2020-09-25

Ubezpieczenie tabletu - wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz ubezpieczyć swój tablet? Zobacz, jakie masz możliwości.

Ubezpieczenie tabletu - wszystko, co musisz wiedzieć

Sprzęt elektroniczny to jeden z najcenniejszych elementów wyposażenia Twojego domu i mieszkania. Właśnie dlatego warto go chronić, kiedy dojdzie do nagłego zniszczenia na skutek zdarzeń, na które nie masz wpływu. Zobacz, jak działa ubezpieczenie tabletu.

Jak ubezpieczyć tablet?

Ubezpieczenie tabletu działa na dwa, a nawet trzy sposoby. Jeśli chcesz ubezpieczyć sprzęt elektroniczny od zdarzeń losowych (np. pożaru, huraganu), uwzględnij to wyposażenie jako ruchomości domowe w polisie mieszkaniowej. O tym, jak to działa, wyjaśniamy w dalszej części artykułu. Ubezpieczenie tabletu możesz też uwzględnić jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo jako przedmiot ochrony w polisie firmowej.

Jeśli kupujesz tablet w sklepie z elektroniką, możesz też zakupić dodatkowe ubezpieczenie. Tak naprawdę, jest to przedłużona gwarancja, za którą trzeba nieco więcej zapłacić. Oznacza to, że jeśli tablet ulegnie awarii po okresie ochrony, którą proponuje producent, nadal możesz go naprawić w ramach ubezpieczenia. Niewielki sprzęt elektroniczny, taki jak właśnie tablet czy telefon, możesz także ubezpieczyć przy okazji zakupu u operatora telekomunikacyjnego. Najczęściej tego typu firmy mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i oferują swoim klientom polisę zabezpieczającą sprzęt elektroniczny. Warto zaznaczyć, że zarówno w sklepie elektronicznym, jak i u operatorów komórkowych, możesz ubezpieczyć urządzenia, które są tylko fabrycznie nowe.

Ubezpieczenie tabletu w ramach polisy mieszkaniowej

Polisa mieszkaniowa nie tylko chroni Twoje mury, podłogi, zabudowę kuchenną czy armaturę od uszkodzeń spowodowanych zdarzeniami losowymi. To także zabezpieczenie Twojego sprzętu elektronicznego, w tym również tabletu. W ruchomościach domowych możesz uwzględnić także inne przenośne urządzenia, w tym aparat fotograficzny czy kamerę wideo.

Co musisz wiedzieć o polisie mieszkaniowej? Jak działa ubezpieczenie tabletu? Jeśli np. silny wiatr spowoduje otwarcie okna, a ono uszkodzi Twój tablet, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Ta z kolei może mieć dwie wartości: odtworzeniowa (odzwierciedla cenę sprzętu w dniu zakupu) lub rzeczywista (wartość tabletu w momencie zdarzenia).

Oprócz ruchomości domowych uwzględnionych w polisie mieszkaniowej, warto wziąć pod uwagę także home assistance. To rozszerzenie, dzięki któremu w momencie awarii, możesz liczyć na pomoc fachowca. Nie musisz szukać samodzielnie specjalisty, a także ponosić za to dodatkowe koszty. Tego typu polisy mają jednak pewne limity, np. dwa zgłoszenia w ciągu roku.

Ubezpieczenie tabletu w ramach prowadzenia firmy

Jedną z funkcji ubezpieczenia firmowego jest ochrona Twojego sprzętu elektronicznego. Najczęściej w umowie znajdują się takie zdarzenia jak utrata, uszkodzenie i zniszczenie mienia. Wszelkie zdarzenia ujęte są w OWU, dlatego warto się zapoznać z tym dokumentem. Suma ubezpieczenia sprzętu elektronicznego jest ustalana przez osobę ubezpieczającą na podstawie wartości odtworzeniowej lub wartości księgowej brutto.

Przykładowo, w PZU możesz ubezpieczyć tablet i inne urządzenia elektroniczne nawet wtedy, kiedy to pracownicy je uszkodzą. Polisa działa także w momencie zniszczeń spowodowanych np. ogniem, huraganem, powodzią czy gradem. Tablet możesz ubezpieczyć także na wypadek włamania z kradzieżą, wad produkcyjnych oraz uszkodzeń spowodowanych akcją ratowniczą. Dodatkowe wsparcie finansowe otrzymasz jeśli na tablecie znajdowały się ważne dane Twojej firmy.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Od czego zależy ubezpieczenie tabletu?

Jeśli chcesz uwzględnić ruchomości domowe w swojej polisie mieszkaniowej, najpewniej będziesz musiał zapłacić więcej za składkę. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje tylko mury, a im większy zakres ochrony, tym cena za polisę może być wyższa.

Ponadto, cena ubezpieczenia tabletu w ramach polisy mieszkaniowej zależna jest od:

  • sumy ubezpieczenia, czyli wartości sprzętu elektronicznego,
  • zdarzenia objęte ochroną,
  • czas trwania umowy ubezpieczenia,
  • rozszerzenia polisy.

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie wycenia swoją ofertę. Dzieje się tak, ponieważ ocenia on ryzyko ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego często pod uwagę brana jest także lokalizacja nieruchomości i sposób zabezpieczenia mieszkania czy domu. Przykładowo, jeśli nieruchomość znajduje się na terenach, w których często są powodzie lub nie posiadasz drzwi antywłamaniowych czy podwójnego zamku w drzwiach, cena może być wyższa.

Jak znaleźć opłacalną polisę mieszkaniową? Najlepiej, jeśli porównasz oferty od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Zrobisz to szybko i sprawnie kalkulatorem online.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego można ubezpieczyć tablet?

Ubezpieczenie tabletu w ramach ruchomości domowych działa najczęściej w następujących przypadkach:

  • zdarzenia losowe, w tym np. ogień i huragan,
  • kradzież z włamaniem,
  • rabunek,
  • przepięcia.

Warto jednak zaznaczyć, że zakres ochrony jest różny w towarzystwach. Przykładowo, ryzyko przepięcia może być uwzględnione w rozszerzeniu, a nie podstawowej polisie.

Kilka słów na temat wyłączeń odpowiedzialności

Ochrona ruchomości domowych w ramach polisy mieszkaniowej nie działa wtedy, kiedy dojdzie do nagłej awarii sprzętu. Ubezpieczyciel nie odpowiada za uszkodzenia, które może naprawić producent. W wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz też często zapis o tym, że towarzystwo nie wypłaci odszkodowania także za te szkody, które są spowodowane naturalnym zużyciem się przedmiotu. Istotne jest zapoznanie się z OWU, aby nie być zaskoczonym w momencie starania się o odszkodowanie.

Wśród wyłączeń odpowiedzialności w ubezpieczeniu mogą znaleźć się zaniedbania ubezpieczającego. Oznacza to, że jeśli np. zostawisz niedomknięte okno, przez nie przedostanie się woda i zaleje tablet, nie otrzymasz odszkodowania. Zwróć uwagę także na karencję na konkretne ryzyka, czyli czas, w którym nie otrzymasz wypłaty świadczenia po podpisaniu umowy.

W umowie mogą znajdować się limity odpowiedzialności, czyli kwota, która musi być przekroczona, aby otrzymać odszkodowanie. To z reguły zabezpieczenie przed wypłatą niskich świadczeń za drobne uszkodzenia.

Ubezpieczenie tabletu w CUK!

Pomożemy wybrać Ci najlepsze ubezpieczenie tabletu i Twojego sprzętu elektronicznego. Zadzwoń do nas lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku