2022-03-09

Tesla – samochody elektryczne

Dowiedz się, czym samochody Tesla różnią się od innych elektrycznych lub hybrydowych aut.

Tesla – samochody elektryczne

Trudno dzisiaj znaleźć chociaż jednego wielbiciela motoryzacji, który nie wiedziałby, kim jest Amerykanin Elon Musk i marka samochodów elektrycznych Tesla. Dowiedz się, czym te pojazdy różnią się od innych elektrycznych lub hybrydowych aut.

Samochód elektryczny, czyli jaki?

W związku z dążeniem do większej dbałości o środowisko naturalne i chęci korzystania z odnawialnych źródeł energii zaczęto szukać alternatywy dla silników spalinowych. Współcześnie w motoryzacji coraz większe znaczenie mają pojazdy zasilane napędem hybrydowym lub w pełni elektrycznym. Co ciekawe pomysł na wykorzystanie takiej energii do zasilania auta nie jest nowy. 

Niewiele osób wie, że pierwszy pojazd elektryczny został skonstruowany już w połowie XIX wieku przez Roberta Andersona. Co więcej, pojazdy elektryczne były używane przez pewien czas, jednak z początkiem XX. wieku zostały wyparte przez efektywniejsze silniki spalinowe. Te drugie charakteryzowały się wtedy znacznie większym zasięgiem i możliwościami niż pojazdy elektryczne. Nie oznacza to jednak, że przez następne lata nie pracowano nad rozwojem tej technologii. Do produkcji samochodów elektrycznych na skalę masową powrócono w pod koniec XX. wieku, kiedy na rynek wypuszczono hybrydę Toyotę Prius i EV1 General Motors. 
 

Tesla – początki

Amerykańska spółka powstała w 2003 roku i została założona przez Elona Muska, Jb Straubela, Iana Wrighta, Marca Tarpenninga i Martina Eberharda. Pierwszy pojazd elektryczny, nad którym pracowano w Tesli, nazywał się Roadster. Swoją premierę miał w 2008 roku i był produkowany przez cztery lata. Zasięg pierwszej tesli wynosił 394 km. Od tego czasu marka wypuściła cztery modele produkcyjne i pięć studyjnych. Poza produkcją ekologicznych samochodów elektrycznych Tesla również dostarcza instalacje fotowoltaiczne. Filozofia firmy jest głęboko osadzona w odchodzeniu od paliw kopalnianych. Warto również zwrócić uwagę na wizerunek medialny marki. Tesla w tej chwili jest na ustach całego świata, a CEO Elon Musk, choć jest uważany za ekscentryka, dzięki swojemu wizjonerskiemu myśleniu, sprawił, że pojazdy elektryczne stały się modne. Tesla to nie tylko producent samochodów elektrycznych, ale także dostawca pionowo zintegrowanych magazynów energii. 

Ciekawostka: logo Tesli, które ma kształt fantazyjnej litery „T”, jest przekrojem silnika elektrycznego produkowanego przez koncern.

Współcześnie produkowane modele Tesli

Od chwili premiery pierwszego auta Tesla wciąż się rozwija i pracuje nad prototypami nowych samochodów. W tej chwili koncern produkuje:

Model S

To drugi samochód elektryczny Tesli, a jego produkcja rozpoczęła się w 2012 roku. Model S charakteryzował się luksusowym wyglądem i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Samochód elektryczny Tesli przeszedł trzy zmiany wyglądu, właściwości jezdnych oraz wyposażenia wnętrza.

Model X

Tym razem amerykański producent samochodów elektrycznych zaproponował crossover. Model X miał premierę w 2015 roku. W zależności od wyboru jednego z pięciu akumulatorów może mieć inny zasięg. 

Model 3

To kolejne auto elektryczne amerykańskiego koncernu, które należy do segmentu klasy średniej pojazdów elektrycznych. Wielbiciele samochodów, które są przyjazne dla środowiska, mogą jeździć Teslą Model 3 od 2017 roku.  

Model Y

To najnowszy samochód elektryczny marki Tesla, który wszedł na rynek w 2020 roku. W zależności od wyboru akumulatora zasięg pojazdu może się wahać od 480 km do 507 km. Najsłabsza wersja 
modelu Y rozpędza się do 100 km/h w 5 sekund.

Auta elektryczne Tesla powoli dominują rynek motoryzacyjny i wyznaczają trendy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zalety wyboru samochodu elektrycznego Tesla

Zanim koncern Tesla rozpoczął produkcję samochodów elektrycznych, nie przypuszczano, że mogą mieć najwyższą jakość. To, co wyróżnia pojazdy amerykańskiego koncernu samochodowego to: 

Pojazdy z największymi zasięgami:

Warto pamiętać, że koncern oprócz samochodów produkuje również akumulatory. Pojazdy elektryczne Tesli mają bardzo dobre zasięgi, które gwarantują możliwość swobodnej podróży;

Oprogramowanie:

Tesla słynie z niezwykłych zabezpieczeń pojazdów oraz automatyzacji;

Zastosowanie własnej sieci ładowarek:

Samochody elektryczne Tesla można ładować w specjalnych stacjach ładowania stworzonych przez markę. W ten sposób auta ładują się znacznie szybciej niż inne modele o napędzie elektrycznym;

Konstrukcja:

Pojazdy elektryczne amerykańskiego koncernu wyróżniają się nie tylko niezwykłym wyglądem. Ich kształt jest zaprojektowany tak, aby uzyskać najlepsze właściwości jezdne. 

Wykorzystanie nowoczesnych technologii:

Połączenie innowacyjnych technologii oraz pomysłów najlepszych inżynierów dało możliwość stworzenia samochodu elektrycznego wyprzedzającego swoją epokę.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Gdzie samochody Tesla są produkowane?

Tesla słynie z wdrażania filozofii zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznego podejścia do biznesu i produkcji. Jedna z amerykańskich fabryk znajduje się we Fremont w Kalifornii. Natomiast od 2019 roku Tesla produkuje również w Gigafactory w Szanghaju, a obecnie amerykański koncern buduje fabrykę w Niemczech.

Jak naładować samochód elektryczny Tesla?

Ci, którzy wcześniej nie mieli styczności z samochodami elektrycznymi Tesla, mogą być nieco zdziwieni procesem ładowania. Najpierw trzeba znaleźć stację ładowania przeznaczoną do ładowania samochodu elektrycznego. Potem wystarczy podłączyć pojazd do ładowarki. Wraz z rozwojem i popularyzacją samochodów elektrycznych w Polsce można znaleźć coraz więcej stacji ładowania. Co ciekawe, podczas ładowania Tesli w domu lub gdziekolwiek indziej właściciel pojazdu ma podgląd swojego samochodu elektrycznego na smartfonie. 

Czy dotacja finansowa Mój Elektryk obejmuje samochody Tesli?

W Polsce można uzyskać dotację na zakup, leasing lub najem długotrwały samochodu elektrycznego. Wartość pojazdu brutto dla osób niebędących czynnymi podatnikami VAT nie powinna przekraczać 225 tys. zł. O rządowe dofinansowanie na samochód elektryczny może ubiegać się każdy, bez względu na to czy jest osobą fizyczną, czy też prowadzi firmę lub stowarzyszenie. Warunkiem jest, by pojazd nie miał większego przebiegu niż 50 km. Tylko nowe auta mogą być objęte dofinansowaniem. Co do zasady, samochody Tesla np. Model 3 mogą zostać objęte programem rządowym Mój Elektryk. 

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu elektrycznego Tesla?

Część osób jest przekonana, że wszystko, co jest związane z samochodami elektrycznymi, musi być drogie. To jednak niewiele ma wspólnego z prawdą, gdyż składki ubezpieczeniowe na pojazdy o napędzie elektrycznym nie muszą być droższe od polis dotyczących samochodów z silnikami spalinowymi. Kluczem do znalezienia korzystnej oferty na ubezpieczenie, jest porównanie polis od wielu towarzystw. Sprawdź ofertę na ubezpieczenie komunikacyjne OC za pomocą wygodnego kalkulatora online, porozmawiaj z doradcą w placówce CUK lub zadzwoń na infolinię. Pamiętaj też, że przy samochodach elektrycznych o tak wysokiej wartości jak Tesla, warto zadbać także o polisę AC.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku