Marka Xiaomi kojarzy się głównie z linią smartfonów i elektroniki użytkowej. Jak się okazuje, na tym jednak nie koniec. Chiński producent przebojem wkracza na rynek motoryzacyjny z modelem auta elektrycznego, który określa jako futurystyczny. Chcesz wiedzieć, czym wyróżnia się Xiaomi SU7? Zapraszamy do lektury artykułu!
Najważniejsze informacje:
- Oficjalna premiera pierwszego auta elektrycznego od Xiaomi odbyła się 28 marca 2024 r. Pierwsze zamówione modele dotarły do właścicieli pod koniec kwietnia.
- Wersja podstawowa Xiaomi SU7 została wyceniona w Chinach na 215 900 juanów, wersja Pro na 245 900 juanów, a Max – na 299 900 juanów. Przystępna cena ma być jednym z atutów nowego auta w starciu z konkurencją.
- Xiaomi SU7 to pięcioosobowy sedan, który wyróżnia się przykuwającym uwagę designem, wysokimi osiągami i nowoczesną technologią.
- Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zależności od wersji waha się od 5,28 sekundy do 2,78 sekundy.
- Maksymalny zasięg na jednym ładowaniu baterii wynosi do 668 km w wersji podstawowej i do 800 km w wersji Max.
- Zastosowane w Xiaomi SU7 technologie to: Adaptive BEV, Road-Mapping Foundational Model, Super-Res Occupancy Network, systemy Xiaomi HyperOS, Xiaomi Vela.
Xiaomi SU7 – sedan ze sportowym zacięciem
Nowy samochód Xiaomi to atrakcyjna propozycja na półce pełnowymiarowych sedanów, która śmiało może konkurować z takimi elektrycznymi flagowcami, jak Tesla 3. Pierwsze, zamówione tuż po premierze, egzemplarze zaczęły docierać do właścicieli pod koniec kwietnia. Auto mierzy 4997 mm długości, 1455 mm wysokości i 1963 mm szerokości, a rozstaw osi to 3 metry. Wymiary te przekładają się na całkiem sporą przestrzeń w środku, wizualnie powiększoną przez panoramiczny szyberdach. Sylwetka z kolei i linia reflektorów nadają Xiaomi SU7 sportowy charakter, z którym w wersji rozszerzonej współgrają wentylowane i podgrzewane sportowe fotele ze skóry Nappa.
Auto dostępne jest w dziewięciu kolorach. Obsługę ułatwia centralny ekran dotykowy o przekątnej 16,1 cala. Samochód Xiaomi może też poszczycić się sporym przednim bagażnikiem o pojemności 105 litrów. W zależności od wersji i wyposażenia, jazdę mogą umilać dźwięki płynące nawet z ponad dwudziestu głośników. Praktycznym rozwiązaniem jest też głośnik umieszczony w zagłówku kierowcy, z którego płyną bieżące komunikaty o warunkach na trasie, nie zakłócając komfortu jazdy pasażerom.
Inne udogodnienia to czujniki przednie i tylne, kamera 360 stopni, kamera cofania, system wspomagania parkowania, system przednich, bocznych, tylnych i przednich poduszek powietrznych.
Dane techniczne samochodu Xiaomi
Poza wygodą i walorami wizualnymi, nowy samochód elektryczny Xiaomi zapewnia dynamiczną jazdę i długi zasięg baterii. Auto w wersji podstawowej do „setki” rozpędza się w mniej jak 5,5 sekundy, a na jednym ładowaniu może pokonać ponad 600 kilometrów. Przyjrzyjmy się dokładniej specyfikacji nowego Xiaomi SU7:
- napęd na tylne koła;
- przyspieszenie 0-100 km/h w 5,28 sekundy;
- zasięg na jednym ładowaniu baterii do 668 km;
- silnik o mocy 299 KM (220 kW);
- maksymalny moment obrotowy 400 Nm;
- prędkość maksymalna 210 km/h.
Tak istotny ze względów bezpieczeństwa dystans hamowania od 100 km/h do 0 w przypadku Xiaomi SU7 to 35,5 m. Parametry chińskiego elektryka w porównaniu np. z samochodami elektrycznymi Tesla wypadają całkiem dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę.
Xiaomi SU7 Max, czyli wersja dla wymagających
Dla klientów, którzy oczekują większych wrażeń, chiński gigant przygotował model Xiaomi SU7 Max, który może pochwalić się jeszcze lepszymi osiągami, niż wersja podstawowa. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć SU7 Max to 265 km/h, a od 0 do 100km/h auto rozpędza się niespełna w trzy sekundy, co dosłownie wbija w fotel.
W SU7 Max umieszczono baterię o większej pojemności, co przekłada się na większy dystans, jaki można przebyć na jednym ładowaniu. Dodatkowo umożliwia ona szybkie ładowanie – pięciominutowe ładowanie pozwala zwiększyć zasięg o ponad 200 kilometrów. Wersja Max ma napęd 4x4 i dwa silniki o łącznej mocy 673 KM. Podsumowując, Xiaomi SU7 Max w liczbach prezentuje się następująco:
- przyspieszenie 0-100 km/h w 2,78 sekundy;
- napęd 4x4;
- bateria o pojemności 101 kWh;
- zasięg na jednym ładowaniu baterii do 800 km;
- łączna moc silnika 673 KM;<
- prędkość maksymalna 265 km/h;
- maksymalny moment obrotowy 838 Nm;
- dystans hamowania 100 – 0 km/h 33,3 m.
Jak różnica między wersjami przekłada się na ceny? Wersja podstawowa została wyceniona na 215 900 juanów, a dla Xiaomi SU7 Max cena to 299 900 juanów. Trzeba pamiętać, że są to ceny obowiązujące na rynku chińskim.
Zastanawiasz się, jakie auto elektryczne wybrać? Jak na razie Xiaomi SU7 nie jest dostępny w Polsce, ale być może za jakiś czas dołączy do top 10 samochodów elektrycznych w Polsce.
Kluczowe technologie Xiaomi SU7
Wyposażony w zaawansowane technologie elektryk chińskiego producenta ma stanowić kolejne ogniwo w ekosystemie „Human x Car x Home”. W duchu idei współpracy między tymi trzema obszarami i harmonii pomiędzy człowiekiem a samochodem, auto zostało wyposażone w dwa systemy:
- Xiaomi HyperOS – zarządza multimediami, umożliwia np. przesyłanie ekranu ze smartfonu czy regulację siedzeń;
- Xiaomi Vela – zapewnia kompatybilność z urządzeniami IoT, pozwala na planowanie zadań, obsługę plików itp.
Inne zastosowane technologie „inteligentnej kabiny” to:
- Adaptive BEV – technologia ta jest źródłem precyzyjnie określonych algorytmów percepcji w różnych warunkach, które umożliwiają detekcję obiektów. Zasięg rozpoznawania wynosi od 5 centymetrów do 250 metrów.
- Road-Mapping Foundational Model – jest to system identyfikacji stanu dróg, który umożliwia autom inteligentne planowanie trasy bez konieczności korzystania z tradycyjnych map.
- Super-Res Occupancy Network – w tej technologii rozpoznawania szerokiego zakresu różnorodnych przeszkód, innowacyjny algorytm wektorowy pozwala na zminimalizowanie ryzyka błędów.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu swojego elektryka!
Jeśli już zdecydujesz się na zakup swojego elektryka, pamiętaj, że dla aut elektrycznych ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, podobnie jak dla wszystkich pozostałych. Ponieważ samochody elektryczne to często auta nowe, które dopiero co opuściły salon, ich wartość jest wysoka. Dlatego poza OC warto dokupić autocasco, które chroni przed wydatkami związanymi z naprawą auta czy szkodą całkowitą. Znalezienie odpowiedniego wariantu nie musi być trudne. Wystarczy skorzystać z kalkulatora CUK, by porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, skontaktować się z infolinią lub odwiedzić jedną z naszych placówek.
FAQ:
- 1Ile kosztuje auto Xiaomi?
Przystępność cenowa ma być jednym z walorów nowego Xiaomi SU7. Cena w przeliczeniu na polskie złote w zależności od wersji waha się od ok. 120 tys. zł do ok. 170 tys. zł. Na razie nie są znane ceny, jakie będą obowiązywały na rynku europejskim. W Chinach model podstawowy został wyceniony na 215 900 juanów, SU7 PRO na 245 900 juanów, a SU7 Max na 299 900 juanów.
- 2Kiedy auto Xiaomi w Polsce?
Duże zainteresowanie autami już po pierwszej prezentacji wydłużyło do około pół roku czas oczekiwania na egzemplarz Xiaomi SU7. Kiedy w Polsce pojawi się możliwość zakupu nowego chińskiego elektryka, jeszcze dokładnie nie wiadomo. Pojawiają się informacje, że może to być koniec 2024 roku lub początek 2025. Na stronie https://mi-home.pl/products/xiaomi-su7 na razie można zgłosić chęć otrzymywania powiadomień o dostępności.
- 3Czy samochód Xiaomi jest bezpieczny?
Zastosowane w Xiaomi SU7 technologie, takie jak inteligentne rozpoznawanie przeszkód, mają sprzyjać bezpiecznej i bezkolizyjnej jeździe. Firma zapewnia, że każdy egzemplarz po opuszczeniu linii produkcyjnej, przechodzi staranne testy, zanim trafi do właściciela, a dostępny dla Xiaomi SU7 crash test pokazuje, jak w zderzeniu z innym autem, zniszczeniu ulega przede wszystkim maska, pozostawiając kokpit bez większych uszkodzeń.
Oceń artykuł