2022-06-27

OC motocykla – gdzie warto i ile kosztuje?

Sprawdzamy, jak najlepiej kupić polisę motocykla.

OC motocykla – gdzie warto i ile kosztuje?

Kupiłeś nowy motocykl? Jesteś więc zobowiązany, tak jak każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce, do zakupienia polisy OC. Jak wygląda ustalanie składki OC motocykla i gdzie warto takie ubezpieczenie wykupić?

Ile kosztuje OC motocykla?

Cena polisy OC motocykla jest uzależniona od podobnych czynników, jak w przypadku OC auta. Do kalkulacji składki pod uwagę brany jest m.in. wiek właściciela motocykla, jego doświadczenie na drodze oraz historia ubezpieczenia, a także marka, typ i wiek pojazdu oraz pojemność silnika.

Droższe od ubezpieczenia prostego modelu pojazdu będzie ubezpieczenie motocykla sportowego i z dużą pojemnością silnika. Wiąże się to z możliwością osiągnięcia większych prędkości niż w przypadku standardowych pojazdów, a co za tym idzie wzrostem ryzyka wypadku.

Opłaty za pojemność silnika są różne. Przykładowo, OC na motocykl o pojemności 1000 cm³ musi być droższe niż ubezpieczenie skutera, którego silnik charakteryzuje się pojemnością 125 cm³. Takie różnice dotyczą praktycznie każdego typu motocykli, w tym tzw. nakedów, modeli turystycznych, sportowo-turystycznych, cruiserów, chopperów, crossów, enduro i wszystkich pozostałych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Z wyższą ceną za OC motocykla muszą liczyć się również młodzi kierowcy — statystyki mówią, że wśród młodszych kierowców zdarza się więcej wypadków. Także motocykliści mieszkający w większych miastach czasami płacą za OC więcej.

Ceny składek najtańszego OC motocykli zaczynają się już od ok. 100 zł. Ta dolna granica widełek cenowych pozwala się zorientować, że cena ostateczna za ubezpieczenie komunikacyjne jednośladu zwykle będzie niższa niż w przypadku samochodu.   

Gdzie warto kupić OC motocykla?

Polisy OC jednośladów oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Warto jednak porównać oferty tak, aby wybrać najkorzystniejszą. Polisy mogą różnić się od siebie w wielu miejscach. Cena za ubezpieczenie OC motocykla w jednym towarzystwie może być taka sama, jak cena OC wraz z dodatkowymi bonusami ubezpieczeniowymi w drugim! Zobacz, jakie to dodatki.

Bezpłatne dodatki do OC motocykla w wybranych towarzystwach:

  • podstawowe assistance, które uprawnia do pomocy w zakresie naprawy bądź holowania motocykla (np. PZU, Generali, Proama)
  • ubezpieczenie opon — przebicie, wybuch, brak powietrza
  • Zielona Karta — istotna, gdy podróżujesz motocyklem po różnych krajach Europy (większość towarzystw ubezpieczeniowych)
  • zniżki na produkty i usługi w wybranych sklepach (np. Generali)

Możliwość uzyskania bezpłatnych dodatków sprawia, że porównanie wszystkich dostępnych ofert na rynku jest kuszące. Nie trzeba znać propozycji wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy użyć naszej porównywarki, która pomoże przyjrzeć się dostępnym ofertom. To najszybsza i najbardziej efektywna metoda porównywania ofert.

W niektórych przypadkach umowę OC można wypowiedzieć. Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj: Jak wypowiedzieć OC?

Gdzie kupić najtańsze OC motocykla?

Moglibyśmy przygotować tutaj setki tabel, które pokazywałyby ceny polis OC dla różnych modeli motocykli oraz kierowców. Nigdy jednak w 100% nie odwzorujemy Twojej sytuacji. Bez danych Twoich oraz pojazdu jest to niemożliwe. Dlatego zamiast przygotowywania miliona hipotetycznych sytuacji, przygotowaliśmy dla Ciebie wygodne narzędzie, kalkulator OC i AC online. Za jego pomocą możesz w kilka minut wyszukać, porównać, wybrać i na końcu kupić online ubezpieczenie OC jednośladu w oparciu o dane Twoje i Twojego motocykla! To naprawdę proste — przejdź do kalkulatora OC/AC Motocykla w CUK i przekonaj się sam!

Jak wybrać ubezpieczenie OC motocykla?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy kierowca ma inne potrzeby. Jedni wybiorą najtańsze OC na motocykl, inni preferują najbardziej rozbudowane pakiety, za które trzeba zapłacić więcej. Choć nie ma idealnej propozycji, jest tzw. złoty środek — dokładne czytanie umów i zadawanie pytań. W wielu sytuacjach to rozwiązanie jest czasochłonne, ale pozwala wybrać polisę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom. Ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe, dlatego każdy kierowca powinien dokładnie wiedzieć, co znajduje się w umowie.

Zawieszenie OC motocykla

Czy ubezpieczenie OC motocykla można zawiesić? Nie. Jeśli chodzi o motocykl, nie ma możliwości czasowego wycofania go z ruchu i obniżenia składki OC tak jak w przypadku np.  pojazdu ciężarowego. Polisę OC motocyklista kupuje na cały rok, chociaż z reguły pojazd ten jest użytkowany tylko okresowo — od wiosny do jesieni. Motocykl ubezpieczymy krótkoterminowo jeśli to egzemplarz zabytkowy lub historyczny. Pojazdy i motocykle mające więcej niż 25 lub 40 lat mogą zostać uznane przez biegłego specjalizującego się w motoryzacji za historyczne, lub zabytkowe. Mogą mieć OC krótkoterminowe, gdy zostaną z jakiegoś powodu wprowadzone do ruchu, np. wynajęte jako pojazd dla nowożeńców.

Ubezpieczenie AC i NNW motocyklisty

Ubezpieczenie OC motocykla należy do obowiązkowych. Jednak tak, jak w przypadku samochodów, warto zastanowić się nad rozszerzeniem ubezpieczenia o AC (ochrona dla sprawcy wypadku). Tym bardziej że podczas kolizji z autem, to z reguły motocykl jest bardziej poszkodowany. Gdy spowodujesz wypadek, naprawa motocykla może znacznie obciążyć kieszeń, a z odszkodowaniem z autocasco będzie to prostsze.

Zakup nowych części oraz koszty robocizny są wysokie, zwłaszcza w sytuacji gdy jesteśmy właścicielem drogiego motocykla. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nawet pozornie niegroźne wypadki mogą spowodować bardzo duże uszkodzenia pojazdu. Niestety generalny remont jednośladu wiąże się ze sporymi kosztami. W przypadku posiadania pełnego pakietu AC możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w AC?

Dobrowolne ubezpieczenie AC motocykla jest nieocenione w przypadku kradzieży jednośladu. Niestety nawet najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe nigdy nie gwarantują 100% bezpieczeństwa. Bez względu na to czy motor znajduje się w garażu, czy na podziemnym parkingu lub na ulicy, ryzyko kradzieży jest dość duże. Wartościowy motocykl zabytkowy, nowy motor lub dobrze utrzymany używany jednoślad często jest nie lada gratką dla złodziei. Mając polisę AC, kierowca może liczyć na pełne wsparcie w takiej sytuacji. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli często podróżujesz motocyklem, zastanów się również nad rozszerzeniem standardowej polisy o ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci odszkodowanie, gdy będziesz musiał podjąć leczenie w wyniku nieszczęśliwego wypadku na drodze. Rehabilitacja po zdarzeniu drogowym może być kosztowna i długotrwała. Dlatego warto dokupić pakiet NNW, zwłaszcza że stanowi on niedużą część całości składki polisy. Więcej o AC i NNW motocyklisty przeczytasz tu: Gdzie ubezpieczyć motocykl?

Kalkulator ubezpieczenia motocykla — jak z niego korzystać?

Po kliknięciu w link dostajesz przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator umożliwiający obliczenie OC i AC. Dzięki niemu możesz sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla. Wystarczy podać markę, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, rok nabycia, pojemność silnika, moc, model i typ. Dodatkowo należy podać również liczbę miejsc i numer rejestracyjny, dzięki czemu liczba ofert do porównania będzie większa. Następnie trzeba zaznaczyć czy pojazd jest przedmiotem leasingu i zaakceptować regulamin.

Porównywarka OC bierze pod uwagę nie tylko pojemność motocykli, ale także dodatkowe informacje dotyczące m.in. miejsca użytkowania pojazdu. Dlatego w następnej części należy wskazać datę początkową polisy, aktualny przebieg oraz informację dotyczącą planowanego wykorzystania motocykla poza granicami kraju. Ponadto trzeba udzielić informacji dotyczącej pochodzenia jednośladu. Dalej wystarczy już podać numer telefonu i zaznaczyć zgody marketingowe. Po przesłaniu wypełnionego formularza i otrzymania dokumentów e-mailem na każdym etapie kupowania polisy online możesz kontaktować się z naszymi doradcami i zadać nurtujące Cię pytania.

Ubezpieczenie motocykla można kupić całkowicie online. Jak? Sprawdź tutaj: Ubezpieczenie motocykla online.

Assistance krótkoterminowe — co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie assistance jest w pełni dobrowolne, dlatego nie wszyscy kierowcy decydują się na jego zakup. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość kupna krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. Kiedy warto przemyśleć taki zakup? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy wyjazd motocyklem za granicę lub w przypadku długich wyjazdów urlopowych. Co obejmuje ubezpieczenie tego typu? Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela, a dokładniej od OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Możemy w nich znaleźć informacje o zakresie pomocy w razie wypadku, naprawie motocykla, wymianie ogumienia, pomocy medycznej, a nawet pomocy prawnej. Assistance krótkoterminowe możesz wykupić na 7, 14, 15, 21 lub 30 dni.

OC motocykla w CUK

Jeśli chcesz kupić polisę OC swojego pojazdu jednośladowego bez wychodzenia z domu, skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC. Nasi konsultanci błyskawicznie sprawdzą dla Ciebie wszystkie dostępne oferty na rynku i zaproponują ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb. Wystarczy, że powiesz nam czego oczekujesz, a my zajmiemy się resztą. A jeśli masz pytania na temat ubezpieczenia swojego motocykla, zadzwoń na infolinię CUK lub wybierz się do najbliższej placówki CUK.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie motocykla?

Jeśli ukończysz kurs prawa jazdy na motocykl, zdasz egzamin i zdecydujesz się na kupienie  swojego pojazdu, musisz liczyć się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC. Na rynku jest dostępnych wiele produktów tego typu. Znaczenie ma także cena. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bowiem takie polisy z różnymi wysokościami składki.

Dlatego doskonałym pomysłem okazuje się korzystanie z internetowych porównywarek. Pozwalają one na porównanie co najmniej kilku propozycji od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób nie trzeba samodzielnie przeglądać stron internetowych, tracąc sporo czasu. To doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w skali roku. Czasem bowiem różnice w ubezpieczeniach są tak duże.

Co stanie się, jeśli nie wykupisz ubezpieczenia na motor?

Koszt prawa jazdy na motor okazuje się dość niewielki w stosunku do pozostałych wydatków, które musisz ponieść. Wykupienie OC na każdy posiadany pojazd jest istotne. W innym przypadku podobnie jak przy ubezpieczeniu samochodów trzeba liczyć się z karami finansowymi. Jeśli nie wykupisz polisy OC na motocykl, konieczne będzie zapłacenie kary zgodnie z tabelą opłat karnych zamieszczoną przez UFG. Warto wiedzieć, że kary naliczane są nawet za 1 dzień przerwy w ubezpieczeniu. Trzeba również pamiętać, że poruszanie się po drodze nieubezpieczonym pojazdem jest ryzykowne i pociąga za sobą kolejne konsekwencje.

Co wpływa na cenę prawa jazdy na motor?

To, ile kosztuje prawo jazdy na motor, zależy od kilku czynników. Zdecydowanie najtaniej jest, gdy zdasz egzamin za pierwszym razem. Wiele osób ma z tym problem, a stres towarzyszący temu wydarzeniu uniemożliwia uzyskanie pozytywnego wyniku. Podobnie jak w przypadku samochodu, koszt prawa jazdy na motor wzrasta wraz z liczbą kolejnych prób.

Na dokładną cenę takiego przedsięwzięcia wpływa jeszcze kilka innych czynników. Jeśli chodzi o kurs, wydatek ten różni się w zależności od wybranej szkoły. W dużych miastach ceny zwykle są wyższe, jednak na tę kwestię w dużej mierze ma wpływ również konkurencja czy renoma danej szkoły jazdy. Koszty związane z kursem kat. A prezentują się następująco:

  • 1800→2500 zł za kurs;
  • 30 zł za część teoretyczną egzaminu;
  • 180 zł za część praktyczną egzaminu.

Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz również zdecydować się na wykupienie kilku godzin doszkalających. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą poćwiczyć jazdę j przed podejściem do egzaminu lub nie zdały kilka razy i czują, że muszą skorzystać z kilku dodatkowych lekcji. Wówczas cena całego przedsięwzięcia wzrasta, ale maleje ryzyko niezdania egzaminu i konieczności kolejnego podejścia.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co zrobić, by otrzymać prawo jazdy na motor?

Skoro wiesz już, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, warto zastanowić się nad warunkami, jakie należy spełnić, aby je otrzymać. Jeśli masz 20 lat, ale od co najmniej 2 lat posiadasz prawo jazdy kategorii A2, możesz starać się o wyrobienie prawa jazdy. W innym przypadku trzeba poczekać do 24 roku życia.

Istnieje również możliwość wyrobienia prawa jazdy na motorkategorii A1. Ceny egzaminów prezentują się wówczas tak samo jak w przypadku kategorii A. Takie uprawnienia można uzyskać już po ukończeniu 16 roku życia, ale koniecznie posiadając zgodę rodzica. Trzeba jednak pamiętać, że prawo jazdy na motor kategorii A1 daje zwykle znacznie mniej możliwości kierowania pojazdami tego typu. Musi mieć on określoną pojemność skokową i moc. Istnieje także kategoria A2 i AM, jednak są to najmniej popularne rozwiązania.

Czy warto wybrać tani kurs kat. A?

Tani kurs kat. A nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ogromne znaczenie ma bowiem atmosfera podczas jazd oraz wiedza prowadzącego. Jeśli instruktor jest wykwalifikowany i umie we właściwy sposób przekazać najważniejsze informacje, szansa na zdanie egzaminu za pierwszym razem będzie zdecydowanie większa. Dlatego przed zdecydowaniem się na daną szkołę nauki jazdy warto sprawdzić opinie na jej temat. Nie należy kierować się jedynie ceną.

Pakiet OC i AC motocykla - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego motocykla,
  • Pełne wsparcie doradców.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, by zdobyć uprawnienia na motor jak najmniejszym kosztem, warto przyłożyć się do kursu oraz zdobywanej wiedzy. Nie można także stresować się tuż przed egzaminem. Ogromny wpływ na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia mającego na celu uzyskanie prawa jazdy na motocykl mają także ewentualne poprawki egzaminu.

Ubezpieczenie motocykla

W ofercie CUK znajdziesz m.in. ubezpieczenie motocykla, które pozwala na zabezpieczenie interesów wszystkich kierowców tego typu pojazdów. Co więcej, oferujemy także wiele innych polis komunikacyjnych. Wśród nich znajdziesz m.in. OC samochodu, które w Polsce jest obowiązkowe.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących aktualnie dostępnych ubezpieczeń zapraszamy do kontaktu. Dysponujemy sprawnie działającą infolinią, a w naszych placówkach stacjonarnych na terenie całej Polski rady udzielą Ci wykwalifikowani agenci.

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie motocykla?

Najtańsze ubezpieczenie motocykla to takie, w którym wysokość składki jest niewielka, a zakres ochrony – wystarczająco szeroki. W tej chwili konkurencja na rynku towarzystw ubezpieczeniowych jest dość duża. Dlatego też z łatwością można znaleźć oferty bardzo dobrych polis. Do znalezienia najtańszego ubezpieczenia motocykla dobrym narzędziem jest skorzystanie z porównywarek internetowych. Jak działają?

OC na motocykl jest wyliczane podobnie do OC samochodowego. To sprawia, że  nie ma jednej, stałej ceny dla każdego klienta. Znaczenie mają m.in. informacje o wieku kierowcy oraz parametrach samego sprzętu. W porównywarkach internetowych wystarczy zawrzeć wszystkie dane w odpowiednim formularzu. Na ich podstawie system wyświetli dostępne propozycje – wraz z dokładnymi cenami czy możliwością uzupełnienia ubezpieczenia OC o dodatkowe umowy. To doskonały sposób na porównanie nawet kilkunastu propozycji w jednym miejscu i to w zaledwie kilka minut.

Czy warto dokupić NNW do ubezpieczenia motocykla?

OC motocykla to jedyna polisa, która w Polsce jest obowiązkowa. Istnieje jednak wiele ciekawych umów dodatkowych. Jednym z nich jest NNW. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, w którym ucierpisz Ty lub Twój pasażer. NNW pozwala na pokrycie kosztów leczenia w takich sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać, że polisy tego typu mają ograniczony zakres obowiązywania. Często możliwe jest pokrycie tylko określonej części potrzebnej sumy, choć w większości przypadków jest ona dość wysoka i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

NNW na motocykl jest dość tanie. Zwiększa wysokość składki o zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie. W razie uszkodzenia ciała pozwala jednak na oszczędność, pokrywając cały koszt leczenia. NNW na motocykl działa dokładnie tak jak polisa dla kierowców samochodów. Często jest ona oferowana w zestawie z OC.

Ubezpieczenie AC motocykla

Dobrym pomysłem jest również dokupienie innego popularnego dodatku, czyli AC motocykla. Pozwala on na pokrycie szkód nie tylko dotyczących innych pojazdów, lecz także Twojego. Wówczas nie trzeba płacić za naprawy z własnej kieszeni. To dobre rozwiązanie również w sytuacji, gdy dojdzie na przykład do zarysowania motocykla podczas postoju na parkingu. Obecnie tego typu dodatkowe zabezpieczenia można dokupić do polisy  OC w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Trzeba pamiętać, że zwiększają cenę produktu o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, w zależności od wybranego pakietu.

Zakupienie AC motocykla jest niewielkim kosztem w porównaniu do korzyści, jakie daje to rozwiązanie. W razie uszkodzenia pojazdu nie trzeba martwić się dużymi wydatkami często wynoszącymi nawet kilka tysięcy złotych. Obecnie pakiety OC, NNW i AC można kupić w atrakcyjnych cenach. Zwykle komplet polis kosztuje nie więcej niż 1000 zł rocznie.

Więcej o ubezpieczeniu AC motocykla przeczytasz tutaj: AC dla motocykla.

Pojemność silnika a OC motocykla

Na koszt OC motocykla wpływa wiele czynników, w tym głównie pojemność silnika. Modele o większej mocy mogą rozwijać imponujące prędkości. Według towarzystw ubezpieczeniowych wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wypadku. To dlatego właściciele motocykli o dużej pojemności silnika muszą zwykle zapłacić więcej. Różnice w przypadku poszczególnych modeli pojazdów tego typu wynoszą nawet kilkaset złotych.

Ubezpieczenie motocykla w CUK

W CUK kupisz wiele różnych polis, w tym również ubezpieczenie motocykla. Na naszej stronie z łatwością porównasz możliwości i wybierzesz tą, która spełnia Twoje oczekiwania. Dysponujemy także wieloma placówkami stacjonarnymi w całej Polsce, gdzie nasi pracownicy z chęcią odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.

W CUK kupisz również wiele innych polis, takich jak ubezpieczenie OC samochodu czy życia i zdrowia. Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio w siedzibie lub przez naszą infolinię. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania oraz dopasujemy odpowiednią polisę do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

3.50
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku