2021-12-07

Zespół pojazdów — co musisz o tym wiedzieć?

Dowiedz się, co może zostać uznane za zespół pojazdów! 

Zespół pojazdów — co musisz o tym wiedzieć?

Zespół pojazdów — spotkałeś się z tym wyrażeniem, ale nie wiesz do końca, co obejmuje? Czy to tylko samochód z naczepą i przyczepą kempingową? Wyjaśnimy Ci, co to tak naprawdę znaczy oraz dowiesz się, jaka jest dopuszczalna długość zespołu pojazdów.

Co to jest zespół pojazdów?

Według definicji, którą znajdziesz w art. 2 pkt 49 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, zespół pojazdów traktowany jest jako całość, która porusza się po drogach publicznych. To dwa złączone ze sobą elementy, może to być np. samochód z przyczepą. Co nazywamy zespołem pojazdów? To także auto, do którego jest przytwierdzona przyczepa kempingowa. Może być to również rower z przyczepką do przewożenia dzieci.

Zastanawiasz się, czy za każdym razem, kiedy samochód ma doczepione inne elementy, mowa jest o zespole pojazdów? Niekoniecznie. Zespół pojazdów nie obejmuje holowania. Jeśli zatem jeden samochód jest złączony z drugim linką w awaryjnych sytuacjach, tutaj takie pojęcie nie ma zastosowania.

Uwaga!

Nieco inaczej sytuacja też wygląda, jeśli chodzi o pojazdy członowe. Według kodeksu drogowego są to pojazdy silnikowe złączone z naczepą. Tak nazywa się np. rozbudowany samochód ciężarowy lub ciągnik siodłowy z naczepą, która obciąża pojazd i spoczywa na pojeździe silnikowym. 

Jaka jest maksymalna długość samochodu z przyczepą?

W art. 62 ust. 4 i 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym znajdziesz informację dotyczące tego, jaka jest maksymalna długość zespołu pojazdów. Mogą być to dwa lub trzy pojazdy. W pierwszym przypadku naczepa powinna być ciągnięta przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. W drugim przypadku może to być ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Jednak w praktyce nie jest to aż tak istotne jak maksymalna długość zestawu pojazdów określana w metrach.

Według prawa jest to:

  • długość zestawu 18,75 metra, jeśli są to dwa pojazdy,
  • długość zestawu 22 metry, jeśli są to 3 pojazdy.

Jeśli chodzi jednak o pojazd z naczepą, nie może być on dłuższy niż 16,5 metra.

Uwaga!

Długość zespołu pojazdów złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy dopuszczalna przez prawo jest nieco inna niż w przypadku, kiedy mamy do czynienia z motorowerem, motocyklem lub rowerem z przyczepą. Wtedy całkowia wartość niepowinna przekraczać 4 metrów.

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów

Spełnienie warunków w zakresie dopuszczalnej długości pojazdów nie jest problematyczne. Kłopot jednak może pojawić się wtedy, kiedy trzeba spełnić wymagania dotyczące ciężaru. Istnieją dwa ważne pojęcia w tej kwestii.

  • Maksymalna masa całkowita — ciężar pojazdu wraz z obciążeniem, który może udźwignąć dany pojazd ze względów konstrukcyjnych.
  • Dopuszczalna masa całkowita — waga pojazdu i obciążenia, która pozwala na jazdę zgodną z prawem.

Te dwie wartości nie muszą być sobie równe. Informację o tym, jaka jest maksymalna masa całkowita dla danego pojazdu, znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. To bardzo ważny parametr, który świadczy o tym, ile konstrukcyjnie udźwignie dany pojazd, według ścisłych zaleceń producenta. Zbyt duże obciążenie może przecież przenieść się na uszkodzenia mechaniczne. 

Uwaga!

Jeśli dopuszczalna masa całkowita samochodu jest niższa, niż wskazana wartość przez producenta, oznacza to, że nie możesz jej przekroczyć. Oczywiście prawo pozwala na załadowanie pojazdu do maksimum, jednak nie można poruszać się nim po drodze. Warto zapoznać się z przepisami, aby jazda była bezpieczna i nie było problemów w razie kontroli.

Niestety, czasem okazuje się, że przyczepa ma rzeczywistą masę, która jest znacznie większa niż masa pojazdu. Właśnie dlatego nie warto kierować się wyłącznie danymi z dowodu rejestracyjnego, tylko trzeba upewnić się, że całkowita masa samochodu z przyczepką jest zgodna z obowiązującym prawem.

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów — jak obliczyć?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie informacji od producenta w dowodzie rejestracyjnym. Na które elementy? To:

  • F.2 - dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
  • F.3 - dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,
  • O.1 - maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem,
  • O.2 - maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.

Najpierw powinna interesować Cię rubryka F.2, a później zdecyduj, czy przyczepa ma hamulec, czy nie. W pierwszej wersji sprawdzasz maksymalną masę całkowitą w rubryce O.1, a w drugim przypadku, informację znajdziesz przy oznaczeniu O.2.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przyczepa musi być zawsze odpowiednio lżejsza od samochodu osobowego. Właśnie dlatego, trzeba sprawdzić, czy masa zespołu pojazdów (określana w dmc) nie przekracza wartości z rubryki F.3. Musi być spełniony warunek, że dmc zespołu pojazdów nie jest mniejszy niż suma dmc samochodu i przyczepy.

Uwaga!

Aby jeździć zgodnie z prawem, rzeczywista masa całkowita zespołu pojazdów nie może przekraczać maksymalnej masy całkowitej z dowodu rejestracyjnego. Weź pod uwagę obciążenie, które znajduje się w przyczepie. 

Aby poruszać się zespołem pojazdów zgodnie z prawem, sprawdź, czy dmc przyczepy jest o 1,33 razy mniejsze od dmc samochodu. Wtedy upewnisz się, że jest dopuszczalna masa całkowita samochodu. O co w tym chodzi w praktyce? Przykładowo, kierowca chce wyruszyć w podróż swoim autem oraz przyczepą kempingową. Całkowita masa spełnia wszystkie warunki, ma także do tego odpowiednie uprawnienia (o tym, jakie prawo jazdy tu jest potrzebne, piszemy w dalszej części artykułu).

Okazało się jednak, że masa przyczepy nie jest większa o 1,33 raza od masy całkowitej auta. W tym przypadku nie mógł wyruszyć w bezpieczną i zgodną z prawem podróż po drodze. Gdyby tak się stało, stanowiłby zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Poza tym groziłby mu mandat w wysokości od 100 do 300 złotych.

Oczywiście sprawdź też dopuszczalne wymiary pojazdów, zanim wyruszysz w podróż samochodem z przyczepką.

To ważne!

W przypadku samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, rzeczywista masa całkowita przyczepy razem z ładunkiem nie może przekraczać jego masy powiększonej o 40%. Jeśli chodzi o motocykle i motorowery, rzeczywista masa całkowita przyczepy nie powinna być większa niż waga pojazdu. Jednocześnie nie może przekraczać wartości 100 kilogramów.

O czym jeszcze musisz pamiętać, prowadząc zespół pojazdów?

Przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek, zapoznaj się z przepisami drogowymi oraz informacjami w dowodzie rejestracyjnym. W teorii jednak maksymalne masy całkowite mogą być znacząco różne od rzeczywistych. Trzeba brać też pod uwagę ładunek oraz osoby znajdujące się wewnątrz. Tylko wtedy zachowując pełen rozsądek, możesz wybrać się w podróż np. samochodem z przyczepą kempingową.

Do prowadzenia zespołu pojazdów potrzebujesz też odpowiednich uprawnień. Generalnie wystarczy prawo jazdy kategorii B, jednak dotyczy to tylko samochodów osobowych o masie do 3,5 tony oraz przyczepy lekkiej do 750 kilogramów lub innej przyczepy, o ile dmc zespołu pojazdów wynosi maksymalnie 4,25 tony, czyli 4250 kilogramów. W przypadku cięższej przyczepki potrzebne jest prawo jazdy kategorii B opatrzone kodem 96. Oczywiście trzeba tu pamiętać o tym, aby samochód był odpowiednio od niej cięższy. Warto jednak sprawdzić masy całkowite, aby upewnić się, czy możesz np. zgodnie z prawem przewozić quada, łódź czy kemping na kółkach.

Zobacz też naszą poradę: Jakie są koszty związane z posiadaniem przyczepy?.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli jednak zespół pojazdów przekracza 4,25 tony dmc, konieczne jest prawo jazdy kategorii B+E. Tutaj przyczepa może mieć maksymalną masę do 3,5 ton. Tego typu uprawnienia przydają się również do prowadzenia ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego z dużą przyczepą. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Prawo jazdy B+E - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą przyczepy?.

Zespół pojazdów a OC

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że pomimo tego, że przyczepa nie porusza się samodzielnie po drogach, konieczne jest opłacanie jej OC. Może przecież dojść do szkody na drodze, kiedy odczepi się od samochodu i spowoduje straty osobom trzecim. To też dobra forma zabezpieczenia dla właściciela zespołu pojazdów. Nie musi płacić z własnej kieszeni za szkody, które spowodowała sama przyczepa, bez samochodu osobowego. W przypadku, kiedy jest ona załadowana do pełna, może być sporym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu, kiedy np. stoczy się ze wzniesienia. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Ubezpieczenie przyczepki samochodowej — czy jest potrzebne?.

Przyczepa samochodowa musi być także zarejestrowana w wydziale komunikacji. Od tego momentu powinna także działać obowiązkowa polisa komunikacyjna. Jeśli nie dopełnisz tej formalności, będziesz musiał liczyć się z karą nakładaną przez UFG. W 2021 roku za 3 dni braku OC zapłacisz 190 złotych, za czas od 4 do 14 dni - 470 złotych. Maksymalna kara to 930 złotych i dotyczy braku obowiązkowego ubezpieczenia powyżej 14 dni.

Dobra informacja jest taka, że OC przyczepy jest nieco niższe od samochodu osobowego. Warto sprawdzić ceny składek u różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zrobisz to za pomocą kalkulatora online. W ten sam sposób zobaczysz też, czy w danej cenie, otrzymasz coś więcej niż obowiązkowe ubezpieczenie. Atrakcyjne pakiety czekają na Ciebie w CUK Ubezpieczenia.

Zespoły pojazdów a dopuszczalna prędkość na drogach

W przypadku poruszania się zespołu pojazdów po drogach są konkretne przepisy, które regulują dopuszczalną prędkość. Wygląda to nieco inaczej niż u tradycyjnego auta osobowego. W obszarze zabudowanym zespół pojazdów nie może jechać powyżej 50 km/h, a w strefie zamieszkania 20 km/h. Poza obszarem zabudowanym obowiązuje prędkość 80 km/h na autostradach, drogach ekspresowych i dwujezdniowych o przynajmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Pozostałe trasy w obszarze niezabudowanym muszą być pokonywane z maksymalną prędkością 70 km/h. Przepisy te są niezależne od tego, ile pojazdów składa się na cały zespół oraz jaka jest ich masa.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Kupuj taniej ubezpieczenie w CUK!

Chcesz oszczędzać na ubezpieczeniu? Sprawdź nasz kalkulator online, zadzwoń na infolinię albo odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku