2022-10-04

Przebite opony a ubezpieczenie – czy w ramach assistance możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Dowiedz się, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie opon.

Przebite opony a ubezpieczenie – czy w ramach assistance możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Samochód to najczęściej wybierany środek transportu. Już w 2012 roku 70% pytanych w badaniach ARC Rynek i Opinia wybierało właśnie auto jako sposób lokomocji w sprawach prywatnych. Jednak nie zawsze podróż przebiega po naszej myśli, przerwa na trasie może być wynikiem np. awarii opony. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być usługi zawarte w assistance opon. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania tego wariantu. 

Przebite opony i co dalej?

Podczas podróży samochodem czasem zdarzają się sytuacje, w których nikt nie chciałby uczestniczyć. Jedną z nich jest właśnie przebita opona w samochodzie. Wyobraź sobie sytuację, że podróżujesz na wakacje, a sielską atmosferę zakłóca konieczność wymiany ogumienia w aucie. Albo podróżujesz na wesele przyjaciół, lecz opona w Twoim aucie nie wytrzymuje i musisz ją wymienić. Praktycznie niemożliwe jest w takiej sytuacji zrobienie tego w taki sposób, żeby nie ubrudzić swojego odświętnego stroju.

Uszkodzenia opony to poważna usterka i w żaden sposób nie wolno jej lekceważyć. Dlatego też, jeśli czujesz, że coś jest nie tak z kołami w Twoim samochodzie (negatywny wpływ na sterowność auta ma chociażby zły rozmiar opon), to zatrzymaj auto w bezpiecznym miejscu i sprawdź, co się dzieje . Jeśli zauważysz flak w oponie, to nie ma wyjścia, trzeba sięgnąć po zestaw naprawczy lub koło zapasowe i przystąpić do wymiany ogumienia. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że dalsza podróż będzie bezpieczna i spokojna.

Ile kosztuje wymiana opon na własną rękę?

Jednak nie zawsze samodzielna wymiana opony się udaje. Czasem wynika to z braku doświadczenia w tego typu sytuacjach lub po prostu śruby są tak mocno przykręcone, że trudno jest je odkręcić w terenie. W takiej sytuacji pozostaje tylko skorzystać z usług pomocy drogowej. I tu przekonasz się na własnej skórze, ile kosztuje wymiana opon.

Skorzystanie z usług pomocy drogowej może okazać się bardzo kosztowne, ponieważ cena tej usługi często zależy od odległości, jaką będzie musiał pokonać serwis. Dlatego też koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Szczególnie jeśli nie będziesz mieć koła zapasowego, a pęknięcie opony z boku nie będzie możliwe do naprawienia. Dlatego warto też zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Dobrym wyborem będzie ubezpieczenie opon, czyli pakiet ochronny, który pozwoli Ci zaoszczędzić dużo nerwów i przy okazji też pieniędzy. 

Ubezpieczenie opon – co to jest i jak działa?

Szukając informacji, jak działa taki wariant, warto zacząć od tego, czym on jest. Ubezpieczenie opon to dodatkowy pakiet, który zabezpiecza podróżującego na wypadek problemu z oponami. To zazwyczaj rozszerzenie polisy OC/AC, ale nie tylko. Można też wykupić osobny pakiet assistance opony. Zakres działania tego wariantu jest jednak inny niż w przypadku standardowego assistance.

W tradycyjnym pakiecie, który stanowi rozszerzenie polisy OC lub OC/AC, najczęściej w zakresie jest pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu, także w wyniku uszkodzenia koła. Taki pakiet ma zdecydowanie szersze działanie, umożliwia również pomoc w przypadku awarii innych elementów pojazdu oraz nawet dowiezienie paliwa, jeśli Ci go zabraknie. Assistance często obejmuje nie tylko usługi serwisowe, ale także holowanie do najbliższego warsztatu, zapewnienie zwrotu kosztów za nocleg kierowcy z pasażerami i gwarancję auta zastępczego. Istnieją też pakiety, które obejmują przebite opony. W takim przypadku ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc w postaci transportu do warsztatu, jednak zazwyczaj nie pokryje kosztów naprawy ogumienia.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia opon. To wariant, który obejmuje organizację i pokrycie kosztów wymiany i ewentualne holowanie, jeśli wymiana na miejscu nie jest możliwa. Dzięki temu wymiana koła na autostradzie odbędzie się w komfortowych dla Ciebie warunkach.

To ważne!

Assistance opony to dodatek do polisy, który różni się zakresem ochrony w wielu towarzystwach. Warto zatem porównać oferty, aby wybrać najlepszy wariant, dopasowany do swoich potrzeb.

Czy assistance chroni w przypadku problemu z oponami?

Wariant assistance jako dodatek do polisy OC/AC jest bardzo pomocny w przypadku problemów na trasie. Szybka pomoc drogowa jest nieocenionym wsparciem w razie kłopotów w podróży, jednak zawartość całego pakietu zależy od tego, z jakiej oferty korzystasz. Dlatego wcześniej warto sprawdzić OWU, dzięki czemu będziesz wiedzieć na przyszłość, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Mnóstwo pakietów zawiera pomoc w przypadku problemów z kołami. Najczęściej pomoc drogowa albo pomoże wymienić lub naprawić oponę na miejscu (jeśli jest to możliwe), albo zapewni transport do warsztatu, który zajmie się problemem. To dostateczna pomoc, dzięki której będziesz mógł później wyruszyć w trasę.

Pakiety assistance zapewniają także inne korzyści wynikające z ich posiadania. Oczywistym jest możliwość skorzystania z pomocy drogowej podczas wypadku. Oprócz tego ubezpieczyciele często też oferują pomoc w przypadku rozładowanego akumulatora, braku paliwa czy przepalonych żarówek w aucie. Dlatego też pakiet assistance oferuje wiele korzyści, o których możesz się przekonać podczas kryzysowej sytuacji na drodze.

To ważne!

Im więcej zdarzeń objętych ochroną, tym wyższa może być cena za assistance.

Dziura w oponie na trasie – czy możesz liczyć na nagłą pomoc ubezpieczyciela?

Szczegółowy zakres pomocy jest zawarty w warunkach ubezpieczenia. Dlatego też warto je wcześniej sprawdzić, po to, żeby mieć pełną świadomość tego, kiedy możesz skorzystać z pomocy. Większość polis obejmuje takie zdarzenia jak wybuch opony czy gwóźdź w oponie. W takich przypadkach możesz liczyć na pomoc w postaci wymiany koła czy jego naprawy.

To ważne!

Ubezpieczenie opon może mieć jednak pewne wyłączenia. Istotnym elementem jest też to, że niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić wykonania wymiany, jeśli do awarii doszło na drodze nieutwardzonej czy też na odcinku objętym zakazem wjazdu. 

Najczęściej assistance obejmuje przyjazd fachowców na miejsce zdarzenia w ramach polisy. Zajmą się oni wymianą lub naprawą na miejscu. Jeśli jednak to nie będzie możliwe, to ubezpieczyciel powinien zapewnić transport do warsztatu, w którym uda się usunąć wadę. Jednak szczegółowy zakres pomocy warto sprawdzić u ubezpieczyciela, by dowiedzieć się takich szczegółów, jak na przykład to, czy wymagane jest posiadanie koła zapasowego do tego, żeby można było skorzystać z pomocy.

Co obejmuje assistance opon?

Decydując się na rozszerzenie polisy OC/AC o dodatkową ochronę opon warto sprawdzić, co dokładnie jest zawarte w tej polisie.

Najczęściej ubezpieczenie opon obejmuje:

  • wymianę koła na miejscu lub skorzystanie z pakietu naprawczego,
  • holowanie do serwisu (jeśli wymiana na miejscu nie jest możliwa),
  • naprawę opony we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie,
  • pokrycie kosztów naprawy opony,
  • udzielenie informacji na temat najbliższych zakładów wulkanizacyjnych,
  • organizacja i pokrycie kosztów za samochód zastępczy.

Wymienione przez nas elementy zazwyczaj wchodzą w skład polis od najbardziej uznanych firm na rynku. Jednak nie oznacza to, że wszystkie znajdą się w wybranym przez Ciebie pakiecie. Dlatego też zanim podpiszesz umowę, warto wcześniej sprawdzić jej warunki, po to, żebyś później nie musiał z rozczarowaniem sprawdzać, ile kosztuje wymiana opon. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wybrać polisę, która obejmuje przebite opony?

Pęknięta opona z boku lub inne zdarzenie związane z awarią ogumienia może być bardzo dużym problemem na drodze. Właśnie dlatego warto mieć wykupiony pakiet assistance opony, który uchroni Cię przed przykrymi konsekwencjami, jeśli dojdzie do któregoś z wcześniej wymienionych zdarzeń. Jednak oferta ofercie nierówna i warto dokładnie sprawdzić wybieraną polisę.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest sprawdzenie zakresu pomocy. O tym, co może wchodzić w skład polisy, wspomnieliśmy wcześniej, sprawdź więc, które z tych elementów są zawarte w umowie. Niektórzy ubezpieczyciele dodatkowo zapewniają samochód zastępczy, jeśli usunięcie wady nie jest możliwe w określonym czasie. Zakres umowy to rzecz konieczna do sprawdzenia przed zakupem polisy.

Oprócz tego trzeba też sprawdzić sumę ubezpieczenia, w ramach której będziesz mógł skorzystać z ewentualnej naprawy. Sprawdź też, czy towarzystwo zapewnia ewentualne holowanie do warsztatu i czy wadę można usunąć w każdym serwisie, czy tylko w tych wskazanych przez ubezpieczyciela.

Oczywiście trzeba też sprawdzić wysokość składki. Istotne jest też to, jakie są wyłączenia odpowiedzialności.

Zalety zakupu ubezpieczenia opon

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto skorzystać z tego wariantu ochrony, to warto przyjrzeć się korzyściom, które z niego wynikają. Oto kilka z nich:

  • pomoc drogowa w przypadku uszkodzenia opony,
  • szybka wymiana zepsutej opony, jeśli to możliwe,
  • naprawa uszkodzonych opon samochodowych,
  • pokrycie kosztów naprawy opony,
  • zapewnienie samochodu zastępczego, jeśli naprawa się przedłuża (w wybranych pakietach).

Jak widzisz, to co najmniej kilka powodów do tego, żeby skorzystać z takiego pakietu. Rozszerzenie OC/AC o assistance opon sprawia, że na przykład naprawa opony uszkodzonej z boku nie będzie już Ci zaprzątać głowy. Nie będziesz też musiał myśleć nad tym, ile kosztuje wulkanizacja opony ani gdzie ją można wykonać. Wybór odpowiedniego wariantu zapewni Ci komfort psychiczny, że nawet jeśli coś się wydarzy na trasie z Twoją oponą, to uzyskasz odpowiednią pomoc. W wybranych wariantach nie będziesz też musiał się zastanawiać nad tym, czy można wymienić jedną oponę oraz ile to kosztuje, ponieważ w warsztacie specjaliści zrobią wszystko, żeby usunąć wadę a ewentualne koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Od czego zależy cena ubezpieczenia opon?

Cena pakietu jest oczywiście zależna od tego, co on zawiera. Podstawowe warianty obejmują pomoc w wymianie opon. To bardzo ważne, ponieważ czasem ściągnięcie zużytej opony nie jest możliwe bez specjalistycznych narzędzi. Dlatego też warto mieć chociażby podstawowy wariant assistance opon po to, żeby otrzymać pomoc podczas wymiany opony.

Wyższa składka to także dodatkowe składniki ubezpieczenia. Oprócz pomocy w wymianie opon ubezpieczyciel może zaoferować Ci holowanie do warsztatu czy też wskazanie miejsca, w którym będziesz mógł usunąć awarię. Jeszcze bardziej zaawansowane pakiety zawierają też możliwość usunięcia bezkosztowego wady w ramach ubezpieczenia. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić tym, ile kosztuje opona oraz ile kosztuje naprawa opony. Najbogatsze pakiety zawierają nawet możliwość skorzystania z samochodu zastępczego, jeśli nie będzie możliwe natychmiastowe usunięcie szkody.

Na drodze często dochodzi do awarii, dlatego w trosce o swój komfort warto skorzystać z różnych wariantów ubezpieczeń. Szczególnie jeśli dużo podróżujesz, to przemyśl skorzystanie z ubezpieczenia opon. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie dużo nerwów, których na pewno nie brakowałoby, podczas samodzielnej wymiany opon.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie opon!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie opon w CUK Ubezpieczenia. Porównaj oferty, aby maksymalnie zaoszczędzić pieniądze. Zadzwoń lub odwiedź jedną z setek placówek w Polsce.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku