2022-02-15

Tabliczka znamionowa samochodu – co to jest, gdzie się znajduje?

Sprawdź jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa i gdzie ją znajdziejsz.

Tabliczka znamionowa samochodu – co to jest, gdzie się znajduje?

Każdy pojazd ma swój numer VIN, świadectwa homologacji, całkowitą masę pojazdu czy też maksymalne obciążenie osi. Podstawowe informacje na temat każdego pojazdu znajdują się na tabliczce znamionowej. Gdzie się dokładnie ona znajduje? Jakie jeszcze informacje są w niej zawarte? Podpowiadamy.

Tabliczka znamionowa – co to jest?

Tabliczka znamionowa samochodu to swojego rodzaju etykieta, na której znajdują się podstawowe informacje na temat auta. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że jego pojazd musi taką posiadać. Co więcej, jest też obowiązkowym wyposażeniem urządzeń elektronicznych, aparatów czy też specjalistycznych maszyn. Przykładowo, tabliczka znamionowa silnika elektrycznego także jest niesamowicie przydatna. Można z łatwością ocenić dane techniczne silnika, a także zrozumieć pewne parametry techniczne (np. sposób zasilania, moc, stopień ochrony itd.) podczas pracy i sterowania. Tabliczka znamionowa to także obowiązkowy element motocykla.

Głównym jej celem w motoryzacji jest identyfikacja danego pojazdu oraz szybkie zapoznanie się z najważniejszymi cechami. Oczywiście można ich szukać także w innych miejscach, takich jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Mimo wszystko w Polsce obowiązkowa jest tabliczka znamionowa, gdzie każdy może poznać podstawowe informacje na temat auta.

Zastanawiasz się, jak wygląda tabliczka znamionowa? W praktyce to prostokątna metalowa płytka niewielkich rozmiarów. Może też być samoprzylepną etykietą. 

W samochodzie tabliczka znamionowa jest umieszczona fabrycznie przez producenta lub ewentualnie jego przedstawiciela. Musi być przytwierdzona w takim miejscu, aby łatwo było ją zidentyfikować oraz odczytać. Nie może być też narażona na uszkodzenia mechaniczne, aby nie uległa szybkiemu zniszczeniu. Tabliczka znamionowa zamocowana jest na stałe, w miejscu łatwo dostępnym, jednocześnie na tyle zabezpieczonym, aby nie było problemów z odczytaniem informacji.

To ciekawe!

Numer VIN jest wyróżniającym się elementem na tabliczce znamionowej. Poszczególne znaki nie mogą być zatem mniejsze niż 4 mm. Inne napisy nie powinny być mniejsze niż 2 mm, aby były łatwe do odczytu.

Według rozporządzenia Komisji UE trzeba też uważać na to, aby tabliczka znamionowa była przytwierdzona do pojazdu za pomocą nitów. Dotyczy to tej, która jest wykonana z metalu i ma prostokątny kształt. W przypadku etykiet samoprzylepnych muszą one być zabezpieczone przy użyciu plomb. Chodzi o to, aby były odporne na ścieranie oraz ulegały zniszczeniu, kiedy trzeba je usunąć.

Jakie informacje są zawarte na tabliczce znamionowej?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 0262), obowiązkowe informacje na tabliczce znamionowej to:

  • marka samochodu (czyli nazwa producenta),
  • numer świadectwa homologacji typu pojazdu,
  • numer VIN (kiedy go nie ma, na tabliczce znamionowej musi znaleźć się numer podwozia albo nadwozia),
  • maksymalna masa całkowita pojazdu,
  • maksymalne dopuszczalne obciążenie osi przedniej i tylnej.

Co ciekawe, na tabliczce znamionowej nie ma informacji o nazwie modelu. Dlaczego? Jest to powiązane z numerem VIN, który jest przypisany do konkretnego samochodu. Z kolei tabliczka znamionowa przyczepy musi zawierać informację o masie całkowitej zespołu pojazdów, czyli auta oraz przyczepy. Zobacz także nasz artykuł: Zespół pojazdów – co musisz o tym wiedzieć?.
W sytuacji, w której wartości maksymalne mas i obciążeń są większe, niż dopuszcza to prawo, muszą one znaleźć się na tabliczce znamionowej.

Nieco inne informacje są zawarte na tabliczce znamionowej motocykli. Tutaj istotny jest poziom wytwarzanego hałasu zewnętrznego podczas pojazdu, określany w dB wraz z prędkością obrotową. Te dane pojawiają się na tabliczce znamionowej zamiast maksymalnej masy całkowitej.

Jeśli nie wiesz, co oznaczają poszczególne informacje, warto też zapoznać się z naszym artykułem: Homologacja samochodu — co to jest i co musisz wiedzieć?.

Jeżeli producent uzna, że jakieś informacje są niesamowicie ważne do identyfikacji danego pojazdu, można podać dodatkowe dane. Muszą być one jednak umieszczone w taki sposób, aby nie utrudniać pozostałych napisów. W praktyce te parametry umieszczone są obok podstawowych informacji lub pod nimi. Wśród dodatkowych danych od producenta mogą znaleźć się takie parametry jak pojemność i moc silnika, rok produkcji pojazdu czy szczegółowe oznaczenie lakieru. Liczba podawanych danych zależy wyłącznie od konkretnego modelu i marki samochodu.

Bardzo istotne jest to, że każda tabliczka znamionowa samochodu jest wykonana z bardzo trwałego materiału. Musi być on również odporny na wysoką temperaturę i działanie czynników zewnętrznych. Wszystkie informacje muszą być łatwe do odczytania, dlatego często stosuje się trwałą metodę grawerowania. Napisy przetrwają zatem wszelkie trudne warunki.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Wiesz już, jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa. Gdzie jest w Twoim samochodzie? Czy możesz ją z łatwością odszukać? Okazuje się, że producenci w pojazdach stosują różne docelowe miejsca. Według przepisów prawa nie ma jednego konkretnego obszaru, gdzie powinna znaleźć się tabliczka znamionowa. Pewne jest jednak to, że musi być łatwo dostępna, widoczna podczas badań kontrolnych i jednocześnie odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz trwale przytwierdzone do pojazdu.

Aby dowiedzieć się, gdzie jest tabliczka znamionowa, możesz po prostu sięgnąć po książkę serwisową swojego auta. Tam powinna być zawarta ta informacja.

Tabliczkę znamionową można znaleźć:

  • pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami auta, czyli w tzw. słupku B, widoczna po otwarciu drzwi,
  • w bagażniku pod wykładziną,
  • na przedniej belce,
  • za przednią lampą po stronie kierowcy.

Kierowcy często nie mają pojęcia o tym, gdzie znajduje się tabliczka znamionowa. Z reguły jest to spowodowane tym, że nie korzysta się z niej na co dzień oraz nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Najczęściej jednak jest zlokalizowana w takim miejscu karoserii, które rzadko ulega wymianie. Jeśli zatem dojdzie do stłuczki, auto będzie miało kontakt z solą albo nadmierną wilgocią, nie dojdzie do uszkodzenia tabliczki znamionowej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie sprawdzić odbiór prawa jazdy?

Tabliczkę znamionową przyczepy, można znaleźć na przedniej ramie, po lewej albo prawej stronie.

Czy tabliczka znamionowa jest obowiązkowa?

Niektórzy miłośnicy motoryzacji uważają, że tabliczka znamionowa to skrócona karta pojazdu wtopiona w samochód. Ważną informacją dla każdego kierowcy jest to, że jest ona obowiązkowa. Bez niej, żaden pojazd nie przejdzie poprawnie badania technicznego, tym samym nie zostanie dopuszczony do ruchu. Za każdym razem jest sprawdzana tabliczka znamionowa na stacji diagnostycznej.

Niestety, podczas zakupu samochodu, często kierowcy nie zwracają uwagi na to, czy w danym pojeździe jest tabliczka znamionowa, czy jej nie ma. Przyczynami jej braku mogą być np. uszkodzenie mechaniczne, poważna kolizja wiążąca się z wymianą karoserii i wielu elementów w samochodzie, zmiany konstrukcyjne danego auta albo zakup samochodu na licytacji komorniczej.

Bez względu na powód, auto bez tabliczki znamionowej nie przejdzie badania technicznego. 

To ważne!

Brak tabliczki znamionowej wiąże się także z mandatem, ale to tylko część kary. Przypomnijmy, że brak corocznego badania technicznego jest związany z ogromnymi karami. Od 1 stycznia 2022 roku mandat może wynosić nawet 1500 złotych, a jazda bez przeglądu przez ponad miesiąc wiąże się nawet z podwójną stawką. Funkcjonariusze policji mogą także zatrzymać dowód rejestracyjny oraz odholować auto na koszt kierowcy.

Kupujesz używany samochód albo odbierasz swój pojazd z naprawy blacharskiej? Koniecznie sprawdź, w jakim stanie technicznym znajduje się tabliczka znamionowa. Upewnij się, że zawarte są na niej prawidłowe informacje.

Brak tabliczki znamionowej i co dalej?

Aby uniknąć kar za brak tabliczki znamionowej, konieczne jest wyrobienie kolejnej. Do tego jednak trzeba się odpowiednio przygotować. Oto co należy zrobić krok po kroku:

  • 1
    Wybierz się do stacji diagnostycznej, aby uzyskać zaświadczenie o braku tabliczki znamionowej.
  • 2
    Wypełnij wniosek o wydanie zastępczej tabliczki znamionowej. Możesz to zrobić, pobierając wzór z internetu (na stronie konkretnego Wydziału Komunikacji) albo na miejscu. Do wniosku dołącz wymagane dokumenty w oryginale. Pamiętaj także o uzasadnieniu.
  • 3
    Odwiedź Wydział Komunikacji, zgodny z Twoim miejscem zamieszkania i złóż wniosek o wydanie zastępczej tabliczki znamionowej. Zapłać opłatę skarbową w wysokości 10 złotych.
  • 4
    W przypadku złożenia wniosku w imieniu innych współwłaścicieli, musisz okazać także pełnomocnictwo oraz zapłacić dodatkową opłatę skarbową w wysokości 17 złotych.
  • 5
    Czekaj na decyzję i wyrobienie nowej tabliczki znamionowej.

Do złożenia wniosku w Wydziale Komunikacji przyda się także zaświadczenie ze stacji oraz dowód osobisty. Wszelkiego rodzaju opłaty skarbowe można dokonać przelewem lub przekazem na konkretny rachunek bankowy. Do dyspozycji jest też stanowisko obsługi na miejscu, w urzędzie.

Uwaga!

Ze względu na trwającą epidemię, niektóre Wydziały Komunikacji obsługują tylko tych klientów, którzy wcześniej się umówili. Najczęściej można zrobić to telefonicznie albo skorzystać z rezerwacji terminu online. 

Tabliczka znamionowa zastępcza to element, który możesz uzyskać tylko wtedy, kiedy poprzednią zgubiono lub została na tyle uszkodzona, że nie jest czytelna. Może też zdarzyć się tak, że aktualne dane nie są aktualne w zakresie identyfikacji pojazdu. 

To ważne!

Wniosek o zastępczą tabliczkę znamionową możesz złożyć na dwojaki sposób. Pierwszy z nich to wyrobienie nowej etykiety, kiedy została zgubiona lub zniszczona albo został zmieniony numer VIN. Drugi wniosek w Wydziale Komunikacji możesz złożyć także wtedy, kiedy starasz się o nowy numer VIN wraz z tabliczką znamionową. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w których wymieniono podwozie albo ramę pojazdu bez numeru fabrycznego, numer VIN został zniszczony, jest niewidoczny lub sfałszowany albo samochód zabytkowy nie ma numeru VIN. Taki wniosek trzeba też złożyć wtedy, kiedy kierowca odzyskał pojazd po kradzieży.

Jakich danych potrzebujesz do wyrobienia zastępczej tabliczki znamionowej? To podstawowe informacje takie jak imię i nazwisko właściciela, miejsce zamieszkania, PESEL lub REGON (może być też data urodzenia), marka pojazdu, numer rejestracyjny, numer podwozia/nadwozia oraz uzasadnienie. 

Zastępcza tabliczka znamionowa jest zgodna z obowiązującymi normami, dlatego zarówno treść, jak i kształt i rozmiar jest zgodny z wytycznymi.

Pamiętaj też o obowiązkowym OC!

Obowiązkowa tabliczka znamionowa i przebyte badanie techniczne to nie są jedyne aspekty, o których musisz pamiętać jako kierowca. Nie zapomnij również o OC. Teraz szybko i sprawnie sprawdzisz ceny za polisę i załatwisz wszystkie formalności online. Zapoznaj się z kalkulatorem ubezpieczeń samochodowych lub zadzwoń do doradcy. Możesz też odwiedzić placówkę stacjonarną.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku