2022-04-07

Test na prawo jazdy kat B

Jak zdobyć upragnione prawo jazdy?

Test na prawo jazdy kat B

Nie tylko Kodeks drogowy lub podręczniki są przydatne podczas nauki przed egzaminem na prawo jazdy kategorii B. Wielu przyszłych kierowców uczy się także, rozwiązując testy na prawo jazdy kat B.

Prawo jazdy to marzenie wielu młodych ludzi, które nie zawsze udaje się łatwo ziścić. Od lat egzaminy na prawo jazdy mają miano ciężkich do zdania. Wielu adeptów sztuki prowadzenia pojazdu jednak zdobywa uprawnienia, co oznacza, że nie takie testy na prawo jazdy B trudne, jak je malują. Podstawa to odpowiednio przygotować się do egzaminu. Od czego zacząć?

Nim zaczniesz rozwiązywać testy na prawo jazdy, zrób badania

Orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest koniecznym dokumentem pozwalającym starać się o prawo jazdy. Bez niego nie warto zabierać się nawet za szukanie takich pozycji jak: „Testy na prawo jazdy teoria”. Po zakończonej sukcesem wizycie u lekarza wystarczy już tylko przygotować wniosek o wydanie prawa jazdy. Na jego podstawie wydany zostanie numer PKK.

Testy na prawo jazdy online czy tradycyjna szkoła nauki jazdy?

W tej chwili każdy sam może wybrać, jaką metodą zamierza przygotować się do państwowych testów egzaminacyjnych na prawo jazdy. Można standardowo zapisać się do szkoły nauki jazdy i uczęszczać na zajęcia teoretyczne. Można też uczyć się samodzielnie, rozwiązując testy na prawo jazdy za darmo w internecie.

Każdy porządny test na prawo jazdy kat. B, który można znaleźć w internecie, powstał na podstawie oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Zawiera ona także poprawne odpowiedzi zatwierdzone przez Polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki temu każdy rozwiązujący test teoretyczny na prawo jazdy ma przygotowane odpowiedzi, które nie podlegają dyskusji już na poziomie lokalnych WORD-ów.

Najlepsze testy na prawo jazdy w internecie to te, które po ich zakończeniu pozwalają na skontrolowanie pytań, na które udzieliliśmy błędnej odpowiedzi. To świetna metoda na eliminowanie błędów w tych zagadnieniach, które sprawiają nam najwięcej kłopotów. Stare testy na prawo jazdy na ogół nie dawały takiej możliwości. Teraz jednak w wielu przypadkach na stronach internetowych można znaleźć całe mnóstwo dodatkowych teoretycznych wyjaśnień dotyczących poszczególnych punktów. Niestety być może niebawem zdanie egzaminu będzie jeszcze trudniejsze.

Egzamin na prawo jazdy: teoria

Choć trudno to sobie wyobrazić, egzamin na prawo jazdy może niebawem być jeszcze trudniejszy. Jak to możliwe? Zdaniem ustawodawcy prawo jazdy kat. B – egzamin teoretyczny nie do końca spełnia swoje zadanie. Zdaniem niektórych specjalistów egzamin, na którym zdający zna wcześniej padające pytania i właściwe odpowiedzi powoduje, że wielu kursantów uczy się pytań na pamięć, nie zawsze rozumiejąc ich treść w zadowalającym stopniu.

Egzamin na prawo jazdy nie ma być trudniejszy sam w sobie, lecz jedynie padające na nim pytania mają być utajnione. Oznacza to, że dotąd dostępna do wiadomości publicznej baza pytań i odpowiedzi ma zostać utajniona. Zdaniem kursantów może to działać na ich niekorzyść. W ich rozumieniu internet nie znosi próżni i sami kursanci podchodzący do egzaminów, będą szybko publikować w sieci pytania, na które przyszło im odpowiadać podczas egzaminu państwowego. Czy i kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać? – to wciąż pozostaje wielką niewiadomą.

Bez względu na to czy testy będą udostępniane wszystkim po staremu, czy zostaną utajnione, warto do egzaminu teoretycznego się przyłożyć. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drodze.

Jak teraz wyglądają testy na prawo jazdy kategorii B?

Jak nietrudno się do domyślić egzamin teoretyczny od lat ma formę testu z trzydziestoma dwoma pytaniami. Każdy z pochodzących do egzaminu zobowiązany jest stawić się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Przygotowane są w nich specjalne sale komputerowe. Każdy z uczestników egzaminu zajmuje miejsce przy osobnym stanowisku egzaminacyjnym. Obsługa programu egzaminacyjnego jest intuicyjna i nie sprawia problemu również mniej zaznajomionym z wiedzą informatyczną uczestnikom egzaminu.

Pierwszych dwadzieścia pytań dotyczy przede wszystkim wiedzy podstawowej, a więc zasad ruchu drogowego. Pozostałych dwanaście pytań to tzw. pytania specjalistyczne związane z kategorią prawa jazdy, na którą zdawany jest egzamin. Co ważne, w każdym pytaniu prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

Lata temu zmorą zdających były pytania wielokrotnego wyboru. Oznaczało to, że poprawna odpowiedź mogła być jedna, ale też mogły być one dwie. Było to dodatkowe utrudnienie. Warto również zaznaczyć, że na egzamin przeznaczono jedynie 25 minut. Ostatecznie okazuje się, że większość zdających kończy wypełniać testy przed czasem.

Egzamin na prawo jazdy: odpowiadać na pytania trzeba szybko i zdecydowanie

Niestety nie można nad poszczególnymi pytaniami zastanawiać się dłużej, by przez inne przebiec przysłowiowym sprintem. W pierwszej części egzaminu każdy zdający ma 20 sekund na w miarę dokładne przeczytania pytania. To na ogół opatrzone jest dodatkowym zdjęciem lub rysunkiem poglądowym. Następnie w czasie 15 sekund musi być zaznaczona odpowiedź. W przypadku spóźnienia pytanie nie zostanie zaliczone. Trzeba więc bezwzględnie trzymać się określonych ram czasowych.

Nieco więcej czasu mają egzaminowani w części specjalistycznej. Tu egzaminatorzy dają po 50 sekund na każde pytanie wraz z udzieleniem odpowiedzi.

To jednak nie wszystko, bo pytanie pytaniu nierówne. Oznacza to, że nie za wszystkie poprawne odpowiedzi przydzielana jest taka sama liczba punktów. Najwięcej warte są poprawne odpowiedzi udzielane na pytania podstawowe związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Te o nieco mniejszym znaczeniu honorowane są dwoma punktami. Natomiast najmniej można ich otrzymać za odpowiedzi na pytania luźno związane z bezpieczeństwem jazdy – tylko jeden punkt.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy na wszystkie pytania na egzaminie na prawo jazdy trzeba odpowiedzieć poprawnie?

Łącznie uzyskać można maksymalnie 74 punkty, jednak minimalna liczba punktów, by egzamin teoretyczny został zaliczony, wynosi 68 punktów. Można więc pozwolić sobie na niewielką liczbę błędnych odpowiedzi.

O czym jeszcze warto pamiętać? Niestety program do zdawania egzaminu teoretycznego nie daje uczestnikom szansy na poprawę błędnie zaznaczonej odpowiedzi. Po prostu po zaznaczeniu odpowiedzi system przenosi do kolejnego pytania i nie ma już możliwości, by się cofnąć. Może to być niekiedy nieco irytujące. Z drugiej strony taki sposób prowadzenia testu odzwierciedla nieco sytuację na drodze. Tu też podjęcie złej decyzji często ma nieodwracalne skutki. Warto więc od początku uczyć się podejmowania szybkich i tylko właściwych decyzji.

Jakie pytania sprawiają zdającym najwięcej problemów?

W zasadzie te najprostsze. Niestety również w codziennym miejskim ruchu widać, jakie manewry i jakie sytuacje wprawiają w konsternację wielu kierowców. Przez fakt, że na polskich drogach możemy mówić o zbyt dużej liczbie znaków drogowych, kierowcy czują się nieswojo, dojeżdżając np. do skrzyżowania, przed którym nie ustawiono żadnego znaku.

„Mam pierwszeństwo czy jednak nie?”

Jak tu wydedukować, które auto może przejechać pierwsze? Część kierowców z przyzwyczajenia uznaje też (co często widujemy na osiedlach mieszkaniowych), że kiedy brak znaków to „tradycja” nakazuje, że pierwszeństwo ma droga albo o większym ruchu lub ta po prostu szersza. Niestety taki sposób myślenie jest efektem zaniedbań w edukacji, właśnie na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy.

Warto więc ze szczególną uwagą podejść do zagadnienia zatytułowanego „Skrzyżowania równorzędne: testy”. To jednak niejedyny problem przyszłych kierowców podczas nauki  do egzaminu jak i tych, którzy za kółkiem już siedzą od lat. Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu lub rozważania, czy na najbliższym zakręcie wolno Ci wyprzedzić ten pojazd z prawej strony? To nierzadkie przypadki. Jak się okazuje najwięcej frustracji, wywołuje temat związany z ustępowaniem pierwszeństwa.

Skrzyżowania: pierwszeństwo przejazdu – ćwiczenia

Tak właśnie brzmi jeden z tematów lekcji na tradycyjnym kursie. Jest to jedna z najważniejszych lekcji. Przejazd przez skrzyżowanie, gdzie przecinają się tory jazdy wielu pojazdów to potencjalnie bardzo niebezpieczne miejsce. Podczas tego manewru kierowca nie ma zbyt wiele czasu na zastanawianie się. Dlatego tak ważne jest wykonywanie pewnych procesów myślowych niemal bez zastanowienia, automatycznie.

”Skrzyżowanie równorzędne: testy” to lekcja, której nie można odpuścić, by dowiedzieć się, na czym polega zmiana pasa na skrzyżowaniu.

O tym, jak bezpiecznie poruszać po drogach powinni pamiętać nie tylko przygotowujący się do państwowego egzaminu na prawo jazdy, ale przede wszystkim ci, którzy uprawniania do kierowania pojazdami już posiadają.

Pamięć bywa ulotna, a i przepisy niekiedy ulegają zmianie. Warto więc co jakiś czas przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego.

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami zmieniać pas ruchu? Oto najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać.

  • 1
    Na czym polega zmiana pasa ruchu?

To bardzo częsty manewr, który polega na zmianie położenia samochodu względem krawędzi jezdni. Nie towarzyszy mu jednak zmiana kierunku jazdy. Zmiana pasa ruchu zawsze powinna odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ważne jest tu kontrolowanie sytuacji wokół pojazdu przy pomocy lusterek. Najczęściej popełnianym przewinieniem jest zajeżdżanie pasa ruchu pojazdowi na sąsiednim pasie.

  • 2
    Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu?

To częsty temat dyskusji wielu kierowców, choć odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. To zmieniający pas ruchu musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po sąsiednich pasach ruchu. To na kierowcy chcącemu zmienić pas ruchu spoczywa odpowiedzialność za należyte upewnienie się, że swym manewrem nie zajedzie komuś drogi i nie spowoduje w ten sposób zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu.

  • 3
    Co gdy dwa pojazdy jednocześnie chcą zmienić pas ruchu? Który ma pierwszeństwo?

Mowa o sytuacji, w której pojazdy poruszają się po drodze składającej się z minimum trzech pasów i auto poruszające się po skrajnym prawym pasie oraz samochód jadący skrajnie lewym pasem chcą jednocześnie zająć miejsce na pasie środkowym. Który z nich może jako pierwszy zająć środkowy pas tak, by nie stworzyć zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu?

Tu również sprawa jest prosta. Kodeks a dokładniej art. 22 jasno wskazuje, że w takim przypadku pierwszeństwo ma pojazd poruszający się prawym pasem. Dopiero po zakończeniu przez niego manewru kierowca samochodu poruszającego się lewym pasem może upewnić się, czy nie zajedzie nikomu drogi, włączyć kierunkowskaz i z zachowaniem szczególnej ostrożności zjechać na środkowy pas.

  • 4
    Czy są sytuacje, w których koniecznie należy ustąpić miejsca innemu pojazdowi i wpuścić go na swój pas?

To jeden z tych przepisów, który obowiązuje od niedawna i dotyczy sytuacji, kiedy samochody zobowiązane są jechać na tzw. „suwak”.

Oznacza to, że jadąc np. w korku lewym pasem mamy obowiązek wpuścić przed siebie pojazd poruszający się prawym pasem, jeśli np. ten dobiega końca lub pojawiła się na nim jakaś przeszkoda w postaci np. innego uszkodzonego pojazdu. Uwaga! Przywilej bycia wpuszczonym na nasz pas pojazdy te mają jedynie bezpośrednio przed miejscem, w którym kończy się możliwość jazdy podporządkowanym pasem.

Więcej informacji na temat jazdy na suwak znajdziesz tutaj.

To tylko niektóre z zasad, o których warto pamiętać, udając się na egzamin na prawo jazdy.Dzięki zachowaniu ostrożności przy zmianie pasa ruchu uda nam się uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń takich jak przetarcia nadwozia itp. Zaoszczędzone na naprawach blacharskich pieniądze lepiej zainwestować np. w polisę na mieszkanie dostępną w CUK lub pakiet medyczny dla rodziny czy szczególnie przydatną wiosną polisę ubezpieczeniową na rower. Mało kto wie, że w Polsce ginie każdego dnia 37 rowerów, a to i tak tylko oficjalne dane. Wielu poszkodowanych nie zgłasza, że ukradziono im rower. Lepiej więc zawczasu zadbać zarówno o polisę na własne mienie, jak i zabezpieczenie kosztów leczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku