2024-04-19

Przyczepa kempingowa czy kamper? Co lepiej kupić?

Sprawdź, co jest lepsze – kamper czy przyczepa kempingowa?

Przyczepa kempingowa czy kamper? Co lepiej kupić?

Skusił Cię caravaning? Rozważasz zakup „mobilnego domu”, jednak nie wiesz, co wybrać: kamper czy przyczepę kempingową? Na wstępie trzeba zaznaczyć, że bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, na którą opcję się zdecydować. Zarówno przyczepa kempingowa, jak i kamper mają swoje wady i zalety, o czym przeczytasz w tym artykule.

Najważniejsze informacje:

  • Osoby, które lubią biwakować, zapewne wybiorą tańsze rozwiązanie, jakim jest przyczepa kempingowa. Jeśli jednak wolisz podróże objazdowe i cenisz sobie większą mobilność, zdecydowanie lepszym wyborem jest kamper.
  • Porównując koszty zakupu kampera i przyczepy, o wiele lepiej w tym zestawieniu wypada to drugie. Nowe, ładne kampery to koszt ok. 350 tys. złotych, podczas gdy za stosunkowo nową przyczepę zapłacimy 100-150 tys. zł. Trzeba też zaznaczyć, że OC kampera jest o wiele droższe niż ubezpieczenie przyczepy.
  • Obydwa rozwiązania zapewniają obecnie miejsca noclegowe dla 5-6 osób. Jednak, jeśli zależy Ci na komforcie, wybierz większą przyczepę kempingową.
  • Kamper to opcja dla osób, które cenią sobie prywatność i możliwość noclegu nie tylko na polu namiotowym. Z przyczepy kempingowej zadowolone będą osoby, które lubią kontakt z ludźmi na polu namiotowym.
  • Rodziny wielodzietne, które cenią sobie większą przestrzeń, wybiorą raczej większą przyczepę kempingową. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku bardzo małych dzieci i konieczności skrócenia podróży, lepiej sprawdzi się kamper, którym można poruszać się z prędkością nawet powyżej 100 km/h. Zestawem z przyczepą na autostradzie pojedziemy maksymalnie 80 km/h.

Na jakie pytania warto odpowiedzieć sobie na początku?

Stając przed wyborem: przyczepa kempingowa czy kamper, powinieneś odpowiedzieć sobie najpierw na kilka pytań. Określenie potrzeb jest w tej kwestii kluczowe. Oto najważniejsze zagadnienia, które powinieneś rozważyć:

  • Ile osób będziesz chciał ze sobą zabierać?
  • Czy będziesz podróżować z dużą rodziną, czy grupą znajomych?
  • Czy planujesz krótkie wypady tylko w weekendy, czy kilkutygodniowe wakacje?
  • Czy lubisz podróże w jedno miejsce, czy preferujesz tzw. objazdówki?
  • Jaki jest Twój budżet?
  • Czy lubisz przebywać z ludźmi, czy jesteś typem samotnika?

Odpowiedziałeś sobie na te pytania? W takim razie przejdźmy do dalszych rozważań.

Kamper vs. przyczepa kempingowa: analiza kosztów i korzyści

W tym akapicie opiszemy najważniejsze zalety i wady, płynące z wyboru obu rozwiązań. Najpierw zajmiemy się plusami i minusami posiadania przyczepy kempingowej.

Zalety i wady przyczepy kempingowej

Korzyści związane z zakupem i późniejszym użytkowaniem przyczepy zebraliśmy w poniższych punktach:

  • ekonomiczne rozwiązanie – stosunkowo nową przyczepę można kupić już za ok. 150 tys. zł, a używane można nabyć jeszcze taniej;
  • łatwy sposób serwisowania – przyczepa nie jest samochodem, a więc nie ma silnika i innych kosztownych w naprawie elementów;
  • możliwość pozostawienia na polu kempingowym i wygodne podróżowanie samochodem – to opcja dla tych, którzy lubią wybrać sobie jedną bazę wypadową do zwiedzania okolicy;
  • wygodne przechowywanie – nieużywaną przyczepę można pozostawić w bezpiecznym miejscu i nie martwić się nią.

Wybierając przyczepę kempingową, trzeba jednak zastanowić się nad ważną rzeczą – czy Twój samochód, kolokwialnie mówiąc, jest wystarczająco silny, by pociągnąć dany model. Jeśli marzysz o dużej przyczepie, a Twój samochód jest mały, o niewystarczającej jednostce napędowej, będziesz musiał go wymienić, a to wymaga większego budżetu.

Zalety i wady kamperów

Plusy kamperów rozważmy, porównując je z przyczepami kempingowymi. Najważniejsze z nich to:

  • możliwość szybkiego poruszania się – kamperem pojedziemy ok. 100-110 km/h, a to już zapewnia komfortową i szybką podróż, czego nie można powiedzieć o przyczepach kempingowych. Z nimi pojedziemy do 80 km/h na autostradzie;
  • wygodne manewry – samochód wraz z przyczepą wymaga większych umiejętności od kierowcy;
  • większy wybór noclegu – parkowanie długim zestawem caravaningowym, składającym się z samochodu oraz przyczepy wymaga większej powierzchni niż w przypadku krótszego kampera;
  • możliwość podróżowania zimą – jeśli kamper jest odpowiednio przystosowany, możesz jeździć nim cały rok;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – nie mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. wężykowania tak, jak w przypadku przyczepy (uciekania na boki podczas wyprzedzania). Przeczytaj więcej o bezpiecznym podróżowaniu kamperem.

Do minusów tego rozwiązania należy m.in. wysokie spalanie. W kamperze wynosi ono ok. 11l/100 km. W przypadku auta, które prowadzi przyczepę, trzeba doliczyć ok. 30% do standardowego spalania, a więc kamper wypada w tym zestawieniu nieco gorzej.

Kolejna wada kamperów to problemy z przechowywaniem. Nieużywany zimą kamper narażony jest na straty mechaniczne. Po takim postoju trzeba wymieniać filtry, paski, uzupełniać płyny eksploatacyjne, a to już wiąże się z dodatkowym kosztem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów serwisowania i eksploatacji, przeczytaj ten artykuł:Ile kosztuje utrzymanie kampera?

Kupując używany kamper, trzeba też liczyć się z większym ryzykiem. To samochód, który ulega przecież awarii, a pamiętaj, że serwisowanie takiego pojazdu jest o wiele kosztowniejsze niż w przypadku przyczepy. Trzeba być czujnym i uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy zakłamują kwestię historii użytkowania.

Kamper czy przyczepa – która opcja jest lepsza dla rodziny?

Jeśli podróżować zamierzasz z kilkuosobową rodzinę, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup przyczepy kempingowej. Na rynku jest masa rozwiązań, które oferują przestronne wnętrze. Trzeba także pamiętać o większej przestrzeni bagażowej, co jest kluczowe w przypadku pakowania na wakacje rzeczy dzieci. Podróżując z przyczepą, zyskujemy przecież także miejsce do przechowywana w bagażniku auta.

Jednak duża rodzina nie jest skazana tylko na wybór przyczepy. Sporo jest propozycji kamperów, które dzięki alkowie (łóżku zlokalizowanym nad kabiną pasażerską) zapewnia nawet i 6 miejsc do spania. Z drugiej strony, inne rodzaje kamperów, półintegra czy integra, również oferują kilka miejsc noclegowych. Przeglądając ogłoszenia sprzedaży znajdziesz także wiele propozycji vanów, przygotowanych własnoręcznie przez miłośników caravaningu nawet dla 5 osób. Ta opcja jest jednak mniej wygodna i polecana raczej dla grupy znajomych, którzy mogą zrezygnować z dużego komfortu kosztem niskiego budżetu.

Trzeba pamiętać jednak o kwestii słabej mobilności przyczep kempingowych. Mogą się nie sprawdzić w przypadku małych dzieci, które nuży długa jazda. W kamperze można łatwiej im zorganizować czas, wykorzystując stół, przy którym można rysować czy grać w gry. Również kwestia prędkości jest tu ważna. W przypadku małych dzieci im szybciej dotrzesz na miejsce, tym lepiej, a jak wiemy, zestawem z przyczepą kempingową nie da się rozwinąć dużych prędkości.

Wygoda i funkcjonalność: przyczepa kempingowa czy kamper?

Wydaje się, że pod względem wygody zdecydowanie wygrywa przyczepa kempingowa. Na rynku dostępne są długie jednostki (największe mierzą nawet powyżej 5,5 m). W takiej przyczepie można się naprawdę wygodnie urządzić, więc takie rozwiązanie polecane jest dla osób, które szukają przede wszystkim komfortu. Warto jednak zaznaczyć, że tworzenie takiego zestawu caravaningowego pociąga za sobą konieczność posiadania samochodu o dużej mocy i często wiąże się z przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej powyżej 3,5 t, co wymusza posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.

Kamper daje dużą mobilność i funkcjonalność. Nie jesteś ograniczony miejscem noclegu. Możesz nocować nawet na polanie w lesie, z dala od cywilizacji. Podróże kamperem docenią więc raczej samotnicy, osoby, które cenią sobie prywatność, o którą trudno na polu kempingowym. Jazda kamperem daje także większą autonomię w porównaniu z przyczepą. Nie trzeba tak skrupulatnie planować miejsc postoju. Można zatrzymać się wszędzie, gdzie to tylko dozwolone, a planując podróż z przyczepą, nierzadko konieczne będzie dokonanie rezerwacji na polu kempingowym. Mówiąc o funkcjonalności, warto zwrócić także uwagę na możliwość wygodniejszego manewrowania kamperem niż przyczepą. Parkowanie zestawem, składającym się z samochodu oraz przyczepy jest o wiele trudniejsze.  

Inwestycja w przyszłość: co lepiej się opłaca?

Jeśli myślisz o zakupie pod kątem przyszłości, to raczej powinieneś postawić na przyczepkę. Nowy kamper dość szybko traci na wartości. Mówi się o 15% rocznie w przeciągu 2 lat. Z kolei na naszym rodzimym podwórku nadal bardziej popularne są przyczepy kempingowe, dlatego będzie ją łatwiej sprzedać ze względu na szersze grono potencjalnych kupców.

A jeśli myślisz o wynajmie, to kupując odpowiednio przystosowany kamper, będziesz mógł czerpać zyski przez cały rok. Wynajęcie kampera jest droższe niż przyczepy, ale w ostatnich latach nie brakuje chętnych na korzystanie z takich pojazdów.

Koszt OC – w przypadku którego pojazdu będzie niższy?

Podsumowując, nasze rozważania, trzeba powiedzieć o jeszcze jednym argumencie, czyli cenie OC kampera i przyczepy. Choć wysokość składki zależy od wielu czynników, to zazwyczaj taniej kupisz ubezpieczenie przyczepy kempingowej. Nic w tym dziwnego, kamper jest samochodem w przeciwieństwie do przyczepy. Do tego warto doliczyć ubezpieczenie AC, które dobrze jest posiadać z uwagi na ryzyko różnych awarii w trasie. 

Wybrałeś model dla siebie? Sprawdź w naszym kalkulatorze OC i AC, ile będzie kosztować jego ubezpieczenie!

FAQ:

  • 1
    Z jaką prędkością można jechać z przyczepą kempingową?

    Dozwolona prędkość samochodów z przyczepą kempingową to: na autostradzie i drodze ekspresowej – 80 km/h, na drodze zwykłej – 70 km/h, w obszarze zabudowanym – 50 km/h (przez całą dobę), w strefie zamieszkania – 20 km/h.

  • 2
    Czy spanie w kamperze podczas jazdy jest bezpieczne?

    Nie. Spanie w kamperze, gdy ten jest w ruchu, jest niebezpieczne. Zabraniają także tego przepisy. W trakcie jazdy wszystkie osoby, które przebywają w kamperze, powinny zajmować miejsca do tego przeznaczone i być zapięte pasami bezpieczeństwa.

  • 3
    Czy można spać w przyczepie kempingowej podczas jazdy?

    Nie. Regulują to przepisy ustawy o Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art., 63. Mówi on, że podczas jazdy nie można przewozić nikogo w przyczepie kempingowej.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku