W tym artykule:
- Czym jest ubezpieczenie lokalu użytkowego?
- Czy można ubezpieczyć restaurację?
- Jakie punkty gastronomiczne można jeszcze ubezpieczyć?
- Jaki zakres powinno mieć ubezpieczenie lokalu gastronomicznego?
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy dla restauracji?
- Ile kosztuje ubezpieczenie restauracji?
- Ile kosztuje ubezpieczenie kawiarni?
- Chcesz ubezpieczyć lokal gastronomiczny? Sprawdź ofertę CUK!
Prowadzenie własnego biznesu w branży gastronomicznej to marzenie wielu pasjonatów sztuki kulinarnej! Jest to jednak również ogromne wyzwanie z punktu widzenia odpowiedzialności finansowej i prawnej. Skutki niespodziewanych zdarzeń losowych czy roszczenia ze strony klientów mogą pokrzyżować plany nawet najbardziej zaangażowanych przedsiębiorców.
Właśnie dlatego warto chronić swój biznes odpowiednią polisą. Dzięki niej prowadzenie działalności w gastronomii będzie znacznie bezpieczniejszą inicjatywą. Jaki zakres powinno posiadać ubezpieczenie restauracji, kawiarni lub lokalu gastronomicznego typu fast food? Ile kosztuje taka polisa? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy w tym artykule!
Czym jest ubezpieczenie lokalu użytkowego?
Ubezpieczenie lokalu użytkowego jest polisą, która pokrywa skutki zdarzeń losowych, takich jak zalanie, pożar, przepięcia elektryczne czy dewastacja. Ponadto ochroni również przed kradzieżą z włamaniem, powodzią lub stłuczeniem elementów szklanych. W lokalu użytkowym można ubezpieczyć praktycznie ten sam rodzaj mienia, co w lokalu mieszkalnym.
Jeśli polisa dla restauratora będzie obejmowała ubezpieczenie OC, nie odpowie on finansowo za straty spowodowane przez siebie lub swoich pracowników. Dzięki takiej polisie jesteśmy chronieni, gdy np. nasz kelner obleje gościa gorącą zupą, kucharz pozostawi w daniu łupinę orzecha, która uszkodzi ząb konsumenta, a mokra podłoga po sprzątaniu lokalu doprowadzi do czyjegoś urazu. W takich sytuacjach gość może ubiegać się o odszkodowanie od restauracji. Wykupiona polisa uchroni nas przed odpowiedzialnością finansową – takie szkody pokryje towarzystwo.
Lokale użytkowe można ubezpieczać także na polisach biznesowych w ramach ubezpieczenia mienia firmy. Wiele towarzystw posiada ściśle dopasowane do potrzeb prowadzonej działalności propozycje ochrony – zostaw nam swój numer na stronie, a oddzwonimy, by dobrać dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie restauracji fast food, kawiarni lub innego lokalu użytkowego!
Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.
Czy można ubezpieczyć restaurację?
Przykładem lokalu użytkowego jest właśnie lokal gastronomiczny – np. restauracja, stołówka, kawiarnia, bar, ale także punkt z ograniczoną działalnością usługową: mała pizzeria, smażalnia, pijalnia, lodziarnia, bufet w kinie, na stadionie itp. Zarówno restauracja, jak i inne lokale świadczące tego typu usługi mogą zostać ubezpieczone w ramach polisy firmowej.
Dlaczego warto wykupić taką polisę? Przede wszystkim zapobiegnie ona stratom finansowym w razie wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, czy akty wandalizmu, a także ochroni Cię finansowo w przypadku przestoju w działalności. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka sytuacja może zagrozić naszej firmie. Jednak zawsze warto rozważyć zakup kompleksowej ochrony uwzględniającej zarówno ubezpieczenie majątku, jak i samych pracowników lokalu.
Jakie punkty gastronomiczne można jeszcze ubezpieczyć?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, punkty gastronomiczne to nie tylko restauracje czy kawiarnie związane trwale z gruntem. Nie wolno zapominać więc także o zakupie polisy w przypadku prowadzenia małej gastronomii. Równie istotne z punktu widzenia ochrony posiadanego majątku i prowadzonego biznesu będzie więc na przykład ubezpieczenie food trucka, budki z kebabem czy stanowiska z hot-dogami. Każda tego typu działalność gastronomiczna może być chroniona w ramach polisy firmowej. Ubezpieczeniu podlegają zarówno punkty z obsługą kelnerską, jak i bistra samoobsługowe.
Z DORADCĄ
Jaki zakres powinno mieć ubezpieczenie lokalu gastronomicznego?
To, jaki zakres ma posiadać ubezpieczenie restauracji lub innego punktu gastronomicznego determinowane jest głównie potrzebami konkretnej branży, choć nie tylko – różni właściciele mogą mieć inne wymagania dotyczące ochrony swojego biznesu. Większość z nich stawia na polisę all risk, która zabezpieczy firmę i obiekt właściwie od wszystkiego. Rozszerzoną ochronę dla gastronomii oferuje np. Warta. Wyróżnijmy jednak pewne minimum, które należy wziąć pod uwagę, ubezpieczając swój lokal. Polisa ta powinna obejmować przede wszystkim:
- ubezpieczenie majątkowe firmy od zdarzeń losowych,
- ubezpieczenie sprzętów elektronicznych,
- OC dla firm,
- NNW pracowników.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy dla restauracji?
Wykupując ochronę ubezpieczeniową dla swojej restauracji, należy przede wszystkim uwzględnić ryzyka, na które narażona jest działalność w branży gastronomicznej. W tym celu warto zadać sobie pytanie: co złego może przydarzyć się w lokalu klientom lub pracownikom? W przypadku tego takiego biznesu do głównych ryzyk, które w najgorszym wypadku mogą skończyć się nawet zamknięciem działalności lub przestojem firmy należy zaliczyć:
- zdarzenia losowe: pożar, zalanie, huragan, przepięcia, uderzenia pioruna itp.,
- zagrożenie związane z pracą w kuchni: wysoka temperatura, płomienie, działanie urządzeń elektrycznych oraz pośpiech podczas przyrządzania posiłków,
- źródła otwartego ognia w salach jadalnych – kominki, ogrzewacze, ruszty, grille itp.,
- zatrucia pokarmowe (również zbiorowe) wywołane przez bakterie z zepsutego jedzenia (rezultat awarii lodówek lub przerw w dostawie prądu),
- urazy, poparzenia i zniszczenie odzieży gości spowodowane przez: poślizgnięcie się na umytej podłodze, rozlanie gorących płynów, upadek na śliskim, nieodśnieżonym chodniku itp.,
- włamania, kradzieże, akty wandalizmu,
- wypadki aut służbowych lub dostawczych, którymi dostarcza się towar z hurtowni do lokalu,
- nieszczęśliwe wypadki związane z uszkodzeniami ciała pracowników lub klientów.
Kupując polisę dla swojego lokalu gastronomicznego, nie wolno zapominać o dokładnym oszacowaniu wartości posiadanego sprzętu. Może to wpłynąć na cenę składki za ubezpieczenie restauracji, jednak jeśli dojdzie do szkody, towarzystwo wypłaci nam świadczenie umożliwiające prowadzenie dotychczasowego biznesu w niezmiennym zakresie.
Ważnym uzupełnieniem polisy majątkowej będzie też klauzula dotycząca zamknięcia restauracji po szkodzie. W razie wystąpienia pożaru lub zalania ubezpieczyciel pokryje koszty stałe (czynsz, opłaty za energię i wodę, pensje pracowników itp.) oraz wypłaci odszkodowanie związane z utraconym zyskiem za okres, gdy lokal był zamknięty.
Ile kosztuje ubezpieczenie restauracji?
Nie sposób jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie restauracji. Koszt ten będzie uwarunkowany indywidualnymi potrzebami danego lokalu, a te mogą być bardzo różne. Zależy to przede wszystkim od zakresu wybranej polisy, sumy ubezpieczenia, wartości posiadanego mienia oraz wielkości samego lokalu. Widełki cenowe w tym zakresie mogą być więc bardzo szerokie.
W przypadku ubezpieczenia lokalu gastronomicznego cena może jednak zależeć także od bieżącej oferty oraz towarzyszących jej promocji danego towarzystwa. Właśnie dlatego warto porównać wysokość składki wśród ofert kilku ubezpieczycieli i wybrać tę najlepszą. Już dziś zadbaj o właściwą ochronę lokalu, kupując ubezpieczenie firmowe dopasowane do profilu Twojego przedsiębiorstwa!
Ile kosztuje ubezpieczenie kawiarni?
To, ile kosztuje ubezpieczenie kawiarni, będzie zależało od wartości sprzętu obejmowanego ochroną – nowoczesne ekspresy do kawy oraz lady chłodnicze do deserów to zwykle bardzo drogie urządzenia. Stanowią one jednak podstawę funkcjonowania biznesu – ich awaria, zniszczenie lub kradzież mogą spowodować przestój w prowadzonej działalności. Dlatego przy zakupie polisy dla kawiarni należy zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia, która umożliwi otrzymanie świadczenia w przypadku awarii posiadanego sprzętu.
Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenie restauracji, cena może być znacznie wyższa – statystycznie znajdzie się tam bowiem więcej wartościowego sprzętu gastronomicznego niż w kawiarni czy innym punkcie z ograniczonym zakresem usług. Nie jest to jednak regułą, ponieważ duże kawiarnie mogą posiadać droższe mienie niż mniejsze lokale gastronomiczne oferujące bardziej rozbudowane menu.
Chcesz ubezpieczyć lokal gastronomiczny? Sprawdź ofertę CUK!
Chcesz nabyć kompleksowe ubezpieczenie restauracji, kawiarni, baru fast food lub innego lokalu gastronomicznego? Nasz doradca oszacuje potencjalne ryzyka związane z prowadzoną działalnością oraz przedstawi Ci propozycje najlepszej polisy firmowej dostosowanej do potrzeb Twojego biznesu!
Dzięki współpracy z wiodącymi towarzystwami oraz atrakcyjnym promocjom dla klientów zyskasz dostęp do najlepszych ofert cenowych na rynku! Już dziś wypełnij formularz na stronie, a oddzwonimy w dogodnym dla Ciebie terminie. Wolisz zapytać o ubezpieczenie lokalu gastronomicznego osobiście? W tym celu odwiedź najbliższą placówkę stacjonarną CUK Ubezpieczenia. Czekamy na Twój kontakt!
Oceń artykuł