2022-07-05

Tesla 3 – elektryk o dużych możliwościach

Przekonaj się do elektrycznego samochodu.

Tesla 3 – elektryk o dużych możliwościach

Samochody elektryczne zyskują coraz bardziej na popularności. Marką, która ma duży wpływ na rozwój tego typu pojazdów, jest Tesla. Firma Elona Muska wydaje coraz nowsze modele, które doskonale się sprawdzają na drogach. Jednym z nich jest Tesla 3, czas mu się dokładniej przyjrzeć.

Auta Tesla, czyli wyjątkowe samochody elektryczne

Elon Musk i jego marka Tesla mają ogromny wkład w to, że dzisiaj na ulicach pojawiają się samochody elektryczne. To właśnie ta amerykańska marka już od 2003 roku pracowała nad tym, żeby na rynek wprowadzić bezemisyjny, elektryczny samochód. To udało się po około 5 latach. W roku 2008, przy współpracy z marką Lotus, powstał prototyp, który na jednym ładowaniu może przejechać około 300 mil.

Od tego czasu marka coraz bardziej stawiała na rozwój samochodów. I dzięki temu w 2012 roku na ogólnodostępny rynek trafił model S. W kolejnych latach powstawały następne modele, we wrześniu 2015 na rynek wyszedł samochód Tesla X. Kolejnym samochodem w gamie firmy była Tesla 3.

Wraz z rozwojem pojazdów, firma Elona Muska pracowała też nad budowaniem infrastruktury, która umożliwiłaby ładowanie pojazdów w możliwie jak najkrótszym czasie. Więcej na temat firmy Tesla możesz przeczytać w naszym artykule: Tesla – samochody elektryczne. Z tego tekstu dowiesz się, czym wyróżnia się ta marka i poznasz ciekawostki związane z jej funkcjonowaniem. Znajdziesz tam też wszystkie modele Tesli.

Tesla 3 – co o niej wiemy?

Wiesz już, skąd się wzięła marka Tesla, teraz warto się przyjrzeć jednemu z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów z charakterystycznym T w logo. A jest nim model 3. To pojazd, który został zaprezentowany po raz pierwszy w marcu 2016 roku. Koncept auta był bardzo interesujący, wiele osób się nim mocno zainteresowało. Ciekawość osób była aż tak duża, że ponad 180 tys. egzemplarzy zostało sprzedanych w ciągu jednego dnia od rozpoczęcia sprzedaży. Ponad 400 tys. modeli zostało oficjalnie zamówionych przed wypuszczeniem pojazdu na rynek, czyli przed końcówką lipca 2017 roku.

Na wysoką popularność modelu 3 wpłynęło to, że jest samochodem z klasy średniej, którego początkowa cena kształtowała się na poziomie 35 tys. dolarów. Zresztą założeniem Tesli było to, żeby wyprodukować auto dostępne dla przeciętnych klientów. I widząc wyniki sprzedaży, ta koncepcja okazała się słuszna, co przełożyło się na ogromne zainteresowanie.

Tesla model 3 to 5-osobowy sedan. W jego wnętrzu jest umieszczony ponad 15-calowy tablet, za pomocą którego odbywa się sterowanie najważniejszymi funkcjami. Samochód został oceniony na 5 gwiazdek w testach Euro NCAP. 

Samochody elektryczne Tesla 3 – dane techniczne

Jeśli chodzi o ten model, to jego osiągi mogą robić duże wrażenie. A wpływ na to ma konstrukcja, do której jej twórcy przywiązywali ogromną wagę. Dzięki temu udało im się stworzyć samochód, który waży od 1610 do 1730 kg. Jego długość wynosi 4,69 metra, szerokość to 1,85 metra, a wysokość 1,44 metra. Rozstaw osi to 2875 mm. Samochód jest 4- drzwiowy, bagażnik ma pojemność 425 litrów.

Samochody elektryczne są często oceniane przez pryzmat tego, jak daleko można nimi zajechać na jednym ładowaniu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o auto Tesla model 3. Zasięg tego pojazdu to około 500 km według norm EPA. Oczywiście różni się on, w zależności od stylu jazdy i wariantu samochodu, na który się zdecydujesz.

Ważnym aspektem jest też przyspieszenie, które ma Tesla. Ile do setki potrzebuje model 3? To również jest uzależnione od tego, którą konfigurację wybierzesz. Tesla przyspieszenie do 100 km/h określa na poziomie od 3,3 sekundy w modelu Performance aż do 6,1 sekundy w aucie z napędem na tylne koła. To najważniejsze informacje zebrane na temat auta Tesla model 3. Dane techniczne poszczególnych wariantów różnią się od siebie, dzięki czemu możesz wybrać wariant dopasowany do Twoich potrzeb.

Tesla model 3 – zasięg, który zachwyca

To chyba najczęściej poruszana kwestia, jeśli chodzi o auta elektryczne. Wiele osób, które szukają takiego pojazdu, obawia się tego, że nie dotrze do wybranego przez siebie punktu. Jednak jeśli chodzi o Tesla model 3, to jest on na naprawdę dobrym poziomie. Podstawowy model, z napędem na tylną oś jest wyposażony w zasilanie, które umożliwia przejechanie 491 kilometrów zgodnie z cyklem WLTP. Tesla model 3 Performance pozwala na przejechanie jeszcze dłuższego odcinka, mianowicie 547 kilometrów. Najdłuższy zasięg ma jednak Tesla 3, model Long Range. Jej akumulator zapewnia zasięg 602 kilometrów.

Jak widzisz, Tesla to marka, która dba o to, żebyś bez problemu dojechał na miejsce. Zasięg modelu 3 umożliwia przejechanie kilkuset kilometrów. Warto też wziąć pod uwagę czas ładowania tego auta. W drodze możesz skorzystać z opcji szybkiego ładowania za pośrednictwem punktów Supercharger, których jest ponad 30 tys. na całym świecie. Zasięg na poziomie powyżej 250 kilometrów możesz uzyskać w ciągu 15 minut.    

Napęd elektryczny w Tesli 3 – jak działa?

Niesamowite osiągi tego pojazdu nie byłyby możliwe, gdyby nie wyjątkowy napęd. I tutaj również masz do wyboru różne warianty. Tesla model 3 jest wyposażona też w technologię Dual Motor. To znaczy, że posiada 2 niezależnie silniki, które zapewniają zasięg na cztery koła. Ta technologia zapewnia lepszą przyczepność i trakcję w każdych warunkach pogodowych. Tesla podaje, że silniki potrzebują zaledwie 10 ms na ocenę sytuacji na drodze. W sposób cyfrowy jest przenoszony moment obrotowy na daną oś, co ułatwia prowadzenie auta.

Tesla 3 – wybrane funkcje

Nowoczesne technologie są widoczne na każdym kroku w tym aucie. Jedną z cech, która sprawia, że można patrzeć na to auto jako pojazd przyszłości, jest na pewno autopilot. Tesla 3 jest wyposażona w tę funkcję. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kamer 360°, które są umieszczone z tyłu, z boku i z przodu auta. Zostały one skonstruowane w taki sposób, żeby przetwarzały impulsy wizualne z odległości 250 metrów.

Ponadto, za funkcjonowanie systemu jest odpowiedzialna technologia Tesla Vision, która zapobiega kolizjom i pomaga w miejskim tłoku. Autopilot umożliwia prowadzenie auta na autostradach, w tym odpowiednią zmianę pasów podczas jazdy. Tesla oferuje też funkcję Summon, która umożliwia przywołanie samochodu. Możesz też skorzystać z automatycznego parkowania.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak wygląda od środka samochód Tesla model 3. Wnętrze pojazdu jest utrzymane w minimalistycznym stylu. Na główny plan wybija się 15-calowy tablet, za pomocą którego będziesz mógł sterować najważniejszymi funkcjami tego auta.   

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Model: Tesla 3 Performance

To wariant, który oferuje osiągi na naprawdę dobrym poziomie. Przede wszystkim widać to po przyspieszeniu, które ma Tesla model 3 Performance. Dane techniczne pokazują, że od 0 do 100 km/h rozpędzisz się w niecałe 3,5 sekundy. Ten model jest wyposażony w dwusilnikowy napęd na wszystkie koła. Producent podaje, że Tesla model 3 Performance może przejechać nawet 547 kilometrów.

Tesla – model 3 Long Range

Jeśli szukasz auta o jeszcze większym zasięgu, to wybierz ten wariant. Według danych, które podaje Tesla, można na nim przejechać 602 kilometry. Jego przyspieszenie jest określane na poziomie 4,4 sekund od zera do setki. Podobnie jak wersja Performance, to auto jest wyposażone w napęd na obie osie. 

Tesla 3 z napędem na tylne koła

W ofercie jest też model, który ma napęd na tylne koła. Jego waga wynosi 1752 kg, co czyni go najlżejszym wariantem z modeli Tesla 3. Zasięg tej wersji to około 491 kilometrów. Przyspieszenie tego pojazdu określa się na poziomie 6,1 sekund 0-100 km/h. 

Ile kosztuje samochód Tesla 3?

Znasz już ten model, jeśli więc jesteś zainteresowany nim, to warto dowiedzieć się, ile wynosi jego cena. Tesla model 3 jest oferowana w trzech wariantach. Pierwszy z nich, z napędem na tylne koła jest najtańszy. W podstawowej konfiguracji kosztuje około 245 tys. złotych. Wersja Long Range kosztuje około 285 tys. złotych a Performance 305 tys. złotych.

Ta cena oczywiście może się zmienić, w zależności od wersji wyposażenia, lakieru i innych dodatków, które możesz mieć w swoim samochodzie Tesla 3. Leasing pojazdu jest też jak najbardziej możliwy, szczegóły poznasz na stronie internetowej oraz w salonie samochodowym. 

Nie zapomnij o ubezpieczeniu Tesli 3!

Wiesz już, czym wyróżnia się Tesla 3 oraz jakie są warianty. Jako świadomy kierowca nie możesz zapomnieć też o formalnościach. Jedną z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wiele osób od razu zakłada, że składka jest o wiele droższa za elektryki niż w przypadku tradycyjnych aut, ale to tylko powszechnie rozsiewany mit. Tak naprawdę cena uzależniona jest od takich samych czynników jak w przypadku OC dla samochodu osobowego napędzanego benzyną, czyli wieku kierowcy, historii wypadków, miejsca zamieszkania, a także parametrów auta (model, rocznik itd.).

Samochody elektryczne takie jak Tesla z reguły pochodzą z salonów. To oznacza, że mają dużą wartość, a każda nawet drobna awaria może mocno nadszarpnąć budżet kierowcy. Właśnie dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie, jaką jest AC. Najlepiej, aby bazowało na oryginalnych częściach i minimalnym wkładzie własnym. Zakres ochrony jest właściwie taki sam jak w przypadku aut spalinowych. Przy zakupie całego pakietu, towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują atrakcyjne stawki. Warto je porównać, a także wziąć pod uwagę rozszerzenia takie jak assistance i NNW. Mamy jednak dobrą wiadomość, bo wszystkie formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu za pomocą kalkulatora online CUK Ubezpieczenia.

Dlaczego warto kupić AC dla Tesli?

  • AC jest dobrym zabezpieczeniem w razie kradzieży pojazdu, jeśli to zdarzenie jest w zakresie ochrony. Nie da się ukryć, że Tesla jest dość luksusowym autem i może być przedmiotem zainteresowania złodziei, szczególnie jeśli pozostawiasz ją na niestrzeżonym parkingu.
  • Ochrona w razie zdarzeń losowych – w Polsce coraz częściej dochodzi do silnego i porywistego wiatru. Może on spowodować wiele szkód Twojemu nowemu pojazdowi. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę AC i ochronę od zdarzeń losowych, która obejmuje nie tylko silny wiatr, ale także np. pożar i powódź.
  • Uszkodzenia auta spowodowane przez Ciebie jako kierowcę nie są brane pod uwagę, jeśli chodzi o OC. Warto je rozszerzyć o AC, aby w razie uszkodzeń pojazdu, móc liczyć na wsparcie finansowe. Oryginalne części w razie wymiany to dość spory koszt.

Sprawdź ceny OC i AC!

Skorzystaj z porównywarki online, a jeśli wolisz porozmawiać z doradcą osobiście – odwiedź jedną z placówek. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku