2022-05-05

Rower downhill – jaki warto wybrać?

Wyrusz na górska przejażdżkę rowerem!

Rower downhill – jaki warto wybrać?

Rowery do zjazdów górskich dawniej budziły zainteresowanie głównie miłośników ekstremalnych sportów. Obecnie stają się coraz popularniejsze i jeżdżą na nich nawet najmłodsi. Sporo wątpliwości budzi jednak kwestia, jaki rower downhill dla początkujących sprawdzi się najlepiej. Taki sprzęt nie należy do tanich, dlatego warto dobrze przemyśleć ten zakup.

Rower downhillowy, czyli jaki?

Downhill to dyscyplina, która polega na zjeżdżaniu rowerem po stromych, naturalnych stokach. To najbardziej ekstremalna odmiana MTB. Ścieżki zjazdowe bywają bardzo kręte, wąskie i o trudnej nawierzchni. Rower do zjazdów górskich musi więc sprawnie pokonywać wystające kamienie i korzenie. Niezbędne są zatem niezawodne amortyzatory o dużym skoku i bardzo precyzyjne hamulce.

Charakterystyczną cechą jest także rama rowerów DH. Ma specyficzną geometrię i cechuje się niezwykłą wręcz wytrzymałością. Konstrukcje są długie, mają płaski kąt główki (mniej niż 65°) i wydłużony tylny trójkąt. Środek ciężkości jest mocno obniżony, aby rower łatwo wchodził w zakręty bez zahaczania korbą o przeszkody terenowe.

Rowery do zjazdów górskich mogą ważyć nawet 20 kg – jest to niezbędne, by mogły wytrzymać tak ekstremalne warunki jazdy. MTB downhill stanowi wyzwanie także dla opon. Muszą one być odporne na przebicie i zapewniać doskonałą przyczepność na stromych trasach.

Z racji swojej budowy rowery downhill nie nadają się do standardowej jazdy na dłuższe dystanse, nie sprawdzą się także podczas wyjeżdżania pod strome wzniesienia. Wynika to z ich konstrukcji – siła, którą rowerzysta wkłada w pedałowanie, jest pochłaniania przez amortyzatory. Są to zatem typowe rowery do zjazdów i zdecydowanie tak należy je traktować. Jeśli szukasz uniwersalnego sprzętu, to ten typ jednośladu nie będzie dobrym wyborem.

Rower downhill dla początkujących

Niestety MTB downhill nie jest sportem dla każdego, który można uprawiać hobbystycznie przy małych nakładach finansowych. Nie da się ukryć, że jest to drogie hobby – nowy rower DH może kosztować tyle, co samochód. Do tego trzeba doliczyć także koszty serwisowania sprzętu (o awarie w trudnych warunkach nie jest trudno), a także wyposażenie. Sam profesjonalny kask rowerowy może kosztować sporo, a jest on akcesorium absolutnie niezbędnym.

Czy zatem zakup roweru downhill to zły pomysł? Oczywiście, że nie. Trzeba tylko dobrze przygotować się do zakupu i wybrać odpowiedni model. Specjaliści polecają różne warianty, czyli rowery do zjazdów górskich:

  • enduro,
  • XC z pełnym zawieszeniem,
  • hardtail,
  • full suspension.

Modele rowerów downhillowych typu full suspension są dosyć drogie, jeśli więc szukasz roweru DH do 5000 zł, warto na początek skupić się na innym rodzaju sprzętu. Dla początkujących szczególnie polecane są modele typu hardtail. To właśnie na nich zaczyna większość świeżo upieczonych rowerzystów górskich. Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niższy koszt zakupu, uniwersalność na trasie oraz wygoda serwisowania.

Niestety rowery DH tego typu są znacznie mniej komfortowe niż modele full suspension. Zapewniają one znacznie gorszą amortyzację i wymagają większej kondycji fizycznej.

Jeśli nie chcesz iść na takie kompromisy, możesz zdecydować się na wypożyczenie roweru do zjazdów. Miejsca oferujące wynajem znajdują się przy większości popularnych tras zjazdowych. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musisz dysponować miejscem do przechowywania sprzętu. To także uwalnia Cię od konieczności szukania sposobu na skuteczne zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Modele z wyższej półki mogą niestety budzić spore zainteresowanie złodziei.

Jaki rower downhill warto kupić w zależności od budżetu?

Na początek, kiedy jeszcze nie wiesz, czy MTB downhill jest dyscypliną dla Ciebie, warto postawić na tańszy model. Jeśli polubisz ekstremalną jazdę, wówczas możesz rozejrzeć się za droższym sprzętem. Co ciekawe, sporym zainteresowaniem cieszą się również rowery DH dla dzieci – a zatem jazda w dół po stromych zboczach może stać się rozrywką dla całej rodziny.

Jeśli szukasz roweru downhill do 3000 zł, zwracaj uwagę przede wszystkim na standardowe modele MTB. Wśród profesjonalnego sprzętu typu DH raczej nie znajdziesz produktów w interesującej Cię cenie. Niestety trzeba za nie zapłacić znacznie więcej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Szukaj sprzętu o masywnej ramie i dobrej klasy amortyzatorach. Najczęściej w MTB downhillu stosuje się zaawansowane widelce sprężynowe, ale dobry model powietrzny również spełni swoje podstawowe zadanie. Zwróć także uwagę na pedały. Do wyboru masz modele zatrzaskowe i platformowe. Na początek możesz wybrać za to napęd z nieco niższej półki – to korzystnie wpłynie na cenę.

Jeśli chcesz kupić rower DH do 5000 zł, masz nieco więcej możliwości do wyboru, jednak taka cena wciąż nie pozwala na zakup sprzętu dla profesjonalistów. Weź pod uwagę to, że musisz zaopatrzyć się również w kask, ochraniacze i tak zwaną zbroję – bez tego ekstremalna jazda może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto o to zadbać, szczególnie gdy szukasz roweru downhill dla dzieci. Dobrze również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia dla rowerzysty – w szczególności OC i NNW.

Zakup roweru do zjazdów górskich może być początkiem niezwykle interesującej pasji – i to dla całej rodziny. Zawsze trzeba jednak brać pod uwagę swoje bezpieczeństwo. Nie można o tym zapominać, szczególnie podejmując się tak ryzykownej aktywności. Na szczęście w specjalistycznych sklepach kupisz wszystkie akcesoria, które są niezbędne, by cieszyć się z jazdy, a przy tym robić to bez zbędnego narażania swojego zdrowia.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Downhill bez wątpienia jest sportem ekstremalnym. Choć to właśnie ciągłe ryzyko przyciąga do niego rzesze rowerzystów spragnionych mocnych wrażeń, warto zadbać o to, by w razie wypadku zapewnić sobie niezbędne wsparcie. Dobrym pomysłem jest wykupienie polisy NNW, która przyda się, gdy będziesz wymagał leczenia lub rehabilitacji.

Jeśli często podróżujesz, by szukać nowych wrażeń za granicą, możesz zabezpieczyć się dzięki polisie assistance w podróży. Dzięki temu zyskasz potrzebną pomoc o każdej porze i w każdym miejscu.

Natomiast każdemu rowerzyście, nie tylko miłośnikowi mocnych wrażeń, przyda się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Chroni nas ono podczas jazdy na dwóch kółkach, a także w wielu innych sytuacjach.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku