2024-03-27

Ubezpieczenie kombajnu zbożowego – wszystko, co musisz wiedzieć!

Dowiedz się, kiedy ubezpieczenie dla kombajnu jest obowiązkowe.

Ubezpieczenie kombajnu zbożowego – wszystko, co musisz wiedzieć!

Czy kombajn musi mieć OC? Czy można i czy warto kupić ubezpieczenie AC takiego pojazdu? Przed zakupem kombajnu zbożowego, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak możesz chronić swoje finanse w razie nagłych zdarzeń.

Najważniejsze informacje:

 • Kombajn używany tylko na potrzeby własnego gospodarstwa rolnego nie musi mieć ubezpieczenia OC. Jednak, jeśli jeździ po drogach publicznych, trzeba już wykupić taką polisę.
 • W myśl przepisów, możliwe jest wykupienie ubezpieczenia kombajnu zbożowego na cały rok lub polisy krótkoterminowej – na okres miesiąca lub 3. miesięcy.
 • Ubezpieczenie OC kombajnu zbożowego obejmuje szkody spowodowane osobom trzecim przez operatora maszyny.
 • Warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego, które chroni m.in. od pożaru, kradzieży i innych zdarzeń losowych.

Czy OC kombajnu zbożowego jest obowiązkowe?

To zależy. Trzeba wiedzieć, że w przepisach kombajn zdefiniowany jest jako pojazd wolnobieżny, a ten nie musi być zarejestrowany. Przepisy mówią, że jeśli rolnik użytkuje taką maszynę na własne potrzeby, nie musi wykupować ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji wystarczy OC rolnika. Poruszanie się kombajnem tylko po polach czy w ramach gospodarstwa nie wymaga wykupienia osobnej polisy.

Jednak ubezpieczenie OC na kombajn zbożowy będzie już potrzebne, jeśli taki pojazd będzie wprowadzony na drogę publiczną. Oznacza to, że jeśli dojazd na pole wymaga wprowadzenia kombajnu do ruchu, nie wystarczy już OC rolnika, ale osobne ubezpieczenie na kombajn.

Podsumowując, jeśli kombajn używany jest jedynie w gospodarstwie, nie musi mieć oddzielnego OC. Jednak, jeśli porusza się po drodze publicznej, OC kombajnu zbożowego jest już konieczne. Taka polisa będzie więc też potrzebna, jeśli rolnik świadczy usługi, wykorzystując kombajn, co związane jest z koniecznością dojazdu i poruszania się po różnych drogach.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jakie maszyny rolnicze muszą mieć OC komunikacyjne?

Zamów rozmowę

Czy można kupić ubezpieczenie kombajnu na żniwa?

Kombajn wykorzystuje się jedynie sezonowo. Często tylko w okresie żniw jest wprowadzany na drogi publiczne, co wymusza jego ubezpieczenie. Zakup polisy rocznej bywa nieopłacalny i dlatego w myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie OC kombajnu zbożowego można wykupić tylko na okres 3. miesięcy. To rolnik decyduje, czy wykupuje ubezpieczenie OC kombajnu krótkoterminowe, czy standardowe, całoroczne.

Jaki jest zakres ubezpieczenia?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC kombajnu zbożowego różni się od komunikacyjnej polisy np. samochodu osobowego? Nie. Zasada jest taka sama. Ubezpieczenie chroni finanse właściciela kombajnu. W razie szkody wyrządzonej osobie trzeciej nie będziesz musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni, gdyż pokryje je polisa. Ubezpieczenie obejmuje zarówno szkody na mieniu (jeśli np. kombajn uszkodzi auto innej osoby), jak i osobowe (gdy operator kombajnu spowoduje wypadek, w którym osoba trzecia dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu).

Co ważne, ubezpieczenie jest przypisane do maszyny, a nie do konkretnej osoby. Jeśli więc szkodę spowoduje pracownik lub członek rodziny właściciela kombajnu, ubezpieczenie również zadziała.

Ważne!

Pamiętaj, że oprócz obowiązkowego OC rolnika, według przepisów powinieneś również wykupić ubezpieczenie budynków rolnych.

Ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego

Zastanawiasz się, czy można wykupić ubezpieczenie kombajnu od pożaru, który jest wypadkiem najczęściej występującym w okresie żniw? Czy istnieje ubezpieczenie, które chroni w razie kradzieży? W razie tych i innych sytuacji odpowiednie będzie ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego (tzw. agrocasco). To dobrowolna polisa, która zabezpiecza interesy właściciela. Kosztowny pojazd warto w ten sposób ubezpieczyć. W zależności od oferty polisa obejmuje:

 • zdarzenia losowe,
 • awarię wynikającą z przedostania się ciała obcego,
 • kradzież,
 • pożar,
 • huragan,
 • grad,
 • osunięcie się ziemi,
 • deszcz nawalny,
 • upadek statku powietrznego,
 • powódź.

Co ważne, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują okresowe ubezpieczenie AC kombajnu zbożowego. Podobnie, jak w przypadku OC, można wykupić polisę na 1 lub 3 miesiące, choć dostępne są także polisy całoroczne. Takie ubezpieczenie będzie nieco tańsze od polisy na 365 dni. Warto jednak mieć na uwadze, że do losowych zdarzeń, opisanych wyżej np. kradzieży może dojść poza sezonem, kiedy polisa krótkoterminowa już nie będzie obowiązywać. Warto więc zdecydować się na polisę całoroczną, zwłaszcza że różnica w cenie pomiędzy tymi produktami nie jest zbyt duża.

Zamów rozmowę

Od czego zależy cena polisy na kombajn?

Zastanawiasz się pewnie, ile zapłacisz? W przypadku zarówno OC, jak i AC brane są pod uwagę różne kwestie. Ubezpieczyciel szacuje tzw. ryzyko ubezpieczeniowe i może zaproponować wyższą składkę w przypadku, gdy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Na cenę polisy wpływa:

 • historia ubezpieczeniowa osoby, która ubezpiecza kombajn – im większe doświadczenie, tym korzystniejsza cena,
 • lokalizacja – w miejscowościach, w których statystycznie dochodzi do większej liczby wypadków czy np. kradzieży, ubezpieczenie może być droższe,
 • świadczenie usług – wtedy również jest wyższe ryzyko wystąpienia różnych niefortunnych sytuacji.

Brak ubezpieczenia OC kombajnu a kara

Skoro podczas poruszania się po drodze publicznej kombajn musi mieć wykupione OC, to nietrudno się domyślić, że za brak takiej polisy obowiązuje kara. Regulują to przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Artykuł 88. brzmi.

Kara za brak OC jest uzależniona od kategorii pojazdu i okresu pozostawania bez polisy OC i wynosi:

1) w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:

a) samochody osobowe – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,

b) samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,

c) pozostałe pojazdy – równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę. (...)

Kombajny zaliczają się do grupy pozostałych pojazdów. Kara za brak OC takiej maszyny w każdym roku kalendarzowym jest inna, ponieważ zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. grzywna wynosi:

 • 280 zł za przerwę w ubezpieczeniu do 3 dni,
 • 710 zł za przerwę w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni,
 • 1410 zł za przerwę w ubezpieczeniu powyżej 14 dni.

Z kolei kary za brak OC od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. wynoszą:

 • 290 zł za przerwę w ubezpieczeniu do 3 dni,
 • 720 zł za przerwę w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni,
 • 1430 zł za przerwę w ubezpieczeniu powyżej 14 dni.

Jak ubezpieczyć kombajn?

By to zrobić, skorzystaj z usług CUK Ubezpieczenia. Jesteśmy multiagencją, a to oznacza, że możesz porównać u nas wiele ofert jednocześnie. Możesz wybrać się do jednej z naszych placówek lub zamówić rozmowę, zostawiając swój numer kontaktowy na stronie przeznaczonej ubezpieczeniom maszyn rolniczych. Zapoznając się z kilkoma polisami, możesz wybrać taką, która będzie najkorzystniejsza finansowo.

FAQ:

 • 1
  Czy kombajn musi mieć przegląd?

  Kombajn jest pojazdem wolnobieżnym, a ten według prawa musi obowiązkowo przejść badanie techniczne.

 • 2
  Czy kombajny rolnicze muszą być zarejestrowane?

  Jako pojazd wolnobieżny, kombajn nie musi być zarejestrowany, co oznacza, że może poruszać się po drogach publicznych bez tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego.

 • 3
  Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania kombajnem?

  By kierować pojazdem wolnobieżnym trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, C, D lub T. Nie jest wymagany kurs kombajnisty.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku