2021-03-08

Samochód z Belgii - jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

Sprawdź, o czym musisz pamiętać przed sprowadzeniem samochodu z Belgii.

Samochód z Belgii - jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

Jednym z krajów, który jest bardzo popularny jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów to Belgia. Można znaleźć tam pojazdy w bardzo dobrym stanie. Sprawdź, na co uważać kupując auta z Belgii.

Czy warto sprowadzać samochód z Belgii?

Sprowadzanie samochodów z Belgii jest dość popularne, tak samo jak z Francji czy Niemiec. Wpływa na to bardzo dobry stan techniczny dróg, dlatego auta cieszą się dużym zainteresowaniem. Auta z Belgii można sprowadzić na dwa różne sposoby. 

Jednym z nich jest zakup przez komis, czyli pośrednika, który zajmie się większością formalności. To dobre rozwiązanie i bardzo komfortowe, jednak trzeba wziąć pod uwagę wyższą cenę za pojazd. W polskich komisach nie brakuje modeli samochodów z Francji, dlatego z pewnością znajdziesz najlepszy pojazd dla siebie.

Można też sprowadzić pojazd samodzielnie, od prywatnego właściciela. Tu masz szansę na negocjację ceny, dlatego sporo możesz zaoszczędzić. Warto jednak zapoznać się dokładnie ze stanem technicznym auta, a później konieczne jest zorganizowanie sprowadzenia samochodu, a także wszelkich formalności.

Dlaczego kierowcy decydują się na rejestrację samochodu z Belgii?

Pierwszym czynnikiem jest atrakcyjna cena. Można znaleźć pojazdy w bardzo dobrym stanie technicznym za przystępną cenę. Poza tym, często zdarza się tak, że auto ma drobne uszkodzenia. Nie wpływa to na jego działanie, bo wystarczy wizualnie doprowadzić go do ładu. Dla Belgów nawet najdrobniejsza awaria jest powodem do tego, aby sprzedać pojazd, ponieważ uważana jest za... szkodę całkowitą. To dość specyficzne podejście, ale przekłada się na większe możliwości ze strony kierowców z Polski.

Poza tym obywatele Belgii zwracają uwagę na stan techniczny swoich pojazdów. Często naprawiają je w autoryzowanych warsztatach i dbają o to, co znajduje się wewnątrz. Na pewno wiesz, jak ważna dla całej Europy jest Bruksela. Właśnie dlatego auta z Belgii mogą być bardziej nowoczesne i zadbane (np. przez dyplomatów) niż w innych krajach. Częściej są też zmieniane na nowsze modele, ze względu na funkcję reprezentacyjną.

Przebieg samochodu z Belgii

Co ciekawe, w Belgii każdy pojazd musi mieć specjalny dokument, który nazywa się Car-pass. Tam wpisany jest aktualny przebieg, dlatego masz pewność, że jest on autentyczny. Jedyne, co musisz sprawdzić przed zakupem to stan techniczny.

Jak sprawdzić przebieg auta z Belgii za darmo?

Ważne jest sprawdzanie auta z Belgii, szczególnie jeśli chodzi o stan techniczny albo przebieg. Do tego przyda Ci się numer VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer seryjny. Wystarczy wejść na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów, a następnie wpisać niezbędne dane. Wszystkie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki temu portalowi dowiesz się też, jaka jest historia samochodu. Jest to metoda darmowa, a zawsze warto wiedzieć czy pojazd nie został uszkodzony albo... kradziony!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Krok pierwszy - znajdź ofertę

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny zakup pojazdu, rozpocznij od poszukiwań odpowiedniego modelu. Najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę hasło "auta z Belgii", a następnie rozejrzeć się za wystawionymi pojazdami na sprzedaż.

Sprawdź stan techniczny auta

Zanim sprowadzisz auto z Belgii, koniecznie sprawdź jego stan techniczny na miejscu. Najlepiej jest umówić się na oglądanie samochodu z drugą osobą, która zna się na motoryzacji. W dodatku dobrze jest pojechać na stację diagnostyczną, aby zbadać działanie podstawowych układów i komponentów. Zapłacisz za to około 50 euro. 

Auta z Belgii - niezbędne dokumenty

Tradycyjnie, jak w przypadku każdego zakupu samochodu, niezbędne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Musi ona posiadać dane obydwóch kierowców, opis samochodu (ewentualnych uszczerbków technicznych), parametry (marka, model, rok pierwszej rejestracji, numer VIN, przebieg), cenę, miejsce, datę oraz podpisy stron. Przypilnuj też, aby kierowca przekazał Ci belgijski dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, komplet kluczyków i książkę serwisową. Powinien też przekazać Ci Car-pass, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Warto zaznaczyć, że pierwszy przegląd auta w Belgii odbywa się po 4 latach od pierwszej rejestracji, a później jest on obowiązkowy co rok. W książce serwisowej powinny być odnotowane wszystkie informacje o naprawach. Jeśli decydujesz się na zakup samochodu przez komis, konieczne będzie potwierdzenie zakupu przez wystawienie faktury.

Przejazd samochodem do Polski

Kupiłeś auto z Belgii, dostałeś już wszelkie dokumenty od kierowcy, zapłaciłeś za niego - i co dalej? Możesz przewieźć je na lawecie - wtedy nie potrzebujesz aktualnego przeglądu technicznego ani ubezpieczenia. Warto jednak wspomnieć, że korzystanie z firm transportowych to dodatkowy koszt.

Jeśli wybierasz się do Polski nowo zakupionym pojazdem, musisz mieć dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Belgii w Polsce. Konieczne jest wcześniejsze wyrejestrowanie go w urzędzie oraz wykupienie tymczasowego ubezpieczenia. Potrzebujesz też tablic wywozowych, które pozwalają na poruszanie się po EU nawet 3 miesiące. 

Zła wiadomość jest taka, że wyrejestrowanie samochodu oraz tablice tymczasowe można załatwić wyłącznie w Brukseli w urzędzie City Atrium. Czy jest to możliwe w ciągu jednego dnia? Najpewniej tak, ale czasem formalności przedłużają się do dwóch dni. 

Pamiętaj też o ważnym przeglądzie technicznym! Jeśli go nie posiadasz, trzeba też załatwić to jeszcze przed wyjazdem do Polski.

Rejestracja auta z Belgii w Polsce

Kiedy dotarłeś już do Polski, trzeba dopełnić wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem auta z Belgii. Koszt jest uzależniony od wielu czynników, ale o tym powiemy Ci później.

W ciągu 30 dni od momentu przekroczenia granicy musisz zarejestrować samochód w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Musisz się tam pojawić osobiście albo wysłać pełnomocnika (korzystając z pełnomocnictwa).

Przed złożeniem wniosku, konieczne jest zapłacenie akcyzy za samochód. Wynosi ona 3,1% wartości pojazdu, jeśli silnik ma do 2000 cm sześciennych i 18,6%, kiedy silnik ma powyżej 200 cm sześciennych. Opłatę trzeba uiścić w urzędzie skarbowym, a wcześniej wypełnić właściwy wniosek. Możesz skorzystać z wersji internetowej lub wypełnić druk na miejscu. 

Zadbaj o przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski, aby można było zarejestrować auto z Belgii.

Niezbędne dokumenty do rejestracji pojazdów z Belgii

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z Belgii w Polsce? Podsumowując, potrzebujesz:

  • 1
    przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży albo fakturę,
  • 2
    wniosek o rejestrację,
  • 3
    opłaconą akcyzę,
  • 4
    potwierdzenie badania technicznego w Polsce,
  • 5
    belgijski dowód rejestracyjny,
  • 6
    tablice wywozowe albo oświadczenie o ich braku,
  • 7
    dokument tożsamości,
  • 8
    potwierdzenie wniesienia opłat,
  • 9
    ubezpieczenie samochodu.

Rejestracja samochodu z Belgii nie wymaga opłaty podatku VAT, przynajmniej jeśli chodzi o osoby fizyczne. Inaczej jest, kiedy zdecydujesz się na zakup samochodu w komisie. Ponadto w Unii Europejskiej nie trzeba też opłacać cła.

Koszt sprowadzenia auta z Belgii

Nie musisz organizować samodzielnie sprowadzania auta z Belgii. Istnieją na rynku specjalne firmy transportowe. Cena uzależniona jest od wagi pojazdu oraz jego rodzaju. Liczy się też długość trasy. Koszt transportu auta z Belgii z pomocą specjalnej firmy to średnio 1,20 zł/kilometr. Możesz zapłacić zatem nawet 1600 złotych. 

Sprawdźmy teraz, jaki jest koszt sprowadzenia auta z Belgii. Nie jest on jednoznaczny, dlatego warto się temu przyjrzeć bliżej. 

Sam koszt zarejestrowania auta z Belgii wynosi 256 złotych, biorąc pod uwagę zwyczajne tablice. Jeśli wybierzesz indywidualne, cena rośnie do prawie 1200 złotych. Ponadto musisz wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, takie jak tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży, opłatę akcyzową i koszty związane z transportem samochodu z Belgii do Polski. Konieczny jest zakup obowiązkowego OC. Całkowity koszt sprowadzenia auta z Belgii jest zatem trudny do obliczenia, bo wiele zależy od indywidualnych parametrów.

Wykup OC dla swojego auta!

Szukasz taniego OC? Weź pod uwagę kalkulator online, dzięki któremu porównasz i kupisz obowiązkową polisę. Skontaktuj się też z nami telefonicznie albo odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku