2024-01-19

Co zwiedzić w Portugalii i jak zaplanować wyjazd?

Odkryj Portugalię z naszym przewodnikiem!

Co zwiedzić w Portugalii i jak zaplanować wyjazd?

Cenne zabytki Portugalii to ważny, lecz nie jedyny powód, dla którego warto wybrać się tam na wakacje. Ten zakątek Europy oferuje przyjezdnym także liczne atrakcje przyrodnicze i miejsca wręcz idealne do letnich aktywności. Portugalia zachwyca różnorodnością krajobrazów, historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W wielu regionach kraju odbywają się znane na całym świecie eventy muzyczne i sportowe. Z tej porady dowiesz się, co warto zwiedzić w Portugalii oraz jak zaplanować bezpieczną i niezapomnianą podróż!

Portugalia – największe atrakcje turystyczne:

 • Lizbona: Zwiedzając stolicę kraju, zanurzysz się w atmosferze kontrastów między zabytkowymi, stromymi uliczkami najstarszej dzielnicy – Alfamy a nowoczesnymi zakątkami miasta. Odwiedź wiszący Most 25 Kwietnia, z którego ujrzysz niezwykłe widoki na rzekę Tag oraz zabytkową wieżę Belém.
 • Porto: W drugim co do wielkości mieście Portugalii warto przespacerować się wąskimi uliczkami dzielnicy Ribeira i spróbować słynnego wina Porto w jednej z piwniczek nad rzeką Douro. Odwiedź też katedrę Sé do Porto oraz winnice w Dolinie Douro.
 • Sintra: Miasto położone niedaleko Lizbony urzeka bajkowymi pałacami i ogrodami. Palácio da Pena, zbudowany na wzgórzu, przyciąga turystów swoją unikatową architekturą. Zamek Mouros oferuje natomiast wspaniałe widoki na okolicę.
 • Region Algarve na południu Portugalii – to tam czekają na Ciebie piękne plaże, malownicze skaliste formacje, a także urokliwe wioski rybackie. Lagos, Faro czy Albufeira to miejsca, gdzie możesz zażyć kąpieli słonecznych nad Oceanem Atlantyckim. To idealne miejsce na letni urlop!
 • Poznawaj portugalską kuchnię i kulturę! Posłuchaj fado – tradycyjnych melancholijnych pieśni wykonywanych przez wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Ten gatunek muzyczny jest znakiem rozpoznawczym Portugalii! Skosztuj też lokalnych smakołyków, takich jak bacalhau (dorsz) w różnych wariantach czy pastéis de nata (słodkich babeczek budyniowych).

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Portugalii?

Zanim wyruszysz w podróż, by na własne oczy zobaczyć największe atrakcje turystyczne i zabytki w Portugalii, zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo podczas zwiedzania! Przed wyjazdem do tego kraju, warto zapoznać się z listą praktycznych wskazówek dedykowanych podróżnym. Oto najważniejsze z nich:

 • 1
  Do wjazdu na terytorium Portugalii wymagany jest: paszport lub dowód osobisty. Najbezpieczniej jest zabrać ze sobą oba dokumenty. Jeden z nich miej przy sobie, zaś drugi pozostaw w hotelu. Oszczędzi Ci to problemów w przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentów. W autonomicznych regionach Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu, pobytu i opieki zdrowotnej jak w kontynentalnej części Portugalii.
 • 2
  Latem w Portugalii często występują niebezpieczne dla obszarów zaludnionych pożary. Sytuację związaną z tym zagrożeniem wraz z komunikatami dla turystów możesz śledzić na stronie internetowej portugalskiej obrony cywilnej. Otwórz znajdującą się po lewej stronie mapę kraju i sprawdź, czy w rejonie, do którego jedziesz, jest bezpiecznie. Kolor czerwony i pomarańczowy wskazuje na aktywne pożary.
 • 3
  Jeśli posiadasz ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz w nagłych sytuacjach skorzystać bezpłatnie z publicznych placówek opieki zdrowotnej. Koszty leczenia w podróży w przypadku usług, których nie obejmuje EKUZ mogą okazać się jednak wysokie. Dlatego przed wyjazdem do Portugalii wykup prywatne ubezpieczenie turystyczne z poszerzonym zakresem dobranym do indywidualnych potrzeb.
 • 4
  Bądź ostrożny podczas kąpieli w oceanie. W Portugalii występują bowiem groźne fale oraz prądy oceaniczne – także w miejscach, w których woda wydaje się spokojna. W tym kraju można spodziewać się również trzęsień ziemi. Informacje i porady, jak się wówczas zachować znajdziesz na tej stronie.
 • 5
  Sprawdzaj bieżące komunikaty dotyczące bezpieczeństwa w Portugalii w serwisie GOV.PL Obecnie obowiązuje tam umiarkowany stopień zagrożenia terrorystycznego. Zamachy są mało prawdopodobne. Jeśli miejscowe władze wydadzą jakiekolwiek zalecenia, bezwzględnie się do nich stosuj.

Dlaczego warto jechać do Portugalii?

Szukasz celu podróży, który dostarczy Ci zarówno spokoju i relaksu, jak i energii miejskiego życia? Jedź do Portugalii! To fascynujący przyrodniczo i kulturowo kraj z wieloma zabytkami i atrakcjami, wśród których każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Malownicze wybrzeża oraz górzyste krajobrazy są gwarancją niezapomnianych widoków podczas każdego urlopu!

Szczególnie popularnym celem wakacyjnych wypraw jest region Algarve z urokliwymi plażami. Miasta, takie jak Lizbona i Porto, urzekają bogactwem architektonicznym, licznymi zabytkami i wspaniałą atmosferą. Kultura portugalska jest natomiast niezwykle zróżnicowana!

Portugalczycy to naród postrzegany jako gościnny, otwarty i serdeczny, co sprawia, że podróże po tym kraju stają się wyjątkowo przyjemne i bezpieczne dla turystów z różnych części świata. Regionalne specjały wywodzące się z Portugalii to prawdziwa uczta dla podniebienia! Kraj oferuje ponadto różnorodne aktywności – od zwiedzania zabytków po wypoczynek na plaży, rejsy statkiem czy uprawianie sportów wodnych. Można również wybrać się na wycieczki górskie – to tu znajduje się np. jeden ze szczytów Korony Europy, czyli Pico (2351 m n.p.m.).

Jakie regiony i miasta Portugalii warto odwiedzić?

Portugalia oferuje wiele fascynujących miejsc do odwiedzenia, dlatego przed podjęciem decyzji o zorganizowaniu tam urlopu, warto sprawdzić, jaka część kraju obfituje w najciekawsze dla nas atrakcje. Poniżej przedstawiamy propozycje regionów i miast, które warto rozważyć:

 • 1
  Algarve – znany z pięknych plaż, malowniczych klifów i urokliwych nadmorskich miasteczek. Idealne miejsce na relaks i korzystanie z kąpieli słonecznych!

 • 2
  Lizbona– stolica kraju pełna jest zabytków, przejawów portugalskiej kultury i wyjątkowej atmosfery. Odkryj urok stromych uliczek Alfamy oraz zabytkowe dzielnice miasta!
 • 3
  Porto – miasto nad rzeką Douro słynie z produkcji wina, kolorowych domów na wzgórzach i tętniącego życiem centrum. Warto zwiedzić tam m.in. Muzeum sztuki współczesnej Serralves, wieżę i punkt widokowy Torre dos Clérigo oraz Kościół Igreja de São Francisco.
 • 4
  Sintra – malownicza miejscowość z bajkowymi zamkami, pałacami i ogrodami. To idealne miejsce dla pasjonatów architektury, zabytków i historii.
 • 5
  Azory – archipelag na Atlantyku z wulkanicznymi krajobrazami, jeziorami kraterowymi, a także urozmaiconą fauną i florą.  To prawdziwy raj dla miłośników fotografii!
 • 6
  Madera – kolejny portugalski archipelag, znany z subtropikalnego klimatu, górskich szlaków turystycznych i oraz lasów wawrzynowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
 • 7
  Coimbra – zabytkowe miasto z jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, pięknymi ogrodami botanicznymi i klimatycznym centrum. Często nazywane jest studencką stolicą Portugalii.
 • 8
  Faro– warto zwiedzić tam przede wszystkim urokliwą starówkę miasta, zabytki, a także wypocząć na jednej z pięknych plaż. Uznawane jest za jedno z najbardziej słonecznych miast w Europie.
 • 9
  Évora – historyczne miasto z zabytkowym centrum wpisanym na listę UNESCO, megalitami i gotycką katedrą. Warto odwiedzić też słynną lokalną winiarnię i skosztować pysznych trunków.
 • 10
  Braga – miejscowość z bogatą historią oraz licznymi zabytkowymi obiektami sakralnymi. Miejsce to uchodzi również za centrum religijne Portugalii.

Portugalia – zabytki UNESCO i atrakcje przyrodnicze

 • Batalha (Mosteiro da Batalha) – gotycki klasztor z XV wieku, który jest świadectwem zwycięstwa Portugalczyków nad Kastylią w bitwie pod Aljubarrota.
 • Alcobaça (Mosteiro de Alcobaça) – kolejny zabytkowy klasztor, również zaliczany do architektury gotyckiej, został zbudowany w XII wieku i jest jednym z najważniejszych klasztorów cysterskich w Europie.
 • Wieża Belem w Lizbonie (Torre de Belém) – charakterystyczny obiekt nad rzeką Tag jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Lizbony. Wieża zbudowana została w XVI wieku.
 • Klasztor Hieronimitów w Lizbonie (Mosteiro dos Jerónimos) – monumentalne dzieło stanowiące przykład manuelińskiej architektury z XVI wieku.
 • Uniwersytet w Coimbrze (Universidade de Coimbra) – jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, założony w 1290 roku. Z jego kompleksem powiązane są inne historyczne budynki.
 • Park Narodowy Pico Island Vineyard – obszar na Azorach, gdzie można podziwiać unikalne krajobrazy związane z uprawą winorośli.
 • Dolina Douro – tradycja produkcji wina z tego regionu sięga wieków. Obszar ten słynie również z urokliwych krajobrazów rozciągających się nad rzeką Douro.
 • Park Narodowy Peneda-Gerês – jeden z najstarszych w Portugalii. Można podziwiać stamtąd budzące zachwyt widoki gór, rzek, jezior i lasów. To idealne miejsce na urlop dla miłośników trekkingu i przyrody.
 • Góry Serra da Estrela – to najwyższe góry w Portugalii, gdzie można znaleźć urozmaicone pod kątem stopnia trudności szlaki turystyczne, a także uprawiać sporty zimowe.
 • Zatoka Lagos w południowo-zachodniej części Portugalii – tereny słynące z pięknych plaż, charakterystycznych skalistych formacji, jaskiń i tajemniczych grot tworzących unikalny krajobraz nad oceanem.

 • Laguna Ria Formosa – te ogromne połacie dzikiej przyrody na południu Portugalii. Są domem dla wielu gatunków ptaków, a malownicze obszary lagunowe podlegają ochronie.
 • Park Narodowy Arrábida – obiekt zapewnia turystom niesamowite widoki na Ocean Atlantycki, a także piękne plaże i klify. To doskonałe miejsce na piesze wędrówki i obserwację przyrody.
 • Jezioro Furnas na Azorach – termalne jezioro wulkaniczne. Obszar ten słynie z pysznej lokalnej kuchni. Przyrządzane są tam tradycyjne dania, takie jak np. Cozido das Furnas. Wycieczka tam to unikatowe doświadczenie kulinarno-przyrodnicze!

Co zwiedzać w Portugalii z dziećmi?

Warto wiedzieć, że portugalska kultura jest przyjazna rodzinom z dziećmi, a restauracje i hotele często oferują udogodnienia dla najmłodszych turystów. Oto kilka miejsc, które warto zwiedzić podczas wyprawy z dzieckiem:

 • Oceanarium w Lizbonie: Jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie, Dostarcza wielu przeżyć związanych z podwodnym światem. Dzieci z pewnością pokochają obserwację różnorodnych gatunków ryb i innych morskich stworzeń. Drugie znane oceanarium znajduje się w Porto Moniz na Maderze (jest nieco mniejsze, ale również oferuje możliwość podziwiania fascynujących oceanicznych ekosystemów).
 • Parque da Pena w Sintrze (niedaleko Lizbony) – ten malowniczy park z bajkowym pałacem Pena również dostarczy najmłodszym niezapomnianych wrażeń. Dzieci mogą cieszyć się spacerami po ogrodach, odkrywać tajemnicze zakamarki pałacu i podziwiać piękną panoramę.
 • Zamek São Jorge w Lizbonie: Dzieci mogą cieszyć się z eksploracji tej imponującej warowni, a jednocześnie podziwiać wraz z opiekunami panoramiczne widoki na Lizbonę.
 • Plaże Algarve: Wybrzeże Algarve oferuje piękne plaże, które są doskonałym miejscem do relaksu dla całej rodziny. Dzieci mogą bawić się w piasku i korzystać z bezpiecznych obszarów do kąpieli.

Z jakiego jedzenia słynie Portugalia?

Choć w portugalskiej kuchni dominują owoce morza (głównym składnikiem wielu potraw jest dorsz), to nie brakuje w niej również mięsnych smakołyków. Tamtejsze dania łączą świeże składniki, wyraziste smaki i różnorodne wpływy. Oto kilka popularnych potraw i produktów spożywczych wywodzących się z Portugalii:

 • 1
  Bacalhau – dorsze są niemalże symbolem kuchni portugalskiej. Istnieje wiele potraw, w skład których wchodzi właśnie ta ryba serwowana w różnych postaciach z urozmaiconymi dodatkami. Można napotkać również placki lub krokiety z solonego dorsza.
 • 2
  Pastéis de Nata – te małe ciasteczka z kremem budyniowym są jednym z najbardziej rozpoznawalnych deserów portugalskich. Kruche ciasto i waniliowe nadzienie posypane cynamonem uchodzą za najsmaczniejsze słodkie przysmaki w Portugalii.
 • 3
  Caldo Verde – tradycyjna, prosta warzywna zupa wywodząca się z regionu Minho. Często przygotowywana z kapusty, ziemniaków, cebuli i kiełbasy
 • 4
  Francesinha – portugalska opiekana kanapka stanowiąca najpopularniejszy lokalny fast food. Wśród składników można znaleźć kilka rodzajów mięsa, kiełbasy, szynki, a wszystko to polane gęstymi sosami. Często podaje się ją również z frytkami.
 • 5
  Arroz de Marisco – tradycyjne danie rybne z ryżem, do którego często dodaje się owoce morza, takie jak krewetki, małże i kalmary.
 • 6
  Cataplana – danie jednogarnkowe gotowane w specjalnym naczyniu o nazwie cataplana. Składnikami potrawy są owoce morza, kiełbasa, warzywa i ryż.
 • 7
  Ginja – likier z wiśni, podawany często jako aperitif. Serwuje się go w małych szklankach lub dodaje do różnych koktajli.
 • 8
  Sery – Portugalia słynie z różnorodnych serów, w tym Queijo da Serra czy Serpa. Doskonale smakują w połączeniu z chlebem, dżemem lub lokalnym winem.
 • 9
  Wina – Portugalia jest jednym z wiodących producentów wina na świecie. Lokalne trunki takie jak porto, vinho verde czy tawny, są cenione zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jaki środek lokomocji wybrać?

Aby dotrzeć z Polski do Portugalii, możesz skorzystać z różnych środków transportu. Oto kilka opcji:

 • Lot samolotem – najszybszy środek transportu. Wszystkie największe polskie lotniska (Warszawa, Kraków czy Wrocław) posiadają bezpośrednie połączenia lotnicze z takimi miastami jak Lizbona, Porto czy Faro.
 • Pociąg – Europejska Sieć Kolejowa (Rail Europe) oferuje połączenia międzynarodowe, ale podróż pociągiem może być bardziej skomplikowana niż lot – np. z uwagi na liczne przesiadki. Jeśli preferujesz ten środek transportu, koniecznie przeczytaj poradę: Europejski bilet kolejowy Interrail – jak działa?
 • Samochód (własny lub wypożyczony) – zwiedzanie Portugalii na własną rękę autem może być wyjątkowo satysfakcjonujące. Zapewnia bowiem sporą elastyczność i możliwość dopasowania planu podróży do własnych upodobań. Pamiętaj jednak, że to długa trasa, a dojazd może zająć kilka dni w zależności od punktu początkowego w Polsce i docelowego w Portugalii.
 • Autokar – wiele firm przewozowych oferuje trasy autokarowe między Polską a Portugalią. Jednak taka podróż także może być długa i wymagać kilku przesiadek. Rozważ też wycieczkę objazdową po Europie lub samej Portugalii z przewodnikiem. Dzięki temu lepiej poznasz historię i ciekawostki dotyczące zwiedzanych miejsc oraz obszarów przyrodniczych.

Wybór sposobu dotarcia na urlop w Portugalii będzie zależał oczywiście od Twoich preferencji, budżetu i dostępności środków transportu. Loty samolotem są jednak najczęściej wybieraną opcją ze względu na szybkość dotarcia do celu oraz komfort podróży. Planując taką wycieczkę, koniecznie sprawdź zatem dostępność połączeń lotniczych i zarezerwuj bilety z większym wyprzedzeniem, aby maksymalnie zaoszczędzić na wydatkach! 

Jedziesz na urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący zwiedzania Portugalii ułatwi Ci zaplanowanie wymarzonej podróży! Wróć do niego, by przypomnieć sobie listę wartych odwiedzenia atrakcji podczas pobytu w tym kraju. Przed wyjazdem pamiętaj też o wykupieniu polisy podróżnej, która zapewni Ci optymalne wsparcie w wielu trudnych sytuacjach. W ramach kompleksowej ochrony możesz zyskać m.in. ubezpieczenie bagażu lub pokrycie kosztów prywatnego leczenia za granicą.

Jak dobrać właściwą polisę do potrzeb swojej podróży? Wykorzystaj w tym celu kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Po wypełnieniu formularza zyskasz dostęp do aktualnych ofert znanych towarzystw! Już dziś wykup ochronę i ciesz się bezpieczeństwem w trakcie urlopu w Portugalii! Polisę możesz wykupić także w jednej z ponad 500 placówek CUK, za pośrednictwem aplikacji lub infolinii.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Portugalii?

  Czas zwiedzania Portugalii zależy od wielu czynników, takich jak ilość miejsc, które chcesz zobaczyć, tempo podróży, indywidualne zainteresowania i preferencje. Można w tej kwestii zastosować się do następujących zasad:

  • Krótka wycieczka (do tygodnia) – skoncentruj się na jednym regionie lub kilku głównych miastach, takich jak Lizbona i Porto. To pozwoli Ci zwiedzić najpopularniejsze atrakcje i zabytki.
  • Standardowe wakacje (2-3 tygodnie) – pobyt powyżej 10 dni w Portugalii zapewnia znacznie więcej elastyczności. Można wówczas zwiedzić zarówno zachodnią, jak i wschodnią część kraju, a także Algarve, Azory lub Maderę.
  • Pełne zwiedzanie (miesiąc lub dłużej) – jeśli z uwagi na przedłużony pobyt w Portugalii (np. w związku z pracą lub wymianą studencką) masz więcej czasu, możesz dogłębnie poznać kraj, wliczając w to mniejsze miasta, obszary górskie, wybrzeże i wyspy.
 • 2
  Czy w Portugalii jest drogo?

  Ceny w Portugalii mogą być zróżnicowane w zależności od regionu, standardu usług, sezonu, stylu podróżowania oraz wybranego kurortu. W porównaniu do wielu krajów zachodnich Portugalia jest obiektywnie uważana za stosunkowo przystępny kosztowo kierunek podróży, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla wielu turystów. Analizując ceny podstawowych artykułów spożywczych w Portugalii, można powiedzieć, że jest tam jednak nieznacznie drożej niż w Polsce  – różnica w cenach wynosi około 15-30%.

 • 3
  Co warto przywieźć z Portugalii jako pamiątkę?

  Muzyka fado jest nieodłączną częścią kultury portugalskiej. Zakup albumu z tradycyjnymi piosenkami fado może być ciekawą pamiątką muzyczną.

  • Ceramika z Azorów – np. talerze czy misy z motywami regionalnymi.
  • Portugalia jest największym producentem korka na świecie. Możesz przywieźć stamtąd korkowe gadżety, takie jak torebki, portfele, czy etui na butelki do wina.
  • Portugalskie wina, zwłaszcza porto, są cenione na całym świecie.
  • Koszulki lub inne akcesoria z ręcznymi tradycyjnymi haftami.
  • Oliwa z oliwek lub próżniowo pakowane oliwki.
  • Muzyka fado jest nieodłączną częścią kultury portugalskiej. Zakup albumu z tradycyjnymi piosenkami fado może być ciekawą pamiątką muzyczną.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku