Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-11-17

OC motocykla - gdzie warto i ile kosztuje?

Sprawdzamy jak najlepiej kupić polisę motocykla.

Kupiłeś nowy motocykl? Jesteś więc zobowiązany, tak jak każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce, do zakupienia polisy OC. Jak wygląda ustalanie składki OC motocykla i gdzie warto takie ubezpieczenie wykupić?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocyklista kupuje na cały rok, tak samo jak kierowca samochodu osobowego.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC motocyklista kupuje na cały rok, tak samo jak kierowca samochodu osobowego.

Ile kosztuje OC motocykla?

Cena polisy OC motocykla jest uzależniona od podobnych czynników, jak w przypadku OC auta. Do kalkulacji składki pod uwagę brany jest m.in. wiek właściciela motocykla, jego doświadczenie na drodze oraz historia ubezpieczenia, a także marka, typ i wiek pojazdu oraz pojemność silnika

Droższe od ubezpieczenia prostego modelu pojazdu będzie ubezpieczenie motocykla sportowego i z dużą pojemnością silnika. Wiąże się to z możliwością osiągnięcia większych prędkości niż w przypadku standardowych pojazdów, a co za tym idzie wzrostem ryzyka wypadku. Z wyższą ceną za OC motocykla muszą liczyć się również młodzi kierowcy - statystyki mówią, że wśród młodszych kierowców zdarza się więcej wypadków. Także motocykliści mieszkający w większych miastach czasami płacą za OC więcej. 

Ceny składek najtańszego OC motocykli zaczynają się już od ok. 100 zł. Ta dolna granica widełek cenowych pozwala się zorientować, że cena ostateczna za ubezpieczenie komunikacyjne jednośladu zwykle będzie niższa niż w przypadku samochodu.   

Gdzie warto kupić OC motocykla?

Polisy OC jednośladów oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Warto jednak porównać oferty tak, aby wybrać najkorzystniejszą. Polisy mogą się bowiem znacznie od siebie różnić. Cena za ubezpieczenie OC motocykla w jednym towarzystwie może być taka sama, jak cena OC wraz z dodatkowymi bonusami ubezpieczeniowymi w drugim! Zobacz, jakie to dodatki.

Bezpłatne dodatki do OC motocykla w wybranych towarzystwach:
-    podstawowe assistance, które uprawnia do pomocy w zakresie naprawy bądź holowania motocykla (np. PZU, Generali, Proama)
-    ubezpieczenie opon - przebicie, wybuch, brak powietrza
-    ochrona zniżek OC - bonus bardzo przydatny, jeśli przez długi czas jeździłeś bezszkodowo (np. PZU)
-    Zielona Karta - istotna, gdy podróżujesz motocyklem po różnych krajach Europy (większość towarzystw ubezpieczeniowych)
-    zniżki na produkty i usługi w wybranych sklepach (np. Generali)

Gdzie kupić najtańsze OC motocykla?

Moglibyśmy przygotować tutaj setki tabel, które pokazywałyby ceny polis OC dla różnych modeli motocykli oraz kierowców. Nigdy jednak w 100% nie odwzorujemy Twojej sytuacji. Bez danych Twoich oraz pojazdu jest to niemożliwe. Dlatego zamiast przygotowywania miliona hipotetycznych sytuacji, przygotowaliśmy dla Ciebie wygodne narzędzie, kalkulator OC i AC online. Za jego pomocą możesz w kilka minut wyszukać, porównać, wybrać i na końcu kupić online ubezpieczenie OC jednośladu w oparciu o dane Twoje i Twojego motocykla! To naprawdę proste - przejdź do kalkulatora OC/AC w CUK i przekonaj się sam!

Zawieszenie OC motocykla

Czy ubezpieczenie OC motocykla można zawiesić? Nie. Jeśli chodzi o motocykl, nie ma możliwości czasowego wycofania go z ruchu i obniżenia składki OC, tak jak w przypadku np.  pojazdu ciężarowego. Polisę OC motocyklista kupuje na cały rok, chociaż z reguły pojazd ten jest użytkowany tylko okresowo - od wiosny do jesieni. Motocykl ubezpieczymy krótkoterminowo jeśli to egzemplarz zabytkowy lub historyczny.

Ubezpieczenie AC i NNW motocyklisty

Ubezpieczenie OC motocykla należy do obowiązkowych. Jednak tak, jak w przypadku samochodów, warto zastanowić się nad rozszerzeniem ubezpieczenia o AC (ochrona dla sprawcy wypadku). Tym bardziej, że podczas kolizji z autem, to z reguły motocykl jest bardziej poszkodowany. Gdy spowodujesz wypadek, naprawa motocykla może znacznie obciążyć kieszeń, a z odszkodowaniem z autocasco będzie to prostsze.

Jeśli często podróżujesz motocyklem, zastanów się również nad rozszerzeniem standardowej polisy o ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci odszkodowanie, gdy będziesz musiał podjąć leczenie w wyniku nieszczęśliwego wypadku na drodze. Więcej o AC i NNW motocyklisty przeczytasz tu: Gdzie ubezpieczyć motocykl?

OC motocykla w CUK

Jeśli chcesz kupić polisę OC swojego pojazdu jednośladowego bez wychodzenia z domu, skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC. A jeśli masz pytania na temat ubezpieczenia swojego motocykla, zadzwoń na infolinię CUK lub wybierz się do najbliższej placówki CUK.

keyboard_arrow_up