Ubezpieczenie mienia na czas wyjazdu –
5 000 zł

brak

Kontynuacja leczenia NNW 
w RP
 – 5 000 zł

brak

Kontynuacja leczenia NNW w RP – 5 000 zł

brak

Dodatkowe
rozszerzenie polisy
o pasywny udział
w wojnie

Dodatkowe
rozszerzenie polisy
o pasywny udział
w wojnie

Składka: 69 zł

Składka: 84 zł

Składka: 226 zł

Składka: 286 zł

Pomimo tego, że ceny po dodaniu rozszerzenia polisy o pasywny udział w wojnie znacznie wzrosły, rekomendujemy dokupienie tego ryzyka, jeżeli wybierasz się w podróż na objętą wojną Ukrainę.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nie tylko w kwestii zdrowia

Znajdź odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę podczas konsultacji z naszym doradcą. Podczas wyszukiwania ofert na pewno zaproponuje Ci najszerszy zakres assistance podróżnego. Czy może przydać Ci się na Ukrainie? Oczywiście, że tak. Dzięki niemu możesz liczyć na nieocenione wsparcie podczas zgubienia lub kradzieży dokumentów. Wiąże się to z załatwianiem formalności, które mogą okazać się problematyczne ze względu na porozumiewanie się urzędników w języku rosyjskim i ukraińskim. Przyda się wtedy pomoc tłumacza, którą zapewni Ci właśnie pakiet assistance. Taki pakiet umożliwia Ci także skorzystanie z pomocy prawnika.

Pamiętaj, że polisa to nie wszystko. Będąc na Ukrainie, stosuj się do zaleceń MSZ.

Przypominamy, że w związku z działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże i zaleca natychmiastowe opuszczenie kraju.

Jeśli jednak przebywasz w tej chwili na Ukrainie, powinieneś obowiązkowo, zgodnie z zaleceniami MSZ:

  • Zarejestrować się w systemie Odyseusz.
  • Na bieżąco śledzić informację MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

Dodatkowo przed wyjazdem pamiętaj, żeby przygotować i trzymać przy sobie wszystkie ważne dokumenty tj. dowód osobisty czy paszport. Weź ze sobą gotówkę oraz prowiant (jedzenie i wodę na drogę, które mogą się przydać ze względu na możliwe opóźnienia). Naładuj swoje urządzenia elektryczne – telefon i powerbanki oraz zapisz w telefonie najważniejsze kontakty. Jeżeli jedziesz swoim autem, koniecznie zatankuj do pełna i uzupełniaj paliwo, kiedy będziesz miał ku temu okazję.

Podróż na Ukrainę? Weź ze sobą ubezpieczenie!

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Ukrainę z rozszerzeniem o odpowiedzialność w związku z pasywnym udziałem w wojnie kupisz na naszej stronie  internetowej, w każdej placówce CUK Ubezpieczenia oraz na naszej infolinii.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku