2022-06-03

Czy nadciąga pogodowy armagedon? — ostrzeżenia dla mieszkańców Polski

Jak chronić się przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi?

Czy nadciąga pogodowy armagedon? — ostrzeżenia dla mieszkańców Polski

Miesiące wiosenne pokazały, że pogoda naprawdę może nas zaskoczyć. Choć początek maja przyniósł nam słońce i ciepłą aurę, nie można było powiedzieć tego o jego końcówce. Ostrzeżenia pogodowe płynące za pośrednictwem SMS-ów oraz portali informacyjnych nie były optymistyczne. Należało na przykład w błyskawicznym tempie zabezpieczyć rzeczy, które mógł nagle porwać silny wiatr. Burze i nawałnice to również zjawiska, które w ostatnim czasie zdominowały pogodowy radar Polski.

Aby nie dać się zaskoczyć i być na bieżąco w temacie warunków meteorologicznych w swoim mieście lub województwie wystarczy na przykład zainstalować dowolną aplikację pogodową na telefon. Wiadomości, jakie tą drogą otrzymamy, pozwolą nam z łatwością oszacować, gdzie pojawią się burze, silne wiatry lub inne zagrożenia. Jest to temat szczególnie ważny nie tylko dla kierowców wybierających się w długie trasy, ale także dla osób prowadzących gospodarstwa rolne — jeśli jesteś rolnikiem, ubezpiecz swoje uprawy!

Załamanie pogody — w maju IMGW wydało ostrzeżenia aż dla 9 województw!

Prognozy pogody na lato nie napawają optymizmem. Powodem tego stanu rzeczy jest przede wszystkim prawdziwa huśtawka temperatur oraz radykalne zjawiska meteorologiczne. Po koniec maja IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe dla 9 województw, w tym również dla centrum Polski. Podobne sytuacje mogą zdarzyć się również w czerwcu oraz lipcu. O zagrożeniu powiadomi nas dostosowany do aktualnego stanu meteo alert RCB na telefon.

Ostrzeżenia pogodowe dotyczą głównie silnych wiatrów. Te w ubiegłym miesiącu dochodziły nawet do 90 km/h. Miejscami pojawiały się także gwałtowne burze, które w szczególnym stopniu narażają drogowców — dlatego przed każdym wyjazdem w trasę warto sprawdzić szczegółowe wiadomości pogodowe. Tego typu informacje przydadzą się także osobom planującym dłuższy urlop na terenie kraju.

Prognoza pogody na lato — jakiej aury możemy spodziewać się w wakacje?

W sieci pojawiają się już pierwsze pełne prognozy pogody na lato 2022. Choć ubiegłoroczne letnie miesiące zapisały się jako najcieplejsze w historii wakacyjnych pomiarów, to długoterminowe przewidywania meteorologów na ten rok nie są tak optymistyczne. Od czerwca do sierpnia możemy spodziewać się znacznie większych wahań temperatur oraz gwałtownych zjawisk meteorologicznych niż w latach ubiegłych.

Najbardziej burzowymi miesiącami będą lipiec oraz sierpień. Nawałnice mogą powodować ogromne szkody. Wystąpią trąby powietrzne, gradobicia, a na ograniczonym terenie nawet powodzie. Lato nie będzie więc stabilne i skrojone na miarę marzeń wielbicieli popularnego plażingu. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z wakacyjnych planów — prognozy długoterminowe zawsze obarczone są pewnym ryzykiem, dlatego należy podchodzić do nich z rezerwą. Z pewnością pojawią się też pogodne dni z umiarkowaną temperaturą.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wiatry, nawałnice i upały — niebezpieczne zjawiska meteorologiczne

Obserwowane wraz z nadejściem lata załamanie pogody i towarzyszące mu opady to jednak niejedyny problem, którego mogą doświadczyć mieszkańcy Polski. Ostrzeżenia pogodowe będą na bieżąco rozsyłane za pośrednictwem wiadomości kierowanych do osób znajdujących się w określonej strefie zagrożenia. Pod koniec czerwca nasz kraj nawiedzą także upały — niebezpieczne dla zdrowia szczególnie w przypadku osób starszych oraz przewlekle chorych.

Mimo że prognozy pogody na wakacje w tym roku brzmią jak zbliżający się armagedon, susza czy powódź w Polsce to tylko czarny scenariusz synoptyków. Warto jednak zabezpieczyć się na wypadek wszelkich anomalii meteorologicznych, a także żywiołów, które mogą poważnie uszkodzić nasz dobytek. Gwałtowne burze z piorunami mogą powodować bowiem nie tylko zalania czy powodzie, ale także groźne pożary. Już dziś ubezpiecz się w CUK od skutków burz i nawałnic!

Jak reagować na alerty pogodowe od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa?

Choć opublikowane dotychczas przewidywania synoptyków IMGW zdecydowanie potwierdzają niestabilność pogody latem, zawsze można w porę dowiedzieć się, kiedy nastąpi poprawa lub załamanie pogody, zmieniając swoje plany wakacyjne lub strategie związane z prowadzoną działalnością. Pomocne mogą okazać się w tym alerty pogodowe rozsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Aby otrzymywać alerty RCB  nie trzeba pobierać żadnej aplikacji. Stanowią one bowiem specjalny rodzaj informacji o występowaniu danego zjawiska pogodowego, które jest identyfikowane jako wyjątkowe zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego. Należy więc bezzwłocznie zastosować się do zamieszczonych w ich treści poleceń.

Wydanie ostrzeżeń pogodowych mobilizuje odpowiednie służby do gotowości oraz umożliwia podjęcie działań zabezpieczających zarówno ludność, jak i infrastrukturę. Ostrzeżenia meteorologiczne w Polsce dotyczą najczęściej silnych wiatrów oraz burz i takich właśnie można spodziewać się tego lata.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku