2022-04-11

Prawo jazdy AM – jakie daje uprawnienia i kto może je zdobyć?

Dowiedz się więcej na temat prawa jazdy AM – jakie daje uprawnienia i kto może je zdobyć?

Prawo jazdy AM – jakie daje uprawnienia i kto może je zdobyć?

Chciałbyś przesiąść się z roweru na jednoślad z silnikiem? Marzą Ci się przejażdżki quadem? W takim razie musisz zdobyć odpowiednie uprawnienia. Da Ci je prawo jazdy kategorii AM. Przechodząc niedługi kurs i zdając egzamin, zyskujesz możliwość poruszania się motorowerem i niektórymi czterokołowcami. Dowiedz się więcej o kategorii AM i o tym, w jaki sposób zdobyć te uprawnienia!

Kategoria AM – prawo jazdy dla młodzieży i nie tylko

Jeszcze jakiś czas temu, aby móc poruszać się motorowerem, wystarczyło zdobyć kartę motorowerową. Takie kursy jazdy były zwykle organizowane w szkołach, a uprawnienia można było uzyskać już po ukończeniu 13. roku życia.

Sytuacja ta zmieniła się w 2013 roku, gdy w życie weszły nowe przepisy. Od tego czasu, chcąc prowadzić motorower, trzeba zdać państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Uprawnienia te można także zdobyć przed ukończeniem 18. roku życia. Kurs ten jest obowiązkowy również dla osób, które są pełnoletnie, chciałyby prowadzić motorower, ale nie zdobyły jeszcze innego prawa jazdy.

Prawo jazdy AM – od ilu lat można zacząć uczyć się jeździć na motorowerze?

Uprawnienia te można zdobyć nieco później niż obowiązującą kiedyś kartę motorowerową. Prawo jazdy kategorii AM jest zarezerwowane dla osób, które ukończyły 14. rok życia. Mimo tego kurs przygotowujący do prowadzenia jednośladu z silnikiem można rozpocząć już 3 miesiące wcześniej, czyli w wieku 13. lat i 9. miesięcy.

Kto nie musi zdawać prawa jazdy kategorii AM?

Jest grupa osób, które mimo że nie mają prawa jazdy AM, mogą prowadzić motorower. Należą do nich ci, którzy:

 • zrobili kurs na kartę motorowerową przed 2013 rokiem – tym, którym udało się zdać egzamin uprawniający do prowadzenia motoroweru przed wejściem w życie nowych przepisów i kategorii AM, nadal mogą korzystać z karty motorowerowej;
 • przed 2013 rokiem ukończyli 18. rok życia – zgodnie z niegdyś obowiązującymi przepisami każda pełnoletnia osoba mogła prowadzić motorower. Dlatego też osoby, które już z tego tytułu zdobyły uprawnienia, nie straciły ich;
 • mają inne prawo jazdy – motorowerem może poruszać się każdy, kto zdał egzamin na kategorię A1, A2, A. Oprócz tego do prowadzenia takich pojazdów są uprawnione także osoby mogące prowadzić samochody osobowe – mające prawo jazdy kategorii B.

Kategoria AM – czym można jeździć, zdobywając uprawnienia?

Dysponując prawem jazdy AM, można prowadzić nie tylko motorower. Osoby, które zdadzą egzamin na kategorię AM, mogą jeździć:

 • pojazdem z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej nie większej niż 50 cm3 lub z silnikiem elektrycznym o mocy nieprzekraczającej 4 kW. Może to być motorower, skuter, pojazd dwukołowy lub trójkołowy;
 • czterokołowcem lekkim, czyli takim, którego masa nie przekracza 350 kg. Pojazd taki może rozwijać maksymalną prędkość do 45. km/h. Do takich czterokołowców zalicza się, chociażby popularne quady.

Trzeba też pamiętać, że osoba, która ukończyła 18. rok życia przed 2013 rokiem i nie ma żadnego prawa jazdy, może prowadzić wyłącznie motorower lub skuter. Nie ma ona uprawnień do tego, aby jeździć czterokołowcami, w tym quadem.

Prawo jazdy AM – cena

To, ile kosztuje prawo jazdy AM, zależy od oferty samego ośrodka szkoleniowego, miasta, którym się on znajduje oraz od formy kursu. Kursanci mają możliwość wyboru ekspresowego szkolenia, za które trzeba zapłacić nieco więcej. Szkoły jazdy często dają też możliwość rozłożenia opłaty za kurs na raty.

Na koszty zdobycia prawa jazdy AM składają się:

 • cena samego kursu – na szkolenie wydasz od 1000 do nawet 1500 zł – w zależności od szkoły jazdy;
 • opłaty za egzaminy – wynosi ona 170 zł – jest to łączna kwota za część teoretyczną i praktyczną egzaminu;
 • opłata za wydanie prawa jazdy – jest to wydatek wynoszący 100,50 zł;
 • opłata za badania lekarskie – jest to koszt rzędu 100 zł.

Prawo jazdy kat. AM – od czego zacząć zdobywanie uprawnień?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

By móc prowadzić motorower, skuter czy quad, należy ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Jednak przed rozpoczęciem nauki, trzeba dopełnić odpowiednich formalności.

Każdy, kto chce mieć uprawnienia kategorii AM, musi postarać się o PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Zdobywa się go w wydziale komunikacji odpowiadającemu miejscu zamieszkania przyszłego kursanta. Do uzyskania PKK będą potrzebne:

 • orzeczenie lekarza – jest to dokument, który dostaniesz po przeprowadzaniu badań lekarskich. Musi z niego wynikać, że jesteś zdolny do prowadzenia pojazdów;
 • kolorowa fotografia – musi mieć ona wymiary 35 × 45 mm. To zdjęcie będzie znajdować się także w Twoim prawie jazdy, jeśli zdasz egzamin;
 • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy – odpowiednie formularze znajdziesz w urzędzie lub na stronie internetowej wydziału komunikacji.

Wniosek wraz z załączonym zdjęciem oraz z orzeczeniem lekarskim należy dostarczyć do urzędu. PKK można uzyskać też przez internet – mogą to zrobić ci, którzy założyli profil zaufany.

Osoby niepełnoletnie muszą dołączyć do wniosku zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na wyrobienie PKK. Taki dokument musi zostać podpisany przy urzędniku.

Więcej szczegółowych informacji o tym, jak dopełnić formalności związane z PKK, znajdziesz w artykule Profil Kandydata na Kierowcę — co to jest i jak go założyć?.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii AM?

Po uzyskaniu PKK, który otrzymuje się najczęściej tuż po złożeniu wniosku, można zapisać się do wybranej szkoły jazdy i rozpocząć kurs. Obejmuje on:

 • część teoretyczną:

Trwa ona standardowo 10 godzin. Podczas zajęć teoretycznych przyszli kierowcy quadów, motorowerów i skuterów poznają zasady panujące w ruchu drogowym. Dowiadują się oni również, jaki jest odpowiedni strój do jazdy na jednośladach z silnikiem. Wykładowca tłumaczy im zagadnienia z zakresu techniki jazdy i objaśnia takie pojęcia jak przeciwskręt, przeciwwaga, dosiad, dociążanie i odciążanie koła. W czasie zajęć teoretycznych kursanci uczą się również udzielać Pierwszej Pomocy Przedmedycznej;

 • część praktyczną:

Podczas 10. godzin kursanci zdobywają wszystkie umiejętności niezbędne do prowadzenia motorowerów i czterokołowców lekkich. Uczą się poruszać zarówno po placu manewrowym, jak i w ruchu miejskim. Instruktorzy ćwiczą z kursantami wszystkie umiejętności, które są sprawdzane podczas egzaminu państwowego.

Po zakończonym kursie w szkole jazdy, przyszły kierowca musi przystąpić do egzaminu wewnętrznego. Po jego zdaniu ośrodek szkoleniowy wysyła PKK swojego kursanta do odpowiedniego WORD-u. Dopiero wtedy może on przystąpić do zdawania egzaminów państwowych.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii AM?

Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy uiścić stosowną opłatę. Wynosi ona 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za część praktyczną.

Egzamin praktyczny trwa 25 minut i ma formę testu. Zaznaczając właściwe odpowiedzi na pytania, można zdobyć łącznie 74 punkty – uzyskanie 68 punktów oznacza wynik pozytywny.

W czasie egzaminu wiedza kandydata jest sprawdzana przy pomocy 32. pytań. 20 z nich dotyczy ogólnych przepisów i zasad ruchu drogowego, natomiast pozostałe weryfikują wiedzę specjalistyczną. Wybierając właściwe odpowiedzi na pytania, można zdobyć 3,2 lub 1 punkt.

Egzamin jest przeprowadzany w formie elektronicznej, a pytania, które otrzymuje egzaminowany są losowe. Mają sprawdzić, czy kandydat na kierowcę motoroweru wie, jak poruszać się w ruchu drogowym, co robić w sytuacjach nadzwyczajnych i jak zachować bezpieczeństwo na drodze.

Wyniki egzaminu teoretycznego są dostępne od razu po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie. Ci, którzy zdadzą ten test, mogą przejść do części praktycznej. Natomiast osoby, które uzyskały wynik negatywny, mogą sprawdzić, gdzie popełniły błędy.

Na czym polega egzamin praktyczny na kategorię AM?

Przystępując do tego egzaminu, trzeba zadbać o odpowiedni strój. Egzaminowany powinien mieć na sobie długie spodnie, buty na płaskiej podeszwie, kurtkę zapinaną na zatrzask lub zamek oraz rękawice. Natomiast ośrodek egzaminacyjny zapewnia kask, ochraniacze i kamizelkę.

Egzamin praktyczny na kategorię AM można podzielić na trzy etapy:

 • I etap – ma zweryfikować czy kandydat na kierowcę umie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Egzaminowany losuje dwa pytania i musi udzielić na nie poprawnej odpowiedzi. Ponadto sprawdza się wtedy, czy przyszły kierowca potrafi przeprowadzić pojazd we wskazane miejsce, zdjąć go z podpórki oraz przygotować się do jazdy – czyli np. ustawić lusterka i włączyć światła;
 • II etap – podczas wykonywania zadań na placu manewrowym egzaminowany musi wykazać się panowaniem nad pojazdem i doskonałą umiejętnością jego prowadzenia. Stałym elementem egzaminu jest wykonywanie ósemek i slalomów. Oprócz tego przyszły kierowca musi pokazać, że umie ruszać, kiedy pojazd znajduje się na wzniesieniu;
 • III etap – po zaliczeniu placu manewrowego, egzaminator sprawdza, czy kandydat na kierowcę potrafi poruszać się w ruchu drogowym.

Ci, którzy zdadzą egzamin na prawo jazdy kategorii AM, powinni wnieść opłatę w wysokości 100,50 zł za wydanie prawa jazdy. Więcej o tym, w jaki sposób ubiegać się o ten dokument, przeczytasz w artykule Wniosek o wydanie prawa jazdy – jak wypełnić, gdzie złożyć i kiedy to zrobić?.

Prawo jazdy kategorii AM i obowiązki kierowcy motoroweru i quada

Każdy, kto zda egzamin państwowy, może stać się właścicielem i kierowcą skutera, lekkiego czterokołowca lub motoroweru. Jednak należy wtedy pamiętać, aby wykupić ubezpieczenie OC. Jest ono obowiązkowe nie tylko dla samochodów, ale też dla jednośladów napędzanych silnikiem i quadów.

Wskazówki na temat tego, gdzie znaleźć OC w atrakcyjnej cenie, znajdziesz w artykule Gdzie najtaniej kupić OC?

Pamiętaj też, że na drodze zdarzają się różne sytuacje. Mimo tego, że będziesz jeździć uważnie i rozsądnie, i tak może dojść do wypadku. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z prowadzeniem motoroweru lub quada, warto wykupić również ubezpieczenie NNW i polisę autocasco. Wybierając takie produkty ubezpieczeniowe, możesz liczyć na kompleksowe wsparcie, jeśli zdarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek. 

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku