2021-09-21

Program Czyste Powietrze 2021 - co musisz wiedzieć?

Dowiedz się, jakie zmiany nastąpią w programie Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze 2021 - co musisz wiedzieć?

Coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska. Z takim założeniem są też organizowane specjalne programy i dotacje dla mieszkańców, aby wesprzeć finansowo inwestycję termomodernizacji domu. Wyjaśniamy, komu należy się dotacja z programu Czyste Powietrze 2021 oraz co należy zrobić.

Czym jest program Czyste Powietrze 2021?

Program Czyste Powietrze działa od wielu lat, a jego głównym celem jest wsparcie gospodarstw domowych w zakresie termomodernizacji. Ma zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe, a także docieplenie budynków. Cała akcja ma trwać łącznie 10 lat, a szacowany budżet to 103 miliardy złotych.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Na przestrzeni lat, funkcjonowanie dotacji z programu Czyste Powietrze nieco się zmieniło. W lipcu 2021 roku oficjalnie zniesiono dofinansowanie na kotły węglowe, jednak zasada ta będzie działać dopiero od 1 stycznia 2022 roku. Podwyższono też poziom dotacji.

Od 1 lipca 2021 dochody miesięczne gospodarstw jednoosobowych mogą wynosić 2189 złotych (o 229 złotych więcej niż wcześniej), a wieloosobowych 1564 złotych (o 164 złotych więcej). Poszerzono także listę urządzeń, na które można dostać dodatkowe pieniądze. Dzięki temu mieszkańcy mogą wybrać kotły na pellet o podwyższonym standardzie.

To ważne!

Do 31 grudnia 2021 można jeszcze złożyć wniosek o dotację na kocioł węglowy, aby sfinansować zakup i montaż.

Zobacz też nasz artykuł na temat: Smog - jak się chronić?

Czyste Powietrze w praktyce

Jak pokazały ostatnie lata, dotacje nie cieszyły się ogromną popularnością. Choć łączna suma dofinansowania robi wrażenie, po 1/4 działania programu, złożono zaledwie 200 tysięcy wniosków. Co może mieć na to wpływ? Specjaliści twierdzą, że prościej jest złożyć wniosek w gminie albo miastach wojewódzkich, aby otrzymać wsparcie finansowe. Mieszkańcy wybierają lokalne programy dotacyjne, a nie rządowe propozycje.

Ubezpieczenie domu w trosce o spokojną i bezpieczną przyszłość

  • Wypełnij krótki formularz,
  • Porównaj oferty w wielu towarzystwach,
  • Wybierz ubezpieczenie domu i zyskaj spokój.

Poza tym mówi się o tym, że o dofinansowaniu jest mało informacji, a sama idea nie jest promowana, stąd też często mieszkańcy nie mają dostatecznej wiedzy, na czym to wszystko polega. W 2021 roku jest nieco większe zainteresowanie, dlatego prognozy są obiecujące. Przez pierwsze półrocze złożono ponad 72 tysiące wniosków. Wnioski o dofinansowanie na termomodernizację domu można składać do 30 czerwca 2027 roku.

Na co można przeznaczyć wsparcie finansowe?

Pieniądze z programu Czyste Powietrze można przeznaczyć na wymianę starych pieców na nowsze, bardziej ekologiczne urządzenia. Poza tym to dodatkowe wsparcie finansowe w zakresie instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz ocieplenia domów. Przy ostatniej inwestycji, część pieniędzy można przeznaczyć na wymianę okien, drzwi oraz zakup materiałów i robociznę.

To ważne!

Wsparcie finansowe z programu Czyste Powietrze można otrzymać zarówno na nowe inwestycje, trwające, a także planowane. Warunkiem jest zakończenie prac 30 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domu jednorodzinnego. Nie ma też problemu z dofinansowaniem dla osób, które są oficjalnymi właścicielami lokalu mieszkalnego w budynku, wyodrębnionego księgą wieczystą. Aby przystąpić do programu, nie można przekroczyć pewnej miesięcznej kwoty dochodu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dla gospodarstwa jednoosobowego jest to 1564 złotych netto, a dla wieloosobowego 2189 złotych netto na mieszkańca.

Jak zgłosić się do programu?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku pobranego z tzw. Portalu Beneficjenta. Konieczne jest też przygotowanie dokumentów, które potwierdzają fakt, że jesteś właścicielem budynku (lub jego części). Wypełniony wniosek możesz wysłać elektronicznie, za pomocą Portalu Beneficjenta albo złożyć wraz z dokumentami w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jego oddziale albo siedzibie gminy.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie Czyste Powietrze?

Zmiany w programie Czyste Powietrze pojawiają się średnio co roku, dlatego warto poukładać sobie wszystkie informacje, aby wiedzieć, kiedy można złożyć wniosek, a także jak maksymalnie wykorzystać dotację. O czym musisz pamiętać?

  • Umowę o dofinansowanie możesz podpisać do 31 grudnia 2027 roku, środki są wydawane do 30 września 2029 roku, a cały program zakończy się prawdopodobnie w 2030 roku.
  • Dotacja wynosi do 30 000 złotych, a w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania nawet 37 000 złotych.
  • Pieniądze można wydać nie tylko na nowe źródło ciepła, ale także montaż, robociznę, ocieplenie, stolarkę drzwiową i okienną.
  • Zgodnie z założeniami, 95% trzeba przeznaczyć na koszty kwalifikowane, czyli urządzenia, materiały i usługi.
  • Dofinansowanie realnie pokrywają od 30 do 75% kosztów inwestycji.
  • Czas na realizację prac to 30 miesięcy.
  • Dofinansowanie można otrzymać na rozpoczęte już inwestycje, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  • Program Czyste Powietrze jest ściśle powiązany w drugim programem Mój Prąd, można więc złożyć jeden wiosek.
  • W razie pytań, można zadzwonić na infolinię 22 340 40 80.

Kredyt Czyste Powietrze

W tym roku pojawiła się także możliwość wzięcia kredytu w ramach programu Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął współpracę z siedmioma bankami. W praktyce, dotacja z rządowego programu zostanie przeznaczona na częściową spłatę kapitału pożyczki. Pieniądze zarówno z dofinansowania, jak i z kredytu, można przeznaczyć na wymianę urządzeń i ich montaż. Wysokość pożyczki wynosi 100 tysięcy złotych. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wniosek trzeba złożyć w oddziale banku, który jest uwzględniony na liście programu Czyste Powietrze. Po otrzymaniu kredytu, jest też możliwość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Instytucja sama zgłosi wniosek do funduszu ochrony środowiska i gospodarki, a po pozytywnym rozpatrzeniu, wypłaci pieniądze. Realizacja inwestycji powinna odbyć się w przeciągu 18 miesięcy od złożenia wniosku o dotację. 

Ubezpieczenie fotowoltaiki - co to jest?

Kiedy już zainwestujesz w ekologiczne źródła energii, warto je zabezpieczyć. Elementy instalacji fotowoltaicznej są nie tylko bardzo cenne, ale też narażone na wiele niebezpieczeństw. W Polsce coraz częściej słyszy się o huraganach, gradzie czy intensywnych burzach. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę polisy mieszkaniowe z rozszerzeniem, czyli ubezpieczeniem elementów fotowoltaiki. Najczęściej takie ubezpieczenie chroni w razie zdarzeń losowych ujętych w umowie (np. upadek drzewa albo uderzenie pioruna). Otrzymujesz odszkodowanie za poniesione straty.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

Ubezpieczenie mieszkania możesz kupić online, kontaktując się przez infolinię, a także odwiedzając jedną z naszych placówek CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku