2024-03-20

Jak zdać egzamin na prawo jazdy kat. B – najczęściej zadawane pytania

Jak zdobyć upragnione prawo jazdy? Rozwiej wątpliwości!

Jak zdać egzamin na prawo jazdy kat. B – najczęściej zadawane pytania

Prawo jazdy to marzenie wielu młodych ludzi, które nie zawsze udaje się łatwo ziścić. Od lat egzaminy na prawo jazdy są bardzo trudne i coraz ciężej je zdać. Wielu adeptów sztuki prowadzenia pojazdu jednak zdobywa uprawnienia, co oznacza, że nie takie testy na prawo jazdy B trudne, jak je malują. Podstawa to odpowiednio przygotować się do egzaminu. Od czego zacząć?

Najważniejsze informacje:

  • Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy, trzeba uzyskać od lekarza medycyny pracy orzeczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Mając orzeczenie lekarskie, można wyrobić profil kandydata na kierowcę (PKK), a ten jest niezbędny, by zapisać się na kurs prawa jazdy.
  • Tradycyjny sposób nauki wygląda w skrócie tak: wykonujesz badania, zapisujesz się na kurs, uczysz się teorii, a później praktyki, a po pozytywnym wyniki egzaminu wewnętrznego możesz zapisać się na egzamin państwowy.
  • Teorii nie musisz uczyć się w szkole nauki jazdy. Możesz to zrobić w domu. Po samodzielnej nauce zapisz się (używając numeru PKK) na egzamin teoretyczny w ośrodku egzaminacyjnym. Gdy go zdasz, możesz zapisać się do ośrodka szkolenia kierowców na kurs praktyczny.
  • Na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy kat. B można zdobyć 74 punkty, jednak już od 68. egzamin jest zaliczany. Czas trwania egzaminu to 25 min.
  • Podczas egzaminu praktycznego na kandydata na kierowcę czekają takie zadania, jak: sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (na podstawie 2 wylosowanych przez komputer zagadnień), ruszanie na wzniesieniu i jazda po łuku, a także jazda w mieście.

Gdzie i jakie badania trzeba zrobić?

Orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest koniecznym dokumentem pozwalającym starać się o prawo jazdy. Bez niego nie warto zabierać się nawet za szukanie takich pozycji jak: „Testy na prawo jazdy — teoria”. Po zakończonej sukcesem wizycie u lekarza wystarczy już tylko przygotować wniosek o wydanie prawa jazdy. Na jego podstawie wydany zostanie numer PKK (profil kandydata na kierowcę).

Gdzie można uzyskać takie orzeczenie? Wystarczy udać się do wybranego ośrodka medycyny pracy, gdzie pracuje lekarz z odpowiednimi uprawnieniami. Do badania nie trzeba się przygotowywać. 

Jaki sposób nauki teorii wybrać?

W tej chwili każdy sam może wybrać, jaką metodą zamierza przygotować się do państwowych testów egzaminacyjnych na prawo jazdy. Można standardowo zapisać się do szkoły nauki jazdy i uczęszczać na zajęcia teoretyczne. Można też uczyć się samodzielnie, rozwiązując testy na prawo jazdy za darmo w internecie.

Testy na prawo jazdy online

Każdy porządny test na prawo jazdy kat. B, który można znaleźć w internecie, powstał na podstawie oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Zawiera ona także poprawne odpowiedzi zatwierdzone przez Polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki temu każdy rozwiązujący test teoretyczny na prawo jazdy ma przygotowane odpowiedzi, które nie podlegają dyskusji już na poziomie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD).

Najlepsze testy na prawo jazdy w internecie to te, które po ich zakończeniu pozwalają na skontrolowanie pytań, na które udzieliliśmy błędnej odpowiedzi. To świetna metoda na eliminowanie błędów w tych zagadnieniach, które sprawiają nam najwięcej kłopotów. Stare testy na prawo jazdy na ogół nie dawały takiej możliwości. Teraz jednak w wielu przypadkach na stronach internetowych można znaleźć całe mnóstwo dodatkowych teoretycznych wyjaśnień dotyczących poszczególnych punktów. Niestety być może niebawem zdanie egzaminu będzie jeszcze trudniejsze.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zgłębianie przepisów ruchu drogowego, po zakończonej nauce, musisz zapisać się na egzamin teoretyczny w ośrodku egzaminacyjnym. Pamiętaj, że potrzebny Ci będzie do tego numer PKK! Gdy już zdasz egzamin teoretyczny, będziesz mógł zapisać się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców na kurs praktyczny. Dopiero po zdaniu egzaminu wewnętrznego będziesz mógł zapisać się na egzamin państwowy w WORD.

Tradycyjne wykłady w szkole nauki jazdy

Jesteś zwolennikiem tradycyjnych wykładów? Wiesz, że tylko uczęszczając na zajęcia w szkole nauki jazdy, zmobilizujesz się do zdobycia wiedzy? W takim razie wybierz się z numerem PKK do wybranego ośrodka i zapisz na kurs. Najpierw odbędziesz zajęcia teoretyczne, a później przejdziesz do praktycznych.  

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B?

Egzamin teoretyczny od lat ma formę testu z trzydziestoma dwoma pytaniami. Każdy z podchodzących do egzaminu zobowiązany jest stawić się w WORD. Przygotowane są w nich specjalne sale komputerowe. Każdy z uczestników egzaminu zajmuje miejsce przy osobnym stanowisku egzaminacyjnym. Obsługa programu egzaminacyjnego jest intuicyjna i nie sprawia problemu również mniej zaznajomionym z wiedzą informatyczną uczestnikom egzaminu.

Pierwszych dwadzieścia pytań dotyczy przede wszystkim wiedzy podstawowej, a więc zasad ruchu drogowego. Pozostałych dwanaście pytań to tzw. pytania specjalistyczne związane z kategorią prawa jazdy, na którą zdawany jest egzamin. Co ważne, w każdym pytaniu prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. Sprawdź najtrudniejsze pytania na prawo jazdy kat. B.

Czy wiesz, że…

Lata temu zmorą zdających były pytania wielokrotnego wyboru. Oznaczało to, że poprawna odpowiedź mogła być jedna, ale też mogły być one dwie. Było to dodatkowe utrudnienie. Warto również zaznaczyć, że na egzamin przeznaczono jedynie 25 minut. Ostatecznie okazuje się, że większość zdających kończy wypełniać testy przed czasem.

Ile jest czasu na odpowiedź?

Teoretyczna część egzaminu trwa do 25 minut, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie takich sprawdzianów. 

Niestety nie można nad poszczególnymi pytaniami zastanawiać się dłużej, by przez inne przebiec przysłowiowym sprintem. W pierwszej części egzaminu każdy zdający ma 20 sekund na w miarę dokładne przeczytania pytania. To na ogół opatrzone jest dodatkowym zdjęciem lub rysunkiem poglądowym. Następnie w czasie 15 sekund musi być zaznaczona odpowiedź. W przypadku spóźnienia pytanie nie zostanie zaliczone. Trzeba więc bezwzględnie trzymać się określonych ram czasowych.

Nieco więcej czasu mają egzaminowani w części specjalistycznej. Tu egzaminatorzy dają po 50 sekund na każde pytanie wraz z udzieleniem odpowiedzi.

Ile trzeba mieć punktów, by zdać?

Czy na wszystkie pytania na egzaminie na prawo jazdy trzeba odpowiedzieć poprawnie?

Łącznie uzyskać można maksymalnie 74 punkty, jednak minimalna liczba punktów, by egzamin teoretyczny został zaliczony, wynosi 68 punktów. Można więc pozwolić sobie na niewielką liczbę błędnych odpowiedzi.

To jednak nie wszystko, bo pytanie pytaniu nierówne. Oznacza to, że nie za wszystkie poprawne odpowiedzi przydzielana jest taka sama liczba punktów. Najwięcej warte są poprawne odpowiedzi udzielane na pytania podstawowe związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Te o nieco mniejszym znaczeniu, honorowane są dwoma punktami. Natomiast najmniej można ich otrzymać za odpowiedzi na pytania luźno związane z bezpieczeństwem jazdy – tylko jeden punkt.

Czy można wrócić do poprzedniego pytania?

Niestety program do zdawania egzaminu teoretycznego nie daje uczestnikom szansy na poprawę błędnie zaznaczonej odpowiedzi. Po prostu po zaznaczeniu odpowiedzi system przenosi do kolejnego pytania i nie ma już możliwości, by się cofnąć. Może to być niekiedy nieco irytujące. Z drugiej strony taki sposób prowadzenia testu odzwierciedla nieco sytuację na drodze. Tu też podjęcie złej decyzji często ma nieodwracalne skutki. Warto więc od początku uczyć się podejmowania szybkich i tylko właściwych decyzji.

Jak przebiega państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B?

Teoria zaliczona. Teraz kandydat na kierowcę musi zdać w WORD praktyczny egzamin. Na początku egzaminator powita go na placu manewrowym i wylegitymuje. Teraz nastąpi właściwa część egzaminu.  

Jakie zadania czekają na egzaminowanego na placu manewrowym?

Najpierw sprawdzona zostanie praktyczna wiedza na temat obsługi i kontroli technicznej samochodu. To m.in. sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy), sygnału dźwiękowego i działania świateł w pojeździe (postojowych/pozycyjnych, mijania, drogowych, hamowania, cofania, kierunkowskazów, awaryjnych, przeciwmgielnych tylnych). Na tym etapie wykonuje się 2 zadania egzaminacyjne, które wylosuje komputer.

Po pozytywnym zaliczeniu tego etapu można wsiąść do auta i przygotować się do jazdy: ustawić fotel i lusterka. Teraz trzeba przystąpić do następnego zadania na placu manewrowym, jakim jest jazda po łuku i ruszanie na wzniesieniu. 

Jak wygląda jazda w mieście podczas egzaminu?

W ruchu ulicznym oceniane będzie m.in. poruszanie się autem zgodnie z zasadami ekonomicznego stylu jazdy, umiejętność dynamicznej jazdy czy sprawnego obsługiwania pojazdu. 

Do jednego z obowiązkowych zadań należy m.in. parkowanie (prostopadłe/skośne lub równoległe pomiędzy dwoma pojazdami) czy zawracanie na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej. Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich zadań egzaminator poprosi o powrót na teren ośrodka. Dopiero tu osoba zdająca egzamin usłyszy, że egzamin zakończył się pozytywnie.  

Ważne!

Jeśli kandydat na kierowcę popełni podczas egzaminu 2 razy ten sam błąd, egzaminator go o tym poinformuje, ale będzie on mógł samodzielnie wrócić do ośrodka. Co innego, jeśli kandydat na kierowcę popełni wykroczenie lub stworzy zagrożenie na drodze. Wtedy egzaminator poprosi go o zajęcie fotela pasażera i sam poprowadzi auto do WORD. 

Ile czasu trwa część praktyczna?

Według rozporządzenia maksymalny czas trwania praktycznego państwowego egzaminu na prawo jazdy kat. B to 40 minut. Jeśli jednak wszystkie zadania zostaną wykonane wcześniej, informację o uzyskaniu pozytywnego wyniku można usłyszeć już wcześniej — po 25 minutach. To minimalny czas trwania egzaminu. 

Czy wiesz, że… 

Na etap egzaminu praktycznego, który polega na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i przygotowanie do jazdy, jest maksymalnie 5 minut. 

Czy można jeździć z dokumentem z WORD?

Jeśli osoba przystępująca do egzaminu na prawo jazdy zda go, otrzyma kartę o tym informującą. Trzeba pamiętać, że to nie blankiet prawa jazdy, który jest oficjalnym dokumentem, uprawniającym do jazdy samochodem! Jeśli od razu po zdaniu egzaminu, będziesz poruszał się autem, możesz otrzymać srogą karę!

Czy wprowadzona zostanie zmiana przepisów w związku z teoretycznym egzaminem na prawo jazdy?

Choć trudno to sobie wyobrazić, egzamin na prawo jazdy może niebawem być jeszcze trudniejszy. Jak to możliwe? Zdaniem ustawodawcy egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B nie do końca spełnia swoje zadanie. Zdaniem niektórych specjalistów egzamin, na którym zdający zna wcześniej padające pytania i właściwe odpowiedzi powoduje, że wielu kursantów uczy się pytań na pamięć, nie zawsze rozumiejąc ich treść w zadowalającym stopniu.

Egzamin na prawo jazdy nie ma być trudniejszy sam w sobie, lecz jedynie padające na nim pytania mają być utajnione. Oznacza to, że dotąd dostępna do wiadomości publicznej baza pytań i odpowiedzi ma zostać utajniona. Zdaniem kursantów może to działać na ich niekorzyść. W ich rozumieniu internet nie znosi próżni i sami kursanci podchodzący do egzaminów, będą szybko publikować w sieci pytania, na które przyszło im odpowiadać podczas egzaminu państwowego. Czy i kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać? To wciąż pozostaje wielką niewiadomą.

Bez względu na to czy testy będą udostępniane wszystkim po staremu, czy zostaną utajnione, warto do egzaminu teoretycznego się przyłożyć. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętaj o ubezpieczeniu auta!

Planujesz zakup auta tuż po zdaniu prawa jazdy kat. B? Pamiętaj o obowiązku ubezpieczenia go! Obowiązkowa jest polisa OC, jednak jeśli zależy Ci na dodatkowych benefitach, rozważ zakup AC czy assistance. Sprawdź w naszym kalkulatorze OC i AC, ile może kosztować ubezpieczenie wybranego auta. Nie musisz być właścicielem, ani posiadać prawa jazdy, by dokonać wyliczenia. Sprawdź już dziś cenę OC!

FAQ:

  • 1
    Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B w 2024?

    Wszystko zależy od lokalizacji szkoły nauki jazdy. Cena za kurs na przełomie 2023 i 2024 roku wynosi od 3000 do 4500 zł.

  • 2
    Czy można jeździć traktorem, mając prawo jazdy kat. B?

    Tak. Kierowca, który ma uprawnienia do poruszania się pojazdem kat. B może także jechać ciągnikiem rolniczym, a także ciągnikiem z lekką przyczepą. 

  • 3
    Ile razy można zdawać egzamin na prawo jazdy?

    Zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny na prawo jazdy można zdawać do skutku, dowolną liczbę razy.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku