Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-04-02

OC motocykla - gdzie warto i ile kosztuje?

Sprawdzamy jak najlepiej kupić polisę motocykla.

OC motocykla - gdzie warto i ile kosztuje?

Kupiłeś nowy motocykl? Jesteś więc zobowiązany, tak jak każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce, do zakupienia polisy OC. Jak wygląda ustalanie składki OC motocykla i gdzie warto takie ubezpieczenie wykupić?

Ile kosztuje OC motocykla?

Cena polisy OC motocykla jest uzależniona od podobnych czynników, jak w przypadku OC auta. Do kalkulacji składki pod uwagę brany jest m.in. wiek właściciela motocykla, jego doświadczenie na drodze oraz historia ubezpieczenia, a także marka, typ i wiek pojazdu oraz pojemność silnika

Droższe od ubezpieczenia prostego modelu pojazdu będzie ubezpieczenie motocykla sportowego i z dużą pojemnością silnika. Wiąże się to z możliwością osiągnięcia większych prędkości niż w przypadku standardowych pojazdów, a co za tym idzie wzrostem ryzyka wypadku.

Opłaty za pojemność silnika są różne. Przykładowo, OC na motocykl o pojemności 1000 cm³ musi być droższe niż ubezpieczenie skutera, którego silnik charakteryzuje się pojemnością 125 cm³. Takie różnice dotyczą praktycznie każdego typu motocykli, w tym tzw. nakedów, modeli turystycznych, sportowo-turystycznych, cruiserów, chopperów, crossów, enduro i wszystkich pozostałych.

Z wyższą ceną za OC motocykla muszą liczyć się również młodzi kierowcy - statystyki mówią, że wśród młodszych kierowców zdarza się więcej wypadków. Także motocykliści mieszkający w większych miastach czasami płacą za OC więcej. 

Ceny składek najtańszego OC motocykli zaczynają się już od ok. 100 zł. Ta dolna granica widełek cenowych pozwala się zorientować, że cena ostateczna za ubezpieczenie komunikacyjne jednośladu zwykle będzie niższa niż w przypadku samochodu.   

Gdzie warto kupić OC motocykla?

Polisy OC jednośladów oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Warto jednak porównać oferty tak, aby wybrać najkorzystniejszą. Polisy mogą różnić się od siebie w wielu miejscach. Cena za ubezpieczenie OC motocykla w jednym towarzystwie może być taka sama, jak cena OC wraz z dodatkowymi bonusami ubezpieczeniowymi w drugim! Zobacz, jakie to dodatki.

Bezpłatne dodatki do OC motocykla w wybranych towarzystwach:
-    podstawowe assistance, które uprawnia do pomocy w zakresie naprawy bądź holowania motocykla (np. PZU, Generali, Proama)
-    ubezpieczenie opon - przebicie, wybuch, brak powietrza
-    ochrona zniżek OC - bonus bardzo przydatny, jeśli przez długi czas jeździłeś bezszkodowo (np. PZU)
-    Zielona Karta - istotna, gdy podróżujesz motocyklem po różnych krajach Europy (większość towarzystw ubezpieczeniowych)
-    zniżki na produkty i usługi w wybranych sklepach (np. Generali)

Możliwość uzyskania bezpłatnych dodatków sprawia, że porównanie wszystkich dostępnych ofert na rynku jest kuszące. Nie trzeba znać propozycji wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy użyć naszej porównywarki, która pomoże przyjrzeć się dostępnym ofertom. To najszybsza i najbardziej efektywna metoda porównywania ofert.

Gdzie kupić najtańsze OC motocykla?

Moglibyśmy przygotować tutaj setki tabel, które pokazywałyby ceny polis OC dla różnych modeli motocykli oraz kierowców. Nigdy jednak w 100% nie odwzorujemy Twojej sytuacji. Bez danych Twoich oraz pojazdu jest to niemożliwe. Dlatego zamiast przygotowywania miliona hipotetycznych sytuacji, przygotowaliśmy dla Ciebie wygodne narzędzie, kalkulator OC i AC online. Za jego pomocą możesz w kilka minut wyszukać, porównać, wybrać i na końcu kupić online ubezpieczenie OC jednośladu w oparciu o dane Twoje i Twojego motocykla! To naprawdę proste - przejdź do kalkulatora OC/AC w CUK i przekonaj się sam!

Jak wybrać ubezpieczenie OC motocykla?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy kierowca ma inne potrzeby. Jedni wybiorą najtańsze OC na motocykl, inni preferują najbardziej rozbudowane pakiety, za które trzeba zapłacić więcej. Choć nie ma idealnej propozycji, jest tzw. złoty środek - dokładne czytanie umów i zadawanie pytań. W wielu sytuacjach to rozwiązanie jest czasochłonne, ale pozwala wybrać polisę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.Ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe, dlatego każdy kierowca powinien dokładnie wiedzieć co znajduje się w umowie.

Zawieszenie OC motocykla

Czy ubezpieczenie OC motocykla można zawiesić? Nie. Jeśli chodzi o motocykl, nie ma możliwości czasowego wycofania go z ruchu i obniżenia składki OC, tak jak w przypadku np.  pojazdu ciężarowego. Polisę OC motocyklista kupuje na cały rok, chociaż z reguły pojazd ten jest użytkowany tylko okresowo - od wiosny do jesieni. Motocykl ubezpieczymy krótkoterminowo jeśli to egzemplarz zabytkowy lub historyczny. Pojazdy i motocykle mające więcej niż 25 lub 40 lat mogą zostać uznane przez biegłego specjalizującego się w motoryzacji za historyczne lub zabytkowe. Mogą mieć OC krótkoterminowe, gdy zostaną z jakiegoś powodu wprowadzone do ruchu, np. wynajęte jako pojazd dla nowożeńców.

Ubezpieczenie AC i NNW motocyklisty

Ubezpieczenie OC motocykla należy do obowiązkowych. Jednak tak, jak w przypadku samochodów, warto zastanowić się nad rozszerzeniem ubezpieczenia o AC (ochrona dla sprawcy wypadku). Tym bardziej, że podczas kolizji z autem, to z reguły motocykl jest bardziej poszkodowany. Gdy spowodujesz wypadek, naprawa motocykla może znacznie obciążyć kieszeń, a z odszkodowaniem z autocasco będzie to prostsze. Zakup nowych części oraz koszty robocizny są wysokie, zwłaszcza w sytuacji gdy jesteśmy właścicielem drogiego motocykla. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nawet pozornie niegroźne wypadki mogą spowodować bardzo duże uszkodzenia pojazdu. Niestety generalny remont jednośladu wiąże się ze sporymi kosztami. W przypadku posiadania pełnego pakietu AC, możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w AC?

Dobrowolne ubezpieczenie AC motocykla jest nieocenione w przypadku kradzieży jednośladu. Niestety nawet najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe nigdy nie gwarantują 100% bezpieczeństwa. Bez względu na to czy motor znajduje się w garażu, czy na podziemnym parkingu lub na ulicy, ryzyko kradzieży jest dość duże. Wartościowy motocykl zabytkowy, nowy motor lub dobrze utrzymany używany jednoślad często jest nie lada gratką dla złodziei. Mając polisę AC, kierowca może liczyć na pełne wsparcie w takiej sytuacji. 

Jeśli często podróżujesz motocyklem, zastanów się również nad rozszerzeniem standardowej polisy o ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci odszkodowanie, gdy będziesz musiał podjąć leczenie w wyniku nieszczęśliwego wypadku na drodze. Rehabilitacja po zdarzeniu drogowym może być kosztowna i długotrwała. Dlatego warto dokupić pakiet NNW, zwłaszcza że stanowi on niedużą część całości składki polisy. Więcej o AC i NNW motocyklisty przeczytasz tu:

Kalkulator ubezpieczenia motocykla - jak z niego korzystać?

Po kliknięciu w link dostajesz przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator umożliwiający obliczenie OC i AC. Dzięki niemu, możesz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie motocykla. Wystarczy podać markę, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, rok nabycia, pojemność silnika, moc, model i typ. Dodatkowo należy podać również liczbę miejsc i numer rejestracyjny, dzięki czemu liczba ofert do porównania będzie większa. Następnie trzeba zaznaczyć czy pojazd jest przedmiotem leasingu i zaakceptować regulamin.

Porównywarka OC bierze pod uwagę nie tylko pojemność motocykli, ale także dodatkowe informacje dotyczące m.in. miejsca użytkowania pojazdu. Dlatego w następnej części należy wskazać datę początkową polisy, aktualny przebieg oraz informację dotyczącą planowanego wykorzystania motocykla poza granicami kraju. Ponadto trzeba udzielić informacji dotyczącej pochodzenia jednośladu. Dalej wystarczy już podać numer telefonu i zaznaczyć zgody marketingowe. Po przesłaniu wypełnionego formularza i otrzymania dokumentów e-mailem na każdym etapie kupowania polisy online możesz kontaktować się z naszymi doradcami i zadać nurtujące Cię pytania.

POROZMAWIAJ Z DORADCĄ
O OC/AC MOTOCYKLA

Assistance krótkoterminowe - co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie Assistance jest w pełni dobrowolne, dlatego nie wszyscy kierowcy decydują się na jego zakup. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość kupna krótkoterminowego ubezpieczenia Assistance . Kiedy warto przemyśleć taki zakup? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy wyjazd motocyklem za granicę lub w przypadku długich wyjazdów urlopowych. Co obejmuje ubezpieczenie tego typu? Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela, a dokładniej od OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Możemy w nich znaleźć informacje o zakresie pomocy w razie wypadku, naprawie motocykla, wymianie ogumienia, pomocy medycznej, a nawet pomocy prawnej. Czas trwania krótkoterminowego assistance można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb.

OC motocykla w CUK

Jeśli chcesz kupić polisę OC swojego pojazdu jednośladowego bez wychodzenia z domu, skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC. Nasi konsultanci błyskawicznie sprawdzą dla Ciebie wszystkie dostępne oferty na rynku i zaproponują ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb. Wystarczy, że powiesz nam czego oczekujesz, a my zajmiemy się resztą. A jeśli masz pytania na temat ubezpieczenia swojego motocykla, zadzwoń na infolinię CUK lub wybierz się do najbliższej placówki CUK.