2019-10-07

Smog – jak się chronić?

Jakie skutki powoduje smog i jak można się przed nimi uchronić? Sprawdź co zrobić, by ograniczyć jego wpływ na Twoje zdrowie.

Smog – jak się chronić?

Kiedyś smog kojarzył nam się głównie z tłocznymi metropoliami w Chinach. Ta era już bezpowrotnie minęła i czas stawić czoło rzeczywistości – smog jest obecny na naszym polskim podwórku, a jeśli go zignorujemy, damy mu zielone światło, aby powoli niszczył nasze zdrowie.

Jak rozpoznać smog?

Słowo smog powstało z połączenia angielskich słów dym i mgła, co bardzo dobrze oddaje jego istotę. Smog to ogromna dawka zanieczyszczeń, które przy dużej wilgotności powietrza i przy braku wiatru sprawiają wrażenie gęstej mgły unoszącej się nad miastem.
W Polsce najwięcej o smogu mówi się w Krakowie i w Warszawie oraz w rejonie Śląska, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Jak smog wpływa na zdrowie?

Wszyscy wiemy, że smog wpływa negatywnie na zdrowie, ale co dokładnie dzieje się w organizmie? Cząsteczki pyłów i dwutlenku siarki dostają się do płuc, a stamtąd do krwiobiegu. Układ oddechowy i krwionośny to dwa ośrodki najbardziej narażone na skutki zanieczyszczeń. Smog prowadzi do ostrego zapalenia oskrzeli, przewlekłych chorób płuc, miażdżycy. Sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje a nasz organizm trudniej z nimi walczy.

Jak sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza?

Warto monitorować zanieczyszczenie powietrza w swoim mieście. Możesz skorzystać z dostępnych w Internecie map obrazujących poziom zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Poza tym, warto brać sobie do serca alerty smogowe i nie wychodzić na jogging w krytycznych momentach.
Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, jak się sprawa ma w Twojej okolicy – zamontuj w mieszkaniu miernik jakości powietrza.

Jakie środki ochronne stosować?

Maseczka chirurgiczna z zanieczyszczeniem powietrza sobie nie poradzi. Połowicznym rozwiązaniem problemu są maski przeciwpyłowe, których używa się na budowach lub w procesach produkcyjnych. Lepsze są dedykowane maski antysmogowe, które zatrzymają w filtrze część zanieczyszczeń. Dobrze dobrana maska powinna zakrywać zarówno nos, jak i usta.   
Problem jest jednak nie tylko powietrze na spacerze – nasz dom wypełnia się przecież powietrzem z zewnątrz i oddychamy nim gotując, śpiąc czy relaksując się w wannie. Sytuację może nieco polepszyć oczyszczacz powietrza. Jego zadaniem jest stałe filtrowanie powietrza w środku domu.

Jak jeszcze się chronić przed smogiem?

Ze smogiem na razie umiemy walczyć tylko częściowo, a powietrze w Polsce nadal jest wysoko zanieczyszczone. Często infekcje czy długofalowe skutki smogu mogą wymusić na nas częstsze wizyty u lekarza, zwłaszcza alergologa, pulmonologa i kardiologa. Kolejki do specjalistów już są długie, a sytuacja może się pogorszyć z uwagi na skalę problemu – w końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Warto pomyśleć o dodatkowej ochronie i zapewnić sobie dostęp do prywatnej opieki medycznej. Dobrym rozwiązaniem jest przystąpienie do Krajowego Programu Zdrowotnego, który za niewielką opłatą pozwoli Ci pójść do lekarza wtedy, kiedy potrzebujesz, a nie za pół roku, kiedy akurat znajdzie się wolny termin.

Więcej na temat Krajowego Programu Zdrowotnego dowiesz się z artykułu "Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne się opłaca?".

Co powiesz na prywatną opiekę medyczną?

Sprawdź ofertę Krajowego Programu Zdrowotnego w naszym kalkulatorze ubezpieczeń zdrowotnych, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając placówkę CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku